Рішення від 25.04.2024 по справі 607/19156/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.04.2024 Справа №607/19156/23

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі головуючого судді Позняка В.М., за участю секретаря судового засідання Шимків Л.І., представника позивача ОСОБА_1 , відповідача ОСОБА_2 , представника відповідача ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Комунального підприємства теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради до ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, -

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради (далі за текстом - КП «Тернопільміськтеплокомуненерго») звернулося до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 (з урахуванням позовної заяви у новій редакції), в якому просить стягнути заборгованість за послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води в розмірі 130081,89 гривень.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» здійснює забезпечення тепловою енергією та гарячою водою житла за адресою: АДРЕСА_1 , яке займає ОСОБА_2 разом з сім'єю. Позивач зазначив, що в повному обсязі виконав свої зобов'язання та надав послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, однак відповідачі зобов'язання у частині оплати послуг не виконали, внаслідок чого за період з 01.12.2017 до 01.08.2023 виникла заборгованість на загальну суму 130 081,89 грн. З 01.12.2021 відповідно до чинного законодавства України вступили в дію нові договірні відносини між Споживачами послуг з постачання теплової енергії та гарячої води та надавачем послуг КП «Тернопільміськтеплокомуненерго». На даний момент чинним є публічний договір приєднання, який діє з 01.12.2021 та оприлюднений на офіційному сайті КП «Тернопільміськтеплокомуненерго». За таких підстав, позивач просить солідарно стягнути з ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 на користь КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» заборгованість за послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води за період з 01.12.2017 до 01.08.2023 у сумі 130081,89 грн. При цьому, зазначає, що позовні вимоги заявлені в межах строку позовної давності. Так, ухвалою суду від 16.06.2023 скасовано судовий наказ про стягнення з ОСОБА_5 , ОСОБА_2 , ОСОБА_6 заборгованості за послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води за період з 01.12.2017 по 01.08.2019 на користь КП «Тернопільміськтеплокомуненерго». При цьому, відповідно до п. 12 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, строки, визначені статтями 257, 258, цього Кодексу, продовжуються на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Ухвалою судді від 09.10.2023 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

Протокольною ухвалою суду із занесенням до протоколу судового засідання, до участі в справі в якості співвідповідача залучено ОСОБА_5 .

20.12.2023 від відповідача ОСОБА_4 , в інтересах якого діє представник ОСОБА_3 , надійшов відзив на позов, у якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог до ОСОБА_2 та ОСОБА_4 , з наступних підстав. Вказує, у матеріалах справи відсутні докази того, що вказані особи проживають за адресою: АДРЕСА_1 , та споживали такі послуги в період, зазначений у позовній заяві. Окрім того, відсутні докази, що саме зареєстровані особи отримали право від власника квартири - ОСОБА_5 укладати договір з виконавцем комунальних послуг. Від-так, відсутні підстави вважати, що вони є належними відповідачами в даній справі.

10.01.2024 від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій вказує, що відповідно до практики Верховного Суду, відсутність письмово оформленого договору про надання житлово-комунальних послуг не звільняє боржників від обов'язку оплачувати надані послуги. Враховуючи те, що ОСОБА_2 та ОСОБА_4 зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 , тому в силу вимог ч. 3 ст. 9 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» вони несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.

05.04.2024 від представника відповідача ОСОБА_5 - адвоката Кучмія М.Я. надійшов відзив на позов, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав. Вказує, що ОСОБА_5 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 , яку придбала за договором купівлі-продажу від 04.12.2007. На час купівлі квартири, в ній вже було відсутнє централізоване опалення та постачання гарячої води, було встановлено автономне опалення з газовим котлом, в квартирі відсутні стояки на постачання централізованого опалення та гарячої води. В період з 2007 року по даний час ОСОБА_5 постійно проживає за межами України, в квартирі на час її відсутності ніхто не проживає, з чоловіком ОСОБА_2 не підтримує жодних відносин, а її дочка ОСОБА_4 проживає за іншою адресою. 20.01.2022 було проведено обстеження квартири за участі представників позивача, голови ОСББ та інших технічних працівників, де було встановлено, що у даній квартирі демонтовані стояки центрального теплопостачання та постачання гарячої води. Зазначає, що обов'язок щодо сплати комунальних послуг виникає лише у разі отримання споживачем певних послуг, однак позивачем жодним чином не доведено належними та допустимими доказами надання комунальних послуг позивачем та їх споживання відповідачем.

