Постанова від 30.04.2024 по справі 461/3297/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Головуючий суддя у першій інстанції: Мартинюк В.Я.

30 квітня 2024 рокуЛьвівСправа № 461/3297/21 пров. № А/857/24423/23

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

головуючого судді: Бруновської Н.В.

суддів: Запотічного І.І. Хобор Р.Б.,

за участю секретаря судового засідання: Юник А.А.

представника апелянта: Процюк О.Б.

представника позивача: Микуш Д.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2023 року у справі № 461/3297/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Львівської міської ради, Виконавчого комітету Львівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

26.01.2021р. ОСОБА_1 звернуся з позовом до Львівської міської ради, Виконавчого комітету Львівської міської ради, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просив суд:

- визнати протиправними дії Львівської міської ради та Виконавчого комітету Львівської міської ради при прийнятті Комісією щодо розгляду заяв про виплату грошової компенсації (адресної допомоги) за належні для отримання жилі приміщення (у тому числі на умовах співфінансування) деяких категорій осіб, які брали участь у Революції Гідності, захищали суверенітет та територіальну цілісність України, брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, рішень від 17.03.2020р., 06.08.2020р. та 19.12.2020р. в частині: розрахунку загальної площі, з якої повинна розраховуватись грошова компенсація та суми грошової компенсації за неотримані ним та його сім'єю жилих приміщень, відповідно до Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016р. №719;

- зобов'язати Львівську міську раду, Виконавчий комітет Львівської міської ради, Комісію щодо розгляду заяв про виплату грошової компенсації (адресної допомоги) за належні для отримання жилі приміщення (у тому числі на умовах співфінансування) деяких категорій осіб, які брали участь у Революції Гідності, захищали суверенітет та територіальну цілісність України, брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, здійснити перерахунок розміру грошової компенсації з розрахунку на чотирьох осіб за належні для отримання жилі приміщення площею 99,82 кв.м. відповідно до Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016р. №719;

- зобов'язати Львівську міську раду, Виконавчий комітет Львівської міської ради, Комісію щодо розгляду заяв про виплату грошової компенсації (адресної допомоги) за належні для отримання жилі приміщення (у тому числі на умовах співфінансування) деяких категорій осіб, які брали участь у Революції Гідності, захищали суверенітет та територіальну цілісність України, брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, здійснити нарахування та виплату грошової компенсації з розрахунку на чотирьох осіб за належні для отримання жилі приміщення площею 99,82 кв.м. відповідно до Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016р. №719, та виходячи з опосередкованої вартості спорудженого житла за регіонами України, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 02.01.2019 року №286.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.11.2023р. позов задоволено повністю.

Не погоджуючись із даним рішенням, апелянт Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.

Апелянт просить суд, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.11.2023р. скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити повністю.

Представник апелянта, Процюк О.Б., в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримала з підстав у ній зазначених.

Представник позивача, Микуш Д.М., в судовому засіданні просила суд, апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду без змін.

Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, хоча належним чином повідомленні про дату, час і місце розгляду справи в порядку ст.126 КАС України, що не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності відповідно до ст.313 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість рішення суду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.

Із змісту довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, яка видана Військовою частиною НОМЕР_1 від 25.11.2015р. №183, видно, що ОСОБА_1 з 15.07.2015р. - 02.09.2015р. безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України на території Донецької та Луганської областей.

Згідно акту №454 обстеження матеріально - побутових умов членів сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також інвалідів І-ІІ груп із числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції та потребують поліпшення житлових умов від 04.03.2020р. ОСОБА_1 проживає за адресою АДРЕСА_1 . Площа житла 78,90 кв.м., житлова 49,3 кв.м., 4 кімнати ізольовані, кухня, вбиральня та душова окремо, ІІІ поверх, квартира перебуває у власності ОСОБА_2 .. У квартирі, крім останньої та позивача, проживають ще п'ятеро чоловік (дочка - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , брат ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , дочка ОСОБА_3 ).

03.03.2020р. ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявою про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, відповідно до Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет, та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016р. №719, зі змінами.

