ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"02" травня 2024 р. справа № 300/2251/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Микитюка Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1 ), 28.03.2024 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі також - відповідач, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що дії відповідача щодо проведення розрахунку при призначенні позивачу щомісячного довічного грошового утримання з 20.01.2024 без урахування до стажу роботи судді періоди роботи на посадах слідчого, старшого слідчого, заступника слідчого відділу - начальника слідчого відділення з 01.06.1991 по 15.02.1999 та період роботи на посаді провідного консультанта по судовій роботі відділу організаційного забезпечення діяльності судів Івано-Франківського обласного управління юстиції з 24.02.1999 по 20.11.2000, та відповідно, визначення щомісячного довічного грошового утримання в розмірі 56% суддівської винагороди, є протиправними.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.04.2024 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.30-31).
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 18.04.2024 (а.с.35-37). Щодо заявлених позовних вимог представник відповідача заперечила, зокрема зазначила, що в ГУ ПФУ в Івано-Франківській області відсутні підстави для зарахування до стажу судді з якого нараховується відсоток довічного грошового утримання від суддівської винагороди період роботи позивача на посадах слідчого, старшого слідчого, заступника слідчого відділу - начальника слідчого відділення та період роботи на посаді провідного консультанта по судовій роботі відділу організаційного забезпечення діяльності судів Івано-Франківського обласного управління юстиції, оскільки чинним законодавством передбачено, що за кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років, розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання. В зв'язку із наведеним, вважає позовні вимоги необґрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню.
Позивач своїм правом на подання відповіді на відзив не скористався.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 , з 20.01.2024 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, як суддя у відставці та отримує щомісячне довічне грошове утримання.
На звернення позивача, 16.02.2024 відповідачем надано відповідь згідно якої з посиланням на положення Закону України "Про судоустрій і статус суддів" повідомлено, що стаж його роботи на посаді судді у період з 21.11.2000 по 19.01.2024 становить 23 роки 2 місяці, що є достатнім для призначення довічного грошового утримання. Тому, періоди роботи на посадах слідчого, старшого слідчого, заступника слідчого відділу - начальника слідчого відділення з 01.06.1991 по 15.02.1999 та період роботи на посаді провідного консультанта по судовій роботі відділу організаційного забезпечення діяльності судів Івано-Франківського обласного управління юстиції з 24.02.1999 по 20.11.2000, не можуть бути зараховані для збільшення відсотків заробітку при обчисленні довічного грошового утримання, оскільки чинним законодавством передбачено, що за кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років, розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання. Відповідачем вказано, що розмір щомісячного грошового утримання ОСОБА_1 з 20.01.2024 склав 74 433,32 грн, в тому числі 73 805,42 грн - розмір довічного грошового утримання (131 795,40 грн. - суддівська винагорода х 56% (50% + 3х2%) та 627,90 грн - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 3 групи (30% від 2093) (а.с.15).
В той же час, згідно розрахунку стажу судді, який дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання від 19.01.2024 та рішення Вищої ради правосуддя від 09.01.2024 за №12/0/15-24 "Про звільнення ОСОБА_1 з посади судді Господарського суду Івано-Франківської області у зв'язку з поданням заяви про відставку" загальний стаж роботи, який дає мені право на звільнення у відставку, становить 32 роки 6 місяців 28 днів (а.с.10,11,13).
Вважаючи дії відповідача щодо призначення довічного грошового утримання судді у відставці без урахування до стажу роботи судді періоди роботи на посадах слідчого, старшого слідчого, заступника слідчого відділу - начальника слідчого відділення з 01.06.1991 по 15.02.1999 та період роботи на посаді провідного консультанта по судовій роботі відділу організаційного забезпечення діяльності судів Івано-Франківського обласного управління юстиції з 24.02.1999 по 20.11.2000, протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 126 Конституції України визначено, що незалежність і недоторканність суддів гарантується Конституцією та законами України.
У п. 4 ч. 5 ст. 126 Конституції України зазначено, що підставою для звільнення судді є, зокрема, подання заяви про відставку або про звільнення з посади за власним бажанням.
Організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право на справедливий суд визначає Закон України від 2 червня 2016 року №1402-VІІІ "Про судоустрій і статус суддів" (далі - Закон України №1402-VІІІ), який набрав чинності 30 вересня 2016 року.
Так, відповідно до ч.1 ст.116 Закону №1402-VІІІ суддя, який має стаж роботи на посаді судді не менше двадцяти років, що визначається відповідно до статті 137 цього Закону, має право подати заяву про відставку.
Статтею 142 Закону України № 1402 визначено, що судді, який вийшов у відставку, після досягнення чоловіками віку 62 років, жінками - пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачується пенсія на умовах, визначених зазначеним Законом, або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання. До досягнення зазначеного віку право на пенсію за віком або щомісячне довічне грошове утримання мають чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 1) 61 рік - які народилися з 1 січня 1954 року по 31 грудня 1954 року; 2) 61 рік 6 місяців - які народилися з 1 січня 1955 року по 31 грудня 1955 року.
Суддя у відставці, який не досяг віку, встановленого ч. 1 цієї статті, отримує щомісячне довічне грошове утримання. При досягненні таким суддею віку, встановленого частиною першою цієї статті, за ним зберігається право на отримання щомісячного довічного грошового утримання або, за його вибором, призначається пенсія на умовах, визначених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.
У разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), отримуваного суддею після виходу у відставку. Щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються судоустрій, судочинство, статус суддів.
Згідно з абз. 4 п. 34 розділу XII Прикінцевих та перехідних положень України "Про судоустрій і статус суддів" судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день їх призначення (обрання).
Вказане кореспондується з положеннями Закону України "Про Вищу раду правосуддя" від 21.12.2016 №1798-VLU, яким внесені зміни в Закон України "Про судоустрій і статус суддів", зокрема, пункт 34 Прикінцевих та перехідних положень доповнено абзацом четвертим такого змісту: "Судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день їх призначення (обрання)" і у рішенні Вищої ради правосуддя від 16.11.2021 про звільнення у зв'язку з виходом у відставку міститься посилання також на абз. 4 п. 34 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" в редакції Закону України "Про Вищу раду правосуддя", що дає підстави для врахування при обчисленні позивачу стажу судді, який дає право на відставку та отримання щомісячного грошового утримання судді у відставці порядку визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день призначення (обрання) позивача на посаду судді.
При цьому, згідно положень чинного законодавства України, стаж роботи на посаді судді, який дає право на відставку та призначення щомісячного довічного грошового утримання є єдиним, обраховується та встановлюється (з'ясовується) Вищою радою правосуддя при розгляді заяви про відставку (прийнятті рішення про звільнення) і застосовується, як для прийняття рішення про відставку, так і для встановлення щомісячного довічного грошового утримання та визначення його розміру.
Аналогічна позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 06.03.2018 у справі № 308/6953/17, від 19.06.2018 у справі № 243/4448/17, від 11.09.2018 у справі № 428/4671/17, від 01.10.2018 у справі № 541/503/1 7, від 17.10.2018 у справі № 140/263/17, від 23.10.2018 у справі № 686/10100/15-а та від 09.11.2018 у справі № 559/443/17.
Відповідно до пункту 16.3 Регламенту Вищої ради правосуддя при вирішенні питання про звільнення судді з посади у зв'язку з поданням заяви про відставку стаж роботи на посаді судді обраховується з дати призначення (обрання) судді на посаду по дату ухвалення Радою відповідного рішення або по дату припинення повноважень судді у зв'язку з досягненням суддею шістдесяти п'яти років.
За приписами ст.ст. 21, 22 Конституції України права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 58 Конституції України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з вимогами ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Частиною 1 статті 126 Конституції України визначено, то незалежність і недоторканість суддів гарантується Конституцією і законами України.
Однією з гарантій забезпечення незалежності суддів є надання їм за рахунок держави матеріального і соціального захисту, до яких, зокрема, відноситься і щомісячне довічне грошове утримання суддів у відставці.
