Рішення від 02.05.2024 по справі 380/1132/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2024 рокусправа № 380/1132/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Крутько О.В., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Пустомитівської міської ради Львівського району Львівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:

визнати незаконним та скасувати рішення Пустомитівської міської ради від 13 грудня 2023 року щодо відмови в наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель комунальної власності житлової та громадської забудови у АДРЕСА_1 , з метою передачі у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд;

зобов'язати Пустомитівську міську раду Львівської області включити на розгляд чергової сесії питання про розгляд заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за адресою АДРЕСА_1 для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та прийняти відповідне рішення.

В обґрунтування позовних вимог позивачка посилається на те, що вона звернулася до Пустомитівської міської ради з заявою про надання дозволу на розроблення документації землеустрою з метою безоплатної передачі земельної ділянки. Листом від 28.12.2023 № 02-12/2115 відповідач повідомив, що звернення стосовно надання дозволу на розроблення проекту землеустрою з метою безоплатної передачі земельної ділянки під будинковолодінням АДРЕСА_1 розглядалося на черговому засіданні постійної депутатської комісії Пустомитівської міської ради з питань регулювання земельних відносин, архітектури та будівництва 13.12.2023. Підставою відмови у задоволенні заяви є те, що позивачка має майнові права на будинок АДРЕСА_1 , але не зареєструвала свій будинок відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Вважає, що відповідач протиправно відмовив у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, оскільки у спірному випадку відсутні законодавчо встановлені підстави для відмови у наданні їй дозволу на розроблення проекту землеустрою. Позивачка просить позов задовольнити та зобов'язати відповідача розглянути її заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою з метою безоплатної передачі земельної ділянки та прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, просить відмовити у задоволенні позову, мотивуючи тим, що позивачкою подано до Пустомитівської міської ради клопотання від 20.11.2023, зареєстроване у Пустомитівській міській раді за вх. №705 від 20.11.2023 про надання згоди на розробку документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки із кадастровим номером 4623610100:01:006:0354, однак нею не долучено документів, які би підтверджували право власності ОСОБА_1 на житловий будинок, розташований на земельній ділянці, кадастровий номер 4623610100:01:006:0354, за адресою: АДРЕСА_2 . Згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна за індексним номером 351803604 від 25.10.2023 відомості про право власності щодо об'єкту житлової нерухомості, житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , на земельній ділянці з кадастровим номером 4623610100:01:006:0354 відсутні. Тому депутатською комісією Пустомитівською міської ради з питань регулювання земельних відносин, архітектури та будівництва 13.12.2023 було розглянуто клопотання позивачки та прийнято висновок про те, що для виготовлення документації із землеустрою щодо передачі у власність земельної ділянки ОСОБА_1 необхідно надати документ, який посвідчує її право власності на житловий будинок, що розташований на вказаній земельній ділянці.

Позивачка подала відповідь на відзив на позовну заяву.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

Рішенням від 11.10.1984 Пустомитівської селищної ради народних депутатів Пустомитівського району Львівської області ОСОБА_2 передано земельну ділянку площею 700 кв.м. по АДРЕСА_3 ) у безстрокове користування.

08.12.1997 ОСОБА_2 видано свідоцтво про право власності на житловий будинок по АДРЕСА_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер.

17.02.2021 приватний нотаріус Олефір Роман Васильович видав довідку № 81/01-16 від 23.03.2021 у спадковій справі № 5/2021 про те, що спадкоємцем майна ОСОБА_2 є його дружина - ОСОБА_1 .

20.11.2023 позивачка звернулася до Пустомитівської міської ради Львівського району Львівської області із заявою про надання дозволу на розроблення технічної документації з землеустрою з метою безоплатної передачі земельної ділянки під будинковолодінням АДРЕСА_1 .