03.03.2020р. позивач також звернувся із заявою до голови комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей про виплату відповідної грошової компенсації.

03.03.2020р. ОСОБА_7 звернулась із заявою про включення її у розрахунок грошової компенсації при призначенні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, відповідно до Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016р. №719.

03.03.2020р. ОСОБА_8 звернулась із заявою про включення її у розрахунок грошової компенсації при призначенні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, відповідно до Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016р. №719.

З протоколу засідання комісії щодо розгляду заяв про виплату грошової компенсації (адресної допомоги) за належні для отримання жилі приміщення (у тому числі на умовах співфінансування) деяких категорій осіб, які брали участь у Революції Гідності, захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей №5 від 17.03.2020р. видно, що суб'єкт владних повноважень вирішив: ОСОБА_1 - особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи, який брав безпосередню участь в антитерористичній операції, перебуває на квартирному обліку з 23.01.2020р. як особа з інвалідністю внаслідок війни, який вважається потребуючим поліпшення житлових умов, призначити грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, у сумі 1885571 грн. 94 коп. відповідно до п.20 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.11.2016р. №719, зі змінами, з розрахунку на три особи - ОСОБА_1 , ОСОБА_8 , ОСОБА_7 - з урахуванням нормативів 86,17 кв.м., зазначених у п.19,21 цього Порядку, та опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 02.12.2019р. №286. Прийнято до уваги наявність у власності ОСОБА_2 квартири у АДРЕСА_2 .

Із змісту листа Міністерства соціальної політики України від 05.11.2019р. № 19060/0/2-19/44 видно, що відповідно до ст.48 Житлового Кодексу та п.53 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів Української Республіканської ради Професійних спілок від 11.12.1984р. №470 жиле приміщення надається громадянам у межах норми жилої площі, але не менше розміру, який визначається Кабінетом Міністрів України і Федерацією професійних спілок України. При цьому, враховується жила площа у жилому будинку, що перебуває у приватній власності громадян. У зв'язку із наведеним, при призначенні грошової компенсації комісія під час прийняття рішень повинна дотримуватись також норм законодавства у сфері житлово - комунального господарства. Раніше ОСОБА_1 житло або грошова компенсація як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи - учаснику антитерористичної операції не надавалася.

Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії щодо розгляду заяв про виплату грошової компенсації (адресної допомоги) за належні для отримання жилі приміщення (у тому числі на умовах співфінансування) деяких категорій осіб, які брали участь у Революції Гідності, захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей №9 від 06.08.2020р. року вирішено: ОСОБА_1 - особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи провести перерахунок розміру грошової компенсації з урахуванням зміни опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі з 01 квітня 2020 року 12 889 грн. та нормативів - 86,17 кв.м., зазначених у п.20 цього Порядку. Після перерахунку розмір грошової компенсації становить - 1943628 грн. 98 коп.

З витягу з протоколу засідання комісії щодо розгляду заяв про виплату грошової компенсації (адресної допомоги) за належні для отримання жилі приміщення (у тому числі на умовах співфінансування) деяких категорій осіб, які брали участь у Революції Гідності, захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей №24 від 29.12.2020р. видно, що комісія вирішила: ОСОБА_1 - особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи провести перерахунок розміру грошової компенсації з урахуванням зміни опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі з 01 жовтня 2020 року 13160 грн. та нормативів 86,17 кв.м., зазначених у п.20 цього Порядку. Після перерахунку розмір грошової компенсації становить - 1984495 грн. 10 коп.

