03 травня 2024 року Справа № 280/1526/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Богатинського Б.В. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Запорізької філії Запорізького обласного центру зайнятості, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Запорізької філії Запорізького обласного центру зайнятості, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області в якій позивач просить суд:
Визнати протиправними дії Запорізької філії Запорізького обласного центру зайнятості щодо відмови у наданні клопотання до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень п. 6 частини першої ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Запорізьку філію Запорізького обласного центру зайнятості видати ОСОБА_1 клопотання до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо призначення пенсії відповідно до положень п. 6 частини першої ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивачем сплачений судовий збір у розмірі 1211, 20 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що її загальний страховий стаж складає 30 років, до досягнення пенсійного віку їй залишилось менше півтора роки, тому позивач набула право на достроковий вихід на пенсію відповідно п. 6 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), однак відповідачем у видачі клопотання про достроковий вихід на пенсію відмовлено з посиланням на відсутність необхідного страхового стажу та з інших технічних причин. Позивач просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 21 лютого 2024 року позовну заяву залишено без руху, наданий позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 5 днів від дня одержання копії ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.
26 лютого 2024 року від позивача до суду надійшла уточнена позовна заява з виправленими недоліками.
Ухвалою суду від 04 березня 2024 року відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
28 березня 2024 року до суду надійшли пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області заперечує проти позовних вимог ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії з наступних підстав. Для вирішення питання про право особи на призначення дострокової пенсії необхідне клопотання про достроковий вихід на пенсію, видане регіональними, міськими, районними, міськрайонними центрами зайнятості Державної служби зайнятості, що передбачено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженим постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1). Відповідно до зазначеного, Управління, здійснювало свої повноваження в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, відповідно до вимог статті 19 Конституції України, а отже своїми діями права та законні інтереси позивача не порушило. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.
29 березня 2024 року відповідач подав відзив на позовну заяву, Запорізька філія Запорізького обласного центру зайнятості вимоги викладені в позові не визнає з наступних підстав. Відповідно до Єдиної інформаційно - аналітичної системи державної служби зайнятості станом на 06.02.2024 в обміні з Пенсійним фондом України стосовно ОСОБА_1 зазначена дата настання права на пенсію - 16.07.2027, а відповідно до вимог статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років. Страховий стаж особи складає 30 років 0 місяців 10 днів, тобто менший за необхідний для призначення пенсії за віком. На ОСОБА_1 не розповсюджується особлива гарантія на достроковий вихід на пенсію за клопотанням служби зайнятості. У разі отримання оновленої інформації з Пенсійного фонду України, в електронному або паперовому вигляді, стосовно страхового стажу особи та дати настання права на пенсію питання видачі клопотання на достроковий вихід на пенсію за віком буде переглянуто центром зайнятості. Відповідач просить залишити адміністративний позов ОСОБА_1 до Запорізької філії Запорізького обласного центру зайнятості про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії без задоволення.
На підставі матеріалів справи, судом встановлено наступні обставини.
08.06.2023 ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 звільнено з АТ «МОТОР СІЧ» у зв'язку зі скороченням чисельності або штату працівників за п.1 ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України).
09.06.2023 Запорізькою філією Запорізького обласного центру зайнятості надано статус безробітної та призначено допомогу по безробіттю ОСОБА_1 .
У рішенні про відмову в призначені пенсії №0840500015337 від 02.01.2024 Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зазначено, що страховий стаж позивача складає 30 років 0 місяців 10 днів, в призначенні пенсії за віком відповідно до п. 6 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відмовлено у зв'язку з відсутністю клопотання про достроковий вихід на пенсію.
02.02.2024 позивач звернулась до відповідача з заявою про надання клопотання до Пенсійного фонду України та про припинення реєстрації в центрі зайнятості.
У видачі клопотання позивачу відмовлено та надана письмова відповідь від 07.02.2024 №845/03/01-20, у якій повідомлено, що страховий стаж особи складає 30 років 0 місяців 10 днів, тобто менший за необхідний для призначення пенсії за віком, отже на позивача не розповсюджується особлива гарантія на достроковий вихід на пенсію за клопотанням служби зайнятості.
