16 квітня 2024 року слідчий суддя Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , розглянувши клопотання старшого слідчого слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровської області капітана юстиції ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_5 , про проведення обшуку, в рамках кримінального провадження № 22024040000000272 від 08.03.2024 року за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 332 КК України,-
встановив:
До Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська надійшло клопотання старшого слідчого слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровської області капітана юстиції ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_5 , про проведення обшуку, в рамках кримінального провадження № 22024040000000272 від 08.03.2024 року за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 332 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначено, що Слідчим відділом Управління СБ України у Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні
№ 22024040000000272 від 08.03.2024 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 332 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що громадяни України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у співучасті з іншими особами організували протиправну схему перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань шляхом виготовлення документів, які надають право безперешкодного виїзду через державний кордон України до країн Європи діючих військовослужбовців Сил оборони України та цивільних військовозобов'язаних громадян України, які підлягають призову на військову службу по мобілізації у період воєнного стану.Так, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , переслідуючи злочинний умисел, спрямований на перешкоджання законній діяльності військових формувань України, зокрема ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ), в умовах та у період дії в Україні воєнного стану, діючи з корисливих мотивів, з використанням своїх зв'язків серед керівників благодійних фондів та організацій, а також інших підприємств та установ, організували злочинну схему з ухилення військовослужбовцями Сил оборони України від військової служби шляхом оформлення відповідних документів, які дають правові підстави для припинення та уникнення військової служби, а також надають можливість військовослужбовцям здійснити виїзд за кордон в умовах воєнного стану. Вказані дії ОСОБА_6 та ОСОБА_7 проводить за грошову винагороду в розмірі від 12000 (дванадцяти тисяч) до 16000 (шістнадцять тисяч) доларів США.Також, за наявними даними, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 організували протиправну схему щодо надання військовозобов'язаним громадянам України, які відповідно до вищевказаних положень законодавства про військовий облік та військову службу зобов'язані перебувати на обліку ІНФОРМАЦІЯ_4 , схему з оформлення документів, які надають можливість здійснити виїзд за кордон України. ОСОБА_6 разом з ОСОБА_7 та іншими учасниками злочинної схеми достовірно усвідомлюють та розуміють, що на теперішній час в України запроваджено воєнний стан, та Силами оборони України проводяться заходи надання відсічі ворогу. При цьому, протиправна діяльність ОСОБА_6 та ОСОБА_7 перешкоджає здійсненню підрозділами Збройних сил України та інших військових формувань усіх заходів щодо забезпечення державного суверенітету, конституційного ладу та територіальної цілісності Держави. Надання протиправної можливості діючим військовослужбовцям ухилитися від військової служби та взагалі виїхати за кордон може спричинити некомплект особового складу у відповідних підрозділах, що, у свою чергу, може призвести до погіршення стану виконання військових завдань та рішень.Крім того, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та іншим учасникам злочинної схеми достовірно відомо, що органами ІНФОРМАЦІЯ_4 здійснюються заходи щодо призову на військову службу по мобілізаціїна особливий періодвійськовозобов'язаних громадян України. При цьому, діяльність з протиправного оформлення зацікавленим громадянам України документів, що надають можливість уникнути призову на військову службу та виїхати за кордон підриває заходи Держави щодо безперебійного комплектування особовим складом підрозділів Сил оборони України.