Справа № 950/1212/24
Провадження № 3/950/692/24
01 травня 2024 року м. Лебедин
Суддя Лебединського районного суду Сумської області Косолап В.М., за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у присутності практичного психолога ЗЗСО І-ІІІ ст. № 1 ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції № 3 (м. Лебедин) Сумського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; громадянин України; зареєстрований: АДРЕСА_1 ; фактично проживає: АДРЕСА_2 ; студент Лебединського педагогічного коледжу) за частиною 1 статті 175-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу серії ВАД № 193030 від 10.04.2024 року, неповнолітній ОСОБА_2 10.04.2024 року о 14 год. 50 хв. перебував у парку ім. Тараса Шевченка в м. Лебедині, де палив електронну сигарету «Smok Propod», у місці де це заборонено законом, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 175-1 КУпАП.
В судовому засіданні неповнолітній ОСОБА_3 в присутності практичного психолога ОСОБА_1 підтвердив обставини, зазначені у протоколі.
Дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Так, ч. 1 ст.175-1 КУпАП передбачає відповідальність за куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради.
З 01.01.2021 набрав чинності Закон України № 1019-IX від 02.12.2020 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження обігу підакцизних товарів, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння та посилення контролю за продажем таких товарів".
Цим законом внесено зміни до Законів України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення".
Зокрема нормами закону визначено що "терміни: "пальне", "електронна сигарета", "рідини, що використовуються в електронних сигаретах" вживаються в цьому Законі у значеннях, наведених у Податковому кодексі України".
Законом також встановлено що обмеження щодо споживання тютюнових виробів, використання електронних сигарет та пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння і відповідальність за їх порушення встановлюються Законом України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення" та Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Однак, зміни до ст. 175-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка встановлює відповідальність за куріння тютюнових виробів у заборонених місцях, в частині доповнення термінами "електронна сигарета" та "пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння" внесені не були.
Термін "тютюнові вироби" вживається в цьому Законі у значенні, наведеному в Законі України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" та має таке значення: "тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування".
Терміни "електронна сигарета", "рідини, що використовуються в електронних сигаретах" вживаються в цьому Законі у значеннях, наведених у Податковому кодексі України.
Відповідно до п. 14.1.563, 14.1.564 ст. 14 Податкового кодексу України електронна сигарета - виріб, який може бути використаний для споживання (вдихання) парів, що утворюються внаслідок нагрівання компонентами такого виробу рідин, що містять або не містять нікотин. Електронні сигарети можуть бути одноразовими або багаторазовими; рідини, що використовуються в електронних сигаретах, - рідкі суміші хімічних речовин, що містять або не містять нікотин, використовуються для створення пари в електронних сигаретах та містяться, зокрема, в картриджах, заправних контейнерах та інших ємностях".
Відповідно до зазначеного вбачається, що "тютюнові вироби" та "електронна сигарета" це не тотожні поняття. Таким чином формально, куріння електронних сигарет у заборонених місцях статтею 175-1 КУпАП не заборонено.
Відповідно п. 1 ч. 1ст. 247 КУпАП України провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
З огляду на відсутність у матеріалах справи доказів вчинення ОСОБА_2 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 175-1 КУпАП, суд вважає, що у діях останнього відсутній склад зазначеного правопорушення, у зв'язку із чим провадження у даній справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 7, 9, 175-1, 247, 283 КУпАП, суд
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 175-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення на підставі пункту 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Лебединський районний суд Сумської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Вадим КОСОЛАП