Постанова від 02.05.2024 по справі 200/7191/23

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2024 року справа №200/7191/23

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Компанієць І.Д., суддів: Гайдара А.В., Казначеєва Е.Г.,

розглянув в порядку письмового провадження апеляційні скарги Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області, ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2024 року у справі № 200/7191/23 (головуючий І інстанції Михайлик А.С.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії за вислугу років з 01.03.2023 з індексацією згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 та від 24.02.2023 № 168 основного розміру пенсії збільшеного на 25 відсотків відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.03.2023 з індексацією згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 та від 24.02.2023 № 168, без урахування збільшення на 25 відсотків основного розміру пенсії, передбаченого пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення”;

- визнати протиправними дії відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії за вислугу років з 01.03.2023 з підвищенням базового розміру пенсії відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році”, з урахуванням положень щодо обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії сумою 1500 гривень, передбачених пунктом 10 цієї постанови та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.03.2023 з підвищенням базового розміру пенсії відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році”, без урахування положень щодо обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії сумою 1500 гривень, передбачених пунктом 10 цієї постанови;

- визнати протиправними дії відповідача щодо здійснення нарахування та виплати з 01.03.2023 збільшення на 25 відсотків основного розміру пенсії за вислугу років відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” (у редакції Постанови КМ № 118 від 16.02.2022), обчисленого без урахування розмірів підвищень (індексації) пенсії, передбачених пунктами другими постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” та постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” та зобов'язати здійснити нарахування та виплату з 01.03.2023 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” (у редакції Постанови КМ № 118 від 16.02.2022) збільшення на 25 відсотків розміру пенсії за вислугу років, обчисленого з урахуванням до складу основного розміру пенсії, який підлягає збільшенню, розмірів підвищень (індексації) пенсії, передбачених пунктами другими постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” та постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році”.

В обґрунтування позову зазначив, що з 01.03.2023 після проведеного відповідачем перерахунку пенсії, розмір збільшення до пенсії позивача, як особи з інвалідністю внаслідок війни на 25% від основного розміру пенсії обчислено без врахування сум індексацій, передбачених Постановою № 118 та Постановою № 168, що суперечить п. 1 Постанови № 1381.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2024 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії за вислугу років з 01.03.2023 з нарахуванням індексації згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 та від 24.02.2023 № 168 на основний розмір пенсії збільшений на 25 відсотків згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення”.

Визнано протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області щодо здійснення нарахування та виплати з 01.03.2023 збільшення на 25 відсотків основного розміру пенсії за вислугу років відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” (у редакції Постанови КМ № 118 від 16.02.2022), обчисленого без урахування розмірів підвищень (індексації) пенсії, передбачених пунктами другими постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” та постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році”.

Зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.03.2023 з індексацією згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 та від 24.02.2023 № 168 основного розміру пенсії без урахування збільшення на 25 відсотків, передбаченого пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення”;

Зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити нарахування та виплату з 01.03.2023 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” (у редакції Постанови КМ № 118 від 16.02.2022) зі збільшенням на 25 відсотків основного розміру пенсії за вислугу років, обчисленого з урахуванням індексації основного розміру пенсії передбаченої пунктами 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” та постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році”.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

Обґрунтування апеляційної скарги відповідача.

Позивачем пропущений шестимісячний строк звернення до суду з цим позовом, встановлений ч. 2 ст. 122 КАС України.

З 01.03.2023 змінено порядок обрахунку індексації пенсії, а саме індексація проведена не лише з основного розміру пенсії, а й з врахуванням підвищення основного розміру відповідно до постанови КМУ № 1381.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог, прийняти постанову, якою позов задовольнити в повному обсязі.

Обґрунтування апеляційної скарги позивача.

Положення постанови КМ України від 24.02.2023 № 168 прямо суперечить положенням Законів України № 2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» та Конституції України, в тому числі й тому, що порушує право позивача на належний, гарантований державою, рівень пенсійного забезпечення, та як наслідок, призводить до додаткового обмеження максимального розміру її пенсії.

Враховуючи режим роботи суддів та працівників апарату Першого апеляційного адміністративного суду з часу введення на території України правового режиму воєнного стану, з метою збереження життя та здоров'я, а також забезпечення безпеки суддів та працівників апарату суду, дана постанова прийнята колегією суддів за умови наявної можливості доступу колегії суддів до матеріалів адміністративної справи.

Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, однак суд першої інстанції листом повідомив, що всі документи у цій справі сформовано в електронному вигляді та експортовано в КП “Діловодство спеціалізованого суду”.

Верховний Суд листом від 19.08.2022 № 2097/0/2-22 на лист вх. № 1730/0/1-22 щодо надання Науково-консультативною радою при Верховному Суді висновку з питань, пов'язаних з електронним адміністративним судочинством повідомив, що підстав для звернення до НКР щодо надання вченими-членами НКР наукових висновків немає. Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).