Однак, не зважаючи вищевикладені обставини, вказані особи надають допомогу зацікавленим громадянам України та діючим військовослужбовцям Сил оборони України, які мають бажання безповоротно виїхати до країн Європейського Союзу, здійснюють виготовлення документів, які можуть надати їм можливість уникнути призову на військову службу по мобілізації або проходження військової служби в ЗС України та інших військових формуваннях, шляхом отримання можливості подальшого виїзду за межі території України.Вищевказана схема ухилення від призову на військову службу по мобілізаціїна особливий період та від військової служби загалом здійснюєтьсядвома злочинними способами шляхом перетину державного кордону.Перший спосіб полягає у наступному. Зацікавлений військовозобов'язаний громадянин України та військовослужбовець Сил оборони України, який має бажання безповоротно виїхати до країн Європейського Союзу (далі - зацікавлений громадянин), залізничним шляхом здійснює виїзд з м. Дніпро до м. Ужгород або Мукачево, де його зустрічає відповідальна за перетин державного кордону особа (далі - відповідальна особа), яка розміщує зацікавленого громадянина в безпечному від представників ІНФОРМАЦІЯ_4 місці, а саме: хостел, готель, квартира тощо. Через деякий проміжок часу відповідальні особи надають зацікавленому громадянину вказівки щодо конкретного маршруту переміщення через державний кордон України. Оплата такої послуги здійснюється в два етапи, а саме: завдаток у розмірі 3000 (трьох тисяч) доларів США передається ОСОБА_6 в м. Дніпро; друга частина - безпосередньо перед перетином державного кордону провіднику у розмірі 9000 (дев'яти тисяч) доларів США. Після цього, провідник вказує зацікавленому громадянину напрямок та місце безперешкодного перетину кордону, в якому його зустрічають громадяни іноземної держави та розміщують в тимчасовому пункті фільтрації. Приблизно через 3-4 доби зацікавленому громадянину проставляють відповідні відмітки в закордонному паспорті, після чого останній може вільно переміщатись по території країн Європейського Союзу та інших держав.Другий спосіб полягає у наступному. Зацікавлений громадянин повідомляє ОСОБА_6 свої персональні дані, а також дані на особистий автомобільний транспортний засіб, для виготовлення відповідних документів, які надають останньому можливість уникнути призову на військову службу по мобілізації або проходження військової служби в ЗС України та інших військових формуваннях, а саме забезпечать безперешкодний перетин державного кордону України на автотранспорті. Оплату за дану послугу ОСОБА_6 отримує двома етапами: перший - на стадії підготовки документів у розмірі завдатку 7000 (сім тисяч) доларів США, та другий - безпосередньо перед перетином державного кордону відповідній особі, заздалегідь визначеній ОСОБА_6 , у розмірі від 9000 (дев'яти тисяч) доларів США. Документи оформлюються як волонтера, який здійснює перевезення вантажів для потреб ЗСУ та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, гуманітарних та медичних вантажів.Відповідно до протиправної схеми відомості про зацікавленого громадянина вносяться до інформаційної системи «ШЛЯХ». Виготовлення документів триває близько від двох до чотирьох тижнів. Потім громадянину надається відповідний скріншот або QR-код, з використанням якого останній завантажує дозвіл на виїзд за кордон в програмний додаток «Дія» та надалі пред'являє в пункті перетину державного кордону. Також, громадянину за 2 дні до перетину державного кордону повідомляють, на якому саме пункті перетину державного кордону йому необхідно здійснити виїзд. Крім цього, ОСОБА_6 повідомляє зацікавленому громадянину контактні дані відповідної особи, що знаходиться в прикордонній території та забезпечує організацію перетину державного кордону України, а саме повідомляє останньому конкретний час та місце здійснення перетину та надає останньому допомогу у здійсненні виїзду за межі України. Під час проїзду відповідного пункту пропуску зацікавлений громадянин повинен повідомити отримане від ОСОБА_6 або від відповідної особи кодове слово, т.зв «пароль», що забезпечить йому швидке оформлення документів на пункті пропуску та безперешкодний в'їзд на територію країн Європейського Союзу. Вказана злочинна схема організована в пунктах перетину державного кордону в західній частині України, зокрема в районі населеного пункту
АДРЕСА_1 .Таким чином, у діях ОСОБА_6 та ОСОБА_7 вбачаються ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 332 КК України. У свою чергу, санкція ч. 3 ст. 332 КК України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі строком від семи до дев'яти років, що згідно з ч. 6 ст. 12 КК України є тяжким злочином.