15.04.2024 від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій вказує, що факт надання послуг з централізованого опалення підтверджується актами про запуск системи опалення в роботу. Правилами надання послуг з постачання теплової енергії передбачено, що споживач не звільняється від оплати за період тимчасової відсутності в житловому приміщення споживача та інших осіб. Щодо доводів представника відповідача про від'єднання квартири від централізованого опалення вказує, що це не підтверджено жодними доказами. Відповідно до чинного законодавства, самовільне відключення від мереж централізованого опалення не є підставою для звільнення від оплати за послуги теплопостачання. Єдиною підставою для зняття споживача з реєстраційного обліку і припинення відповідних нарахувань є акт про відключення, який має бути затверджений відповідною комісією, в іншому випадку таке відключення є самовільним. Оскільки такий акт позивачем не надавався, у позивача відсутні підстави для припинення нарахування за послуги з централізованого опалення, послуги з постачання теплової енергії.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві та відповідях на відзиви.

Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні проти позову заперечив, вказавши, що послугами з централізованого опалення та постачання гарячої води за адресою: АДРЕСА_1 не користувався, оскільки на момент купівлі квартири, вона була від'єднана від централізованого опалення та постачання гарячої води, труби обрізані в квартирі.

Представник відповідача ОСОБА_4 - адвокат Войнарський А.Й. в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позов, окрім того, просив застосувати строки позовної давності, та відмовити у задоволенні позову.

Відповідач ОСОБА_5 та її представник в судове засідання не з'явилися, хоча про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином. Попередньо подали до суду відзив на позов.

Заслухавши сторін та їх представників, дослідивши матеріали цивільної справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Так, суд встановив, що КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» здійснює забезпечення централізованого опалення та постачання гарячої води за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до довідки КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» від 26.12.2022 за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровані: з 04.06.2013 - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 20.04.2011 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 4).

Окрім того, як вбачається з відповідей з Єдиного демографічного реєстру № 262865, № 262873 від 09.10.2023, за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровані ОСОБА_2 - з 20.04.2011, ОСОБА_4 - з 04.06.2013 (а.с. 28, 29).

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна № 358548512 від 15.12.2023, квартира за адресою: АДРЕСА_1 , на праві власності належить ОСОБА_5 , дата прийняття рішення про державну реєстрацію - 26.03.2008 (а.с.48).

З актів про запуск системи опалення в роботу в опалювальний період КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» від 30.10.2018, 30.10.2019, 19.10.2020, 13.10.2021, 09.11.2022 вбачається, що позивач в опалювальний період з 2018 до 2023 року надавав послуги з централізованого опалення за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 5-9).

Частинами першою, другою статті 509 ЦК України визначено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини (п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України).

Частиною першою статті 526 ЦК України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Суд встановив, що відносини, які виникли між сторонами цього спору, є правовідносинами, пов'язаними з наданням послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, та регулюються Цивільним кодексом України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про теплопостачання» та іншими нормативно-правовими актами України.

Так, учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг (ч. 1 ст. 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Згідно із пунктами 6, 13 частини першої статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальним споживачем є фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Відповідно до частини першої статті 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.

Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач) (ч. 2 ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Відповідно до частин першої, третьої статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, або з управителем багатоквартирного будинку з метою постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку. Договір про надання комунальних послуг укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.

Згідно із частиною п'ятою статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.

Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.

Судом встановлено, що на офіційному сайті КП «ТМТКЕ» 31.10.2021 були опубліковані типові публічні договори про надання послуг з постачання теплової енергії та гарячої води, що підтверджується скріншотом повідомлення з сайту КП «ТМТКЕ» (а.с. 12).

В матеріалах справи відсутні відомості про те, що співвласники багатоквартирного будинку АДРЕСА_3 вчиняли дії, спрямовані на вибір моделі договірних відносин.

За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (ч. 1 ст. 901 ЦК України).

Згідно із частинами першою, третьою статті 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.

Відповідно до частин 1-3 статті 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець послуги з постачання теплової енергії повинен забезпечити постачання теплоносія безперервно, з гарантованим рівнем безпеки, обсягу, температури та величини тиску. Параметри якості теплової енергії повинні відповідати нормативним документам у сфері стандартизації. Постачання теплової енергії для потреб опалення здійснюється в опалювальний період. Порядок визначення дати початку і закінчення опалювального періоду визначається законодавством.

Виконавець послуги з постачання гарячої води повинен забезпечити її постачання безперервно, з гарантованим рівнем безпеки, температури та величини тиску. Параметри якості гарячої води повинні відповідати встановленим законодавством вимогам (ч. 2, 3 ст. 22 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Таким чином згідно із зазначеними нормами закону споживач зобов'язаний оплатити вартість послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, якщо він фактично отримував таку послугу. Факт відсутності договору про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Подібний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 18.03.2019 у справі № 210/5796/16-ц, де встановлено, що споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність письмово оформленого договору з позивачем не позбавляє відповідача обов'язку оплачувати надані йому послуги.

На підставі досліджених доказів та встановлених обставин справи, суд приходить до висновку, що між КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» та ОСОБА_5 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 склались фактичні договірні відносини, за якими позивач надав послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, а відповідачі ці послуги прийняли та зобов'язувались здійснювати їх оплату.

