Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
02 травня 2024 року № 520/23632/23
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд.5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
установив:
Позивачем з урахуванням, заяви про уточнення позовних вимог, ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 12.03.2024 заявлені позовні вимоги про
визнання неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області у відмові провести перерахунок та виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) в розмірі 80% грошового забезпечення за вислугу 30 років без обмежень максимальним розміром та з урахуванням індексації і компенсації, у відповідності до ст. 13 Закону України (2262), яка діяла на 01.12.2009 року; ст. 43; 51; 63; 64 Закону України (2262) “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”; постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”; Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 у відповідності до довідки №100/28250 вихідний №33/41-4206 від 04.11.2021 про грошового забезпечення починаючи з 01.03.2023;
зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області, провести перерахунок та виплату пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) в розмірі 80% грошового забезпечення за вислугу 30 років без обмежень максимальним розміром та з урахуванням індексації і компенсації, у відповідності до ст. 13 Закону України (2262), яка діяла на 01.12.2009 року; ст. 43; 51; 63; 64 Закону України (2262) “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”; постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”; Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 у відповідності до довідки №100/28250 вихідний №33/41-4206 від 04.11.2021 року про грошового забезпечення починаючи з 01.03.2023, з урахуванням вже виплачених сум.
визнання неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області у відмові провести перерахунок та виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) у відповідності до довідки №100/28250 вихідний №33/41-4206 від 04.11.2021 року про грошового забезпечення починаючи з 01.12.2019 року, нарахувати та виплатити з 01.03.2023 року щомісячну доплату у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб” з урахуванням вже виплаченої пенсії.
зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області, провести перерахунок та виплату пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) у відповідності до довідки №100/28250 вихідний №33/41-4206 від 04.11.2021 року про грошового забезпечення починаючи з 01.12.2019 року, нарахувати та виплатити з 01.03.2023 року щомісячну доплату у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб” з урахуванням вже виплаченої пенсії.
визнання не правомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області у відмові провести перерахунок та виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) з урахуванням індексації грошового забезпечення зазначеного в довідці №100/28250 вихідний №33/41-4206 від 04.11.2021 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів №168 від 24 лютого 2023 року, включивши до складу грошового забезпечення індексацію грошового забезпечення визначеного довідкою з 01.03.2023 року, з врахуванням вже виплачених сум пенсії.
зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області, провести перерахунок та виплату пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) з урахуванням індексації грошового забезпечення зазначеного в довідці №100/28250 вихідний №33/41-4206 від 04.11.2021 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів №168 від 24 лютого 2023 року, включивши до складу грошового забезпечення індексацію грошового забезпечення визначеного довідкою з 01.03.2023 року, з врахуванням вже виплачених сум пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що нарахування та виплата пенсії проводиться в неналежному розмірі, що зумовило звернення до суду.
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області надав відзив на адміністративний позов, у якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначив, що установлення та виплати доплати у розмірі 2000 грн, відповідач зазначив, що доплата в розмірі до 2000 грн відповідно до ПКМУ № 713 від 14.07.2021 встановлена до листопада 2022 року, тобто до перерахунку пенсії за рішенням суду № 520/26322/21 у жовтні 2022 року. Враховуючи вищезазначене, пенсія позивача переглядалась на виконання рішення суду та розмір пенсії за перерахунком згідно рішення суду збільшився більш ніж на 2000грн, щомісячну доплату з 01.07.2021 відповідно до постанови 713 не встановлено. Щодо проведення індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", відповідач зазначив, що в абзаці 2 пункту 10 Постанови КМУ № 168 зазначено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень. Отже, ГУ ПФУ здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01 березня 2023 року у межах зафіксованого максимального розміру пенсії. Крім того відповідач зауважив про порушення позивачем строків звернення до суду з адміністративним позовом.
Від позивача надійшли заперечення на відзив, у яких позивач просив задовольнити позовні вимог з підстав, зазначених у позові. Зауважив, що збільшення пенсії позивача за встановленою границею Постановою №168 до 1500 грн під час проведення її перерахунку з 01.03.2023 із застосуванням коефіцієнту збільшення 0,197 (індексації) є порушенням права позивача на отримання належного розміру пенсії у відповідності до закону №2262.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, суд встановив наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 р., пенсія призначена у розмірі 80% грошового забезпечення.
Позивачу встановлена та виплачувалась доплата до пенсії на підставі постанови КМУ від 17.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у розмірі 2000 грн.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.01.2022 року по справі №520/26322/21 визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2019 року на підставі оновленої довідки № 100/28250 від 04.11.2021р про розмір грошового забезпечення, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно з оновленою довідкою № 100/28250 від 04.11.2021р про розмір грошового забезпечення, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області", з урахуванням раніше виплачених сум. В задоволенні іншої частини позову відмовлено.