В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_6 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .Згідно відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єктів нерухомого майна, приміщення за адресою: АДРЕСА_2 , належить на праві власності ОСОБА_8 .З метою повного, всебічного, об'єктивного проведення досудового розслідування, з метою виявлення та фіксації відомостей про вчинення кримінального правопорушення, виникла необхідність у проведенні обшуку приміщення за адресою: АДРЕСА_2 , оскільки наявні підстави вважати, що у вказаному приміщенні можуть зберігатись предмети і документи, які містять відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення, а саме: персональні електронно-обчислювальні машини (комп'ютери чи їх частини); ноутбуки; планшети; мобільні телефони; сім-картки; електронні носії інформації (лазерні диски, флеш-накопичувачі, переносні жорсткі диски, сервери, камери та інші засоби спостереження); роутери, маршрутизатори та інше телекомунікаційне обладнання; банківські картки; банківські документи (квитанції, платіжні доручення, виписки тощо); грошові кошти в готівковій формі; фінансово-бухгалтерська та фінансово-господарська документація; відомості про здійснені фінансові та інші операції у документальному та електронному вигляді; документи та відомості про перерахування грошових коштів, у тому числі за договорами та іншими правочинами; документальні носії інформації та особисті записи (записники, блокноти, чорнові записи тощо); документація та відомості у документальному і електронному вигляді благодійних організацій, фондів, гуманітарних організацій, військових та правоохоронних органів, обласних та місцевих військових адміністрацій, медичних закладів, відправників та отримувачів гуманітарної допомоги; рішення про виїзд за межі України; накази про призначення на посаду; договори (трудові, цивільно-правові та інші); рішення та інші супровідні документи про виїзд за межі України водіїв, що здійснюють перевезення для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги; заяви та інші рішення і супровідні документи про прийняття рішення щодо виїзду за межі України військовозобов'язаних водіїв, а також інші документи щодо виїзду осіб та вивезення вантажів за кордон; копії документів та виписки з документів, що посвідчують особу громадянина України, та містять інші персональні дані осіб; документи щодо обґрунтування обсягів вантажів для потреб Збройних Сил, медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги та кількості транспортних засобів, необхідних для їх перевезення; рішення територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які можуть містити відомості щодо вчинення злочину і можуть бути використані як докази в ході розслідування.Викладені вище обставини свідчать про те, що дане кримінальне правопорушення здійснювалося, у тому числі, з використанням комп'ютерної техніки, яка має вихід до всесвітньої мережі Інтернет, тому вилучення електронних інформаційних систем, комп'ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку, є необхідним для проведення в подальшому відповідного експертного дослідження, а також у зв'язку з наявністю обґрунтованих підстав вважати, що вказані об'єкти отримані в результаті вчинення кримінального правопорушення та є засобом і знаряддям його вчинення, через що доступ до них обмежується їх власником, володільцем або утримувачем чи пов'язаний з подоланням системи логічного захисту.Проведення обшуку, викликане необхідністю відшукання та вилучення вищевказаних предметів або документів, оскільки останні мають доказове значення для доведення причетності вищевказаної особи до вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 332 КК України.Отримати зазначені вище речі, документи та відомості у спосіб, передбачений ст. 93 КПК України та Главою 15 КПК України, не представляється за можливе, у зв'язку з тим, що в органу досудового розслідування наявні обґрунтовані підстави вважати, що у разі проведення слідчих та процесуальних дій у такий спосіб невстановленими в ході досудового розслідування особами будуть вчинені дії з приховання, знищення та/або зміни властивостей відповідних речей та документів.Виходячи з наведеного, в описаних вище обставинах, які склалися у кримінальному провадженні, обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування.Слідчими слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області раніше за вказаною адресою обшук не проводився.Особи, у володінні яких перебуває вищезазначене майно не являються народними депутатами України, професійними суддями України, адвокатами чи іншими особами, щодо яких розповсюджується особливий порядок кримінального провадження, відповідно до ст. 480 КПК України. На підставі вищевикладеного, зважаючи на те, що є достатні підстави вважати, що відшукувані речі і документи знаходяться у вказаному приміщенні за вказаною вище адресою та приймаючи до уваги, що відшукувані речі і документи мають важливе значення для досудового розслідування, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, слідчий звертається до суду з даним клопотанням про проведення обшуку за вказаною адресою.
У судовому засіданні слідчий підтримав клопотання, просив його задовольнити.
Вислухавши думку слідчого, вивчивши подане клопотання та додані до нього матеріали, якими обґрунтовується необхідність проведення обшуку, враховуючи положення ст.ст. 234, 235 КПК України, слідчий суддя приходить до наступного.