Як зазначив Конституційний Суд України у своєму рішення № 8-рп/2005 від 11.10.2005, право судді, який перебуває у відставці, на пенсійне або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів. Щомісячне довічне грошове утримання - це особлива форма соціального забезпечення суддів, зміст якої полягає у гарантованій державою щомісячній звільненій від сплати податків грошовій виплаті, що слугує забезпеченню їх належного матеріального утримання, в тому числі після звільнення від виконання обов'язків судді. Надання судді матеріального захисту є гарантією забезпечення його незалежності. Разом з тим, будь-яке зниження рівня гарантій незалежності суддів суперечить конституційній вимозі неухильного забезпечення незалежного правосуддя.
Крім того, Конституційний Суд України у мотивувальній частині Рішення від 14.12.2011 № 18-рп/2011 вказав на неможливість звуження змісту та об'єму гарантій незалежності суддів, а відповідно, матеріального та соціального забезпечення.
До цього Конституційний Суд України неодноразово висловлював аналогічні правові позиції у відношенні гарантій незалежності суддів, їх матеріального та соціального забезпечення у рішеннях, а саме: від 24.06.1999 № 6-рп/99, від 20.03.2002 № 5-рп/2002 (справа про пільги, компенсації та гарантії), від 01.12.2004 № 19-рп/2004 (справа про припинення дій чи обмеження пільг, компенсацій та гарантій), від 11.10.2005 № 8-рп/2005 (справа про пенсії та щомісячне довічне грошове утримання), від 18.06.2007 № 4-рп/2007 (справа про гарантії незалежності суддів); рішення № 10-рп/2008 від 22.05.2008.
Також, у рішенні Конституційного Суду України від 03.06.2013 № 3-рп/2013 (у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст. 2. абз. 2 розділу 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", ст. 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (справа щодо змін умов виплати пенсій і щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці) зазначено, що визначені Конституцією та законами України гарантії незалежності суддів є невід'ємним елементом їх статусу, поширюються на всіх суддів України та є необхідною умовою здійснення правосуддя неупередженим, безстороннім і справедливим судом. Такими гарантіями є надання їм за рахунок держави матеріального забезпечення (суддівська винагорода, пенсія, щомісячне довічне грошове утримання тощо).
Відповідно до пункту 11 Основних принципів незалежності судових органів (схвалені резолюціями 40/32 та 40/146 Генеральної Асамблеї ООН від 29 листопада та 13 грудня 1985 року) термін повноважень суддів. їх незалежність, безпека, відповідна винагорода, умови служби, пенсії і вік виходу на пенсію повинні належним чином гарантуватися законом.
Вищенаведене узгоджується з положеннями Європейської хартії про закон "Про статус суддів" від 10.07.1998, згідно яких рівень винагороди суддям за виконання ними своїх професійних обов'язків має бути таким, щоб захистити їх від тиску, що може спричинили вплив на їхні рішення або взагалі поведінку суддів і таким чином вплинути на їхню незалежність та неупередженість (пункт 6.1); статус забезпечує судді, який досяг переділеного законом віку для виходу у відставку із посади судді і який здійснював повноваження судді протягом певного строку, право на отримання виплат, рівень яких має бути якомога ближчим до рівня його останньої заробітної плати на посаді судді (пункт 6.4).
Так, згідно із пунктом 54 Рекомендації CM/Rec (2010)12) від 17.11.2010 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо суддів: незалежність, ефективність та обов'язки - "оплата праці суддів повинна відповідати їх професії та виконуваним обов'язкам, а також бути достатньою, щоб захистити їх від дії стимулів, через які можна впливати на їхні рішення. Мають існувати гарантії збереження належної оплати праці на випадок хвороби, відпустки по догляду за дитиною, а також гарантії виплат у зв'язку з виходом на пенсію, які мають відповідати попередньому рівню оплати їх праці".
