Постанова від 30.04.2024 по справі 760/24422/23

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа №760/24422/23 Суддя І інстанції - Ішуніна Л.М.

Провадження № 33/824/2408/2024 Суддя суду апел. інст.- Глиняний В.П.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2024 року суддя судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду Глиняний В.П., за участю представника Київської митниці Держмитслужби Ніконова Г.В., захисника ОСОБА_1 - адвоката Нечипорук І.І., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою представника Київської митниці Держмитслужби Маркової Г.Ю. на постанову судді Солом'янського районного суду м. Києва від 16 лютого 2024, щодо,

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , керівника ТОВ «КОМЕРЦІЙНА ФІРМА «АЛЬЯНС УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 41692188; юридична адреса: 08131, Київська обл., Бучанський район, с. Софіївська Борщагівка, вул. Соборна, буд. 114, літера Е, корп. 4 за ознаками порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про порушення митних правил від 15 вересня 2023 року № 1051/10000/23 24 липня 2020 на митну територію України з Туреччини через п/п «Рені-Джюрджюлешть» м/п «Ізмаїльський» Одеської митниці Держмитслужби у вантажному автомобілі НОМЕР_2/НОМЕР_3 на адресу ТОВ «КФ «АЛЬЯНС Україна» (код ЄДРПОУ 41692188, Україна, 08131, Київська обл., Бучанський р-н (Києво-Святошинський р-н), с. Софіївська Борщагівка, вул. Соборна, буд. 114 літ. Е, корп. 4 ввезено товари «кондитерські вироби в асортименті торговельної марки «Torku», загальною вагою брутто - 7140 кг, кількість місць - 1665.

Підставою для переміщення вказаних товарів через митний кордон України були: попередня митна декларація одержувача ТОВ «КФ «АЛЬЯНС Україна» від 21 липня 2020 року № UA100000/2020/879693, СMR від 17 липня 2020 року № 892053, інвойс від 13 липня 2020 року № ERC2020000000198 з зазначенням вартості товарів - 4 047,75 дол. США.

Після прибуття у зону діяльності Київської митниці Держмитслужби, зазначені товари для вільного обігу на митній території України були заявлені декларантом

ПП «88» гр. ОСОБА_2 на митному посту «Київ-північний» (відділ митного оформлення № 2) за ЕМД від 27 липня 2020 року № UA100110/2020/605201.

Разом із вказаною митною декларацією до митниці були надані такі документи: контракт від 30 липня 2019 року № 3007-2019, укладений між компанією «Ercan Gida Sanayi Nakliyat Pazarlama ve Dis Ticaret Limited Sirketi» (INCILIPINAR MAH. ALI FUAT CEBESOY BULVARI DOCTORLAR SITESI C/BLOK NO: 47/506 SEHITKAMIL GAZIANTEP, TURKIYE) та ТОВ «КФ «АЛЬЯНС Україна» в особі директора ОСОБА_1 , СMR від 17 липня 2020 року № 892053, інвойс від 13 липня 2020 року № ERC2020000000198 та інші необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення документи, які зазначені в графі 44 вказаної митної декларації.

12 серпня 2021 року було направлено запит до митних органів Турецької Республіки з метою перевірки законності ввезення на митну територію України товарів «кондитерські вироби в асортименті торговельної марки «Torku», одержувачем яких виступало ТОВ «КФ «АЛЬЯНС Україна».

27 липня 2023 року до Київської митниці надійшла відповідь від митних органів Турецької Республіки, до якої додано копії таких документів: експортна декларація від 17 липня 2020 року № 20341200EX197004, інвойс від 13 липня 2020 року № ERC2020000000198, транзитний супровідний документ № 20341200EX009084.

Згідно з експортною декларацією від 17 липня 2020 року № 20341200EX197004 та інвойсом від 13 липня 2020 року № ERC2020000000198 відправлено товари (кондитерські вироби в асортименті, загальною вагою брутто -7140 кг кг, кількість місць - 1665, загальною вартістю 11 558,96 доларів США) компанією «ERCAN GIDA SAN.NAK.PAZ.VE DIS TIC.LTD.STI» (NUSAYBIN CAD. IPEKYOL U CAMII YANI) на адресу одержувача - ТОВ «КФ «АЛЬЯНС Україна».

Під час співставлення відомостей, зазначених в документах, надісланих митними органами Турецької Республіки, з даними, вказаними у матеріалах митного оформлення за ЕМД № UA100110/2020/605201, встановлено відповідність щодо відправника, одержувача, найменування, кількості місць, ваги товарів. Відмінність встановлено щодо вартості товарів.

