Справа № 569/2151/24
1-кс/569/2960/24
25 квітня 2024 року м. Рівне
Слідчий суддя Рівненського міського суду Рівненської області ОСОБА_1 з участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Рівне клопотання слідчого у кримінальному провадженні - заступник начальника відділу СУ ГУНП в Рівненській області майора поліції ОСОБА_3 , (далі - слідчий), погоджене заступником начальника відділу Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_4 в рамках кримінального провадження №42023181110000110 від 12.09.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 332, ч. 3 ст. 332 КК України (далі - це ж кримінальне провадження) про тимчасовий доступ до речей і документів, -
Слідчий у кримінальному провадженні - заступник начальника відділу СУ ГУНП в Рівненській області майор поліції ОСОБА_3 , звернувся до Рівненського міського суду із клопотанням, яке погоджено заступником начальника відділу Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів.
В обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що слідчим управлінням ГУНП в Рівненській області проводиться досудове розслідування об'єднаних кримінальних проваджень за єдиним спільним номер внесеним до Єдиного реєстру досудових розслідувань №42023181110000110 від 12.09.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 332, ч. 3 ст. 332 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , який зареєстрований як фізична-особа підприємець (далі - ФОП) « ОСОБА_5 » (код РНОКПП НОМЕР_1 , вид діяльності 49.41 Вантажний автомобільний транспорт) та отримав ліцензію на вантажні перевезення, здійснюючи міжнародні вантажні перевезення, будучи добре обізнаним з вищенаведеними правилами перетину державного кордону в умовах воєнного стану, вирішив використати свої знання та можливості з корисливою метою та за попередньою змовою групою осіб із ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , будучи добре обізнаними з п. 2-9 Правил перетинання державного кордону громадянами України, які затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. № 724), організували та керували незаконними переправленнями через державний кордон України, осіб, які не мають на це права, у першу чергу чоловіків у віці від 18 до 60 років, під виглядом водіїв вантажних транспортних засобів, які здійснюють міжнародні перевезення, за визначену ними грошову винагороду.
Так, група осіб у складі ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , діючи за попередньою змовою між собою, незаконно переправляли осіб через державний кордон України та організовували і керували такими діями, використовуючи наявний у ОСОБА_5 , електронний цифровий підпис (ЕЦП) та паролі перевізника, входили до електронного кабінету перевізника на сайті ІНФОРМАЦІЯ_1 під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та вносили до системи «ШЛЯХ», отриманні особисто ними або іншими особами персональні дані чоловіків призовного віку, які мали намір незаконно перетнути державний кордон України для особистих потреб, в якості водіїв вказаних перевізників та, за необхідності, оформляли фіктивні договори про працевлаштування таких осіб як водіїв ФОП « ОСОБА_5 », особисто підшуковували осіб, які виявляли бажання за грошову винагороду незаконно переправитись через державний кордон України, проводили інструктаж таких осіб щодо правил поведінки, які дозволять безперешкодно перетнути державний кордон, надавали їм необхідні для цього транспортні засоби, підшуковували та оформляли на перевізника ФОП « ОСОБА_5 » транспортні засоби необхідні для перетину державного кордону, тощо.
Зокрема, у період з 21.10.2023 по 14.01.2024, діючи за попередньою змовою групою осіб, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , усвідомлюючи протиправність своїх дій та можливість настання суспільно небезпечних наслідків, реалізуючи єдиний злочинний умисел на особисте протиправне збагачення, під виглядом водіїв перевізника, який здійснює міжнародні вантажні перевезення ФОП « ОСОБА_5 » та внесені до системи «Шлях», незаконно переправили через державний кордон України в Республіку Польща 19 чоловіків у віці від 18 до 60 років, які не мали документів, що надають право на перетин державного кордону України, отримавши за такі протиправні послуги не менше 800 доларів США, що за курсом НБУ, станом на 06.03.2023 становить 51 184 грн.