Так, ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону (ч. 1 ст. 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

З інформації, яка міститься у відкритому доступі в мережі Інтернет вбачається, що постановою Національної комісії, що здійснює державне врегулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, № 1171 від 31 березня 2015 року затверджено тарифи на послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для населення.

Окрім того, тарифи на послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, з постачання теплової енергії та гарячої води встановлені рішеннями виконавчого комітету Тернопільської міської ради: № 827 від 05 листопада 2018 року «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води»; № 1105 від 01 грудня 2021 року «Про встановлення тарифів на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та гарячої води».

Указані тарифи відповідачами не оспорювались, скарги про неналежне виконання позивачем своїх зобов'язань відповідачі також не подавали.

Разом з тим ОСОБА_2 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 неналежним чином виконували зобов'язання щодо оплати послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Так, з виписки про заборгованість за послуги централізованого опалення та постачання гарячої води за особовим рахунком за адресою: АДРЕСА_1 , вбачається наявність заборгованості, яка за період з 01.12.2017 по 01.08.2023 становить 130 081,89 гривень (а.с. 10).

Вказаний розрахунок заборгованості відповідачами жодним чином не спростовано.

З письмового повідомлення № 3168/17/94 від 19.09.2022, надісланого на адресу відповідачів, вбачається, що КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» повідомило відповідача ОСОБА_5 про наявність станом на 01.09.2022 заборгованості за послуги з централізованого теплопостачання у сумі 110226,49 грн. та необхідність сплатити зазначену заборгованість впродовж 15 днів (а.с. 11).

Згідно із вимогами частини першої статті 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Щодо доводів відповідачів про те, що квартира за адресою: АДРЕСА_1 , була від'єднана від централізованого опалення, у зв'язку з чим відсутні підстави для стягнення заборгованості за послуги з централізованого опалення (постачання теплової енергії) та постачання гарячої води, суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (далі - Правила), які були чинні до 01.05.2022, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

У пункті 26 Правил вказано, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22 листопада 2005 № 4, затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі - Порядок), який діяв до 17.09.2019 року.

Відповідно до пункту 2.1. Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинку) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання. Комісія після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. Засідання комісії відбувається за участю заявника або його уповноваженого представника. Рішення комісії оформлюється протоколом, витяг з якого у десятиденний строк надається заявникові. Пунктом 2.2.1 Порядку передбачено, що при позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) опалення. Відповідно до п. 2.5. Порядку, відключення приміщень від внутрішньо будинкових мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання та власника, наймача (орендаря) квартири, або уповноваженої ним особи. Згідно з п. 2.6 Порядку по закінченню робіт складається акт про відключення будинку від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання. (п.2.7)

Також, наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.07.2019 № 169 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 серпня 2019 р. за № 982/33953 «Про затвердження Порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води», який набрав чинності з 17.09.2019 встановлено новий порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води.

Відповідно до розділу ІІІ порядку, власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні. (п.1). Для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення. (п.3) Комісія на найближчому засіданні розглядає заяву про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП за участю заявника або його уповноваженого представника. (п.5) Для відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення власник забезпечує розроблення проєкту відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, який виготовляється відповідно до державних будівельних норм і правил та має забезпечити ізоляцію транзитних стояків, а також, у разі потреби, перенесення транзитних стояків. (п.7). Виконання робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП здійснюється виконавцем робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання або постачання гарячої води чи іншим залученим власником суб'єктом господарювання, які у випадках, передбачених законодавством, мають ліцензію на провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками, з обов'язковим переліком робіт із монтажу внутрішніх інженерних мереж, систем, приладів і засобів вимірювання (п.9) Після завершення робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП складається акт про відокремлення (відключення) квартири/нежитлового приміщення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (додаток 3) - по одному примірнику для власника, представника виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представника виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також для іншого суб'єкта господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення) відповідно до пункту 9 цього розділу. Такий акт підписується присутніми під час відокремлення (відключення) власником квартири чи нежитлового приміщення і представником виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представником виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також іншим суб'єктом господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення) відповідно до пункту 9 цього розділу. Після підписання акта виконавець відповідної комунальної послуги повідомляє власника про перегляд умов або розірвання договору про надання послуги (п.13)

Відтак системний аналіз наданих сторонами доказів дозволяє суду зробити висновок, що відсутні будь які належні докази звернення позивачки до органу місцевого самоврядування, прийняття відповідного рішення з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, та за отриманням дозволу на від'єднання спірної квартири від централізованого теплопостачання та гарячого постачання.