Згідно ч.1 ст.234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
В ході судового розгляду слідчим доведено, що на даний час в рамках кримінального провадження №22024040000000272, проводиться комплекс заходів з метою відшукання та вилучення речей та документів, які містять відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення. З матеріалів провадження вбачається, що за вказаною адресою можуть знаходитись речі та документи, які мають значення для розслідування даного кримінального провадження і можуть бути доказами в ході судового розгляду, тому з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, встановлення причетних до злочину осіб, вважаю за необхідне задовольнити клопотання слідчого та надати дозвіл на проведення обшуку. За викладених обставин, обшук є доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення вказаних речей та документів, які мають значення для досудового розслідування.
Керуючись ст. ст. 110, 234, 235, 309, 369-372 КПК України, суд,-
постановив:
Клопотання старшого слідчого слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровської області капітана юстиції ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_5 , про проведення обшуку, в рамках кримінального провадження № 22024040000000272 від 08.03.2024 року за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 332 КК України- задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області ОСОБА_4 та слідчим групи слідчих слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області у кримінальному провадженні № 22024040000000272 від 08.03.2024, а саме: слідчому слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області ОСОБА_9 , начальнику 2 відділення слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області ОСОБА_10 , старшому слідчому в ОВС слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області ОСОБА_11 , старшому слідчому в ОВС - криміналісту слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області ОСОБА_12 , старшому слідчому в ОВС слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області ОСОБА_13 , старшому слідчому слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області ОСОБА_14 , слідчому слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області ОСОБА_15 , старшому слідчому в ОВС слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області ОСОБА_16 , старшому слідчому в ОВС слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області ОСОБА_17 , старшому слідчому в ОВС слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області ОСОБА_18 , слідчому в ОВС слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області ОСОБА_19 , слідчому в ОВС слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області ОСОБА_20 , старшому слідчому слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області ОСОБА_3 , слідчому слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області ОСОБА_21 , старшому слідчому в ОВС слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області ОСОБА_22 , слідчому в ОВС слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області ОСОБА_23 , старшому слідчому в ОВС слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області ОСОБА_24 , слідчому слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області ОСОБА_25 , слідчому слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області ОСОБА_26 , слідчому слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області ОСОБА_27 , слідчому слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області ОСОБА_28 , слідчому слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області ОСОБА_29 , слідчому слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області ОСОБА_30 ; прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні: ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_5 ,на проведення обшуку приміщення за адресою: АДРЕСА_2 , що належить на праві власності ОСОБА_36 ,з метою відшукання та вилучення предметів та документів, які містять відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення, а саме: персональних електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів чи їх частин); ноутбуків; планшетів; мобільних телефонів; сім-карток; електронних носіїв інформації (лазерних дисків, флеш-накопичувачів, переносних жорстких дисків, серверів, камер та інших засобів спостереження); роутерів, маршрутизаторів та іншого телекомунікаційного обладнання; банківських карток; банківських документів (квитанцій, платіжних доручень, виписок тощо); грошових коштів в готівковій формі; фінансово-бухгалтерської та фінансово-господарської документації; відомостей про здійснені фінансові та інші операції у документальному та електронному вигляді; документів та відомостей про перерахування грошових коштів, у тому числі за договорами та іншими правочинами; документальних носіїв інформації та особистих записів (записників, блокнотів, чорнових записів тощо); документації та відомостей у документальному і електронному вигляді благодійних організацій, фондів, гуманітарних організацій, військових та правоохоронних органів, обласних та місцевих військових адміністрацій, медичних закладів, відправників та отримувачів гуманітарної допомоги; рішень про виїзд за межі України; наказів про призначення на посаду; договорів (трудових, цивільно-правових та інших); рішень та інших супровідних документів про виїзд за межі України водіїв, що здійснюють перевезення для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги; заяв та інших рішень і супровідних документів про прийняття рішення щодо виїзду за межі України військовозобов'язаних водіїв, а також інших документів щодо виїзду осіб та вивезення вантажів за кордон; копій документів та виписок з документів, що посвідчують особу громадянина України, та містять інші персональні дані осіб; документів щодо обґрунтування обсягів вантажів для потреб Збройних Сил, медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги та кількості транспортних засобів, необхідних для їх перевезення; рішень територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Строк дії ухвали 30 днів з моменту її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1