В ході тимчасового доступу до документів ІНФОРМАЦІЯ_1 (Укратрансбезпеки) вилучено інформацію про те, що у період з 24.02.2022 по 05.02.2024 користувачем « НОМЕР_2 », тобто електронним цифровим підписом ФОП « ОСОБА_9 » були здійснені успішні входи в систему «Шлях» на сайті ІНФОРМАЦІЯ_2 із зазначенням наступної ІР адреси користувача: НОМЕР_3 (здійснений успішний вхід 13.11.2023).
Згідно інформації отриманої в загальнодоступній мережі Інтернет на сайті ІНФОРМАЦІЯ_3 , встановлено, що ІР адреси НОМЕР_3 належать провайдеру ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » НТЦ.
Враховуючи викладене, в ході досудового розслідування виникла необхідність встановлення місцезнаходження персонального комп'ютера або іншого електронного пристрою з якого проводилися реєстраційні дії та інформацію про абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання, яким було присвоєно ІР-адрес: НОМЕР_3 (здійснений успішний вхід 13.11.2023)
Вказана інформація, яка знаходиться в провайдера надання телекомунікаційних послуг, може мати значення для встановлення об'єктивних даних, які можуть використовуватись для доказування.
Дані документи (інформація) знаходяться у володінні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ІНФОРМАЦІЯ_5 , за адресою: АДРЕСА_1 , у зв'язку із тим, що вказана компанія обслуговує абонента з вищевказаною ІР-адресою.
Слідчий в судове засідання не з"явився, однак подав до суду заяву про розгляд клопотання у його відсутність у зв"язку із неможливістю прибуття в судове засідання, через проведення слідчих дій.
Представники оператора телекомунікації ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ІНФОРМАЦІЯ_5 про час і місце розгляду клопотання були повідомлені у встановленому законом порядку, на виклик до суду не прибули, про причину неприбуття не повідомили.
Однак їх неявка у відповідності до ст.. 163 КПК України не перешкоджає розгляду вищевказаного клопотання.
Дослідивши надані матеріали кримінального провадження, слід прийти до висновку, що клопотання підлягає до задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.159 КК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч.5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.162 КПК України інформація, що знаходиться в операторів телекомунікацій про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, відноситься до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в документах.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про телекомунікації» від 18 листопада 2003 року, обов'язком оператора телекомунікації є зберігання записів про надані телекомунікаційні послуги протягом строку позовної давності, визначеного законом, та надання інформації про надані телекомунікаційні послуги в порядку, встановленому законом. Згідно ч. 3 ст. 34 вказаного Закону України інформація про споживача та про телекомунікаційні послуги, що він отримав, може надаватись у випадках і в порядку, визначених законом.
Враховуючи, що документи, до яких планується тимчасовий доступ мають важливе значення для справи, крім того, на даний час неможливо іншими способами встановити обставини, що мають значення для даного кримінального провадження, суд вважає, що дане клопотання обґрунтоване, таке, що підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 159, 162, 163,164,166 КПК України, -
Клопотання слідчого - задоволити.
Надати дозвіл заступнику начальника відділу СУ ГУНП в Рівненській області ОСОБА_3 на тимчасовий доступ до документів (інформації), що знаходяться у володінні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » НТЦ, за адресою: АДРЕСА_1 , (з можливістю вилучення у АДРЕСА_2 ), а саме: копії договорів про надання послуг, інформації про місцезнаходження персонального комп'ютера чи іншого електронного пристрою, про абонента надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання, яким було присвоєно ІР-адресу:
НОМЕР_3 (здійснений успішний вхід 13.11.2023) з можливістю ознайомитися із вказаними документами (інформацією) та вилучити їх копії (здійснити їх виїмку).
Строк дії ухвали, не може перевищувати двох місяців з дня постановлення ухвали.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Рівненського міського Кристина ДАШ'ЯН