На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.01.2022 року по справі №520/26322/21 відповідачем проведено перерахунок пенсії та визначено розмір останньої на рівні 70 % грошового забезпечення та обмежено виплату пенсії десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність; припинено нарахування та виплата доплати пердбаченої постановою КМУ № 713
Позивача звернувся до відповідача із інформаційним запитом, у якому просив провести виплату пенсії в повному обсязі в розмірі 80% грошового забезпечення у сумі 34152,98 грн без обмежень максимальним розміром пенсії у відповідності до довідки № 100/28250 від 04.11.2021 р про розмір грошового забезпечення, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області", з урахуванням виплачених сум.
Листом №2000-0203-8/100241 від 24.07.2023 позивачу повідомлено, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2021 по справі № 520/4518/21 Головним управлінням головним управлінням з 01.01.2016 здійснено перерахунок пенсії з урахуванням 80% грошового забезпечення. На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.01.2022 по справі № 520/26322/21, з 01.12.2019 здійснено перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення. Підсумок пенсії встановлено у межах максимального розміру, визначеного Законом. Судові рішення виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених зобов'язань. Зобов'язань щодо перерахунку пенсії з урахуванням 80% від суми грошового забезпечення рішенням суду на головне управління не покладено. Оскільки за матеріалами пенсійної справи пенсію призначено до 12.04.2023 та заявник не надав документів, що належите до вищезазначених осіб, підстави для проведення перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром відсутні.
По суті заявлених вимог суд зазначає наступне.
Щодо обмеження розміру пенсії позивача з 80 до 70 відсотків грошового забезпечення
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ).
Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції Закону на момент призначення пенсії) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011, та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності з 01.05.2014, до ч.2 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно.
Таким чином, внесено зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом, у разі реалізації ними такого права.
При цьому, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії до 70% сум грошового забезпечення відбулася вже після призначення позивачу пенсії.
Суд зазначає, що внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосуються порядку призначення пенсії військовослужбовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років та по інвалідності військовослужбовцям є стаття 63 Закону № 2262-ХІІ.
Однак, вказаною статтею не передбачено зменшення основного розміру пенсії у разі проведення її перерахунку.
Таким чином, суд дійшов висновку, що дії відповідача, які полягають у зменшенні розміру пенсії з 80% грошового забезпечення до 70 % грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду по справі №520/26322/21 від 14.01.2022 року з 01.03.2023 є протиправними.
Щодо позовних вимог в частині нарахування та виплати щомісячної доплати у розмір 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень ст.63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб прийнято Постанову № 713.
Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.
Пунктом 3 Постанови № 713 встановлено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01.07.2021 виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 №656 "Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій" для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.
Як встановлено судом, на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.01.2022 у справі 520/26322/21 позивачеві у жовтні 2022 проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019.
Після перерахунку доплату у сумі 2000 грн, яка призначена з 01.07.2021 позивачеві припинено виплачувати.
Суд враховує висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13,21,36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Застосовуючи ці висновки до обставин справи, суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФ України на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Тому позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.
Аналогічні за змістом висновки викладені в постанові Верховного Суду від 02.03.2023 у справі №600/870/22-а.
Проте, обов'язок щодо нарахування щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до постанови № 713, виконаний не був, отже, має місце протиправна бездіяльність як зовнішня форма поведінки, яка полягає у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, але фактично не були здійснені.
Отже, враховуючи приписи ст.9 КАС України, ухвали суду від 12.03.2024, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності ГУПФУ в Харківській області щодо нездійснення нарахування та виплати позивачу з 01.03.2023 року щомісячної доплати в розмірі 2000 грн відповідно до постанови КМУ №713 від 14 липня 2021 р. "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити відповідні дії.
Продовжуючи розгляд справи, суд зазначає, що згідно з ч.2 ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" за №118 від 16.02.2022 (далі по тексту - Постанова №118) установлено, що з 1 березня 2022 року: перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Відповідно до п.2 Постанови №118 з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі по тексту - Постанова №168) установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Пунктом 2 Постанови №168 установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1 - 7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень (п.10 Постанови №168).
Зі змісту протоколу про перерахунок пенсії встановлено, що позивачу станом на 01.03.2023 року нараховано основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі 24115,00 грн, індексація базового ОСНП 2022- 3376,10 грн (24115*0,140), індексація базового ОСНП 2023-1500,00 грн (27491,10*0,197). Розмір пенсії складає 28991,10 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії до виплати 20930,00 грн.
Отже, відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з урахуванням індексації згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", проте виплата вказаних сум не проведена.
Відповідач зазначає, що постанови Кабінету Міністрів України №118 та №168 та Закон № 3668-VI містять імперативні приписи щодо обчислення індексації, доплати саме у межах максимального розміру пенсії, встановленого законом, тому відповідачем правомірно визначено основний розмір пенсії позивача з урахуванням індексації, зазначеної в постановах Кабінету Міністрів України №118 та №168, у межах максимального розміру пенсії.
