02 травня 2024 року м. Чернігів Справа № 620/9144/23
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі судді Скалозуба Ю. О., розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо виконання рішення суду у справі
за позовомОСОБА_1
до Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 01.09.2023, що набрало законної сили 31.10.2023, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено повністю.
25.12.2023 позивач звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі. Заява мотивована тим, що незважаючи на те, що рішення суду від 01.09.2023 набрало законної сили та відкрите виконавче провадження, боржник ухиляється від виконання рішення у справі № 620/9144/23, яке є обов'язковим до виконання. Зазначає, що станом на день подання даної заяви рішення суду не виконано, що є порушенням приписів законодавства, а також порушує права позивача.
Ухвалою суду від 25.03.2024 заяву ОСОБА_1 задоволено, встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 01.09.2023 у справі № 620/9144/23 - до 30.04.2024.
На виконання ухвали суду від 25.03.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області подано звіт про виконання судового рішення.
Стягувач 29.04.2024 подав заперечення щодо звіту, в якому вказує на те, що останнє не виконане, оскільки додані документи свідчать про інше. По перше доручення №Д2501005779/17 стосується перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з 1 грудня 2021 року, а рішення суду від 01.09.2023 у справі № 620/9144/23 стосується періоду з 01 січня 2022 року. Окрім того, ГУ ПФУ в Чернігівській області звітує про виконання рішення суду, проте у копії перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 зазначено: підсумок пенсії (з надбавками) 27435,98 грн, а з урахуванням максимального розміру пенсії 25855,58 грн, що свідчить про зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 , шляхом застосування обмеження її максимального розміру. Сума зменшення пенсії становить 1580,40 грн.
Дослідивши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про виконання рішення суду, а також надані пояснення стягувача стосовно вказаного звіту, суд зважає на таке.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 01.09.2023 у справі №620/9144/23, яке 31.10.2023 набрало законної сили, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити виплату нарахованої пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2022 на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.01.2023 у справі №620/8074/23 з урахуванням індексації пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 № 168 та постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16.02.2022 № 118, без обмеження її максимальним розміром та здійснити виплату з урахуванням фактично виплачених сум.
Відповідно до поданого відповідачем 23.04.2024 звіту та доданих до нього документів боржником проведено перерахунок пенсії позивача та згідно з протоколами перерахунку розмір пенсії, що нарахований та призначений до виплати на виконання рішення суду у справі № 620/9144/23 становить:
- станом на 01.01.2022 нараховано 21645,70 грн, сума до виплати 21645,70 грн;
- станом на 01.03.2022 нараховано 24307,88 грн, сума до виплати 24307,88 грн;
- станом на 01.07.2022 нараховано 24335,78 грн, сума до виплати 24335,78 грн;
- станом на 01.12.2022 нараховано 24335,58 грн, сума до виплати 24335,58 грн;
- станом на 01.03.2023 нараховано 25855,58 грн, сума до виплати 25855,58 грн;
- станом на 01.03.2024 нараховано 27435,98 грн, сума до виплати 25855,58 грн.
За таких обставин, судом встановлено, що за період з січня 2022 року по лютий 2024 року включно відповідачем проведено нарахування пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром. Водночас у березні 2024 року нарахована сума пенсії у підсумку склала 27435,98 грн, а сума пенсії, яка виплачена стягувачу становить 25855,58 грн.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
В частині другій статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 325 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
За змістом статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.
Відповідно до частин другої та третьої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно із статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Верховний Суд у постанові від 23.04.2020 по справі 560/523/19, розглянувши аналогічне питання судового контролю, зазначає, що за умови дотримання Головним управлінням Пенсійного фонду України встановленого порядку виконання судового рішення, рішення судів щодо накладення штрафу на керівника Головного управління за результатами розгляду звіту про виконання судового рішення є передчасними, оскільки це жодним чином не захищає право особи на отримання належних їй коштів. Верховний Суд вважає, що відповідач в особі керівника Головного управління вжив конкретні заходи з метою виконання рішення суду. Фактична ж невиплата нарахованих коштів зумовлена тим, що бюджетні кошти, які виділяються на виконання судових рішень, боржником в яких є Пенсійний фонд України, спрямовуються на виконання таких рішень в порядку черговості. З огляду на це, Верховний Суд постановою від 23.04.2020 по справі №560/523/19 скасував постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 20.02.2020 в частині накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України за результатами розгляду звіту. Верховний Суд у постановах від 07.11.2019 у справі № 420/70/19 та від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а дійшов аналогічного висновку про те, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Суд встановив, що на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду 01.09.2023 у справі №620/9144/23 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2022. Різниця пенсії на виконання вказаного рішення суду, як зазначає відповідач склала 51103,00 грн та буде виплачена за окремою бюджетною програмою.