22.03.2021р. позивач звернувся до Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради з запитом в якому просив надати інформацію на якій правовій підставі при розгляді 17.03.2020р. Комісією питання про виплату ОСОБА_1 та членам його сім'ї грошової компенсації за житло, до розрахунку (формули) грошової компенсації не була включена дружина ОСОБА_2

31.03.2021р. листом №2603-вих.-25301 Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради повідомило позивача, що не приймає рішення щодо призначення грошової компенсації, та щодо визначення її розміру, а відповідно до п.11 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.11.2016р. №719, вносить до комісії подання про виплату грошової компенсації. При призначенні компенсації комісією прийнято до уваги наявність у власності ОСОБА_2 квартир у м.Львові та у м.Кіровоград, площа яких перевищує визначені Житловим Кодексом України норми жилої площі на одну особу. Також, проведено перерахунок розміру грошової компенсації з урахуванням зміни опосередкованої вартості спорудження 1 кв. м., зазначених у п.20 Порядку, відповідно до витягу з протоколу засідання комісії щодо розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяких категорій осіб, які брали участь у Революції Гідності, захищали незалежність, суверенітет, та територіальну цілісність України, брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей від 29.12.2020р. №24.

ч.2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей регулюються Порядком виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016р. №719 (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Порядок №719).

В п.2 Порядку №719 видно, що право отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають члени сімей осіб загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час участі в антитерористичній операції або забезпеченні її проведення чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, статус яким надано відповідно до абзаців п'ятого - восьмого пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - особи, які загинули (пропали безвісти), померли) і які перебувають на квартирному обліку, за категоріями у такій черговості: 1) категорія І - дружина (чоловік) і малолітні та неповнолітні діти особи, яка загинула (пропала безвісти), померла (в тому числі усиновлені), які проживають разом з матір'ю (батьком); дружина (чоловік), якщо в особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, немає дітей (в тому числі усиновлених); 2) категорія II - малолітні та неповнолітні діти особи, яка загинула (пропала безвісти), померла (в тому числі усиновлені), які на день її смерті проживали окремо від матері (батька), якщо особа, яка загинула (пропала безвісти), померла, на день смерті розлучена або не розлучена і дружина (чоловік) цієї особи не позбавлена (не позбавлений) батьківських прав; малолітні та неповнолітні діти особи, яка загинула (пропала безвісти), померла; 3) категорія III - батьки особи, яка загинула (пропала безвісти), померла; 4) категорія IV - повнолітні діти, які не мають (не мали) своїх сімей; 5) категорія V - повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства та мають свої сім'ї; 6) категорія VI - повнолітні діти, обоє батьків яких загинули (пропали безвісти), померли;7)категорія VII - дружина (чоловік) особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, яка (який) на момент загибелі (пропажі безвісти), смерті особи позбавлена (позбавлений) батьківських прав щодо малолітніх та / або неповнолітніх дітей особи, яка загинула (пропала безвісти), померла (у тому числі усиновлених), або не позбавлена (не позбавлений) батьківських прав, але малолітні та/або неповнолітні діти особи, яка загинула (пропала безвісти), померла (у тому числі усиновлені), проживають окремо від дружини (чоловіка).

п.3 Порядку №719 передбачено, що право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають особи з інвалідністю І-ІІ груп, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які перебувають на квартирному обліку (далі - особи з інвалідністю).

В абз.1 п.5, абз.2 Порядку №719 визначено, що за поданням структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (крім м. Києва) рад, за рішенням виконавчого комітету міської, районної в місті (у разі її створення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації утворюються комісії щодо розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації (далі - комісія).

До складу комісії входять представники виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, структурних підрозділів районних, районних у м. Києві держадміністрацій з питань соціального захисту населення, економіки, фінансів, квартирного обліку, капітального будівництва, громадських організацій, які об'єднують ветеранів антитерористичної операції (за їх згодою).

Згідно п.6 Порядку №719 до повноважень комісії належить: перевірка наявності у особи статусу члена сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, та особи з інвалідністю; визначення категорії особи як члена сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла; перевірка складу сім'ї особи з інвалідністю; перевірка наявності документів про взяття на квартирний облік членів сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, та особи з інвалідністю; перевірка факту спільного або роздільного проживання членів сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, які мають право на грошову компенсацію; прийняття рішення про призначення або відмову в призначенні грошово': компенсації; визначення розміру грошової компенсації; перевірка наявності майнових прав на нерухоме майно членів сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, та особи з інвалідністю, а також всіх членів родини, на яких розраховується грошова компенсація, або відчуження такого майна протягом п'яти років, що передують даті подання заяви про виплату грошової компенсації.

