Рішення від 02.05.2024 по справі 582/509/24

Провадження № 2-о/582/45/24

Справа № 582/509/24

Копія

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" травня 2024 р.

Недригайлівський районний суд Сумської області у складі:

головуючого судді - Яковенко Н.М.,

за участю секретаря - Ярмоленко А.І.,

за участі заявника ОСОБА_1 , її представника ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Недригайлів цивільну справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1 заінтересована особа: Недригайлівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), про встановлення факту смерті особи у порядку ст. 317 ЦПК України -

ВСТАНОВИВ:

Представник заявника ОСОБА_1 , адвокат Скляров С.Л. звернувся до суду із вказаною заявою, у якій просить встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , чоловічої статі, громадянина України, який народився в селищі Терни Недригайлівського району Сумської області, постійно проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в селищі Красноріченське Кремінського району Луганської області Україна (тимчасово окупована територія).

Вимоги заявника мотивує тим, що заявник є дочкою ОСОБА_3 . ОСОБА_3 на протязі життя разом із родиною проживав в с. Черепівка Недригайлівського району. Приблизно двадцять років тому ОСОБА_3 переїхав до селища Красноріченське Кремінського району Луганської області, де проживав до часу смерті. На даний час с. Красноріченське є окупованою територією, у зв'язку з чим ОСОБА_3 не мав можливості переїхати на підконтрольну територію України, та вимушений був залишитись проживати в окупації. ІНФОРМАЦІЯ_2 останній помер. Після його смерті залишилася спадщина. Заявниця, донька померлого, ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги спадкування за законом, але оскільки ОСОБА_3 помер на окупованій території, у заявника відсутні документи на підставі яких можливо провести реєстрацію його смерті у органах ДРАЦ.

В судовому засіданні представник та заявник заяву підтримали та просили її задовольнити

Представник заінтересованої особи, Недригайлівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Роменському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), у судове засідання не з'явився, надав на адресу суду заяву про розгляд справи без участі представника, при ухваленні рішення покладається на розсуд суду (а.с. ).

Суд, дослідивши матеріали справи, допитавши свідків, вважає, що вона підлягає задоволенню, зважаючи на таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 , народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в селищі Терни Недригайлівського району Сумської області, що підтверджується копією паспорта громадянина України НОМЕР_1 , який було видано 07.12.2001 року Недригайлівським РВ УМВС України в Сумській області, яка зберігалася у дочки ОСОБА_3 (а.с.5) На с. 12 паспорта є відмітка про реєстрацію ОСОБА_3 в АДРЕСА_1 з 19.05.2005.

З копії свідоцтва про народження НОМЕР_2 від 28 серпня 1996 року вбачається, що ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , її батьками зазначені ОСОБА_3 та ОСОБА_5 ( а.с.7)

З копії свідоцтва про шлюб НОМЕР_3 від 02 серпня 2011 року (а.с.8) встановлено, що ОСОБА_4 02 серпня 2011 року зареєструвала шлюб із ОСОБА_6 та змінила прізвище з ОСОБА_7 на ОСОБА_8 .

З викладеного вбачається що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_5 є батьком заявника ОСОБА_1 .

З наданої заявником копії листа, адресованого Головному лікарю ГУ «КЦРМБ» ЛНР від начальника ОУУП и ПДН ОМВД росії «Кременской» від 03.02.2024 (а.с.9) вбачається, що за адресою АДРЕСА_2 був оглянутий труп ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . За результатами огляду ознак насильницької смерті не встановлено. За життя перебував на обліку у лікаря терапевта. У зв'язку з цим начальник ОУУП и ПДН ОМВД звертається до головного лікаря з проханням видати лікарське свідоцтво про смерть, а у разі неможливості направити труп на патологоанатомічне дослідження.

Факт смерті ОСОБА_3 підтверджується також дослідженими в судовому засіданні відомостями, щодо обміну повідомленнями в мобільному застосунку Месенджер, зі змісту яких вбачається, що заявниці, як доньці померлого повідомили про смерть батька, яка сталася ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Заявник ОСОБА_1 допитана як свідок, додатково пояснила, що батько проживав у цивільному шлюбі з ОСОБА_9 близько 20 років. Вона добре знала його цивільну дружину та її дітей, онуків та спілкувалася з ними. Після окупації частини території України, де проживав батько, стало майже неможливо підтримувати повноцінний зв'язок. Спілкування велося через дочок ОСОБА_9 , та її онуків Віку і ОСОБА_10 через Месенджер, оскільки додзвонитися до батька не було можливо. 05.02.2024 від ОСОБА_11 , доньки ОСОБА_9 вона довідалася, що її батько ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 в с. Красноріченське та був там же похований. На її прохання надати хоч якісь документи, які б підтверджували смерть батька їй надіслали копію листа від поліції. Після того на її неодноразові звернення ніхто не реагував, ніякої інформації не надав. На даний час зв'язок з родичами не підтримується, бо вони не відповідають на повідомлення. Іншим шляхом, ніж звернення до суду не можливо встановити факт смерті батька, який їх необхідний для оформлення спадщини.

