Україна
Донецький окружний адміністративний суд
30 квітня 2024 року Справа№200/963/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій щодо обмеження розміру пенсії максимальним розміром та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за вислугу років з 01.09.2021 відповідно до ч. 2-4 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» без її максимального обмеження у розмірі десяти прожиткових мінімумів встановлених для осіб, які втратили працездатність.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що обмеження щодо виплати пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, передбачені цим Законом, не застосовуються протягом особливого періоду до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, що призначені особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах в органах військової прокуратури або беруть участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні. Оскільки позивач з 2005 по 2020 роки проходив військову службу на посадах слідчого, прокурора органів військової прокуратури, одночасно, у період з 16.07.2015 по 18.12.2018 проходив службу та брав участь в антитерористичній операції та участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, з 24.09.2020 призначений заступником керівника Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил (з 17.03.2023 перейменовано на Спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони Східного регіону, без зміни ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), підстави для обмеження його пенсії відсутні.
Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, підстави незгоди із позовом визначив в наданому до суду відзиві. За змістом відзиву відповідно до п.15 ст. 86 Закону 1697-УІІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Посилаючись на рішення Конституційного суду України від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 та правові позиції Верховного суду України, відповідач наполягав на правомірності та недискримінаційності встановлення такого обмеження.
Ухвалою від 01.03.2024 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 26.12.2016, виданого Головною військовою прокуратурою Генеральної прокуратури України.
У період з 2005 року по вересень 2020 року позивач проходив військову службу на посадах слідчого, прокурора органів військової прокуратури, що підтверджується витягом із послужного списку особової справи.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 01.03.2023 у справі № 200/436/23, залишеного без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 13.04.2023, крім іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 з 01.09.2021 пенсію за вислугу років на підставі статті 86 Закону України «Про прокуратуру».
На виконання зазначеного рішення відповідачем призначено позивачу пенсію за вислугу років на підставі ст. 86 Закону №1697 з 01.09.2021.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21.09.2023 у справі № 200/4488/23, зокрема, зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії за вислугу років з 01.09.2021, враховуючи довідку про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років) від 04.05.2023 № 14-38вих-23, із розрахунку заробітної плати за відповідною посадою заступника керівника Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил у розмірі 84 448,00 грн, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
В листопаді 2023 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.09.2023 у справі № 200/4488/23 управлінням відповідача з 01.09.2021 проведено перерахунок пенсії виходячи з вищевказаної довідки. Виплату пенсії в новому розмірі розпочато з грудня 2023 року. При цьому, відповідно до протоколу/розпорядження щодо призначення/перерахунку пенсії від 13.11.2023 позивачу встановлено основний розмір пенсії у розмірі 50 668,80 грн, враховуючи надбавки - 51 232,05 грн. Втім, виплату пенсії обмежено розміром 20 930,00 грн.
На запит позивача листом від 24.01.2024 № 1821-666/Ю-02/8-0500/24 його було повідомлено по те, що розмір призначеної йому пенсії до виплати обмежено максимальним розміром автоматично згідно з п. 15 ст. 86 Закону № 1697.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ, ВИСНОВКИ СУДУ
Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також система прокуратури України визначені Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII (далі - Закон № 1697-VII)
Згідно зі статті 86 Закону України "Про прокуратуру" прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше, зокрема, з 01.10.2020 і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.
Згідно з абзацом 6 ч. 15 ст. 86 Закону № 1697 в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII (далі - Закон № 213) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність"
Пунктом 29 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 24.12.2015 № 911-VIII, абзац шостий доповнено реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 гривень".
Пунктом 44 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 06.12.2016 № 1774-VIII передбачено внесення змін до Закону України "Про прокуратуру", у частині п'ятнадцятій статті 86 в абзаці шостому слова і цифри "у період з 01.01.2016 по 31.12.2016" замінено словами і цифрами "по 31.12.2017».
Згідно п. 3 «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII обмеження щодо виплати пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, передбачені цим Законом, не застосовуються протягом особливого періоду до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, що призначені особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах […] органах військової прокуратури або беруть участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об'єктів у разі захоплення, відбитті спроб насильницького заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою; до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, що призначені відповідно до законів України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", на період виконання особами, яким вони призначені, повноважень членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради юстиції.
Приписи п. 2 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 06.12.2016 № 1774-VIII, п. 3 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 24.12.2015 № 911-VIII, містять аналогічні норми відносно того, що встановлені цими законами обмеження щодо виплати пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, не застосовуються протягом особливого періоду до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, що призначені особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах […] органах військової прокуратури або беруть участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об'єктів у разі захоплення, відбитті спроб насильницького заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою.
Особливий період регламентовано Законами України «Про оборону України» та «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» де вказано, що це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період в Україні діє з 17.03.2014, Верховний Суд України своїм листом-роз'ясненням від 13.07.2018 №60-1543/0/2-18, яке надійшло на адресу начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України сформулював правову позицію щодо тлумачення поняття «особливий період» в постанові від 25.04.2018 у справі №205/1993/17-ц (касаційне провадження №61-1664св17). У постанові зазначено, що особливий період діє в Україні від 17.03.2014, після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 №303/2014 «Про часткову мобілізацію». З огляду на зазначене Верховний Суд, забезпечуючи єдність правозастосовної практики, дотримується правової позиції, згідно з якою особливий період в Україні діє.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 (далі - Указ № 64/2022), на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.022.022 строком на 30 діб. У подальшому строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався та діє на теперішній час.