Відповідно до листів Державної судової адміністрації України від 01.08.2018 № 15-14040/18, від 13.09.2018 № 15-17388/18 судами забезпечено сканування та експортування в підсистему “Електронний суд” матеріалів всіх судових справ, як перебували в провадженні суддів станом на 01.08.2018. Тобто вказана підсистема містить усі матеріали судової справи.

Отже, враховуючи зазначені листи, апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі “Електронний суд”.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційних скарг, розглядаючи апеляційні скарги в межах викладених доводів, встановив наступне.

Фактичні обставини справи.

ОСОБА_1 , з 01.05.2021 є одержувачем пенсії за вислугу років, що підтверджується пенсійним посвідченням від 10.05.2023 серії НОМЕР_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Позивач є особою з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи, що підтверджується посвідченням від 27.07.2021 серії НОМЕР_2 з вкладишем від 05.07.2022.

Згідно з наявними в матеріалах справи протоколами про призначення та перерахунок пенсії, розмір пенсії позивача після призначення змінювався наступним чином.

Згідно з протоколом від 09.12.2022 щомісячний загальний розміру пенсії позивача з 01.05.2021 без врахування підвищень та надбавок становить 20 134,24 грн. Згідно з протоколом за пенсійною справою 0513020163 основний розмір пенсії позивача визначений на рівні 70% грошового забезпечення розміром 20 184,70 грн та становить 14 129,29 грн. Після індексації основного розміру пенсії на установлений пунктом 1 постановою КМУ № 118 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір пенсії збільшився на 1978,10 грн (14 129,29* 1,140) до 16 107,39 грн. Проіндексований розмір пенсії на підставі постанови КМУ № 1381 збільшено на 25 відсотків, що становить 4026,85 грн (16 107,39*25%).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 03.03.2023 у справі № 200/5285/22, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області з 01.03.2022 здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (без обмеження її максимальним розміром) з 01.05.2021, та виплатити різницю недоотриманої пенсії, з урахуванням виплачених сум, починаючи з 01.05.2021. На підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/5285/22 від 03.03.2023, що набрало законної сили 13.06.2023 відповідач у липні 2023 року здійснив перерахунок пенсії позивача без обмеження її максимальним розміром.

Згідно з протоколом від 03.07.2023 розмір пенсії позивача без врахування надбавок та підвищень збільшився до 21 634,24 грн, основний розмір пенсії позивача відповідає 70% грошового забезпечення та становить 14 129,29 грн. Основний розмір пенсії збільшений на 25 відсотків, а саме на 3532,32 грн (25% від 14 129,29 грн). Збільшений на 25% основний розмір пенсії 17 661,61 грн (14 129,29+3532,32) проіндексований згідно з постановою КМУ № 118 на коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, сума індексації за 2022 рік становить 2472,63 грн (17 761,61*0,14). На підставі постанови КМУ № 168 з 01.03.2023 відповідачем визначено індексацію за 2023 рік шляхом індексації збільшеного на 25% основного розміру пенсії із врахуванням індексації за 2022 рік на коефіцієнт індексації за 2023 рік: (17 761,61* 0,14 *0,197), суму індексації за 2023 рік обмежено розміром 1500 грн.

Оцінка суду.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу за вислугу років з 01.03.2023 з підвищенням базового розміру пенсії відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році”, без урахування положень щодо обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії сумою 1500 гривень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Пунктом 8 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" від 03 листопада 2022 року № 2710-ІХ установлено, що у 2023 році, зокрема, частина друга статті 22, стаття 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із змінами, внесеними Законом України від 15 лютого 2022 року № 2040-IX, застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 8 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 24 лютого 2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі - Постанова № 168).

Пунктом 1 цієї Постанови установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Згідно п. 2 Постанови № 168 з 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

При цьому абз. 3 п. 10 Постанови № 168 передбачено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Отже, з 01 березня 2023 року поводиться перерахунок пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197. Однак, п. 2 Постанови № 168 містить застереження про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Поряд з цим, щодо наявності у п. 2 Постанови № 168 застереження про підвищення пенсій з 01 березня 2023 року у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, суд звертає увагу, що за загальним правилом вирішення колізій, передбаченим ч. 3 ст. 7 КАС України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а сформувала правовий висновок, згідно якого у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

У спірних правовідносинах наведені положення Постанови № 168 суперечать приписам Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016, які є спеціальними та підлягають застосуванню відповідачем.

Разом з тим, матеріали справи свідчать, що на виконання Постанови № 168 ГУ ПФУ в Донецькій області здійснило проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,197, розмір якої визначено з урахуванням п. 10 Постанови № 168 в сумі 1500 грн. При цьому загальний розмір нарахованої до виплати з 01 березня 2023 року пенсії позивача збільшився на відповідну суму.

У свою чергу суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що встановлення граничної суми індексації пенсії не можна ототожнювати з обмеженням максимального розміру такої пенсії.

Встановлене абз. 3 п. 10 Постанови № 168 обмеження максимальної суми індексації пенсії у розмірі 1500 грн у період спірних правовідносин, які виникли у 2023 році, відповідає приписам чинного правового регулювання, зокрема, з урахуванням норм п. 8 розд. "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" та з огляду на те, що п. 3 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" взагалі зупинено дію Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Відповідно до позиції Конституційного Суду України, викладеної у рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави.