Зважаючи на вказане, виконання рішення суду в частині виплати заборгованості перерахованої суми доплати залежатиме від виділення Пенсійним фондом України та іншими розпорядниками необхідних відповідачу коштів.
Відповідно до статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Суд зазначає, що специфіка категорії справ, до якої належить дана справа, полягає у залежності проведення виплат від бюджетних асигнувань на відповідні цілі з Державного бюджету України. В даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області не є розпорядником бюджетних коштів.
На переконання суду, невиконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області в частині виплати заборгованості, яка виникла внаслідок перерахунку пенсії при виконанні судового рішення, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Відсутність бюджетного та іншого фінансування та коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення є поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат.
Даний висновок узгоджується з практикою Верховного Суду, висловленою в постановах від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а (К/9901/1598/18), від 13.06.2018 у справі №757/29541/14-а (К/9901/12146/18).
Крім того, Верховний Суд у постанові від 21.05.2020 у справі № 310/6910/16-а (2-а/310/32/17) дійшов висновку, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Відсутність бюджетного та іншого фінансування, коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення є поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат.
Щодо посилання позивача на обмеження максимальним розміром пенсії з березня 2024 року, суд вважає за необхідне зазначити таке.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» відповідачем проведено ОСОБА_1 новий перерахунок пенсії. Відповідно до наданих суду протоколів підсумок пенсії з надбавками та доплатами станом на 01.03.2024 склав 27435,98 грн, сума до виплати 25855,58 грн.
Однак, суд зазначає, що вказана індексація не пов'язана з виконанням рішення суду у справі №620/9144/24, її нарахування та виплата має окремі правові та фактичні підстави, які не були предметом розгляду у даній справі.
Отже, позивач помилково пов'язує здійснення пенсійним органом індексації його пенсії з 01.03.2024 з виконанням рішення суду в цій справі.
Питання порядку та умов виплати індексації пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» не було поставлено на вирішення суду у справі №620/9144/23 та судом не розглядалося. Відтак, такі обставини не входили в предмет доказування в даній справі та не стосуються порядку виконання прийнятого судового рішення, а фактично складають окремий самостійний предмет позову.
Враховуючи наведене, позивачем не доведено та судом не встановлено обставин вчинення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області протиправних дій чи бездіяльності в частині виконання рішення суду по справі №620/9144/23 щодо проведення перерахунку пенсії без обмеження її максимальним розміром.
Суд зауважує, що незгода з перерахунком пенсії у певному розмірі з 01.03.2024 є підставою для звернення до суду з новим позовом, а не застосуванням норм статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
На момент розгляду вказаної заяви, судом не встановлено свідомого невжиття відповідачем залежних від нього заходів з метою виконання судового рішення та порушення у зв'язку з цим прав позивача.
Враховуючи наведене, та зважаючи на встановлені обставини та наявні докази, що в сукупності дають за можливе встановити, що рішення суду в частині проведення перерахунку пенсії на час постановлення даної ухвали виконане та пенсія виплачується стягувачу в повному її розмірі, а в частині невиплаченої заборгованості, що утворилась внаслідок проведеного перерахунку пенсії, відсутні підстави для висновку щодо свідомого невжиття відповідачем залежних від нього заходів з метою виконання судового рішення, суд вважає, що звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області слід прийняти.
Керуючись статтями 14, 241, 248, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про виконання рішення суду від 01.09.2023 у справі №620/9144/23.
Копію ухвали суду направити сторонам.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 02.05.2024.
Суддя Ю.О. Скалозуб