Рішення від 03.05.2024 по справі 161/2551/24

Справа № 161/2551/24

Провадження № 2/161/1646/24

ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

03 травня 2024 року Луцький міськрайонний суд Волинської області

в складі:

головуючого судді Рудської С.М.

при секретарі - Ленічевій С.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів,

ВСТАНОВИВ:

07.02.2024 року позивач Департамент соціальної політики Луцької міської ради (далі - Департамент) звернувся до суду з вищевказаною позовною заявою в обґрунтування зазначивши, що 09.08.2020 року ОСОБА_1 звернулася до Департаменту про призначення їй щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу ( ОСОБА_2 ), яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею (далі - допомога). На підставі поданих документів відповідачці було призначено допомогу на період з 01.08.2020 року по 31.01.2021 року та, у зв'язку із законодавчими змінити, виплату такої продовжено на період з 01.02.2021 року по 30.04.2021 року. Разом з тим, поданий відповідачем для призначення допомоги висновок лікарської комісії дійсний до 30.01.2021 року, а тому для продовження виплати допомоги на наступний строк, остання мала подати новий висновок. Однак, ОСОБА_1 звернулася із новою заявою про призначення їй щомісячної грошової допомоги 08.04.2021 року, до якої додала висновок лікарської комісії від 02.04.2021 року. Тобто, остання не підтвердила право на отримання допомоги в період з 01.02.2021 року по 31.03.2021 року в загальному розмірі 4378 грн. Дану суму коштів відповідачка в добровільному порядку не повернула. Просить суд стягнути із ОСОБА_1 на користь Департаменту надміру виплачені кошти допомоги в загальному розмірі 4378 грн., а також судові витрати, пов'язані з розглядом справи.

До початку судового засідання від представника позивача на адресу суду надійшла заява, у якій вона просить розгляд справи проводити у її відсутності, заявлені позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити, щодо постановлення заочного рішення не заперечує (а.с. 48).

Відповідач в судове засідання повторно не з'явилася, причини неявки суду не повідомила, про день, час, місце слухання справи була повідомлялася своєчасно та належним чином, клопотання про відкладення розгляду справи, відзив на позовну заяву від неї на адресу суду не надходили.

Статтею 280 ЦПК України закріплена можливість ухвалення заочного рішення на підставі наявних у справі доказів, у разі належним чином повідомленого відповідача про дату, час та місце судового засідання.

Враховуючи вищезазначені обставини, суд вважає за необхідне провести заочний розгляд справи на підставі наявних у ній матеріалів.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що 09.08.2020 року ОСОБА_1 звернулася до Департаменту про призначення їй щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу ( ОСОБА_2 ), яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею (а.с. 7-8).

Порядок призначення та виплати вказаної допомоги регулюються Порядком надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2000 року № 1192, зі змінами та доповненнями, які діяли на момент спірних правовідносин (далі - Порядок).

Відповідно до 4 Порядку, - допомога на догляд надається дієздатній особі за її задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання (перебування) на одній житловій площі з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного стороннього догляду, що здійснює догляд за нею. Розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї для призначення допомоги на догляд проводиться відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 року № 632 (п. 5 Порядку).

Допомога на догляд призначається на шість місяців і виплачується щомісяця (п. 8 Порядку).

Відповідно до поданої 08.11.2019 року заяви та документів відповідачці було призначено допомогу на період з 01.08.2020 року по 31.01.2021 року (а.с. 10).

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 року № 264 (далі - Постанова), з метою посилення соціального захисту населення на період вжиття заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, допомоги на дітей одиноким матерям, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомоги на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність, щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату (далі державна соціальна допомога), яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.

В зв'язку з цим, відповідачці було продовжено виплату вищезазначеної допомоги на період з 01.02.2021 по 30.04.2021 року (а.с. 11).

Постановою також установлено, що орган соціального захисту населення проводить перерахунок розміру виплаченої державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю на підставі поданої особою або її законним представником заяви та необхідних документів.

Відповідно до п. 8 Порядку для продовження виплати допомоги на догляд на наступний строк подаються документи, зазначені у п. 7 цього Порядку, крім висновку лікарської комісії закладу охорони здоров'я щодо необхідності постійного стороннього догляду за особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу у разі, коли строк, на який видано висновок, не зазначено.

Разом з тим, поданий відповідачем для призначення допомоги висновок лікарської комісії дійсний до 30.01.2021 року, а тому для продовження виплати допомоги на наступний строк, остання мала подати новий висновок (а.с. 9).

Однак, ОСОБА_1 звернулася із новою заявою про призначення їй щомісячної грошової допомоги 08.04.2021 року, до якої додала висновок лікарської комісії від 02.04.2021 року.

Тобто, остання не підтвердила право на отримання допомоги в період з 01.02.2021 року по 31.03.2021 року в загальному розмірі 4378 грн.

Згідно п. 2 Постанови, якщо за результатами проведеного перерахунку: не підтверджується право на отримання допомоги або її розмір буде меншим від виплаченої під час карантину допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю; встановлюють строки повернення коштів, які підлягають поверненню залежно від матеріального стану багатодітної сім'ї; - повідомляють отримувачу допомоги про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.

Відповідно до ст. 16 ЦК України, сторони вживають заходів для досудового врегулювання спору за домовленістю між собою або у випадках, коли такі заходи є обов'язковими згідно із законом. Особи, які порушили права і законні інтереси інших осіб, зобов'язані поновити їх, не чекаючи пред'явлення претензії чи позову.

Відповідно до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідачці 19.04.2021 року та 06.10.2023 року було надіслано Департаментом повідомлення про повернення надміру виплачених коштів в розмірі 4378 грн., проте таке останньою було проігнороване.

Таким чином, з ОСОБА_1 на користь Департаменту слід стягнути надміру виплачені кошти на допомоги при народженні дитини в розмірі 4378 грн.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Із наведеного слідує, що з відповідачки на користь позивача слід також стягнути судовий збір в розмірі 3028 грн.

За наведених обставин, суд вважає заявлені позовні вимоги Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення у повному обсязі.

На підставі ст.ст. 1212-1215 ЦК України, керуючись ст.ст. 10, 12, 27, 77, 81, 141, 247, 263-265, 280 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради (код ЄДРПОУ: 03191963) надміру виплачених коштів допомоги при народженні дитини допомоги в розмірі 4378 (чотири тисячі триста сімдесят вісім) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради (код ЄДРПОУ: 03191963) судовий збір в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім тисяч) грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Департамент соціальної політики Луцької міської ради, адреса місцезнаходження: 43025, Волинська обл., м. Луцьк, пр-т Волі, 4-А, код ЄДРПОУ: 03191963.

Відповідач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .

Повний текст рішення складений 03 травня 2024 року.

Суддя Луцького міськрайонного

суду Волинської області С.М. Рудська