Із змісту п.15 Порядку №719 видно, що Комісія відмовляє заявнику в призначенні грошової компенсації з таких підстав: особа, яка загинула (пропала безвісти), померла, або особа з інвалідністю не належали до одного з військових формувань, визначених в абзаці восьмому, формувань, визначених абзацами шостим і сьомим, або не залучалися до діяльності, визначеної абзацом п'ятим пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту особа, яка загинула (пропала безвісти), померла, або особа з інвалідністю не брав безпосередню участь в антитерористичній операції (відсутня довідка, визначена в підпункті З пункту 8 нього Порядку); заявник не є членом сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, визначеним в абзацах шістнадцятому - двадцять другому пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; заявник не є особою, визначеною у пунктах 11 - 14 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; заявник не перебуває на квартирному обліку з урахуванням норми, визначеної у пункті 9 нього Порядку; заявник є членом сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, за категорією, нижчою, ніж категорія, до якої належить інший член цієї ж сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, в разі одночасного подання ними заяви на отримання грошової компенсації; заявник є членом сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, за категорією, нижчою, ніж категорія, до якої належить інший член цієї ж сім'ї, який вже отримав житло або грошову компенсацію, - до виплати грошової компенсації всім членам сімей осіб, які загинули пропали безвісти), померли, які перебувають на обліку в Реєстрі і мають першочергове право на таку виплату; заявнику вже надавалося житло або вже виплачувалася грошова компенсація як члену сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, або як особі з інвалідністю.

п.19 Порядку №719 встановлено, що у разі прийняття рішення про призначення заявнику грошової компенсації комісія одночасно визначає розмір такої компенсації, виходячи з таких нормативів: 1) за нормою 13,65 кв. метра жилої площі на кожного члена сім'ї особи, яка загинула пропала безвісти), померла, за однією категорією з урахуванням особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, у разі, коли він перебував на квартирному обліку разом з членами своєї сім'ї; 2) за нормою 13,65 кв. метра жилої площі на особу з інвалідністю та кожного члена його сім'ї, зазначеного в абзаці п'ятому пункту 21 цього Порядку; 3) за нормою 35,22 кв. метра загальної площі на сім'ю особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, за однією категорією або на сім'ю особи з інвалідністю; 4) додатково 10 кв. метрів жилої площі на кожного члена сім'ї заявника, який є особою з інвалідністю або дитиною з інвалідністю (у тому числі з урахуванням заявника); 5) з урахуванням опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла в населеному пункті, в якому заявник перебуває на квартирному обліку на день звернення за грошовою компенсацією і яка визначається Мінрегіоном відповідно до Порядку визначення та застосування показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затвердженого наказом Держбуду від 27 вересня 2005 р. № 174. При цьому для мм. Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова опосередкована вартість збільшується у 1,75 раза, для міст - обласних центрів, а також міст обласного значення з населенням понад 300 тис. чоловік - у 1,5 рази, для міст обласного значення з населенням віл 100 тис. до 300 тис. - у 1,25 рази.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив із того, що комісія щодо розгляду заяв про виплату грошової компенсації (адресної допомоги) за належні для отримання жилі приміщення (у тому числі на умовах співфінансування) деяких категорій осіб, які брали участь у Революції Гідності, захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, брали участь у бойових діях на території інших держав до розрахунку суми грошової компенсації не врахувала дружину позивача ОСОБА_2 незважаючи на те, що на обліку осіб, які потребують покращення житлових умов перебувала уся сім'я ОСОБА_1 у складі чотирьох осіб, що підтверджується наказом Департаменту житлового господарства та інфраструктури № 35 від 23.01.2020р.

Підставою ж для відмови включення дружини позивача до переліку осіб, на яких нараховується вказана грошова компенсація, комісія вважає наявність у ОСОБА_2 у власності житла у м.Кіровограді житловою площею 50,7 кв.м. (загальна площа 71,1 кв.м.).