Листом Виконавчого комітету Пустомитівської міської ради Львівського району Львівської області від 28.12.2023 № 02-12/2115 ОСОБА_1 проінформовано на її звернення від 20.11.2023, зареєстроване в Пустомитівській міській раді 20.11.2023 за № 705, що питання, порушене у зверненні розглядалось на черговому засіданні постійної депутатської комісії Пустомитівської міської ради з питань регулювання земельних відносин, архітектури та будівництва 13.12.2023. Розглянувши звернення, депутати вирішили, що для виготовлення документації із землеустрою щодо передачі у власність земельної ділянки, заявниці необхідно надати документ на ім'я ОСОБА_1 , який посвідчує право власності на житловий будинок, що розташований на АДРЕСА_1 .

Не погодившись з діями відповідача позивачка звернулась до суду.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 116 Земельного кодексу України (далі ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений статтею 118 Земельного кодексу України.

Так, відповідно до ч.ч. 6, 7 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч. 7 ст. 118 ЗК України).

З наведених норм слідує, що проект землеустрою розробляється на підставі дозволу органу, до компетенції якого входить питання про передачу земельних ділянок громадянам. Відповідач в силу вимог Земельного кодексу України та покладених на нього обов'язків зобов'язаний в кожному випадку дослідити фактичні обставини повно та всебічно для з'ясування наявності чи відсутності встановлених законом підстав для відмови в задоволенні заяви та прийняти одне з двох рішень: надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність або надати мотивовану відмову у його наданні. При цьому у випадку надання відмови орган місцевого самоврядування повинен керуватись лише тими підставами, виключний перелік яких визначено у ст. 118 Земельного кодексу України.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Повноваження відповідних органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені статтями 118, 122, 123 ЗК України, статтями 26, 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

На підставі ч.ч. 1, 2 ст. 59 цього Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Системний аналіз вказаних норм дозволяє дійти висновку, що до повноважень міської ради у галузі земельних відносин належить, зокрема, вирішення питання щодо передачі земельних ділянок у власність у разі приватизації земельної ділянки. Таке питання вирішується виключно на пленарному засіданні міської ради, за результатами розгляду якого рада приймає рішення.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Суд встановив, що відповідач у встановленому порядку звернення позивачки про надання їй дозволу на розроблення документації із землеустрою не розглянув на пленарному засіданні міської ради, натомість порушене у зверненні питання розглядалося лише на черговому засіданні постійної депутатської комісії Пустомитівської міської ради з питань регулювання земельних відносин, архітектури та будівництва 13.12.2023, про що позивачку повідомлено листом від 28.12.2023 №02-12/2115.

Тобто рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або мотивованого рішення про відмову в наданні такого дозволу Пустомитівською міською радою Львівського району Львівської області прийнято не було.

Отже, відповідач, надаючи відповідь на звернення позивачки, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Земельним кодексом України та Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", чим допустив протиправну бездіяльність.

З метою захисту прав позивачки суд вважає, що необхідно обрати такий спосіб судового захисту: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення документації з землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність від 20.11.2023 та зобов'язати Пустомитівську міську раду Львівського району Львівської області розглянути на черговому пленарному засіданні сесії заяву ОСОБА_1 від 20.11.2023 про надання дозволу на розроблення документації з землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за адресою АДРЕСА_1 для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та прийняти рішення за наслідками її розгляду.

Оскільки позивачка звільнена від сплати судового збору відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір” і такий фактично не сплачувався, відсутні підстави для його стягнення з відповідача.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Пустомитівської міської ради Львівського району Львівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Пустомитівської міської ради Львівського району Львівської області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення документації з землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність від 20.11.2023.

Зобов'язати Пустомитівську міську раду Львівського району Львівської області розглянути на черговому пленарному засіданні сесії заяву ОСОБА_1 від 20.11.2023 про надання дозволу на розроблення документації з землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за адресою АДРЕСА_1 для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та прийняти рішення за наслідками її розгляду.

В задоволенні іншої вимоги відмовити.

Судовий збір стягненню не підлягає.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду. У випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяКрутько Олена Василівна