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) неодноразово висловлював правову позицію щодо можливості обмеження розміру соціальних виплат. ЄСПЛ не заперечує право держав зменшувати такий розмір, не сформулював правової позиції щодо достатнього розміру таких соціальних виплат. Така практика свідчить про достатньо широке "поле" для розсуду, яке ЄСПЛ залишає державам у питаннях соціального забезпечення.

ЄСПЛ визнає можливість, що виплати соціального страхування можуть бути зменшені або припинені, однак, розглядаючи питання відповідності таких дій, у кожній конкретній справі ураховує всі відповідні обставини справи й з'ясовує, чи було законним таке втручання, чи мало легітимну мету таке втручання та чи не поклало таке втручання надмірний тягар на особу, якої це стосується.

За аналогічних обставин ЄСПЛ не констатує порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції (справа "Valkov and Others v. Bulgaria" (заява N 2033/04); справа "Khoniakina v. Georgia" (заява N 17767/08)).

З урахуванням зазначеного є правильним висновок суду першої інстанції щодо правомірності дій відповідача при перерахунку та виплаті пенсії позивачу за вислугу років з 01.03.2023 з підвищенням основного розміру пенсії відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 з урахуванням положень щодо обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії сумою 1500 гривень.

Таким чином, апеляційна скарга позивача задоволенню не підлягає.

Щодо позовних вимог про нарахування та виплату пенсії з урахуванням її збільшення на 25% відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” від 28.12.2011 № 1381 з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, суд зазначає наступне.

Кабінетом Міністрів України у постанові № 1381 від 28 грудня 2011 року “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” (чинній на час перерахунку пенсії у 2022, 2023 роках) встановлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, статей 13 і 21 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.

Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.

З аналізу зазначених вище положень вбачається, що 25 відсотків збільшення пенсії вираховуються з основного розміру пенсії з врахуванням індексації пенсії на визначений Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення, в даному випадку, за 2022 та 2023 роки.

24 лютого 2023 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році”.

Пунктом 2 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” .

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 року відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Як свідчать матеріали справи, після проведеного перерахунку розмір пенсії позивача без врахування підвищень та надбавок визначений шляхом додавання до основного розміру пенсії, збільшеного на 25% (14 129,29+25% = 17 661,61), суми індексації за 2022 рік, обчисленої шляхом збільшення розміру пенсії з підвищенням 25% на коефіцієнт індексації за 2022 рік та суми індексації за 2023 рік, обмеженої розміром 1500,00 грн.

Отже, сума 25% збільшення основного розміру пенсії розрахована пенсійним органом виключно з основного розміру пенсії, та в порушення п.1 постанови КМУ № 1381 відповідач не врахував індексацію пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, при збільшенні позивачу розміру пенсії на 25 відсотків як особі з інвалідністю внаслідок війни, обчисленої відповідно до статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01.03.2023 шляхом збільшення на 25% відповідно до постанови КМУ № 1381 суми основного розміру пенсії з врахуванням індексації пенсії на визначений коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, згідно з постановою КМУ № 118 та постановою КМУ № 168, з урахуванням п. 10 Постанови № 168.

Щодо доводів апелянта про пропуск позивачем строку звернення до суду з цим позовом, суд зазначає наступне.

Частиною першою статті 122 КАС України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з частиною другою статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 24.12.2020 у справі № 510/1286/16-а (провадження №11-345апп19) зазначено, що визначаючи початок перебігу строку звернення до адміністративного суду, важливо встановити той момент, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення її прав. У спорах, що виникають з органами ПФУ, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, при отриманні від органу ПФУ відповіді на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів, на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок. Отже, в цьому випадку початок перебігу строку звернення до адміністративного суду слід пов'язувати з датою отримання листа-відповіді, листа-роз'яснення від органу ПФУ на запит особи про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку.

Як свідчать матеріали справи, відповідно до рішення суду у справі № 200/5285/22 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача протоколом від 03.07.2023.

З адміністративним позовом позивач звернувся 12.12.2023, тобто в межах 6-місячного строку звернення до суду.

Отже, позивачем не пропущено строк на звернення до суду з цим позовом.

За таких обставин суд першої інстанції дійшов правильного висновку про часткове задоволення позовних вимог, а підстави для задоволення апеляційної скарги відповідача відсутні.

Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

За приписами пункту 1 частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвали судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Оскільки судове рішення в межах доводів апеляційних скарг є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для їх задоволення та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Як визначено пунктом 3 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно з пунктом 2 частини п'ятої 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Отже зазначена справа відноситься до справ незначної складності, тому судове рішення за наслідками апеляційного розгляду в цій справі касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області, ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2024 року у справі № 200/7191/23 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2024 року у справі № 200/7191/23 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття 02 травня 2024 року є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 02 травня 2024 року.

Головуючий суддя І.Д. Компанієць

Судді А.В. Гайдар

Е.Г. Казначеєв