Виходячи з наведеного, конституційний статус судді зумовлює обов'язок держави гарантувати достатнє матеріальне забезпечення судді як під час здійснення ним своїх повноважень (суддівська винагорода), так і в майбутньому у зв'язку з досягненням пенсійного віку чи внаслідок припинення повноважень і набуття статусу судді у відставці - щомісячне довічне грошове утримання. Статус судді та його елементи, зокрема, матеріальне забезпечення судді після припинення його повноважень, є не особистим привілеєм, а виступає засобом забезпечення незалежності працюючих суддів і надається для гарантування верховенства права та в інтересах осіб, які звертаються до суду та очікують неупередженого правосуддя.
Аналогічні висновки, також, висловленні у рішенні Ради суддів України "Щодо обчислення стажу роботи для виникнення права на відставку, надбавку за вислугу років та додаткову відпустку" від 13.03.2015 № 20.
Отже, неправомірним є позбавлення судді, набутого статусу (статусу особи, яка має стаж роботи на посаді судді у конкретному кількісному вимірі), оскільки це не узгоджується з принципом правової визначеності.
Як встановлено судом, рішенням Вищої ради правосуддя за №12/0/15-24 від 09.01.2024 позивач звільнений з посади судді Господарського суду Івано-Франківської області відповідно до п. 4 частини 6 ст. 126 Конституції України у зв'язку з поданням заяви про відставку і набув статус судді у відставці (а.с.10,11).
Так, у даному рішенні, зокрема, вказано, що за результатами вивчення доданих до заяви документів щодо визначення відповідного стажу для звільнення судді ОСОБА_1 у відставку, встановлено, що до стажу роботи позивача на посаді судді, що дає йому право на відставку, підлягають зарахуванню:
стаж роботи на посаді судді - 23 роки 2 місяці 22 дні;
стаж роботи на посадах слідчого - 7 років 8 місяців 14 днів;
стаж роботи на посаді провідного консультанта по судовій роботі відділу організаційного забезпечення діяльності судів Івано-Франківського обласного управління юстиції - 1 рік 7 місяців 22 дні; загальний стаж роботи - становить 32 роки 6 місяців 28 днів.
Загальний стаж роботи судді ОСОБА_1 , який дає йому право на звільнення у відставку, становить 32 роки 6 місяців 28 днів.
На момент виходу позивача у відставку Закон України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 № 1402-VIII (з наступними змінами і доповненнями) є чинним.
Абзацом 4 п. 34 розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" в редакції Закону України "Про Вищу раду правосуддя" встановлено, що судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день їх призначення (обрання).
Пунктом 11 Перехідних положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (редакція до 29.03.2015) передбачено, що судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день набрання чинності цим Законом.
Згідно з абзацом другим частини четвертої статті 43 Закону України "Про статус суддів" зі змінами, внесеними Законом України від 24 лютого 1994 року № 4015-XII "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус суддів", до стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, крім роботи на посадах суддів судів України, державних арбітрів, арбітрів відомчих арбітражів України, зараховується також час роботи на посадах суддів і арбітрів у судах та державному і відомчому арбітражі колишнього СРСР та республік, що раніше входили до складу СРСР, час роботи на посадах, безпосередньо пов'язаних з керівництвом та контролем за діяльністю судів у Верховному Суді України, в обласних судах, Київському і Севастопольському міських судах, Міністерстві юстиції України та підвідомчих йому органах на місцях, за діяльністю арбітражів у Державному арбітражі України, Вищому арбітражному суді України, а також на посадах прокурорів і слідчих за умови наявності у всіх зазначених осіб стажу роботи на посаді судді не менше 10 років.
Відповідно до записів у трудовій книжці та послужному списку, до призначення на посаду судді з 1 червня 1991 року по 15 лютого 1999 року позивач обіймав посади слідчого, старшого слідчого, заступника начальника відділу - начальника слідчого відділення та з 24 лютого 1999 року по 20 листопада 2000 року працював на посаді провідного консультанта по судовій роботі відділу організаційного забезпечення діяльності судів Івано-Франківського обласного управління юстиції.
