Справа № 344/8291/24
Провадження № 1-кс/344/3547/24
30 квітня 2024 року м.Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Івано-Франківську клопотання слідчого в ОВС слідчого відділу Управління Служби безпеки України в
Івано-Франківській області підполковника юстиції ОСОБА_6 про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024090000000039 від 05.03.2024 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,-
Слідчим відділом Управління СБ України в Івано-Франківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні
№ 22024090000000039 від 05.03.2024 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що перебуваючи на тимчасово окупованій території Херсонської області, громадянка України ОСОБА_7 , умисно, мотивовано, без фізичного примусу, погроз вбивством чи застосуванням насильства щодо неї та членів її родини, усвідомлюючи суспільну небезпеку своїх дій, діючи умисно, всупереч інтересам держави Україна, її суверенітету й територіальній цілісності, з метою встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, підтримки рішень та дій держави агресора, окупаційної адміністрації держави-агресора, добровільно прийняла пропозицію невстановлених досудовим слідством осіб із числа представників збройних формувань і окупаційної адміністрації російської федерації щодо зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території.
У той же час, в середині липня 2023 року, точну дату встановити не виявляється за можливе, громадянка України ОСОБА_7 , перебуваючи у невстановленому місці на тимчасово окупованій території Херсонської області, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями російської федерації, отримавши пропозицію від невстановлених досудовим розслідуванням представників окупаційної адміністрації російської федерації « ІНФОРМАЦІЯ_1 », добровільно зайняла посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, а саме посаду «специалиста отдела молодежи и спорта «ВГА Скадовского муниципального округа», яку, усвідомлюючи, що вона здійснює колабораційну діяльність, займає по теперішній час.
Згідно п. 1 ст. 3 Закону (мовою оригіналу) «О государственной гражданской службе Росийской Федерации» «государственная гражданская служба Российской Федерации (далее также - гражданская служба) - вид государственной службы, представляющей собой профессиональную служебную деятельность граждан Российской Федерации (далее - граждане) на должностях государственной гражданской службы Российской Федерации (далее также - должности гражданской службы) по обеспечению исполнения полномочий федеральных государственных органов, государственных органов субъектов Российской Федерации, лиц, замещающих государственные должности Российской Федерации, и лиц, замещающих государственные должности субъектов Российской Федерации (включая нахождение в кадровом резерве и другие случаи).
Згідно т. зв. «указу» «временно исполнящего обязаности губернатора Херсонской области» № 03-у від 01.06.2023 «О реестре должностей государственной гражданской службы» посада спеціаліста належить до посад «государственной гражданской службы».
ОСОБА_7 , будучи посадовою особою в незаконно створеному на окупованій території України органі влади, так званій «военно-гражданской администрации Скадовского муниципального округа», обіймаючи посаду, пов'язану із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, з метою популяризації та підтримки окупаційної влади, разом з керівництвом вищевказаного незаконно створеного органу влади організовує та приймає участь в публічних заходах, організованих за підтримки окупаційної влади.
Зокрема, в період часу з 08.09.2023 по 29.09.2023 року в засобах масової інформації окупаційної влади під назвами « ОСОБА_8 » та « ОСОБА_9 » висвітлено інформацію про те, що ОСОБА_7 в якості «специалиста отдела молодежи и спорта «ВГА Скадовского муниципального округа» виконує адміністративно-господарські функції у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, а саме в якості посадової особи «специалиста отдела молодежи и спорта «ВГА Скадовского муниципального округа» від імені окупаційній адміністрації держави-агресора організовує соціальну роботу серед місцевого населення м. Скадовська в інтересах рф, а також бере участь у підготовці та проведенні масових заходів, спрямованих на підтримку держави-агресора.
Таким чином, ОСОБА_7 , обґрунтовано підозрюється в добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, в тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто в учиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Повідомлення про підозру ОСОБА_7 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, у відповідності до ст. ст. 135, 136, 278, глав 6, 11 КПК України, 28.02.2024 вручено у спосіб, передбачений для вручення повідомлень.
На даний час ОСОБА_7 перебуває на непідконтрольній органам державної влади та місцевого самоврядування України території, де переховується від органів досудового розслідування та суду.
Відповідно до Глави 11 КПК України, виклик ОСОБА_10 до слідчого було належним чином здійснено на 03.03.2024, 04.03.2024 та 05.03.2024, проте жодного разу ОСОБА_10 на виклик слідчого не з'явилась та про причини своєї неявки не повідомила.
05 березня 2024 року слідчим відділом Управління СБ України в Івано-Франківській області оголошено розшук підозрюваної ОСОБА_7 .
Тобто, притягнути громадянку ОСОБА_7 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому кримінально-процесуальним законодавством не виявляється можливим, але при цьому наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваної спеціального досудового розслідування.
Таким чином, наявні підстави для звернення до слідчого судді з клопотанням про застосування процедури спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваного у кримінальному провадженні № 22024090000000039.