Закон визначає, що єдиною умовою отримання споживачем права перегляду умов договору про надання послуг з централізованого теплопостачання, є складання акту про відключення житлового приміщення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, за наслідками проведення спеціалізованою монтажною організацією, яка реалізує проект, відповідних робіт, з наступним затвердженням акту міжвідомчою комісією.

Відповідачами не доведено суду наявності акту про відключення спірної квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, за наслідками проведення саме спеціалізованою монтажною організацією, яка реалізує проект від'єднання, відповідних робіт, з наступним поданням відповідного Акту про від'єднання на затвердження комісії, що є необхідною умовою процедури перегляду умов договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.

Відтак, судом встановлено, що плата за послуги з централізованого опалення (постачання теплової енергії) Комунальним підприємством теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради нараховувалася відповідачам правомірно, оскільки були відсутні передбачені законом підстави для припинення такого нарахування.

Суд також відхиляє доводи відповідачів про те, що вони не проживали у даній квартирі, тому відсутні підстави для стягнення з них заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, виходячи з наступних підстав.

Так, Законом України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг, а індивідуальний споживач - це фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги (ч. 3 ст. 9, п. 6 ч. 1 ст. 1 вказаного Закону);

При цьому, відповідно до абзацу 2 пункту 37 Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених Постановою КМУ від 21.08. 2019 р. № 830, споживач не звільняється від оплати послуги за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (на іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб.

Судом встановлено, що ОСОБА_5 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 , а ОСОБА_2 та ОСОБА_4 - зареєстровані у вказаному житлі, тому в силу наведених вище норм Закону, вони несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.

Щодо доводів відповідачів про те, що позивачем не доведено факту надання житлово-комунальних послуг, суд вважає їх необґрунтованими з огляду на те, що факт надання послуг з централізованого опалення в будинку АДРЕСА_3 підтверджується актами про запуск системи опалення в роботу від 30.10.2018, 30.10.2019, 19.10.2020, 13.10.2021, 09.11.2022.

За таких підстав, дослідивши наявні у справі докази, оцінивши їх кожний окремо та взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд доходить висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Щодо строку позовної давності, про застосування якої заявлено представником відповідача, суд виходить з наступного.

Так, позивач звернувся з позовом до суду 05.10.2023 та просить стягнути заборгованість за оплату житлово-комунальних послуг за період 01.12.2017 до 01.08.2023, при цьому останній платіж відповідачами було здійснено в грудні 2017 року.

Статтею 257 ЦК України встановлено, що загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень (яким було доповнено вказаний розділ згідно із Законом № 540-IX від 30.03.2020 та який набув чинності 02.04.2020), встановлено, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.

Водночас постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України) з 12.03.2020 до 22.05.2020 на всій території України установлено карантин.

Надалі, постановами Кабінету Міністрів України цей карантин на території України продовжувався та був відмінений лише з 30.06.2023 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2023 № 651.

Від-так, судом встановлено, що строк позовної давності за вимогами КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» до ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , про стягнення заборгованості за послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води за період з 01.12.2017 до 01.08.2023 в розмірі 130081,89 гривень на час звернення до суду з позовом не закінчився.

За таких підстав, дослідивши наявні у справі докази, оцінивши їх кожний окремо та взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд доходить висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої 1 статті 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Частина 1 статті 141 ЦПК України визначає, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Так, при зверненні до суду з даним позовом позивач сплатив судовий збір у сумі 2684 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 1902 від 14.09.2023.

Відтак з урахуванням вказаних норм закону, зважаючи на задоволення позову в повному розмірі, сплачений судовий збір підлягає стягненню у рівних частинах з відповідачів на користь позивача.

Керуючись ст. 4, 13, 76-81, 89, 133 ч. 1, 141 ч. 1, 247 ч. 2, 258, 259, 263-265, 280, 282-284, 288, 289, 354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Комунального підприємства теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради до ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги - задовольнити повністю.

Стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 на користь комунального підприємства теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради заборгованість за послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води за період з 01.12.2017 до 01.08.2023 у сумі 130 081 (сто тридцять тисяч вісімдесят одна) гривня 89 (вісімдесят дев'ять) копійок

Стягнути у рівних частинах з ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 на користь комунального підприємства теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради судовий збір у сумі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні, по 894 (вісімсот дев'яносто чотири) гривні 67 (шістдесят сім) копійок з кожного.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі у 30-денний строк з дня проголошення рішення, апеляційної скарги безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду. Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Повне рішення суду виготовлено 30.04.2024.

Реквізити сторін:

Позивач: Комунальне підприємство теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради, місцезнаходження: вул. Франка, буд. 16, м. Тернопіль; код ЄДРПОУ - 14034534, р/р НОМЕР_1 в ТОФ АТ «Ощадбанк» м. Тернопіль, МФО 338545.

Відповідачі:

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 .

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_3 .

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_4 .

Головуючий суддяВ. М. Позняк