Справа 350/689/24
Номер провадження 3/350/237/2024
03 травня 2024 року селище Рожнятів
Суддя Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області Пулик М.В., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції № 2 (селище Рожнятів) Калуського РВП ГУ НП в Івано-Франківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , за ч. 3 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
установив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №579859 від 16 квітня 2024 року, 15.05.2024 біля 11 год. 45 хв. ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт.Перегінське в парку ім.Шевченка курив електронну сигарету «Гло», чим порушив ст. 175-1 КУпАП однак недосягнув 16 річного віку, тому до відповідальності притягується його сестра ОСОБА_1 .
У судовому засіданні ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні вказаного у протоколі правопорушення не визнала, пояснила що вона дійсно доводиться сестрою неповнолітнього ОСОБА_2 , однак не розуміє, чому вона повинна нести відповідальність за свого молодшого брата, якщо таку відповідальність повинні нести його батьки за умови, що вони винуваті. Дійсно батьки тимчасово виїзджали в Польщу, однак обов'язку доглядати за братом вона на себе не брала. Вважає, що не вчиняла жодного правопорушення, просить її до відповідальності не притягувати
Проаналізувавши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення ОСОБА_1 суд приходить до наступних висновків.
Згідно з положеннями ч.1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням(проступком) визнається протиправна, винна ( умисна або необережна ) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Положеннями статті 280 КУпАП передбачено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясовується, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчинені та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Відповідно до ст. 256 КУпАП встановлені вимоги щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення, як документа, що засвідчує факт неправомірних дій та є одним з основних джерел доказів. Згідно до вимог ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Статтею 175-1 КУпАП передбачена відповідальність за куріння тютюнових виробів у заборонених місцях. Зокрема, частиною 1 ст. 175-1 КУпАП передбачена відповідальність за куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради.
Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , отже, на день складення протоколу йому виповнилося повних 15 років, та він не досяг віку (16 років), з якого настає адміністративна відповідальність (ст.12 КУпАП). ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є його сестрою.
Диспозицією статті 184 ч.3 КУпАП передбачена відповідальність батьків або осіб, які їх замінюють, за вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом.
Суб'єктами вказаного правопорушення є особи, які володіють батьківськими правами: 1) батьки дитини, тобто особи, офіційно записані у свідоцтві про народження як батько або мати дитини; 2) або особи, які замінюють батьків.
До осіб, що замінюють батьків і мають обов'язки щодо дитини, відповідно до положень Сімейного кодексу України, належать: 1) опікун (ст. 249); 2) піклувальник (ст. 249); 3) особа, яка усиновила чи удочерила (ч. 4 ст. 232) 4) патронатний вихователь (ст. 255); 5) прийомні батьки (ч. 2 ст. 256-2); 6) батьки-вихователі дитячого будинку сімейного типу (ч. 2 ст. 256-6); 7) фактичний вихователь - особа, яка взяла у свою сім'ю дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування (ст. 261).
При цьому в протоколі не вказано, що ОСОБА_1 є особою, яка замінює батьків неповнолітнього ОСОБА_2 , та не зазначено, у зв'язку з чим та на підставі якого документа у ОСОБА_1 на період відсутності батьків неповнолітнього ОСОБА_2 виникли обов'язки щодо неповнолітнього брата .
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення.
Під час складання протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , особою, яка його складала, в порушення вимог ст. 251 КУпАП, не зібрано доказів, що підтверджували б її вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 184 КУпАП. В матеріалах справи відсутні дані, які б підтверджували той факт, що ОСОБА_1 , є особою, яка володіє батьківськими правами відносно свого неповнолітнього брата.
Згідно ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на його користь.
Відповідно до п. 1 ст. 247 вказаного Кодексу, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За вказаних обставин, зважаючи на відсутність доказів, які б підтверджували, що ОСОБА_1 є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 184 КУпАП, в її діях відсутній склад цього адміністративного правопорушення, в зв'язку з чим провадження у справі про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 184 КУпАП слід закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 7, 221, п. 1 ч. 1 ст. 247, ч. 1 п. 3 ст. 284 КУпАП,
постановив:
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 184 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Рожнятівський районний суд протягом десяти днів з часу її постановлення.
Суддя