Так, згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України, ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
У відповідності до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні зокрема щодо злочину, передбаченого ст. 111-1, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Свідки, яких необхідно допитати під час розгляду даного клопотання, відсутні.
В судовому засіданні прокурор та слідчий клопотання підтримали, посилаючись на викладені в ньому доводи, просили його задовольнити.
Захисник підозрюваного в судовому засіданні щодо задоволення даного клопотання поклалась на розсуд суду.
Слідчий суддя, вислухавши доводи сторін, дослідивши матеріали, якими обґрунтовується клопотання, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим та оголошення його у міждержавний та/або міжнародний розшук є підставою для здійснення для спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Так, відповідно до ст.297-1 Кримінального процесуального кодексу України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених зокрема частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем) Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Згідно ст.297-2 КПК України з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді має право звернутися прокурор або слідчий за погодженням з прокурором.
Вимогами статті 5 Закону України № 1632-VII від 12.08.2014 «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції», передбачено, що ухилення від явки на виклик до слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш ніж два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває в районі проведення антитерористичної операції, та оголошення його в розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження, передбаченого КПК України, з особливостями, встановленими цим Законом.
Вимога про оголошення у міждержавний або міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування стосовно цих осіб спеціального кримінального провадження.
Також, Законом України № 119-VIII від 15.01.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо невідворотності покарання осіб, які переховуються на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції'передбачено, що тимчасова дія положень ч. 5 ст. 139, ч. 2 ст. 297-1, п. 4 ч. 2 ст. 297-2, ч. 1 та абзацу третього ч. 3 ст. 297-4, абзацу першого ч. 3 ст. 323 КПК України поширюється на осіб, які перебувають на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції та/або оголошені у міждержавний та/або міжнародний розшук.
Згідно з вимогами ст. 6 ч. 2 Закону України № 1632-VII від 12.08.2014 «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції», закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Повідомлення про підозру ОСОБА_7 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, у відповідності до ст. ст. 135, 136, 278, глав 6, 11 КПК України, 28.02.2024 вручено у спосіб, передбачений для вручення повідомлень.
На даний час ОСОБА_7 перебуває на непідконтрольній органам державної влади та місцевого самоврядування України території, де переховується від органів досудового розслідування та суду.
Відповідно до Глави 11 КПК України, виклик ОСОБА_10 до слідчого було належним чином здійснено на 03.03.2024, 04.03.2024 та 05.03.2024, проте жодного разу ОСОБА_10 на виклик слідчого не з'явилась та про причини своєї неявки не повідомила.
05 березня 2024 року слідчим відділом Управління СБ України в Івано-Франківській області оголошено розшук підозрюваної ОСОБА_7 .
Тобто, притягнути громадянку ОСОБА_7 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому кримінально-процесуальним законодавством не виявляється можливим, але при цьому наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваної спеціального досудового розслідування.
При цьому, на виконання вимог ст. 297 - 4 КПК України, відповідно до яких, під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи у вчиненні кримінального правопорушення, слідчий суддя, вважає, що дані, які дають підстави дійти до висновку про наявність обґрунтованої підозри в діях ОСОБА_7 про вчинення вищевказаних кримінальних правопорушень, вина ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України підтверджується сукупністю доказів, отриманих органом досудового розслідування з дотриманням норм кримінального процесуального законодавства.
Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя виходить, в тому числі з практики Європейського суду (рішення у справі «Нечипорук і Йонкало проти України») яка вказує на те, що розумна підозра у вчиненні кримінального злочину, про яку йдеться у ст. 5 Конвенції, передбачає наявність обставин або відомостей, які переконали б неупередженого спостерігача, що ця особа, можливо, вчинила злочин.
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» зазначив, що факти, які викликають підозру, не обов'язково мають бути встановлені до ступеня, необхідного для засудження або для пред'явлення обвинувачення, що являється завданням наступних етапів кримінального процесу.
Таким чином, слідчий суддя на даному етапі провадження не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину. Слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів повинен визначити лише чи є причетність особи до вчинення злочину вірогідною та достатньою для застосування щодо особи обмежувальних заходів.
У судовому засіданні слідчим доведено та підтверджено наявними в матеріалах клопотання даними, що ОСОБА_7 переховується від органів слідства, з метою ухилення від кримінальної відповідальності .
За вказаних обставин, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав, визначених ст. ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024090000000039 від 05.03.2024 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Керуючись ст. ст. 297-1, 297-2, 297-4, 309, 376 КПК України, Законом України № 1632-VII від 12.08.2014 «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції», Законом України № 119-VIII від 15.01.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо невідворотності покарання осіб, які переховуються на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції» слідчий суддя,-
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення у кримінальному провадженні
№22024090000000039 від 05.03.2024 спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваної ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки та жительки АДРЕСА_1 , громадянки України, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України.
Відомості про здійснення спеціального досудового розслідування вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий судя ОСОБА_1