Постанова від 03.05.2024 по справі 299/2902/24

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Справа № 299/2902/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.05.2024 року м.Виноградів

Суддя Виноградівського районного суду Закарпатської області Леньо В.В. ознайомившись в порядку підготовки справи до з матеріалами, які надійшли з Берегівського відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , за ст.183-1 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Виноградівського районного суду надійшли матеріали запроваджені відносно ОСОБА_1 за ст.183-1 КУпАП.

Справа про адміністративне правопорушення підлягає поверненню до Берегівського відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у Закарпатській області для належного оформлення у зв'язку з неможливістю всебічного, повного та обєктивного розгляду по суті.

Так, згідно ст.62 Конституції України вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно до вимог ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Так, відповідно до положень ст. ст. 254, 256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, який відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП.

За приписами ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Виходячи зі змісту п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП, суддя виявивши недоліки у протоколі, які перешкоджають чи роблять неможливим об'єктивний розгляд справи, має повернути зі стадії підготовки справи до розгляду усі матеріали органу, який його склав.

Згідно з п. п. 1, 2, 8 п. 4 р. XIV Інструкції з примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року №512/5, зміст протоколу про адміністративне правопорушення, складений державним виконавцем, повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Усі реквізити протоколу заповнюються виконавцем розбірливим почерком державною мовою.

Крім того, відповідно до ст. 256 КУпАП протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Як вбачається з направлено протоколу та матеріалів справи, ОСОБА_1 був відсутній під час складання відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення, йому не було роз'яснено його права і обов'язки, тобто державним виконавцем порушено ряд вимог щодо складання протоколу.

Як вбачається з матеріалів справи: протокол про адміністративне правопорушення не вручено ОСОБА_1 протокол не містить пояснень та підпису останнього, державним виконавцем для підтвердження факту відмови ОСОБА_1 від підпису, надання пояснень та отримання копії протоколу, залучено свідків, які є співробітниками ДВС. Також протокол про адміністративне правопорушення не містить адреси даних свідків.

У перевіреному протоколі та у матеріалах справи відсутні на ОСОБА_1 будь-які дані які його характеризують, як особу та дані про його майновий стан, тощо.

Крім цього, суд звертає увагу на те, що у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено частину статті 183-1 КУпАП, за якою кваліфіковано дії ОСОБА_1 .

Окрім цього, суд зазначає, що адміністративна відповідальність за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП запроваджена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» шляхом доповнення статтею 183-1 глави 14 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Стаття 183-1 КУпАП передбачає відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сімї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, суть адміністративного правопорушення, викладена в загальних рисах без конкретизації об'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, формулювання суті у протоколі є формальним і не відображає усіх ознак правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП.

Стаття 183-1 КУпАП вступила в дію 06.02.2018року.

Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

Оскільки стаття 183-1 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів, то дана норма не має зворотної дії в часі.

Тому період часу несплати аліментів особою до вступу в дію статті 183-1 КУпАП не має братися до уваги при обрахунку сукупного розміру аліментної заборгованості, як умови притягнення до адміністративної відповідальності за вказаною нормою закону.

За наведених обставин, складений протокол про адміністративне правопорушення без додержання вимог статтей 254, 256 КУпАП та матеріали справи підлягають поверненню для належного оформлення.

Керуючись ст. 278, ст. 283 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 за ст.183-1 КУпАП направити начальнику Берегівського відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у Закарпатській області, для доопрацювання.

Постанова оскарженню не підлягає.

СуддяВ. В. Леньо