Ухвала від 29.04.2024 по справі 243/3230/24

243/3230/24

1-кс/243/339/2024

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2024 року Слідчий суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області ОСОБА_1 ,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у судовому засіданні в режимі дистанційного судового провадження клопотання слідчого СВ відділу поліції №4 Краматорського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021052510001708 від 25.11.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366-2 КК України, про тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю,-

ВСТАНОВИВ:

До Слов'янського міськрайонного суду звернувся слідчий СВ відділу поліції №4 Краматорського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області старший лейтенант поліції ОСОБА_3 за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021052510001708 від 25.11.2021року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366-2 КК України, про тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю.

З клопотання видно, що досудовим розслідуванням встановлено, що 24.11.2021 до ЧЧ ВП №4 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області надійшли матеріали ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічної за 2020 рік, поданої начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , за результатами якої встановлено, що суб'єкт декларування подав у декларації недостовірні відомості, що відрізняються від достовірних на суму 1 532 349,42 грн., що перевищує 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. (ЄО 34955 від 24.11.2021).

Даний факт внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021052510001708 від 25.11.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366-2 КК України.

Відповідно до обґрунтованого висновку щодо виявлення ознак корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення вбачається, що при заповнені суб'єкт декларування не дотримав вимог, передбачених пп. 2,7 ч. 1 ст. 46 ЗУ «Про запобігання корупції», зазначивши такі недостовірні відомості:

У розділі 3 «Об'єкти нерухомості» ОСОБА_4 не зазначив 1/5 частину квартири загальною площею 89,9 м2, що перебуває у нього на праві власності, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 .

У розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» декларації суб'єкт декларування зазначив недостовірні відомості про отриманий ним дохід у вигляді спадщини, джерелом якого є ОСОБА_5 , у розмірі 1 485 000 гривень. Недостовірні відомості відрізняються від достовірних на загальну суму 1 477 794,37 гривні.

Також суб'єкт декларування зазначив недостовірні відомості про отриманий ним дохід у розмірі 75 600 грн., джерелом якого є ІНФОРМАЦІЯ_3 . Недостовірні відомості відрізняються від достовірних на загальну суму 5736,78 грн.

Суб'єкт декларування зазначив недостовірні відомості про розмір та джерело отриманого ним доходу, вказавши 50000 гривень, яка вказано суб'єктом джерелом доходу є Інститут НДІ ЦА « ІНФОРМАЦІЯ_4 ». Недостовірні відомості відрізняються від достовірних на загальну суму 48 818, 27 грн.

Під час проведення досудового розслідування опитано ОСОБА_4 , який пояснив, що 28.01.2021 ним була подана щорічна декларація. Крім того, у зв'язку з проведенням досудового розслідування відносно нього за ч. 3 ст. 368 КК України НАЗК стосовно ОСОБА_4 проведено повну перевірку декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування.

Під час цієї перевірки ОСОБА_4 надавав до НАЗК письмове пояснення, а також звернення щодо результатів проведеної перевірки. Безпосередньої участі у проведенні перевірки ОСОБА_4 не приймав, НАЗК не відвідував. За результатами перевірки ОСОБА_4 отримав довідку №679/21 від 21.10.2021 про результати проведення повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічної за 2020 рік, поданої ОСОБА_4 , як начальником управління містобудування та архітектури, головним архітектором міста Слов'янськ (далі - довідка), яку проводило ІНФОРМАЦІЯ_5 (далі НАЗК).

У висновках довідки вказано, що ОСОБА_4 не дотримані вимоги п.п. 2, 6, 7, 8-1, ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції», у тому числі внесено недостовірні відомості на загальну суму 1 532 349,42 гривень, що перевищує 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання декларації. У зв'язку з викладеним, посадовці, які складали щодо ОСОБА_4 вказану довідку, дійшли до висновків, про нібито в діях ОСОБА_4 наявні ознаки кримінального правопорушення (в довідці необґрунтовано вказано - «злочину»), передбаченого ст. 366-2 КК України.

