Справа № 608/183/24Головуючий у 1-й інстанції Коломієць Н.З.
Провадження № 33/817/252/24 Доповідач - Галіян Л.Є.
Категорія - ч.5 ст.126 КУпАП
23 квітня 2024 р. Суддя Тернопільського апеляційного суду Галіян Л.Є.
з участю захисника особи, що притягується до відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Сампари Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Тернополя справу про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - ОСОБА_2 на постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 19 лютого 2024 року,-
Цією постановою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот) гривень в дохід держави із позбавленням права керування транспортними засобами на строк п'ять років та без оплатного вилучення транспортного засобу.
Стягнуто з ОСОБА_1 у дохід держави 605,60 грн. судового збору.
Згідно даної постанови, 09 січня 2024 року о 12 год 35 хв. на а/д М-19 Доманове Ковель Чернівці Тереблече 403 км, водій ОСОБА_1 повторно керував транспортним засобом автомобілем «ВMW», державний номернийзнак НОМЕР_1 , не маючи права керування транспортним засобом, чим порушив вимоги п. 2.1 а ПДР України.
В апеляційній скарзі захисник просить вказану постанову скасувати та постановити нову, якою закрити провадження у справі в зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Зазначає, що судом не з'ясовано усі обставини справи, а в матеріалах провадження відсутні належні докази його вини, оскільки на відеозаписі з місця події відсутній факт керування ним автомобілем та порушення ПДР України, які були б підставою для зупинки транспортного засобу.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши захисника, яка підтримала апеляційну скаргу, з мотивів викладених у ній, дослідивши доводи апеляційної скарги, прихожу до наступних висновків.
Згідно із статтею 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Відповідно до пунктів 2.1(а) Правил дорожного руху України водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Як вбачається з матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП без належного дослідження та оцінки всіх доказів, наявних в матеріалах справи, а обмежився лиже викладенням їх переліку, без зазначення, що саме вони доводять чи спростовують.
Так, ч.2 ст.126 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Ч.5 ст.126 КУпАП встановлено відповідальність за повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого ч.2 ст.126 КУпАП.
В обґрунтування доведеності інкримінованого ОСОБА_1 правопорушення, до матеріалів справи долучено виключно такі документи: протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 630475 від 09.01.2024, копію постанови Чортківського районного суду Тернопільської області № 608/1319/23 від 28.06.2023 щодо ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 126 КУпАП, рапорт інспектора взводу 1 роти № 4 батальйону УПП в Тернопільській області ДПП старшого лейтенанта Маличка Р. від 09.01.2024, довідку ДПП УПП в Тернопільській області від 11.01.2024 року.
Разом з тим, викладені у протоколі дані не відповідають встановленим в судовому засіданні обставинам.
Згідно матеріалів справи ОСОБА_1 було зупинено, у зв'язку із тим, що він при виїзді із заправки перетнув суцільну лінію розмітки 1.1.
Проте на відеозаписі з нагрудних камер працівників поліції відсутній як факт порушення ПДР України ОСОБА_1 , так і факт керування ним транспортним засобом.
Також жодних порушень ПДР України, які б були допущені ОСОБА_1 працівниками поліції не задокументовано та до матеріалів справи не долучено.
Відповідно до положень КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення. Для встановлення події правопорушення, зазначеного у ч. 5 ст. 126 КУпАП необхідно встановити факт керування особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, і що таке керування є повторним протягом року.
Така кваліфікуюча ознака, як повторність, доводиться наявністю діючої постанови про притягнення особи до адміністративної відповідальності за керування транспортним засобом без права керування (ч. 2 ст. 126 КУпАП), за яке протягом одного року її вже було піддано адміністративному стягненню. При цьому, особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності лише за наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, який має бути встановлений судом тільки після всебічної та повної оцінки всіх доказів по справі.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Перевіривши матеріали справи, апеляційний суд погоджується із вищезазначеними доводами захисника щодо відсутності доказу того, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом і здійснив порушення ПДР України, що виключає склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП
При цьому, рапорт працівника поліції, який не містять фактичних даних на основі яких може бути встановлено наявність чи відсутність адмінправопорушення, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, самі по собі, в силу положень ст.251 КУпАП не можуть бути доказом по даній справі.
Виходячи із практики ЄСПЛ, а також враховуючи вимоги ст.ст.7, 254, 279 КУпАП суд повинен розглядати справу не інакше, як на підставі та в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.
При цьому, суд не вправі самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція).
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Виходячи з наведеного, апеляційний суд приходить до висновку, що в матеріалах справи відсутні достатні та допустимі докази, які поза розумним сумнівом підтверджують допущення порушення ОСОБА_3 обов'язків щодо виховання нею свого малолітнього сина.
Враховуючи усе вище викладене та аналізуючи докази в їх сукупності, вважаю, що в матеріалах справи відсутні і судом не здобуті належні докази про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП, а викладені обставини залишилися поза увагою суду першої інстанції, у зв'язку з чим було постановлено помилкове рішення, яке належить скасувати, а провадження у справі закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
На підставі наведеного, керуючись ст.294 КУпАП, -
Апеляційну скаргу захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - ОСОБА_2 - задовольнити.
Постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 19 лютого 2024 року щодо ОСОБА_1 за ч.5 ст.126 КУпАП - скасувати, а провадження в даній справі - закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя