Ухвала від 02.05.2024 по справі 620/7598/23

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

02 травня 2024 року Чернігів Справа № 620/7598/23

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, в якій просить у зв'язку з невиконанням рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.07.2023 у справі № 620/7598/23 вжити спеціальних заходів впливу на боржника, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області; зобов'язати подати звіт про виконання судового рішення, повідомити підстави його невиконання; за результатами розгляду звіту, у разі подальшого невиконання рішення суду, - накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, штраф за невиконання судового рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.07.2023 у справі №620/7598/23 у відповідності до частини другої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.

Свою заяву мотивує невиконанням відповідачем рішення суду, що набрало законної сили.

Так, рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.07.2023 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії було задоволено повністю, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 01.07.2021 доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести з 01.07.2021 нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум, стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1073,60 грн.

Ухвалою суду від 26.03.2024 заяву ОСОБА_1 було призначено до розгляду.

На адресу суду надійшли пояснення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на заяву позивача, в яких вказав, що 03.01.2024 набрало законної сили рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.12.2023 у справі №620/15226/23 за позовом ОСОБА_1 , яким визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови у перерахунку пенсії з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 09.08.2023 № ФЧ47463, складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 , зобов'язано Головне управління здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 09.08.2023 № ФЧ47463, складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. Вказує, що оскільки пенсія позивача перераховувалася у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, то дана обставина є підставою, яка в силу приписів абзацу третього пункту 1 Постанови № 713 виключає можливість встановлення доплати в сумі 2000 грн.

Відповідно до частин першої та другої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Зазначені правові норми мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 03.10.2018 у справі № 826/18826/14, від 19.11.2018 у справі № 804/10264/15, від 26.03.2020 у справі № 823/175/17, від 23.06.2020 у справі № 802/357/17-а, від 13.12.2021 у справі № 520/6495/2020.

Так, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області було надано суду перерахунки пенсії, датовані 14.08.2023, станом на 01.07.2021, на 01.03.2022, на 01.03.2023, згідно яких позивачу проведено нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Тобто, нарахування щомісячної доплати до пенсії позивачу з 01.07.2021 було здійснено відповідно до рішення суду.

Разом з тим, згідно перерахунків пенсії, датованих, 13.02.2024, станом на 01.02.2023 та 01.03.2023 нарахування щомісячної доплати до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» позивачу не здійснюється.

Суд вважає за необхідне зазначити, що згідно рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.12.2023 у справі № 620/15226/23 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/115382128) орган Пенсійного фонду було зобов'язано здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 09.08.2023 № ФЧ47463, складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Так, порівнюючи надані суду перерахунки пенсії, датовані 14.08.2023, з датованими 13.02.2024, судом встановлено, що позивачу проведено перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням основних та додаткових видів грошового забезпечення, з якого було обраховано основний розмір пенсії позивача.

Тобто, в судовому порядку (рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.12.2023 у справі № 620/15226/23) були захищені права позивача на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії станом на 01.01.2023, які обумовлені підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 згідно із Законом України від 03.11.2022 № 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік».

Таким чином, суд звертає увагу, що вже після виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.07.2023 у справі № 620/7598/23, органом Пенсійного фонду з 01.02.2023 було проведено новий перерахунок, безпосередньо з яким і не погоджується позивач, та який був пов'язаний з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Водночас, на момент винесення рішення суду у справі № 620/7598/23, а саме 06.07.2023, права позивача на перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 09.08.2023 № ФЧ47463 ще не були захищені судом, відповідно такий перерахунок ще не був проведений та, як наслідок, такі обставини щодо права позивача на перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки не досліджувались судом при винесенні рішення по суті спору у даній справі.

Вищевикладеним підтверджується те, що перерахунок пенсії позивача з 01.02.2023, проведений в лютому 2024 року на виконання рішення суду у справі № 620/15226/23 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії позивача, стосується нових спірних правовідносин та не може бути предметом судового контролю у справі № 620/7598/23.

Суд вважає за необхідне звернути увагу на правову позицію Верховного Суду, висловлену в постанові від 02.03.2023 у справі № 600/870/22-а, згідно якої аналіз мети прийняття Урядом вказаної Постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Згідно частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Частиною другою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Отже, з вказаних законодавчих положень вбачається, що судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту, накладення штрафу на особу, відповідальну за виконання рішення суду.

При цьому, під час розгляду звіту про виконання рішення суду, суд зобов'язаний надавати правову оцінку кожному доводу суб'єкта владних повноважень стосовно підстав невиконання судового рішення.

За висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 01.02.2022 (справа № 420/177/20), переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, зокрема, у публічно-правових спорах, адміністративні суди повинні зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, щоб це не призводило до порушення основоположних засад адміністративного судочинства та щоб такі засоби не були надмірними за визначених умов та не призводили до порушення прав, гарантованих Конституцією та законами України, а також Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод. Це означає, що негативні наслідки недобровільного виконання судового рішення мають бути пропорційними та збалансованими, а санкції, накладені судом у зв'язку з невиконанням судового рішення, не повинні бути надмірними; при цьому мають враховуватися усі обставини, які стали причиною невиконання судового рішення, надаватися оцінка діям боржника, спрямованих на таке виконання, міру його вини тощо.

Так, подані відповідачем пояснення, надані суду документи свідчать про виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.07.2023 у справі № 620/7598/23.

На момент розгляду вказаної заяви, судом не встановлено свідомого невжиття відповідачем залежних від нього заходів з метою виконання судового рішення та порушення у зв'язку з цим прав позивача.

За таких обставин, зважаючи на те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області було здійснено конкретні заходи, спрямовані на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.07.2023 у справі № 620/7598/23, а також надано до суду актуальні докази вчинення дій, спрямованих на виконання судового рішення, суд не вбачає підстав для задоволення заяви останнього про встановлення судового контролю.

Керуючись статтями 241-242, 248, 371, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії- відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 02.05.2024.

Суддя Наталія БАРГАМІНА