Україна
Донецький окружний адміністративний суд
01 травня 2024 року Справа№200/1768/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії,
У березні 2024 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ, відповідач), в якому просить: - визнати протиправною бездіяльність щодо не розрахунку розміру пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та не проведення індексації пенсії з 01.03.2024, із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії 1,0796; - зобов'язати донараховати розмір пенсії у відповідності із ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 30.04.2023; - зобов'язати провести індексацію пенсії з 01.03.2024, із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії 1,0796.
На обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на те, що 08.03.2024 призначаючи пенсію Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області допустило протиправну бездіяльність, а саме здійснюючи нарахування розміру пенсії з 30.04.2023 не застосувало при розрахунку ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Крім того, посилається на протиправність дій відповідача щодо не проведення перерахунку його пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії за (2020-2022 роки) з 01.03.2024 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії 1,0796.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Посилається на те, що в рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 13.09.2023 у справі №200/4038/23 і постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 12.02.2024 були відсутні зобов'язання, щодо зарахування спірних періодів роботи до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”. Також вважає, що оскільки позивачу призначено пенсію у 2023 році та застосовано показник середньої заробітної плати в сумі 12236,71 грн, тому для застосування коефіцієнту 1,0796 за період 2024 відсутні підстави.
Ухвалою суду від 1 квітня 2024 року суддею прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), витребувано докази.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України НОМЕР_1 , виданого 06.09.2006.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2023 року у справі № 200/4038/23 задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дії протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України №057250005123 від 08.05.2023 яким відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.04.2023 зарахувавши до пільгового стажу за Списком №1 періоди роботи з 14.05.1999 по 01.08.1999, з 02.07.2002 по 04.05.2004, з 03.10.2005 по 09.06.2006, з 03.07.2006 по 31.12.2008, з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 22.08.2011 по 04.04.2013 та з 01.02.2020 по 31.03.2023; до пільгового стажу за Списком №2 періоди роботи з 05.05.2004 по 20.09.2005 та з 21.10.2009 по 04.02.2010.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2024 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області задоволено частково. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2023 року у справі № 200/4038/23 за позовом ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дії протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - змінено в мотивувальній частині, а саме, після тексту: «З урахуванням наведеного, а також дискреції пенсійного органу в питаннях призначення пенсії, суд з метою ефективного захисту права позивача на пенсію за віком, враховуючи положення ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства, суд дійшов висновку про вихід за межі позовних вимог та задоволення позову шляхом: Визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України №057250005123 від 08.05.2023 року яким відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.04.2023 зарахувавши до пільгового стажу за Списком №1 періоди роботи з 14.05.1999 по 01.08.1999, з 02.07.2002 по 04.05.2004 , з 03.10.2005 по 09.06.2006, з 03.07.2006 по 31.12.2008, з 01.03.2010 по 31.12.2010», вилучити період «з 22.08.2011 по 04.04.2013». Абзац третій резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2023 року у справі № 200/4038/23 - змінено шляхом вилучення періоду роботи «з 22.08.2011 по 04.04.2013». В іншій частині рішення суду залишено без змін.
Судом апеляційної інстанції у справі № 200/4038/23 встановлено, що згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 від 01.02.1991 року позивач у спірний період працював:
- з 14.05.1999 року підземним електрослюсарем з повним робочим днем під землею (запис №14);
- з 01.08.1999 року звільнений за власним бажанням (запис №15);
- з 02.07.2002 року прийнятий на роботу електромонтером з ремонту та обслуговування електрообладнання 4 розряду в дочірньому Дніпродзержинському спеціалізованому управлінні №104 «Стальконструкція» ВАТ «Дніпростальконструкція» (запис №22);
- з 05.05.2004 року переведений монтажником по монтажу стальних та залізобетонних конструкцій (запис №24);
- з 20.09.2005 року звільнений за власним бажанням (запис №25);
- з 03.10.2005 року прийнятий монтажником по монтажу ствольних та залізобетонних конструкцій ТОВ ГП «Коксохіммонтаж» (запис №26);
- з 09.06.2006 року звільнений за власним бажанням (запис №27);
- з 03.07.2006 року прийнятий на дільницю №2 з вогнетривких антикорозійних робіт і хімзахисту вогнетривким робітником, зайнятим на гарячих ділянках роботи 4 розряду у ТОВ «Коксохімремонт» (запис №28);
- з 31.12.2008 року звільнений за власним бажанням (запис №30);
21.10.2009 року прийнятий на дільницю навантаження учнем вантажника вугілля у ТОВ «Донбасвуглекераміка» (запис №33);
- з 17.12.2009 року переведений вантажником вугілля (запис №34);
- з 04.02.2010 року звільнений за власним бажанням (запис №35);
- з 18.02.2010 року прийнятий підземним електрослюсарем та направлений на ділянку по видобутку вугілля у ОП шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» (запис №36);
- з 31.05.2010 року переведений машиністом підземних установок з розряду та направлен на ділянку водовідливу (запис №37);
- з 13.07.2011 року звільнений за власним бажанням (запис №38);
- з 22.08.2011 року прийнятий електрослюсарем підземним з повним робочим днем у шахті (запис №39);
- з 01.10.2012 року переведений електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем у шахті (запис №40);
- з 04.04.2013 року звільнений за власним бажанням (запис №41);
- з 26.09.2017 року прийнятий машиністом підземних установок 3 розряду з повним робочим днем на підземних роботах (запис №44);
- з 15.08.2020 року переведений електрослюсарем підземним з повним робочим днем на підземних роботах (запис №46).
