33001, м. Рівне, вул. Яворницького, 59
"04" грудня 2007 р. Справа № 10/06
Господарський суд Рівненської області в складі: головуючий суддя Павлюк І.Ю., секретар судового засідання Гудима Л.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом заступника прокурора міста Рівне в інтересах держави, в особі -Міністерства палива та енергетики України від імені якого діє Відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Західному регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»м.Львів
до відповідача: ЗАТ «Ей-І-Ес Рівнеенерго» м.Рівне
про стягнення 5 100 грн. 00 коп. штрафу
за участю представників сторін:
від позивача- Назарук Ю.О., юрисконсульт (довіреність №134 від 30.10.2007р.);
від відповідача- Сухомлин О.В., юрисконсульт (довіреність №63 від 05.11.2007р.);
від прокурора- не з'явився.
Представник прокуратури в судове засідання 04 грудня 2007р. не з'явився, хоч про час та місце слухання справи був повідомлений у встановленому порядку.
Суддею роз'яснено сторонам статті 27, 28, 29, 49, 51 КАС України. Відводу судді не заявлено.
Суть спору: Заступник прокурора міста Рівне в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Західному регіоні» звернувся з позовом до Закритого акціонерного товариства «Ей-І-Ес Рівнеенерго» про стягнення в сумі 5 100 грн. 00 коп. штрафу згідно постанови начальника Північного відділення Державної інпекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Рівненській області від 19 квітня 2007р. за №22/04-04.
Провадження у справі зупинялось в зв'язку з оскарженням відповідачем вищезазначеної постанови начальника Північного відділення Державної інпекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Рівненській області від 19 квітня 2007р. за №22/04-04 до господарського суду Рівненської області. За результатами судового розгляду справи №11/265 постановлено судове рішення від 05.09.2007р., згідно з яким ЗАТ «Ей-І-Ес Рівнеенерго»відмовлено у задоволенні позову щодо визнання недійсною та скасування постанови інспекції Держенергонагляду в Рівненській області №22/04-04 від 19.04.2007р. Постанова господарського суду Рівненської області №11/265 від 05.09.2007р. в апеляційному порядку не оскаржувалась.
Відповідач - ЗАТ «Ей-І-Ес Рівнеенерго» не подав суду пояснень (заперечень) з приводу заявленого позову, доказів сплати штрафу, вимог не оспорив. Проте, в судовому засіданні 04 грудня 2007р. представник відповідача позовні вимоги визнав повністю.
Суд вбачає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду заяви без участі представника органу прокуратури.
В результаті розгляду матеріалів справи господарський суд
Під час проведення обстеження енергопотачаючого підприємства Закрите акціонерне товариство «Ей-І-Ес Рівнеенерго» Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Рівненській області, яка є структурним підрозділом Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Західному регіоні» було виявлено порушення вимог нормативних актів в електроенергетиці і на підставі ст.9 Закону України “Про електроенергетику» видано Припис №90/6-02 від 26.02.2007р. про усунення виявлених порушень із зазначенням заходів та терміну їх виконання до 26.03.2007р.(арк.справи 5).
По закінченню вказаного терміну Північним відділенням Державної інпекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Рівненській області 18.04.2007р. було проведено перервірку виконання ЗАТ «Ей-І-Ес Рівнеенерго» вимог Припису №90/6-02 від 26.02.2007р.
Вбачається, що відповідно до вимог п.6.5 Інструкції з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2004р. №817, зареєстрованої в МінЮсті України 20.01.2005р. за №71/10351, - вимоги якої поширюються на суб'єктів електроенергетики незалежно від їх форми власності, що обстежуються - на момент закінчення терміну виконання Припису, він повинен бути виконаний в повному обсязі. За результатами перевірки, станом на 18.04.2007р. вимоги Припису виконані не були, що стверджується Актом перевірки №166/6-04.(арк.справи 4).
В зв'язку з цим, на підставі ст.27 Закону України “Про електроенергетику» начальником Північного відділення Державної інпекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Рівненській області 19 квітня 2007р. у відношенні Відповідача було винесено Постанову №22/04-04 про накладення стягнення у вигляді штрафу в розмірі 5 100 грн. 00 коп., які підлягали перерахуванню до Державного бюджету України протягом тридцяти днів з моменту отримання постанови.
На час порушення провадження у справі, кошти у встановленому порядку перераховані не були, що стверджується матеріалами справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановивши обставини справи і давши їм оцінку, господарський суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Статтею 11 ЦК України встановлено, цивільні права та обов'язки виникають з договорів та інших правочинів, а також із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства.
Суб'єктами господарювання, згідно ст.55 Господарського кодексу України - визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Суб'єктами господарювання, зокрема є господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.
Основними напрямками діяльності Держенергонагляду є забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом коригування діяльності у сфері електроенергетики та здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної та тепло-вої енергії.
Статтею 26 Закону України від 01 липня 1994 року «Про електроенергетику», передбачено, що державний нагляд у сфері постачання електричної та теплової енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Державні інспектори інспекції мають право надавати споживачам обов'єязкові до виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів та перевіряти їх виконання. Вказана норма регламентована Положенням про Держенергонагляд, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.21996р. №929 (із змінами та доповненнями), Інструкцією з організації проведення обстежень електричних, тепловикорис-товуючих установок, теплових мереж та оформ-лення їх результатів, затвердженою наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2004р. №817, зареєстрованої у Мінюсті України 20.01.2005р. за №71/10351.
Відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику регламентовано статтею 27 вищевказаного Закону. Суб'єкти господарської діяльності згідно ч.3 статті 27 Закону -несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці -за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів ... Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії - у вигляді штрафу у розмірі до 5 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Виявлений Державною інспекцією Держенергонагляду в Рівненській області під час перевірки 18.04. 2007р. факт невиконання припису від 26.02.2007р., відповідно до стст. 9, 27 Закону «Про електроенергетику» - є порушенням законодавства про електроенегетику, за яке передбачена майнова відповідальність.
Вимога Позивача стверджується приписом, актом перевірки його виконання, постановою і підлягає задоволенню на підставі ст.11 Цивільного кодексу України, стст. 2, 9, 27 Закону «Про електроенергетику», Положенням про Держенергонагляд, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996р. №929 (із змінами та доповненнями), Інструкцією з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів, затвердженою наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2004р. №817, зареєстрованого в МінЮсті України 20.01.2005р. за №71/10351.
Відповідач доказів сплати штрафу суду не подав.
Позов обгрунтований і підлягає задоволенню в сумі 5 100 грн. 00 коп.
Керуючись статтями 17, 60, 104, 158, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з закритого акціонерного товариства «Ей-І-Ес Рівнеенерго», яке знаходиться в м.Рівне, вул.Кн.Володимира,71 5 100 грн. 00 коп. штрафу в доход державного бюджету України.
3. Видати виконавчий лист за заявою стягувача після набрання постановою суду законної сили.
4. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова складена в повному обсязі 04 грудня 2007 року.
Суддя