Таким чином, до стажу роботи ОСОБА_1 на посаді судді, що дає право на відставку, підлягають зарахуванню додатково 7 років 8 місяців 14 днів (робота на посадах слідчого, старшого слідчого, заступника начальника відділу - начальника слідчого відділення), а також 1 рік 7 місяців 22 дні (робота на посаді провідного консультанта по судовій роботі відділу організаційного забезпечення діяльності судів Івано-Франківського обласного управління юстиції, як робота на посадах, що були безпосередньо пов'язані з керівництвом та контролем за діяльністю суддів).
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Частиною другою статті 137 Закону № 1402-VIII (у редакції, яка діє з 5 серпня 2018 року) встановлено, що до стажу роботи на посаді судді також зараховується стаж (досвід) роботи (професійної діяльності), вимога щодо якого визначена законом та надає право для призначення на посаду судді.
Системний аналіз вказаної норми в її взаємозв'язку з абзацом четвертим пункту 34 розділу ХІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1402-VIII дає підстави для висновку, що з набранням чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у зв'язку з прийняттям Закону України "Про Вищий антикорупційний суд", яким внесено зміни до статті 137 Закону № 1402-VIII, суддям додатково до стажу роботи на посаді судді, що дає право на відставку, підлягає зарахуванню стаж (досвід) роботи (професійної діяльності), вимога щодо якого визначена законом та надає право для призначення на посаду судді.
Саме такий правовий висновок викладений у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 22 листопада 2018 року, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 30 травня 2019 року у справі № 9901/805/18.
У цій постанові Велика Палата Верховного Суду погодилася з висновками колегії суддів Касаційного адміністративного суду та зазначила, що частину другу статті 137 Закону № 1402-VIII (у редакції, яка діє з 5 серпня 2018 року) потрібно тлумачити таким чином, що до стажу роботи на посаді судді також зараховується стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) судді у сфері права, який вимагався законом як мінімальний для набуття таким суддею права для призначення на посаду судді на дату такого призначення, оскільки вказана норма закону призвела до покращення правового становища суддів, надавши можливість зараховувати до стажу роботи на посаді судді їхній стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) у сфері права тривалістю, яка вимагалася законом для призначення на посаду судді станом на дату призначення їх на посаду.
Частиною п'ятою статті 7 Закону № 2862-XII (у редакції, чинній на день призначення позивача на посаду судді) встановлено, що особливі вимоги, необхідні для зайняття посади судді арбітражних судів, визначаються Конституцією України, Законом України "Про арбітражний суд" та іншими законами України.
Згідно зі статтею 22 Закону України від 4 червня 1991 року № 1142-XII "Про арбітражний суд", чинною на день мого призначення на посаду судді арбітражного суду, суддею арбітражного суду міг бути громадянин України, який має вищу юридичну освіту і стаж роботи за спеціальністю не менше п'яти років.
Як зазначалось судом вище, згідно із записами у трудовій книжці позивача, після здобуття юридичної освіти та до призначення на посаду судді із 24 лютого 1999 року до 17 жовтня 2000 року ОСОБА_1 обіймав посаду провідного консультанта по судовій роботі відділу організаційного забезпечення діяльності судів Івано-Франківського обласного управління юстиції.
Наведене, вказує на те, що стаж роботи на зазначеній посаді, підлягає зарахуванню, також, як стаж роботи, вимога щодо якого визначена законом та надавала право для призначення на посаду судді, отже, мав стаж роботи в галузі права 1 рік 7 місяців 22 дні.
Як наслідок, суд доходить висновку, що врахування відповідачем для встановлення (визначення) розміру щомісячного довічного грошового утримання позивача лише періоду роботи на посаді судді, є неправомірним.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа мас право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважав, то рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Щомісячне грошове утримання судді у відставці, як гарантована щомісячна грошова виплата та вид соціального забезпечення є джерелом існування, доходом та власністю (матеріальним інтересом, захищеним статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).
Стаття 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 26.06.2014 у справі "Суханов та Ільченко проти України" (заяви №68385/10 та №71378/10) зазначено, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (п. 52).
Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано. Тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в рішеннях від 22.09.2005 №5-рп/2005, від 22.12.2010 №23- рп/2010, від 11.10.2011 №10-рп/2011).
Розглядаючи дану справу суд враховує, що згідно положень чинного законодавства України, стаж роботи на посаді судді, який дає право на відставку та призначення щомісячного довічного грошового утримання є єдиним, обраховується та встановлюється (з'ясовується) Вищою радою правосуддя при розгляді заяви про відставку (прийнятті рішення про звільнення) і застосовується, як для прийняття рішення про відставку, так і для встановлення щомісячного довічного грошового утримання та визначення його розміру.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 06.03.2018 у справі № 308/6953/17, від 19.06.2018 у справі № 243/4448/17, від 11.09.2018 у справі № 428/4671/17, від 01.10.2018 у справі № 541/503/1 7, від 17.10.2018 у справі № 140/263/17, від 23.10.2018 у справі № 686/10100/15-а та від 09.11.2018 у справі № 559/443/17.
Так, рішенням Вищої ради правосуддя за №12/0/15-24 від 09.01.2024 визначено, що загальний стаж роботи судді ОСОБА_1 , який дає йому право на звільнення у відставку, становить 32 роки 6 місяців 28 днів.
Між тим, матеріали справи не місять доказів оскарження рішення Вищої ради правосуддя за №12/0/15-24 від 09.01.2024.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин 1 та 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Підсумовуючи все вищевикладене та обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, який має бути ефективним та виключати подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а також враховуючи свідоме ігнорування рішення Вищої ради правосуддя, суд приходить до висновку, що заявлений позов підлягає до задоволення шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо призначення ОСОБА_1 з 20.01.2024 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 56% суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді без урахування до стажу роботи судді період роботи на посадах слідчого, старшого слідчого, заступника слідчого відділу - начальника слідчого відділення з 01.06.1991 по 15.02.1999 та період роботи на посаді провідного консультанта по судовій роботі відділу організаційного забезпечення діяльності судів Івано-Франківського обласного управління юстиції з 24.02.1999 по 20.11.2000.
Як наслідок, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 20.01.2024 перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, зарахувавши до стажу роботи судді період роботи на посадах слідчого, старшого слідчого, заступника слідчого відділу - начальника слідчого відділення з 01.06.1991 по 15.02.1999 та період роботи на посаді провідного консультанта по судовій роботі відділу організаційного забезпечення діяльності судів Івано-Франківського обласного управління юстиції з 24.02.1999 по 20.11.2000, з урахуванням раніше виплачених сум.
Щодо розподілу судових витрат у справі.
Згідно з копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 29.08.2019 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та має право на пільги, встановлені законодавством України для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с.28).
Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 5 Закону України “Про судовий збір” позивач звільнений від сплати судового збору. З огляду на те, що позивач не поніс судових витрат по сплаті судового збору чи інших витрат, керуючись частинами 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про те, що відсутні підстави для розподілу судових витрат.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо призначення ОСОБА_1 з 20.01.2024 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 56% суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді без урахування до стажу роботи судді період роботи на посадах слідчого, старшого слідчого, заступника слідчого відділу - начальника слідчого відділення з 01.06.1991 по 15.02.1999 та період роботи на посаді провідного консультанта по судовій роботі відділу організаційного забезпечення діяльності судів Івано-Франківського обласного управління юстиції з 24.02.1999 по 20.11.2000.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) здійснити з 20.01.2024 перерахунок та виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, зарахувавши до стажу роботи судді період роботи на посадах слідчого, старшого слідчого, заступника слідчого відділу - начальника слідчого відділення з 01.06.1991 по 15.02.1999 та період роботи на посаді провідного консультанта по судовій роботі відділу організаційного забезпечення діяльності судів Івано-Франківського обласного управління юстиції з 24.02.1999 по 20.11.2000, з урахуванням раніше виплачених сум.
Сторонам рішення надіслати через підсистему “Електронний суд”.
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ “Мої справи”.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя /підпис/ Микитюк Р.В.