У цій справі судом установлено, що відповідно до рішення № 057250005123 від 16.02.2024 (з Підсистеми призначення і виплати пенсії ПФУ) позивачу з 24.05.2023 призначено пенсію за рішенням суду відповідно до Закону України №1058-IV, Прикінцеві положення, п. 2, ч. 1; Закону України №1788, ст. 13,а) (Робота за списком №1). Зазначено, що страховий стаж (повний) складає 38 років 5 місяців 8 днів, у тому числі: робота за списком № 1 складають 15 років 11 місяців 11 днів. Сума пенсії складає 5156,67 грн.
Органом ПФУ у вказаному рішенні зазначено: 5725 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Селидове).
Також відповідно до рішення № 057250005123 від 08.03.2024 (з Підсистеми призначення і виплати пенсії ПФУ) позивачу з 01.03.2024 визначено загальний розмір пенсійних виплат 5256,67 грн, у тому числі надбавка 100 грн на індексації (01.03.2024).
Органом ПФУ у вказаному рішенні зазначено: 5725 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Селидове).
З розрахунку заробітку для обчислення пенсії позивачу випливає, що застосовано показник середньої заробітної плати в сумі 12236,71 грн (за 2020 - 2022 роки).
Спірні правовідносини виникли щодо визначення належного розміру пенсії позивача.
Щодо позовних вимог в частині розрахунку розміру пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», суд зазначає наступне.
Абзацом третім ч. 1 ст. 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) встановлено, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону України від 2 вересня 2008 року № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345-VI) передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Суд звертає увагу також на ст. 1 вказаного Закону якою передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
У постанові від 21 січня 2020 року у справі № 640/4469/17 Верховний Суд зазначив наступне: «Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день».
Отже приписи ст. 8 Закон № 345-VI і абзацу третього ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV розповсюджуються не на всіх працівників, що зазначені у Списку № 1, а лише на тих, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, були затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162, у наступному Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, у наступному Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461.
Суд звертає увагу на те, що Список № 1 містить посади (роботи, професії) не тільки щодо гірничих робіт, тобто тих, що пов'язані із роботою на підземних роботах, а й інші посади (роботи, професії) з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зокрема, у чорній металургії, у виробництві коксопродуктів, у хімічному виробництві тощо.
Як було встановлено судом, робота позивача за Списком № 1 на момент звернення із заявою про призначення пенсії складала 15 років 11 місяців 11 днів (з урахуванням судових рішень у справі № 200/4038/23).
Проте, з установлених судами у справі № 200/4038/23 обставин і наданої до суду копії трудової книжки позивача НОМЕР_2 випливає, що окремі періоди, які зараховані до стажу позивача за Списком № 1, є періодами роботи не на гірничих роботах.
Наприклад, у періоді з 03.07.2006 по 31.12.2008 (майже півтора роки) позивач працював на дільниці №2 з вогнетривких антикорозійних робіт і хімзахисту вогнетривким робітником, зайнятим на гарячих ділянках роботи 4 розряду у ТОВ «Коксохімремонт». Ця посада не передбачена в розділі «I. Гірничі роботи» Списку № 1, натомість передбачена в інших розділах посад, які не стосуються підземних робіт, зокрема, «ІІ. Підготовка руд, збагачення, окускування (агломерація, брикетування, огрудкування), випалювання руд і нерудних копалин», «III. Чорна металургія», «IV. Виробництво коксопродуктів» тощо.