Відповідно до інвойсу від 13 липня 2020 року № ERC2020000000198 та ЕМД№UA100110/2020/605201 вартість товарів «кондитерські вироби в асортименті торговельної марки «Torku» становить 4 047,75 доларів США, але згідно з документами, наданими митними органами Турецької Республіки, вартість цих же товарів - 11 558,96 доларів США.

Отже, відомості щодо вартості зазначених товарів в документах, отриманих від митних органів Турецької Республіки, не відповідають даним, зазначеним в документах, наданих ТОВ «КФ «АЛЬЯНС Україна» для здійснення митного контролю та оформлення в Україні.

Таким чином, товари «кондитерські вироби в асортименті торговельної марки «Torku», загальною вагою брутто брутто 7 140 кг та загальною вартістю 11 558,96 дол. США, що згідно з курсом НБУ станом на дату переміщення товарів через митний кордон України (24 липня 2020 року) становить 322 239,53 грн, були переміщені через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів, документів, що містять неправдиві відомості, необхідні для визначення митної вартості товарів.

Відповідно до інформації з інтернету (opendatabot.ua) на момент переміщення через митний кордон України та митного оформлення вказаних товарів керівником ТОВ «КФ «АЛЬЯНС Україна» був ОСОБА_1 .

Таким чином, в діях керівника ТОВ «КФ «АЛЬЯНС Україна» ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачених частиною першою статті 483 МК України.

Постановою судді Солом'янського районного суду м. Києва від 16 лютого 2024 року провадження у справі про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України закрито, за відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.

Закриваючи провадження у справі, суддя першої інстанції у своїй постанові зазначив, що матеріали справи про порушення митних правил не містять будь-яких відомостей та жодних доказів того, що ОСОБА_1 як директором ТОВ «КФ «АЛЬЯНС УКРАЇНА» вчинялись будь-які умисні дії по складанню, підписанню, направленню, пред'явленню тощо товаросупровідних документів, які б були спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, представник Київської митниці Маркова Г.Ю. подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 16 лютого 2024 року в адміністративній справі про порушення митних правил стосовно ОСОБА_1 та прийняти нову постанову, якою ОСОБА_1 визнати винним у порушенні митних правил та накласти на нього адміністративне стягнення відповідно до санкції за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.

В обґрунтування апеляційних вимог, апелянт зазначає, що суд першої інстанції прийшов до невірного рішення про закриття провадження у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, оскільки, саме дії останнього, призвели до надання неправдивих відомостей при переміщенні товару через митний кордон, що є протиправним діянням, та стверджує що, відомості щодо вартості зазначених товарів в документах, отриманих від митних органів Турецької Республіки, не відповідають даним, зазначеним в документах, наданих ТОВ «КФ «АЛЬЯНС Україна» для здійснення митного контролю та оформлення в Україні.

Вказує, що товари «кондитерські вироби в асортименті торговельної марки «Torku», загальною вагою брутто 7140 кг та загальною вартістю 11 558,96 дол. США, що згідно з курсом НБУ станом на дату переміщення товарів через митний кордон України (24.07.2020) складає 322 239,53 грн, були переміщені через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів, документів, що містять неправдиві відомості, необхідні для визначення митної вартості товарів.

При цьому апелянт зазначає, що судом не враховано, що частиною 8 статті 336 МК України визначено, що митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митних органів шляхом направлення запитів до уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу.

Відповідно до Порядку направлення запитів Державної митної служби України до митних служб іноземних держав або їх інформування, затвердженого наказом Держмитслужби від 06.07.2005 № 639 Держмитслужбою 12.08.2021 було направлено запит до митних органів Турецької Республіки вих. № 20/20-02-01/11/2743 з метою перевірки законності ввезення на митну територію України товарів «кондитерські вироби в асортименті торговельної марки «Torku», одержувачем яких виступало ТОВ «КФ «АЛЬЯНС Україна».

Отримані в рамках Угоди про взаємну адміністративну допомогу в митних справах між Україною та Турецькою Республікою копії документів є належними та допустимими доказами у справі про порушення митних правил № 760/24417/23, які підтверджують неавтентичність поданих в якості підстави для переміщення через митний кордон України товарів документів - інвойсу від від 13.07.2020 № ERC2020000000198.

Відповідно до п. 9.4 контракту від 30.07.2019 № 3007-2019, укладеного між компанією «Ercan Gida Sanayi Nakliyat Pazarlama ve Dis Ticaret Limited Sirketi» та TOB «КФ «АЛЬЯНС Україна», на кожну поставку до вантажу повинні додаватися товаросупровідні документи, зокрема, експортна декларація.

Враховуючи, що декларація країни відправлення відповідно до пункту сьомого частини 3 ст. 53 МК України є додатковим документом, що підтверджує заявлену митну вартість товарів, які переміщуються через митний кордон України, надання її копії ТОВ «КФ «АЛЬЯНС Україна» має значення для прийняття правильного рішення у справі про порушення митних правил № 1051/10000/23.

