Ухвала від 03.05.2024 по справі 200/2845/21-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

03 травня 2024 року Справа №200/2845/21-а

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11.05.2021 року у даній справі позов ОСОБА_1 (далі - заявник) до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (далі - боржник) було задоволено повністю.

Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо безпідставного зменшення ОСОБА_1 при перерахунку пенсії за вислугу років з 01.01.2018 року, згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", основного розміру пенсії до 70% - протиправними, та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01.01.2018 року, виходячи з розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення, а також здійснити виплату ОСОБА_1 перерахованої суми пенсії з 01.01.2018 року, із врахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 29.07.2021 року апеляційну скаргу повернуто відповідачу. Таким чином, рішення від 11.05.2021 набрало законної сили 29.07.2021 року.

08.02.2023 року судом видано виконавчий лист у справі № 200/2845/21-а.

Ухвалою суду від 24.07.2023 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 200/2845/21-а - задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, у місячний строк з дня вручення даної ухвали, подати до суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11.05.2021 року у справі № 200/2845/21-а.

До суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов відповідний звіт.

Ухвалою суду від 04.10.2023 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 200/2845/21-а - задоволено частково.

Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий строк подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11.05.2021 року у справі № 200/2845/21-а, - до 31 січня 2024 року.

До суду надійшли клопотання ОСОБА_1 відповідно до яких заявник просить розглянути звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 30.01.2024 про виконання судового рішення у справі № 200/2845/21-а, встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий строк для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11.05.2021 у справі № 200/2845/21-а - протягом одного місяця.

Вказані клопотання, серед іншого обгрунтовані тим, що твердження боржника про повне виконання судового рішення не відповідає дійсності, оскільки заборгованість у сумі 20 585,11 грн. заявнику дотепер не виплачена.

Заявник вказує про те, що зі звіту випливає, що боржник не вжив усіх необхідних заходів у межах своїх повноважень для забезпечення виплати нарахованої йому суми в 20 585,11 грн.

Зазначає, що 11.08.2023 року боржник направив звернення до Пенсійного фонду України з проханням надання додаткових фінансових ресурсів на виплату заборгованості, однак станом на дату подання звіту відповідь на це звернення не надходила. Крім того, станом на сьогодні немає доказів направлення Пенсійним фондом України додаткових бюджетних запитів до Мінсоцполітики (як головного розпорядника бюджетних коштів) стосовно збільшення асигнувань з Державного бюджету для виконання судового рішення у справі № 200/2845/21-а. Головне управління, у свою чергу, дотепер не порушувало такого питання перед Пенсійним фондом України.

Не погоджується із запропонованим Головним управлінням шестимісячним строком для подання наступного звіту, вважає, що конкретні дії, спрямовані на виконання судового рішення (в частині ініціювання питання про подання Пенсійним фондом України додаткових бюджетних запитів до Мінсоцполітики), можуть бути вчинені у значно коротший період.

31.03.2024 від відповідача надійшов відповідний звіт.

У вказаному звіті, серед іншого, зазначено про те, що: " …Доплата, нарахована на виконання рішення суду (за період з 01.01.2018 по 31.08.2021) сумі 20 585,11 грн, в силу положень статті 8 Закону України Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України як єдиного безальтернативного джерела фінансування.

Відповідно у Плані доходів і видатків головного управління на 2023 рік, затвердженого головою правління Пенсійного фонду України 29.06.2023 року у складі виплат за рахунок коштів Державного бюджету передбачено кошти для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду у розмірі 7 318,20 тис грн. Водночас повідомляємо, абзацом 2 пункту 7 розділу ІІ Порядку зазначено, що черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11 травня 2021 року по справі № 200/2845/21-а набрало законної сили 29.07.2021 (після повернення апеляційної скарги). Головним управлінням в межах відповідних бюджетних призначень у 2023 році погашено заборгованості з пенсійних виплат нарахованих за рішенням суду датою набрання ними законної сили за період з 01 липня 2020 року по 20 вересня 2020 року.

З метою запиту додаткових фінансових ресурсів на виплату заборгованості нарахованої за рішеннями суду Головним управлінням в межах закріплених повноважень, направлено відповідне звернення до розпорядника коштів вищого рівня - Пенсійного фонду України (листи від 11.08.2023 № 0500-0508-5/68855 та від 25.01.2024 № 0500-0508-5/7813). В свою чергу Пенсійний фонд України листом від 11.09.2023 № 2800-040204- 9/50810 повідомив, що нараховані на виконання рішень суду кошти підлягають виплаті в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду…»

Вказує, що суми коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду на 2024 рік будуть визначені у бюджеті Пенсійного фонду України на 2024 рік, яким згідно із підпунктом 1-1 пункту 14 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, затверджується Кабінетом Міністрів України в місячний термін після набрання чинності законом про Державний бюджет України на відповідний рік, а на сьогоднішній день бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік не затверджено.