З пояснення свідка ОСОБА_12 вбачається, що вона є рідною сестрою ОСОБА_1 , заявниці. В лютому місяці від сестри вона довідалася, що батько ОСОБА_3 , який проживав в Луганській області зі своєю цивільною дружиною помер ІНФОРМАЦІЯ_6 . Сама вона не спілкувалася з батьком від початку окупації, всю інформацію отримувала через сестру, а остання відповідно підтримувала зв'язок з рідними сестрами співмешканки батька.

З пояснення допитаної в судовому засіданні свідка ОСОБА_13 , встановлено, що вона є донькою цивільної дружини ОСОБА_3 , ОСОБА_9 , проживала в Буринському районі, а зараз у проживає у Конотопському районі Сумської області. Її мати і ОСОБА_3 проживали як подружжя приблизно з 2003 року, якийсь час проживали в Сумській області, а потім переїхали в с.Красноріченське Луганської області, де проживали до початку повномасштабного вторгнення та окупації цієї території. Не зважаючи на те, що ОСОБА_3 не є її біологічним батьком вона сприйняла його як рідного та вважала його батьком, а його дітей - сестрами та всі вони підтримували між собою родинні зв'язки. Після окупації зв'язок з матір'ю та батьком дуже ускладнився, вона отримувала інформацію про них з нечастих повідомлень своєї сестри , яка проживала там же, та племінників ОСОБА_14 і ОСОБА_15 через застосунок Месенджер. Наче 05.02.2024 вона отримала повідомлення від племінниці ОСОБА_14 про смерть ОСОБА_3 , про що повідомила ОСОБА_16 . Марина просила, щоб хтось із рідні надіслав хоч якісь документи, які б підтверджували смерть батька, після чого племінник ОСОБА_17 прислав лист від поліції, який вона переслала ОСОБА_18 . Більше ніяких документів ніхто не прислав, а з квітня місяця родичі взагалі перестали виходити на зв'язок. Тому на даний час їй не відомо навіть про те, чи жива її мати, яка останнім часом дуже хворіла.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.

Згідно п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 4 цього ж Закону, на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Документи, які видані органом, що створений на тимчасово окупованій території у порядку, не передбаченому законами України, відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсними і не створюють правових наслідків.

Ч.1 ст.17 цього ж Закону, передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону, громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Відповідно до Постанови ВРУ «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX утворено Сватівський район (з адміністративним центром у місті Сватово) у складі територій Білокуракинської селищної, Коломийчиської сільської, Красноріченської селищної, Лозно-Олександрівської селищної, Нижньодуванської селищної, Сватівської міської, Троїцької селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, який затверджено Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (із змінами відповідно Наказу №254 від 22 вересня 2023 року), с. Красноріченське Сватівського району Луганської області є тимчасово окупованою територією України.

На даний час, внаслідок окупації території України, на якій помер батько заявника, а також через відсутність у заявника документів, передбачених законодавством України для отримання свідоцтва про смерть в органах ДРАЦС Міністерства юстиції України, отримання свідоцтва про смерть в органах ДРАЦС є неможливим, а єдиним шляхом захисту прав заявниці, яка є спадкоємцем померлого, є встановлення судом факту, що має юридичне значення, а саме факту смерті особи на окупованій території.

Викладені вище докази у своїй сукупності свідчать, що батько заявника ОСОБА_3 , уродженець селища Терни Недригайлівського району Сумської області, який був зареєстрований в селищі Красноріченске Сватівського району Луганської області, громадянин України, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України в селищі Красноріченске Сватівського району Луганської області .

Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Відповідно до вимог п.8 ч.1ст.430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.

Керуючись ст. ст. 4, 10, 263- 265, 273, 293-294, 315, 317, 319, 430 ЦПК України,

УХВАЛИВ :

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Недригайлівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), про встановлення факту смерті особи у порядку ст. 317 ЦПК України - задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , чоловічої статі, громадянин України, який народився в селищі Терни Недригайлівського району Сумської області, Україна, постійно проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , Україна помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в селище Красноріченське Красноріченської територіальної громади Сватівського району Луганської області. Україна.

Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної до Сумського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя:підпис З оригіналом згідно

Суддя : Н. М. Яковенко

Попередній документ
118785110
Наступний документ
118785112
Інформація про рішення:
№ рішення: 118785111
№ справи: 582/509/24
Дата рішення: 02.05.2024
Дата публікації: 06.05.2024
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Недригайлівський районний суд Сумської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи окремого провадження; Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них:; факту смерті, з них: на тимчасово окупованій території України
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто: рішення набрало законної сили (02.05.2024)
Дата надходження: 22.04.2024
Предмет позову: ЗА ЗАЯВОЮ МАРТИНЕНКО МАРИНИ МИКОЛАЇВНИ, ЗАІНТЕРЕСОВАНА ОСОБА: НЕДРИГАЙЛІВСЬКИЙ ВІДДІЛ ДРАЦС ПРО ВСТАНОВЛЕННЯ ФАКТУ, ЩО МАЄ ЮРИДИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ (ВСТАНОВЛЕННЯ ФАКТУ СМЕРТІ_
Розклад засідань:
22.04.2024 15:00 Недригайлівський районний суд Сумської області
26.04.2024 13:00 Недригайлівський районний суд Сумської області
01.05.2024 15:00 Недригайлівський районний суд Сумської області
02.05.2024 09:00 Недригайлівський районний суд Сумської області