Докази які є в матеріалах справи а саме: договір купівлі-продажу, посвідчений 20.10.2004р. приватним нотаріусом Кіровоградського міського нотаріального округу Лимар О.А., паспорт громадянина України та картка фізичної особи-платника податків, дають підстави для висновків, що ОСОБА_2 , у власності якої перебуває житло у м.Кіровограді та ОСОБА_2 (дружина позивача) є різними людьми (у них різняться дата народження та РНОКПП).

Разом з тим, колегія суддів погоджується з доводами апелянта, що судом першої інстанції помилково не враховано, що у власності ОСОБА_2 є квартира за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 78,90 кв. м., житлова площа 49,30 м2, що зазначено в позові та підтверджується матеріалами справи.

Твердження позивача про те, що комісія протиправно не врахувала що на квартирному обліку осіб, що потребують покращення житлових умов, знаходиться в тому числі його дружина та двоє дітей, а всього 4 осіб є помилковим, оскільки суб'єкт владних повноважень врахував цю обставину, а також наявність у власності ОСОБА_2 вищевказаної квартири в м. Львові.

Отже, Комісія провела перерахунок розміру грошової компенсації з урахування зміни опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі з 01.04.2020р. - 12889 грн. на нормативів 86,17 кв. м., зазначених у п.20 Порядку №719. Після перерахунку розмір грошової компенсації становив 1 943 628,98 грн.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2020р. №353 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2016р. №719» внесено суттєві зміни до Порядку №719, зокрема до формули розміру грошової компенсації.

В п. 20 Порядку №719 видно, що розмір грошової компенсації (ГК) розраховується за формулою:

ГК = ((13,65 х №) - Вп + 35,22 + (10 х Ип)) х Вг х Км + ПЗ, де N0 - кількість членів сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, за однією категорію або кількість членів сім'ї особи з інвалідністю, на яких розраховується грошова компенсація;

Вп - жила площа, яка перебуває у власності заявника (членів його сім'ї, які включені в розрахунок грошової компенсації);

- кількість членів сім'ї заявника, які є особами з інвалідністю або дітьми з інвалідністю і на яких розраховується грошова компенсація з урахуванням додаткових 10 кв. метрів жилої площі на кожного (у тому числі на заявника);

Вг - опосередкована вартість (гривень) 1 кв. метра загальної площі житла для населеного пункту, в якому заявник перебуває на обліку як особа, що потребує поліпшення житлових умов на день звернення за грошовою компенсацією;

Км - коефіцієнт збільшення опосередкованої вартості 1 кв. метра загальної площі житла для міст, визначений в абзаці другому підпункту 5 пункту 19 цього Порядку;

ПЗ - витрати (гривень), пов'язані з купівлею, оформленням права власності на житло та сплатою передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів).

Розмір грошової компенсації підлягає перерахунку у зв'язку із зміною складових Формули, за якою розраховується грошова компенсація, якщо грошова компенсація не виплачена чи виплачена не у повному обсязі.

Отже, судом першої інстанції не враховано, що Комісію з 06.05.2020р., зобов'язано здійснити перерахунок розміру грошової компенсації з врахуванням зміни Формули.

Тобто, у рішеннях комісії від 06.08.2020р. (витяг з протоколу N99 від 06.08.2020р.) та від 29.12.2020р. (витяг з протоколу N924 від 29.12.2020р.), у випадку включення дружини ОСОБА_1 та житлової площі її квартири за адресою: АДРЕСА_1 , а саме 49,3 кв. м., розмір грошової компенсації має бути розрахований на 50,52 кв. м.. а не 99,82 кв. м., як зазначено у рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 13.11.2023р., оскільки це передбачено п.20 Порядку №719, у редакції постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2016р. №719» від 06.05.2020р. №353.

Зокрема, площа на яку здійснюватиметься розрахунок грошової компенсації становитиме:

13,65 х 4 + 35,22 + 10 - 49,3 = 50,52 кв. м.