Вважаючи протиправними дії щодо відмови у наданні клопотання до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для призначення пенсії відповідно до положень п. 6 частини першої ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивач звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 .
За змістом статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 115 Закону №1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають особи, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, яким на день звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього Закону, за умови їх реєстрації у державній службі зайнятості та відсутності підходящої для них роботи, якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 цього Закону.
Абзацом першим частини першої статті 28 цього Закону встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
Відповідно до частини 1, 2 статті 49 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI особам, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, яким на день звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за умови їх реєстрації протягом 30 календарних днів з дати звільнення у територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та відсутності протягом семи календарних днів підходящої для них роботи, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Підтвердження страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком, передбаченого Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", здійснюється шляхом обміну інформацією між Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та Пенсійним фондом України у визначеному ними порядку за погодженням із центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах соціального захисту населення та зайнятості населення.
Відповідно до ст. 44 Закону №1058-IV звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Відповідно до пункту 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженим постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема, клопотання про достроковий вихід на пенсію, видане регіональними, міськими, районними, міськрайонними центрами зайнятості Державної служби зайнятості (при призначенні пенсії згідно з пунктом 6 частини першої статті 115 Закону).
З наявної у справі відмови відповідача та відзиву встановлено, що відповідач заперечує право позивачки на призначення дострокової пенсії за віком з огляду на те, що у позивача відсутній необхідний страховий стаж визначений статтею 26 Закону №1058-IV, а саме право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років.
Однак, відповідно до пункту 6 частини 1 статті 115 Закону №1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають особи, що мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 цього Закону (у жінок 30 років).
Позивачка надала трудову книжку, у якій наявні відповідні періоди роботи, також суд звертає увагу, що у рішенні про відмову у призначенні пенсії не зазначено про відсутність чи недостатність страхового стажу, необхідного для дострокового призначення пенсії, до страхового стажу позивачу зараховані усі періоди трудової діяльності.
Отже, позивач має страховий стаж 30 років 0 місяців 10 днів, що відповідає страховому стажу встановленому пунктом 6 частини 1 статті 115 Закону №1058-IV та абзацом першим частини першої статті 28 Закону №1058-IV.
Таким чином, оскільки позивачку звільнено з роботи 08.06.2023 (не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку до досягнення нею пенсійного віку) на підставі у зв'язку зі скороченням чисельності або штату працівників за п.1 ч. 1 ст. 40, і вона зареєструвалась у Запорізькій філії Запорізького обласного центру зайнятості, який не запропонував для неї підходящої роботи, оскільки вона має достатній страховий стаж 30 років, що відповідачем не спростовано, відповідно до п. 6 ст. 115 Закону №1058-IV позивач набула право на подачу клопотання про достроковий вихід на пенсію.
Враховуючи викладене, законних підстав для відмови у наданні позивачці вищезазначеного клопотання у відповідача не було, тому такі дії є протиправними.
З огляду на це, слід зобов'язати відповідача видати ОСОБА_1 клопотання до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо призначення пенсії відповідно до положень п. 6 частини першої ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Оскільки відповідач не довів правомірність дій і доводи позивача належними доказами не спростував, позов підлягає задоволенню.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Сплачений судовий збір у сумі 1211,20 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Запорізької філії Запорізького обласного центру зайнятості.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 255, 262 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Запорізької філії Запорізького обласного центру зайнятості, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Запорізької філії Запорізького обласного центру зайнятості щодо відмови у наданні клопотання до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень п. 6 частини першої ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Запорізьку філію Запорізького обласного центру зайнятості видати ОСОБА_1 клопотання до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо призначення пенсії відповідно до положень п. 6 частини першої ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Запорізької філії Запорізького обласного центру зайнятості на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн (одну тисячу двісті одинадцять гривень двадцять коп.).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядок та строки, передбачені ст.ст. 295, 297 КАС України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ),
Відповідач - Запорізька філія Запорізького обласного центру зайнятості (вул.Рекордна, 16-б, м.Запоріжжя, 69019; код ЄДРПОУ 44982419),
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (просп.Соборний, буд.158-б, м. Запоріжжя, 69057; код ЄДРПОУ 20490012).
Повне судове рішення складено 03.05.2024.
Суддя Б.В. Богатинський