В запереченнях на апеляційну скаргу адвокат Нечипорук І.І. вказує, що митним органом не наведено обґрунтувань та не надано доказів, які б вказували на те, що дії ОСОБА_1 були спрямовані на умисне переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, що свідчить про відсутність в його діях об'єктивної та суб'єктивної сторони правопорушення, передбаченого частиною першою статті 483 МК України.

Заслухавши доповідь судді, пояснення представника Київської митниці ДержмитслужбиНіконова Г.В., який підтримав вимоги апеляційної скарги та просив суд її задовольнити, думку адвоката Нечипорук І.І., яка заперечувала проти задоволення апеляційної скарги, посилаючись на законність та обґрунтованість постанови суду, перевіривши матеріали справи та вивчивши зміст апеляційної скарги, вважаю що вона не підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно зі ст. 487 МК України провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Завданнями провадження у справах про порушення митних правил, як це передбачено ст. 486 МК України, є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотримання вимог закону.

Відповідно до ст. 489 МК України посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Вказаних вимог закону суддею першої інстанції дотримано.

Диспозицією ч. 1 ст. 483 МК України передбачена відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

За змістом даної норми переміщення предметів із приховуванням від митного контролю може здійснюватись, в тому числі, шляхом подання до митного органу України, як підстави для їх переміщення, документів, які містять неправдиві дані.

Суб'єктивна сторона передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні злочину чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України з порушенням встановленого порядку чи вивезти з України.

Так, підставою для переміщення предметів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митниці на пропуск предметів через митний кордон. Законодавчими актами встановлено, зокрема, що це можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, товарно-супровідні документи, інвойс, дозвіл відповідних державних органів тощо.

Документами, що містять неправдиві дані, є такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості предметів, щодо їх відправника чи одержувача, щодо держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, тощо, не відповідають дійсності.

Згідно положень ч.8 ст.264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Із протоколу про порушення митних № 1051/10000/23 від 15 вересня 2023 року вбачається, що директору ТОВ «КФ «АЛЬЯНС Україна» ОСОБА_1 інкримінуються дії спрямовані на переміщення товарів «кондитерські вироби в асортименті торговельної марки «Torku» загальною вартістю 322239,53 грн. через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів, документів, що містять неправдиві відомості, необхідні для визначення митної вартості товарівта має ознаки порушення митних правил, передбачені ч.1 ст. 483 МК України.

До такого висновку митний орган дійшов, отримавши 27 липня 2023 року відповідь від митних органів Турецької Республіки, до якої додано копії таких документів: експортна декларація від 17 липня 2020 року № 20341200EX197004, інвойс від 13 липня 2020 року № ERC2020000000198, транзитний супровідний документ № 20341200EX009084.

Згідно з експортною декларацією від 17 липня 2020 року № 20341200EX197004 та інвойсом від 13 липня 2020 року № ERC2020000000198 відправлено товари (кондитерські вироби в асортименті, загальною вагою брутто -7140 кг кг, кількість місць - 1665, загальною вартістю 11 558,96 доларів США) компанією «ERCAN GIDA SAN.NAK.PAZ.VE DIS TIC.LTD.STI» (NUSAYBIN CAD. IPEKYOL U CAMII YANI) на адресу одержувача - ТОВ «КФ «АЛЬЯНС Україна».

Під час співставлення відомостей, зазначених в документах, надісланих митними органами Турецької Республіки, з даними, вказаними у матеріалах митного оформлення за ЕМД № UA100110/2020/605201, встановлено відповідність щодо відправника, одержувача, найменування, кількості місць, ваги товарів. Відмінність встановлено щодо вартості товарів.

Відповідно до інвойсу від 13 липня 2020 року № ERC2020000000198 та ЕМД№UA100110/2020/605201 вартість товарів «кондитерські вироби в асортименті торговельної марки «Torku» становить 4 047,75 доларів США, але згідно з документами, наданими митними органами Турецької Республіки, вартість цих же товарів - 11 558,96 доларів США.

Отже, відомості щодо вартості зазначених товарів в документах, отриманих від митних органів Турецької Республіки, не відповідають даним, зазначеним в документах, наданих ТОВ «КФ «АЛЬЯНС Україна» для здійснення митного контролю та оформлення в Україні.

Закриваючи провадження у справі про порушення митних правил щодо ОСОБА_1 , суддя місцевого суду виходив з того, що представником митного органу не було надано достовірних та достатніх доказів, які б вказували, що ОСОБА_1 як директором ТОВ «КФ «АЛЬЯНС УКРАЇНА» вчинялись будь-які умисні дії по складанню, підписанню, направленню, пред'явленню тощо товаросупровідних документів, які б були спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю.