Положення абзацу шостого частини п'ятнадцятої статті 86 Закону № 1697-VII щодо встановлення обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність поширюються на спірні правовідносини.
Справа з подібними правовідносинами - щодо правомірності обмеження пенсії за вислугу років на підставі п. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» вже перебувала на розгляді у Верховному Суді.
Так, у постанові від 01.05.2023 у справі № 200/4964/21 на підставі аналізу зазначених вище норм Верховний Суд сформував такий правовий висновок: «…обмеження максимальним розміром пенсії, призначеної відповідно до Закону №1697-VII не застосовується саме у період проходження цією особою військової служби або перебування на посадах, перелічених у п. 3 Прикінцевих положень Закону № 911-VIII, а не за фактичної наявності відповідного статусу».
Слід зазначити на тотожності Прикінцевих положень Закону № 911-VIII та Прикінцевих положень Закону № 213- VIII та Закону № 1774-VIII в частині встановлення умов, за наявності яких не застосовується запроваджене цими законами обмеження пенсії, що обумовлює тотожність підходу під час вирішення цієї справи.
В матеріалах справи вістуні документи, які б підтверджували проходження позивачем військової служби на дату, від якої йому призначено пенсію.
Щодо обіймання позивачем посади в Спеціалізованій прокуратурі у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил (Спеціалізованій прокуратурі у сфері оборони Східного регіону), як підстави незастосування обмеження максимального розміру пенсії суд зазначає таке.
Згідно з наявними в матеріалах справи документами позивачу призначено пенсію з 01.09.2021. Згідно з трудовою книжкою серії НОМЕР_2 позивач в період з 04.02.2015 по 23.09.2020 проходив військову службу у військовій прокуратурі на прокурорсько-слідчих посадах, з 24.09.2020 по 27.03.2023 позивач обіймав посаду заступник керівника спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил у Спеціалізованій прокуратурі у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил, з 28.03.2023 - начальника управління організації процесуального керівництв нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень та при проведенні оперативно-розшукової діяльності. 17.03.2023 відповідно до наказу Офісу Генерального прокурора № 74 внесено зміни до наказу Генерального прокурора від 05.05.2020 № 66 «Про окремі питання забезпечення початку роботи спеціалізованих прокуратур у військовій та оборонній сфері», Спеціалізовану прокуратуру у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил перейменовано на Спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони Східного регіону, без зміни ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Тобто, на дату призначення пенсії позивач обіймав посаду у Спеціалізованій прокуратурі у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил, перейменованої на Спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони Східного регіону, а не в органах військової прокуратури.
Під час вирішення питання про можливість ототожнення проходження військової служби або перебування на посадах в органах військової прокуратури та обіймання посади у Спеціалізованій прокуратурі у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил, суд виходить із наведеного нижче.
25.09.2019 набрав чинності Закон України від 19.09.2019 № 113-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» (далі - Закон № 113-ІХ), яким запроваджено реформування системи органів прокуратури.
Законом № 113-ІХ передбачено початок роботи Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур, проведення атестації усіх прокурорів та слідчих органів прокуратури, які на день набрання чинності цим Законом займають вказані посади у Генеральній прокуратурі, регіональних прокуратурах, місцевих прокуратурах та переведення їх на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах, окружних прокуратурах лише у разі їх успішного проходження.
Отже, з метою реалізації Законом № 113-ІХ заходів в системі органів прокуратури, починаючи з жовтня 2019 року відбулися структурні та кадрові зміни.
Підпунктом 1 п. 21 розділу II «Прикінцеві і перехідні положення» Закону № 113-ІХ, встановлено, що з дня набрання чинності цим Законом військові прокуратури, прокурори та слідчі військових прокуратур припиняють виконувати свої повноваження у порядку та строки, визначені Генеральним прокурором.
За п. 24 взказаного Закону, встановлено, що Додаток "Перелік і територіальна юрисдикція місцевих та військових прокуратур" до Закону України "Про прокуратуру" втрачає чинність із дня початку роботи окружних прокуратур.
Відповідно до наказу Офісу Генерального прокурора № 66 від 05.02.2020 юридичну особу Військову прокуратуру об'єднаних сил перейменовано у Спеціалізовану прокуратуру у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил (на правах обласних прокуратур) без зміни ідентифікаційного коду юридичної особи.
Військовим прокурорам Центрального, Південного, Західного регіонів та об'єднаних сил розпочати роботу з підготовки до звільнення військовослужбовців військових прокуратур з військової служби з додержанням вимог законодавства у сфері проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України.
Отже, після реалізації Закону № 113-IX від 19.09.2019 органи військової прокуратури не існують.
В постанові від 11.01.2024 у справі № 200/7169/21 Верховний Суд сформував правовий висновок про те, що робота в Спеціалізованій прокуратурі у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил не надає підстав для незастосування обмежень розміру пенсії згідно із Законом № 1774-VIII.
Суд вважає за можливе врахування зазначених вище правових висновків Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах при вирішенні цього спору.
Отже, робота позивача в Спеціалізованій прокуратурі у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил (Спеціалізованій прокуратурі у сфері оборони Східного регіону) не дає підстав для розповсюдження на нього передбачених Законом виключень щодо обмеження пенсії згідно з абз.6 ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру».
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Підстави для здійснення розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:
ОСОБА_1 (позивач) - адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ;
Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області (відповідач 1) - адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Соборна, буд. 3, ЄДРПОУ 13486010.
Суддя А.С. Михайлик