Колегія суддів погоджується з доводами апелянта, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.11.2023р. зобов'язано Львівську міську раду та Виконавчий комітет Львівської міської ради на засіданні Комісії здійснити розрахунок грошової компенсації за житло у розмірі, який не відповідає п.20 Порядку №719.

Комісією на засіданнях від 17.03.2020р. №5, від 06.08.2020р. №9, від 28.12.2020р. N924 прийнято рішення на користь ОСОБА_1 , вибрано для нього кращий варіант та нараховано грошову компенсацію у розмірі більшому, ніж позивач зазначив у позовній заяві.

Новий розмір грошової компенсації, враховуючи вимоги п. 20 Порядку №719 (у редакції станом на 06.04.2020р.), що площа на яку надається грошова компенсація 50,52 кв. м. становитиме - 1 277 878,14 грн.. тобто на 607693,8 грн. менше ніж початкове нарахування, встановлене на засіданні Комісії від 17. 03. 2020р. №5.

Одночасно, суд апеляційної інстанції вважає помилковим висновки суду першої інстанції щодо зобов'язання Львівську міську раду Виконавчий комітет Львівської міської ради на засіданні Комісії здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 грошової компенсації з розрахунку на чотирьох осіб за належні для отримання жилі приміщення площею 99,82 кв. м. відповідно до Порядку №719, та виходячи з опосередкованої вартості спорудженого житла за регіонами України, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 02.12.2019р. №286

В п.26 Порядку №719 видно, що орган соціального захисту населення після надходження коштів субвенції на рахунки відповідних місцевих бюджетів, відкриті в органах Казначейства, перераховує на спеціальний рахунок заявника, а уповноважений орган - на спеціальний рахунок заявника, який перемістився, кошти грошової компенсації в розмірі, визначеному у відповідному рішенні комісії, про що повідомляється заявникові (заявникові, який перемістився) письмово не пізніше ніж через три робочих дні з дати переказу коштів грошової компенсації на його спеціальний рахунок.

Отже, обов'язок перерахування (виплати) коштів грошової компенсації належить органу соціального захисту, у даному випадку Управлінню соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради.

Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради є виконавчим органом Львівської міської ради відповідно до ухвали Львівської міської ради від 04.02.2021р. №32 «Про затвердження структури виконавчих органів Львівської міської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів».

Таким чином, суд першої інстанції в порушення вимоги п.26 Порядку №719 зобов'язав суб'єктів владних повноважень в особі Львівської міської рада та Виконавчого комітету Львівської міської ради виконувати повноваження, які відповідно до Порядку №719 належать Управлінню соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради.

В даному випадку, житлові права ОСОБА_1 не є порушеними, оскільки розмір грошової компенсації розраховано Комісією з урахування осіб (членів сім'ї), які потребують поліпшення житлових умов, а у випадку виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.11.2023р. грошової компенсації буде меншим, а відповідачі Львівська міська рада та Виконавчий комітет Львівської міської ради не зможуть виплатити грошову компенсацію, оскільки це не належить до їх повноважень, а належить до повноважень Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради відповідно до Порядку N 719.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкових висновків про наявність підстав для задоволення позову, оскільки суб'єкт владних повноважень в особі Львівської міської рада та Виконавчого комітету Львівської міської ради діяли в межах повноважень та у спосіб визначений законами та Конституцією України.

Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).

Також, п.41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, визначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Інші доводи апеляційної скарги фактично зводяться до переоцінки доказів та незгодою апелянта з висновками суду першої інстанцій по їх оцінці, тому не можуть бути прийняті апеляційною інстанцією.

В ст.242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

ст.317 КАС України передбачено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:

1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;

2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;

3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;

4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи тому, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції слід скасувати та ухвалити нове рішення яким у задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст.229,308,310,315,317,321,322,325,329 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради - задовольнити.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2023 року у справі № 461/3297/21 - скасувати та прийняти нову постанову.

В позові ОСОБА_1 до Львівської міської ради, Виконавчого комітету Львівської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку, виключно у випадках передбачених ч.4 ст.328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н. В. Бруновська

судді І. І. Запотічний

Р. Б. Хобор