З такими висновками судді місцевого суду, погоджується і апеляційний суд, оскільки вони ґрунтуються на оцінці наявних у справі доказів, які були проаналізовані у взаємозв'язку з положеннями митного законодавства.

Зокрема, з наявних у справі доказів вбачається, що між компанією «ERCAN GIDA SAN.NAK.PAZ.VE DIS TIC.LTD.STI» (Турція) в особі генерального директора Абдулкадіра Ерджана (продавець) та ТОВ «КФ «АЛЬЯНС УКРАЇНА» в особі директора ОСОБА_1 (покупець) укладено контракт № 3007-2019, за умовами якого продавець зобов'язується поставляти покупцю в 2019-2021 роках на умовах СРТ-Київ, України (Інкотермс - 2010) вантаж - кондитерська продукція та інші товари відповідно до інвойсів, в кількості і в асортименті, що зазначені в інвойсі на кожну поставку (пункт 1.1 контракту).

Згідно з пунктом 2.2. контракту продавець поставляє товар покупцю на підставі інвойсів до цього контракту.

Пунктом 5.1. контракту встановлено, що ціни на кожен вид товару вказуються в інвойсах до цього контракту.

Відповідно до пункту 6.3. контракту розуміється, що на рахунок продавця повинна надійти сума, що зазначена в інвойсі.

Відповідно до умов вказаного контракту № 3007-2019 від 30 липня 2019 року та інвойсу 13 липня 2020 року № ERC2020000000198 товари поставлялись на умовах Інкотермс - СРТ Київ, відповідно до яких продавець був зобов'язаний зокрема: доставити товар, пред'явивши комерційний рахунок-фактуру й надати інші послуги за договором; взяти на себе перевезення вантажів до пункту призначення; надати актуальні транспортні документи протягом узгодженого періоду відвантаження; покрити всі витрати з оформлення експорту; тощо, а покупець серед іншого оплатити вартість товару за договором; забрати товар у перевізника в пункті призначення або в іншій точці вивантаження; оплатити витрати на мита і податки на імпорт.

На виконання умов контракту ТОВ «КФ «АЛЬЯНС УКРАЇНА» здійснило оплату за поставлені товари в сумі 4 047,75 дол. США, що підтверджується платіжним дорученням в іноземній валюті № 36 від 04 серпня 2020 року.

З моменту оплати товару згідно рахунку-фактури (інвойсу) від 13 липня 2020 року № ERC2020000000198 до ТОВ «КФ «АЛЬЯНС УКРАЇНА» компанією «ERCAN GIDA SANAYI NAKILIYAT PAZARLAM A VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI» жодних претензій щодо оплати товару не в повному обсязі не пред'являлось.

Окрім того згідно інвойсу № ERC2020000000198від 13.07.2020 інші суми ТОВ «КФ «АЛЬЯНС УКРАЇНА» на рахунок компанії «ERCAN GIDA SANAYI NAKILIYAT PAZARLAM A VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI» не сплачувались, що підтверджується виписками банківської установи з 30.07.2019 до 08.04.2024 року.

З викладеного вбачається, що сума оплати - 4 047,55 дол. США відповідає сумі, яка зазначена в інвойсі від 13 липня 2020 року № ERC2020000000198, що був поданий у якості підстави для переміщення товарів через митний кордон України, а в подальшому - до митного контролю та оформлення. Ці обставини підтверджують, що товар придбавався ТОВ «КФ «АЛЬЯНС УКРАЇНА» у компанії «ERCAN GIDA SANAYI NAKILIYAT PAZARLAM A VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI» за який ТОВ «КФ «АЛЬЯНС УКРАЇНА» здійснило оплату.

Таким чином, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність в матеріалах справи доказів того, що ОСОБА_1 були вчиненні дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю щодо дійсної вартості товару.

Враховуючи викладене, вважаю, що судом першої інстанції вірно встановлені фактичні обставини провадження, які не спростовані доводами апеляційної скарги, а тому рішення суду першої інстанції про закриття провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України, на думку апеляційного суду, постановлено з дотриманням вимог ст. 486 МК України, ст. 2 ст. 247 КУпАП, є законним і обґрунтованим, тому апеляційна скарга представника Київської митниці Держмитслужби Маркової Г.В. задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. 530 Митного кодексу України, ст. 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу представника Київської митниці Держмитслужби Маркової Г.Ю. залишити без задоволення, а постанову судді Солом'янського районного суду м. Києва від 16 лютого 2024 року, якою провадження у справі про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України закрито, за відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення - без змін

Постанова апеляційного суду є остаточна і оскарженню не підлягає.

Суддя В.П. Глиняний