Зокрема, щодо недостовірно задекларованої спадщини у розмірі 1 485 000 грн. ОСОБА_4 пояснив, що зазначені вклади фактично не отримані ні його матір'ю, ні ним, оскільки держава не виплачує ці кошти. Суму ОСОБА_4 перераховував на показники сьогоднішнього дня особисто на свій розсуд орієнтовно, з урахуванням інфляції грошового вкладу, а також приблизної вартості отриманої у спадщину земельної ділянки з кадастровим номером 1822080600:02:001:0045 площею 0,999 га, що знаходиться по АДРЕСА_2 . Вказана земельна ділянка ним не приховувалась та була відображена розділі № 3 декларації. В розділі 3 програма НАЗК не дозволяє позначити, що ця ділянка була отримана у спадщину, а розділ 11 цієї програми передбачає призначення об'єкта, як спадщину, тому ОСОБА_4 крім розділу 3 додав вартість земельної ділянки у розділ 11, щоб не приховувати спадщину від декларування. Вказана ділянка отримана у спадщину на підставі заочного рішення ІНФОРМАЦІЯ_6 від 04.12.2017. Будь-якого наміру на недостовірне декларування ОСОБА_4 не мав.

Щодо недостовірних відомостей про отриманий дохід у вигляді пенсії від ІНФОРМАЦІЯ_7 з різницею у 5736 гривень 78 копійок ОСОБА_4 пояснив, що це відбулося внаслідок перерахунку пенсії.

З приводу недостовірних відомостей про отриманий дохід, а саме зарплати з Інституту НДІ ЦА « ІНФОРМАЦІЯ_8 » з різницею 48818 гривень 27 копійок ОСОБА_4 пояснив, що вказав суму виплаченої заборгованості не за 2020 рік, а за період з часу звільнення з підприємства, починаючи з червня 2019 року.

Під час проведення досудового розслідування за вихідним №2918/205/02-2024 від 05.04.2024 надано запит до ІНФОРМАЦІЯ_9 з метою здобуття інформації, чи отримував ОСОБА_4 заборгованість заробітної плати у період з 2019 року по 2020 рік та якщо так, то в якому розмірі, а також інформацію стосовно заробітної плати ОСОБА_4 за 2020 році.

На вищевказаний запит надано відповідь 3899/5/06-30-12-02-05 від 09.04.2024, де зазначено, що відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Статтею 16 Закону України від 02 жовтня 1992 №2657-XII «Про інформацію» (далі - Закон N? 2657- XII) визначено, що податкова інформація - це сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому від 02 грудня 2010 №2755-VI (із змінами і доповненнями) (далі - ПКУ). Відповідно до ст. 20 Закону №2657-XII інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом. Будь-яка інформація є відкритою. крім тієї, що віднесена до інформації з обмеженим доступом. Згідно із ст. 21 Закону №2657-XII до інформації з обмеженим доступом належить конфіденційна, таємна та службова інформація. Конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до-якої обмежено фізичною особою або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом. Положенням ч. 1 ст. 9 КПК встановлено, що під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства. Порядок доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному КПК та Законом. Частиною другою ст.159 КПК встановлено, що тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду. В ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів має бути зазначено, зокрема, найменування юридичної особи, яка має надати тимчасовий доступ до речей і документів, назва, опис, інші відомості, які дають можливість визначити речі і документи, до яких повинен бути наданий тимчасовий доступ, розпорядження надати (забезпечити) тимчасовий доступ до речей і документів зазначеній в ухвалі особі та надати їй можливість вилучити речі і документи, якщо відповідне рішення було прийнято слідчим суддею, судом (ст. 164 КПК). Враховуючи вищезазначене, ІНФОРМАЦІЯ_10 не має законодавчо обґрунтованих підстав для надання запитуваної інформації, однак готове сприяти діяльності правоохоронних органів та надати запитувану інформацію у межах КПК.