Просить суд прийняти звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 травня 2021 року у справі № 200/2845/21-а, у разі відмови в прийнятті звіту надати Головному управлінню додатковий строк для подачі звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 травня 2021 року у справі № 200/2845/21-а протягом шести місяців.

Суд зауважує, що обов'язкове прийняття судом ухвал про прийняття чи неприйняття звіту про виконання судового рішення у порядку ст. 382 КАС України не передбачено.

Відповідно до частини 2 статті 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Серед іншого у рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 11 травня 2021 року у справі № 200/2845/21-а судом було зобов'язано боржника здійснити виплату ОСОБА_1 перерахованої суми пенсії з 01.01.2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Проте, жодних доказів виплати вказаної суми у повному обсязі заявнику боржником суду не надано.

Отже, у повному обсязі, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11.05.2021 року у даній справі, боржником і досі не виконано.

Згідно з положеннями пунктів 20 та 29 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язання без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за № 897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1) (зі змінами) (далі - Порядок), кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду України в обсягах, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.

Бюджетом Пенсійного фонду України на 2023 рік затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2023 № 631 (зі змінами) передбачено видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду в сумі 360,0 млн грн.

Згідно з абзацом 2 пункту 7 розділу ІІ Порядку черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.

Відповідно до пункту 5 розділу VII Порядку після затвердження бюджету Пенсійного фонду структурний підрозділ Пенсійного фонду, відповідальний за організацію бюджетного процесу, у двотижневий строк розробляє річний та помісячні розписи доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду у розрізі територіальних органів та подає на затвердження Голові правління Пенсійного фонду. В тижневий строк після затвердження бюджетної документації структурний підрозділ Пенсійного фонду, відповідальний за організацію бюджетного процесу, розробляє, з урахуванням затверджених показників бюджетної документації, та доводить до виконання територіальними органам плани доходів і видатків на плановий період.

Боржником направлено відповідне звернення до розпорядника коштів вищого рівня - Пенсійного фонду України (листи від 11.08.2023 № 0500-0508-5/68855 та від 25.01.2024 № 0500-0508-5/7813).

Пенсійний фонд України листом від 11.09.2023 № 2800-040204- 9/50810 повідомив, що нараховані на виконання рішень суду кошти підлягають виплаті в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду…»

Боржник зазначає, що станом на момент подання звіту бюджет Пенсійного фонду України та план доходів і видатків на 2024 рік для Донецької області не затверджено.

Розглянувши наданий відповідачем звіт суд вказує, що рішення суду у даній справі буде остаточно виконане лише після фактичної виплати позивачеві в повному обсязі перерахованої суми пенсії з 01.01.2018 року, із врахуванням раніше виплачених сум, як це передбачено резолютивною частиною рішення.

Європейський суд з прав людини у справах “Кечко проти України”, “Ромашов проти України”, “Шевченко проти України” неодноразово зазначав, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

З наданого відповідачем звіту та доданих до нього документів, пояснень сторін випливає, що невиплата заборгованості позивачу залежить від обставин, за які боржник об'єктивно не відповідає. До таких обставин можна віднести недостатність фінансування відповідних витрат, строк затвердження бюджету Пенсійного фонду, тощо. Проте, жодні з цих обставин не залежать від дій чи бездіяльності безпосередньо боржника, оскільки пов'язані з системними проблемами фінансування Пенсійного фонду України в цілому.

Верховний Суд у постанові від дійшов висновку про те, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів - як таке, що не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

За вказаних обставин суд дійшов висновку про часткове задоволення клопотань, встановивши відповідачу новий строк для подачі звіту про повне виконання рішення суду.

Враховуючи викладене, керуючись Кодексом адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 200/2845/21-а - задовольнити.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий строк подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11.05.2021 року у справі № 200/2845/21-а, - до 4 червня 2024 року.

Дана ухвала постановлена у порядку письмового провадження.

Ухвала складена і підписана 3 травня 2024 року у порядку письмового провадження.

Дана ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.І. Бабіч