30 квітня 2024 року м. Дніпросправа № 280/10846/21
Суддя І інстанції - Татаринов Д.В.
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),
суддів: Сафронової С.В., Коршуна А.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 29 січня 2024 року у справі за заявою ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення від 19 січня 2022 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 19 січня 2022 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення №1859/с від 06 вересня 2021 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії, ОСОБА_1 на підставі довідки від 06 вересня 2021 року №1859/с про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, починаючи з 01 квітня 2019 року з урахуванням раніше виплачених сум.
22 червня 2022 року рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19 січня 2022 року набрало законної сили.
18 січня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №280/10846/21 від 19 січня 2022 року, у якій просив:
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області виконати рішення суду від 19 січня 2022 року по справі №280/10846/21 в повному обсязі та вчинити дії, передбачені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», для здійснення перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону, починаючи з 01.04.2019 року, та здійснити виплату всіх нарахованих сум пенсії з урахуванням виплачених раніше сум;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подати у місячний строк звіт про виконання судового рішення від 19 січня 2022 року по справі №280/10846/21.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 29 січня 2024 року відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №280/10846/21.
Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просив її скасувати та ухвалити нове судове рішення про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
Апеляційна скарга обґрунтована помилковістю висновків суду першої інстанції щодо відсутності підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №280/10846/21. Вказує на те, що внаслідок проведення перерахунку пенсії позивача на підставі рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 280/7103/23, відповідач самостійно змінив виконання рішення суду у справі №280/10846/21, яким було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки від 06 вересня 2021 року №1859/с про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, починаючи з 01 квітня 2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, що фактично призвело до зменшення розміру пенсії.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Конституційний Суд України, розглядаючи справу № 1-7/2013 у рішенні від 26.06.2013, зазначив про те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п. 2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012 р. № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п. 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 р. № 11-рп/2012).
Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Відповідно до ч. 2-3 ст. 14 КАС України постанови і ухвали суду в адміністративній справі, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Відповідно до ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За приписами статті 373 КАС України, виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
В свою чергу, згідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Аналіз зазначених норм свідчить, що у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених як законодавством про виконавче провадження, так і Кодексом адміністративного судочинства України.
Слід зазначити, що судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача. Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 29 січня 2024 року у справі №280/10846/21, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії, ОСОБА_1 на підставі довідки від 06 вересня 2021 року №1859/с про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, починаючи з 01 квітня 2019 року з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання вказаного рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області було здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01 квітня 2019 року на підставі довідки від 06 вересня 2021 року №1859/с про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року. При цьому, донараховану суму пенсії за період з 01.04.2019 року по 31.07.2022 року в розмірі 251988,73 грн. внесено до Реєстру судових рішень, виконання яких гарантовано державою (порядковий номер у реєстрі 584169).
Вказане свідчить про фактичне виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19 січня 2022 року.
Разом з тим, судом встановлено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснило з 01 липня 2022 року перерахунок пенсії позивача на підставі рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2023 року по справі №280/7103/23, внаслідок чого розмір пенсії ОСОБА_1 змінився.
В свою чергу, враховуючи те, що судовий контроль це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача, то правомірність здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду у справі №280/7103/23 виходить за межі перевірки судом належності виконання рішення у справі №280/10846/21.
Зважаючи на викладене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №280/10846/21.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.
Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 29 січня 2024 року - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
В повному обсязі постанова складена 30 квітня 2024 року.
Головуючий - суддя Д.В. Чепурнов
суддя С.В. Сафронова
суддя А.О. Коршун