Прокурор до судового засідання не з'явився, надав заяву про розгляд даного клопотання без його участі, на задоволенні клопотання наполягає.

Під час судового розгляду, на обґрунтування даного клопотання слідчим, надані наступні докази.

Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021052510001708 від 25.11.2021, відповідно

24.11.2021 до ЧЧ ВП №4 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області надійшли матеріали ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічної за 2020 рік, поданої начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , за результатами якої встановлено, що суб'єкт декларування подав у декларації недостовірні відомості, що відрізняються від достовірних на суму 1 532 349,42 грн., що перевищує 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. (ЄО 34955 від 24.11.2021).

Висновок щодо виявлення ознак корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення вбачається, що при заповнені суб'єкт декларування не дотримав вимог, передбачених пп. 2,7 ч. 1 ст. 46 ЗУ «Про запобігання корупції», зазначивши такі недостовірні відомості:

У розділі 3 «Об'єкти нерухомості» ОСОБА_4 не зазначив 1/5 частину квартири загальною площею 89,9 м2, що перебуває у нього на праві власності, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 .

У розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» декларації суб'єкт декларування зазначив недостовірні відомості про отриманий ним дохід у вигляді спадщини, джерелом якого є ОСОБА_5 , у розмірі 1 485 000 гривень. Недостовірні відомості відрізняються від достовірних на загальну суму 1 477 794,37 гривні. Також суб'єкт декларування зазначив недостовірні відомості про отриманий ним дохід у розмірі 75 600 грн., джерелом якого є ІНФОРМАЦІЯ_3 . Недостовірні відомості відрізняються від достовірних на загальну суму 5736,78 грн.

Суб'єкт декларування зазначив недостовірні відомості про розмір та джерело отриманого ним доходу, вказавши 50000 гривень, яка вказано суб'єктом джерелом доходу є Інститут НДІ ЦА « ІНФОРМАЦІЯ_4 ». Недостовірні відомості відрізняються від достовірних на загальну суму 48 818, 27 грн.;

З протоколу допита ОСОБА_4 , вбачається, що 28.01.2021 ним була подана щорічна декларація. Крім того, у зв'язку з проведенням досудового розслідування відносно нього за ч. 3 ст. 368 КК України НАЗК стосовно ОСОБА_4 проведено повну перевірку декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до вимог ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ст. 162 КПК України відомості, які можуть становити таємницю та розкриття персональних даних особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних, відносяться до документів, які містять охоронювану законом таємницю, доступ до яких здійснюється в порядку тимчасового доступу до речей і документів та відповідно до ст.159 КПК України здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.

Частиною 6 ст. 163 КПК України, визначено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Так, під час досудового розслідування встановлено, що відповідні документи та відомості, щодо яких в ході досудового розслідування виникла необхідність тимчасового доступу, перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_11 , розташованого за адресою: АДРЕСА_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та отримати вищевказані документи та відомості іншим шляхом, ніж отримавши тимчасовий доступ до документів неможливо, оскільки розкриття персональних даних особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних, тому клопотання підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 163, 164 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого СВ відділу поліції №4 Краматорського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021052510001708 від 25.11.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366-2 КК України, про тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю - задовольнити.

Надати групі слідчих СВ відділу поліції №4 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області: слідчому СВ відділу поліції №4 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 , старшому слідчому СВ відділу поліції №4 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області капітану поліції ОСОБА_6 , прокурору Слов'янської окружної прокуратури ОСОБА_7 , прокурору Слов'янської окружної прокуратури ОСОБА_8 , прокурору Слов'янської окружної прокуратури ОСОБА_9 , прокурору Слов'янської окружної прокуратури ОСОБА_10 тимчасовий доступ до інформації та документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_11 , розташованого за адресою: АДРЕСА_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) а саме до:

-відомостей з державного реєстру фізичних осіб платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору за період за 2019 та 2020 рік ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Строк дії даної ухвали становить один місяць до 29.05.2024 року.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Слов'янського

міськрайонного суду ОСОБА_1