Справа № 243/2082/24
Провадження № 3/243/1317/2024
03 травня 2024 року суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Фалін І.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли з Батальйону патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 126 КУпАП,
До Слов'янського міськрайонного суду Донецької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 735485 від 05.03.2024, з якого слідує, що 05.03.2024 об 08 годині 30 хвилин на автошляху Н-20 Слов'янськ-Маріуполь 9 км, водій ОСОБА_1 керував автомобілем Skoda Octavia державний номерний знак НОМЕР_2 , при цьому не мав права керування, а саме не отримував посвідчення водія відповідної категорії. Правопорушення вчинене повторно протягом року. Своїми діями водій ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.1а ПДР України, і вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.5 ст. 126 КУпАП.
05.03.2024 під час складання зазначеного протоколу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 останньому були роз'яснені права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП, положення статті 63 Конституції України.
Особа, стосовно якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 в судовому засіданні підтвердив обставини зазначені у протоколі, вину визнав повністю, додатково зазначив, що на теперішній час проходить курси водіння.
Заслухавши пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності, перевіривши матеріали справи приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Протокол про адміністративне правопорушення складений відносно ОСОБА_1 за порушення ним вимог п. 2.1 (а) ПДР України за що, відповідно до ч. 5ст.126 КУпАП передбачена відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Диспозиція ч.2 та ч. 4 ст. 126 КУпАП визначає склад адміністративного правопорушення, яке полягає у керуванні транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або в передачі керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом та керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про дорожній рух», забороняється керування транспортними засобами особам, до яких застосовано адміністративне стягнення чи кримінальне покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами, протягом строку позбавлення, а також особам, щодо яких державним виконавцем встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
В силу положень ст. 251 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення є документом, що офіційно засвідчує подію та обставини правопорушення, а доказами у справі є, зокрема, пояснення особи, що притягується до відповідальності, показання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису.
Провина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 126 КУпАП, підтверджується зібраними по справі доказами, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 735485 від 05.03.2024, з якого слідує, що 05.03.2024 об 08 годині 30 хвилин на автошляху Н-20 Слов'янськ-Маріуполь 9 км, водій ОСОБА_1 керував автомобілем Skoda Octavia державний номерний знак НОМЕР_2 , при цьому не мав права керування, а саме не отримував посвідчення водія відповідної категорії. Правопорушення вчинене повторно протягом року;
- рапортом поліцейського зведеного загону ГУНП в Київській області майора поліції С.Кікотя, відповідно до якого під час чергування на БП Слов'янськ 05.03.2024 було зупинено ТЗ автомобіль Skoda Octavia державний номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_1 , який керував автомобілем без посвідчення водія та на якого було складено постанову у січні 2024 за ст. 126 КУпАП;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 05.03.2024, відповідно до яких, 05.03.2024 о 08-30 год. він рухався на автомобілі Skoda Octavia з м. Краматорськ у напрямку м. Святогірськ, де на блокпосту його зупинили працівники поліції, які під час перевірки його документів виявили, що він не має права керування, оскільки посвідчення водія він не отримував;
- рапортом інспектора взводу № 1 роти № 2 БПП в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДПП старшого лейтенанта поліції Р.Віслогузова від 05.03.2024, відповідно до якого, прибувши за адресою автошлях Н-20 Слов'янськ-Маріуполь 9 км, було встановлено, що водій ОСОБА_1 керував т.з. Skoda Octavia державний номерний знак НОМЕР_2 , при цьому не мав права керування, що встановлено під час перевірки бази ІПНП, а також притягався до адмінвідповідальності за ч.2 ст. 126 КУпАП, та на якого було складено протокол за ч.5 ст. 126 КУпАП;
- електронним рапортом, відповідно до якого, 05.03.2024 о 08-30 надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що в м. Слов'янськ на БП працівниками поліції було зупинено ТЗ Skoda Octavia державний номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_1 , який не мав посвідчення водія та права керування;
- витягом з адмінпрактики, відповідно до якого ОСОБА_1 було притягнуто до відповідальності за ч.2 ст. 126 КУпАП, постанова серія ДП18№ 657711 від 06.01.2024, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 3400 грн.;
- відеозаписом, який долучено до протоколу про адміністративне правопорушення, з якого слідує, що ОСОБА_1 не заперечував факт керування транспортним засобом Skoda Octavia, не маючи права керування таким транспортним засобом;
- довідкою, відповідно до якої за обліками інформаційного порталу Національної поліції та Національної автоматизовано-інформаційної системи Головного сервісного центру України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідчення водія не має.
Таким чином, із вказаних досліджених судом доказів доведено, що водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом, не маючи права керування таким транспортним засобом був зупинений працівниками поліції.
Суд проаналізував докази по справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності, достатності та вважає доведеною повністю вину ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 126 КУпАП.
При визначенні виду та розміру адміністративного стягнення, суд відповідно до вимог ст. 33 КУпАП враховує всі обставини справи, характер вчиненого правопорушення, особу яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, майновий стан, а також обставини, що пом'якшують відповідальність та її обтяжують.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
Відповідно до довідки, долученої до протоколу, вбачається що ОСОБА_1 посвідчення водія не має.
З огляду на зазначене, суд враховує постанову об'єднаної палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 04.09.2023 у справі № 702/301/20, відповідно до якої суспільна небезпечність дій осіб, які керують транспортними засобами, не маючи достатніх теоретичних і практичних знань та не отримавши в передбаченому законом порядку посвідчення водія, оскільки вірогідність настання ДТП в такому випадку є значно вищою, а тому попереджувальна мета додаткового покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами в такому разі набуває особливого значення. На підставі цього, суд може призначити додаткове покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами особі, визнаній винуватою в порушенні правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту (ст. 286 КК України) або в цьому ж порушенні, вчиненому в стані сп'яніння (ст. 286-1 КК України), незалежно від того, чи мала така особа на момент вчинення кримінального правопорушення отримане в передбаченому законом порядку посвідчення на право керування транспортними засобами.
Враховуючи викладене, характер вчинених правопорушень, відсутність тяжких наслідків, особу правопорушника, суд вважає, що ОСОБА_1 слід призначити покарання у виді штрафу на користь держави в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800,00 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (п'ять) років. Таке стягнення буде справедливим, необхідним та достатнім для виправлення ОСОБА_1 та попередження нових правопорушень.
Окрім того, в порядку ст. 40-1 КУпАП з правопорушника ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 605,60 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 34, 35, 40-1, ч.5 ст. 126, 283, 284 КУпАП, суддя -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 126 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 40800 (сорок тисяч вісімсот) гривень 00 копійок, на рахунок отримувача: UA198999980313090149000005001, отримувач коштів: Донецьке ГУК/Дон.обл./21081300, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37967785, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081300 з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (п'ять) років.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , судовий збір на користь держави в сумі 605(шістсот п'ять)грн. 60 копійок, рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова може бути оскаржена в судову палату по кримінальним справам Дніпровського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Слов'янський міськрайонний суд протягом десяти днів, з дня її проголошення.
Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання три місяці.
Суддя
Слов'янського міськрайонного суду
Донецької області Іван Юрійович Фалін