Щодо періодів роботи позивача: з 02.07.2002 по 05.05.2004 електромонтером з ремонту та обслуговування електрообладнання 4 розряду в дочірньому Дніпродзержинському спеціалізованому управлінні №104 «Стальконструкція» ВАТ «Дніпростальконструкція»; 05.05.2004 по 20.09.2005 монтажником по монтажу стальних та залізобетонних конструкцій на вказаному підприємстві; з 03.10.2005 по 31.12.2008 монтажником по монтажу ствольних та залізобетонних конструкцій ТОВ ГП «Коксохіммонтаж» суд також зазначає, що відповідні посади передбачені в Списку № 1 (що підтверджено судовими рішеннями у справі № 200/4038/23), але в різних розділах, зокрема тих, що не пов'язані із гірничими роботами.
До суду не надано доказів того, що вказані періоди роботи позивача пов'язані саме із зайнятістю позивача на підземних роботах повний робочий день.
З огляду на викладене, суд вважає, що позивачем не доведено наявності у нього 15 або більше років стажу як працівника, зазначеного в Списку № 1, який був зайнятий на підземних роботах повний робочий день, на момент звернення із заявою про призначення пенсії. Відповідно у суду відсутні підстави вважати, що на позивача розповсюджуються приписи ст. 8 Закон № 345-VI і абзацу третього ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV (на момент виникнення спірних правовідносин).
Отже, позов у цій частині не підлягає задоволенню.
Також суд зазначає, що питання розповсюдження на позивача приписів ст. 8 Закон № 345-VI і абзацу третього ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV у справі № 200/4038/23 не розглядалося.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача провести індексацію пенсії з 01.03.2024, із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії 1,0796, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Отже, розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, впливає на розмір пенсійних виплат.
Також п. 6 розділу “Прикінцеві положення” Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік” установлено, що у 2024 році, зокрема, частина друга та абзац п'ятий частини четвертої статті 42, третє речення абзацу першого пункту 13 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., №№ 49-51, ст. 376 із наступними змінами), застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185) установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Відповідно до пп. 6 п. 2 Постанови № 185 установлено, що з 1 березня 2024 р.: до пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2023 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2024 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. № 127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році” (Офіційний вісник України, 2021 р., № 17, ст. 679), пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475), в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Також п. 3 Постанови № 185 установлено, що в разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Відповідно до п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 (далі - Порядок № 124), установлено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли, зокрема, по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).
Згідно з п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Водночас середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії за 2014-2016 роки становила 3764,40 грн., збільшена на коефіцієнт 1,17 - 4404,35 грн.;
- з 01.05.2020: відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2020 року № 251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" установлено, що в 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.
Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії за 2014-2016 роки становила 3764,40 грн., збільшена на коефіцієнти 1,17 та 1,11 - 4888,83 грн.;
- з 01.03.2021: відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" установлено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11;
Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії за 2014-2016 роки становила 3764,40 грн., збільшена на коефіцієнти 1,17; 1,1 та 1,11 5377,71 грн.;
- з 01.03.2022: відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" установлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14;
Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії за 2014-2016 роки становила 3764,40 грн., збільшена на коефіцієнти 1,17; 1,1; 1,11, та 1,14 6130,59 грн.
- з 01.03.2023: відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 "Про індексацію пенсій і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" установлено, що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197;
Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії за 2014-2016 роки становила 3764,40 грн., збільшена на коефіцієнти 1,17; 1,1; 1,11; 1,14 та 1,197 7405,03 грн.
Як було зазначено, п. 1 Постанови № 185 установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,0796.
Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії за 2014-2016 роки становила 3764,40 грн., збільшена на коефіцієнти 1,17; 1,1; 1,11; 1,14, 1,197 та 1,0796 становить 7994,47 грн.
Отже, у зв'язку із тим, що при обчисленні пенсії позивача враховувався розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з яких сплачено страхові внески, у розмірі 12236,71 грн, відсутні підстави для перерахунку його пенсії з 01.03.2024 із застосуванням коефіцієнту 1,0796.
Тому позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3) про визнання протиправною бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Повне рішення суду складено 1 травня 2024 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Куденков