Суд враховує, що обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-XII, вперше введено в дію Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI, який набрав законної сили 01.10.2011.
Відповідно до ст.2 Закону №3668-VI, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до законів України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Водночас, Законом №3668-VI внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, яку викладено в редакції Закону № 3668-VI, а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ч.7 ст.43 Закону №2262-XII.
Згідно з пунктом 2 резолютивної частини вказаного Рішення положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20.12.2016.
Конституційний Суд України у Рішенні від 20.12.2016 №7-рп/2016, яким визнав таким, якими, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262, виходив із того, що норми-принципи частини п'ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв'язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені. При цьому Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом №3668-VI, яким внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, шляхом викладення її в редакції Закону №3668-VI.
Тобто, положення ч.7 ст.43 Закону №2262-XII та положення ч.1 ст.2 Закону №3668-VІ (у частині поширення її дії на Закон №2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII) та є однаковими за змістом.
Конституційним Судом України у Рішенні від 20.12.2016 №7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII.
При цьому положення ст. 2 Закону № 3668-VI (у частині поширення її дії на Закон №2262-XII), які дублюють зміст ч.7 ст.43 Закону №2262-XII, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.
Отже, на момент виникнення спірних правовідносин наявна колізія між Законом №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 та Законом №3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців, оскільки норми вказаних законів неоднаково регулюють правовідносини щодо пенсійного забезпечення у частині обмеження пенсії максимальним розміром та явно суперечать один одному.
У постанові від 13.02.2019, що винесена Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі №822/524/18 із посиланням на положення статей 1, 8, 92 Конституції України, а також на статтю 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права зроблено висновок, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових "прогалин" щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
З урахуванням вказаного вище, в спірних правовідносинах застосуванню підлягають норми Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, а не норми Закону №3668-VI.
Аналогічний правий висновок міститься у постановах Верховного Суду від 16.12.2021 у справі №400/2085/19 та від 11.07.2022 у справі №620/613/21.
На підставі викладеного суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача здійснити виплату пенсії з 01.03.2023 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням проведеної індексації згідно постанов Кабінету Міністрів України № 118 від 16 лютого 2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з урахуванням раніше виплачених сум.
Щодо позовних вимог в частині визнання не правомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області у відмові провести перерахунок та виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) з урахуванням індексації грошового забезпечення зазначеного в довідці №100/28250 вихідний №33/41-4206 від 04.11.2021 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів №168 від 24 лютого 2023 року, включивши до складу грошового забезпечення індексацію грошового забезпечення визначеного довідкою з 01.03.2023 року, зобов'язання вчинити означені дії, то в цій частині вимог позов задоволенню не підлягає, оскільки доказів включення у довідку №33/41-4206 від 04.11.2021 індексації грошового забезпечення матеріали справи не містять
Суд також звертає увагу, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати складові грошового забезпечення у довідках та їх розмір, а здійснюють нарахування пенсії на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення.
Щодо вимоги встановити судовий контроль за наслідками розгляду позовної заяви, суд зазначає наступне. Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду, а також приписи статті 14 КАС України щодо обов'язковості судових рішень та відсутності об'єктивних обставин щодо невиконання судового рішення з боку відповідача, суд не вбачає підстав для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Решта доводів позивача висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень ст.139 КАС України.
Керуючись ст.257-263, 293,295,297 КАС України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, щодо зменшення ОСОБА_1 з 01.03.2023 основного розміру пенсії з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при перерахунку пенсії відповідно до довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" від 04.11.2021 №100/28250 (вих. №33/41-4206) про розмір грошового забезпечення
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, щодо обмеження ОСОБА_1 з 01.03.2023 основного розміру пенсії при перерахунку пенсії відповідно до довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" від 04.11.2021 №100/28250 (вих. №33/41-4206) десятьма прожитковими мінімумам для осіб, які втратили працездатність.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо нездійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01.03.2023 року щомісячної доплати в розмірі 2000 грн відповідно до постанови КМУ №713 від 14 липня 2021 р. "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо невиплати ОСОБА_1 з 01.03.2023 пенсії з урахуванням індексації згідно постанов Кабінету Міністрів України № 118 від 16 лютого 2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2023 року із розрахунку 80 відсотків грошового забезпечення, визначеного у довідці Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" від 04.11.2021 №100/28250 (вих. №33/41-4206), з урахуванням індексації згідно постанов Кабінету Міністрів України № 118 від 16 лютого 2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», доплати в розмірі 2000 грн відповідно до постанови КМУ №713 від 14 липня 2021 р. "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині вимог позов залишити без задоволення
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 3220 (три тисячі двісті двадцять) грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.
Суддя Ю.В. Зоркіна