Справа № 560/16323/23
Головуючий у 1-й інстанції: Салюк П.І.
Суддя-доповідач: Сушко О.О.
01 травня 2024 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сушка О.О.
суддів: Мацького Є.М. Залімського І. Г.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 04.05.2023 №2200-0306-8/35711 щодо припинення нарахування та виплати позивачу пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-XII) з 19.10.2021 в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної у довідках Сатанівської селищної ради про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та призначення з 19.10.2021 пенсії в розмірі 6804,79 гривень, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV);
- зобов'язати відповідача відновити нарахування, призначення та виплату позивачу пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ з 19.10.2021 в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної у довідках Сатанівської селищної ради про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, з урахуванням виплачених сум.
Відповідно до рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2023 року позов задоволено повністю.
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову.
В обґрунтування апеляційної скарги, представник відповідача повідомив, що розмір пенсії позивача був розрахований за правилами п. 13-1 розділу XV Закону № 1058-IV так як останній перебуває на державній службі.
Розглянувши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду - змінити у частині мотивів його ухвалення, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.01.2022 у справі № 560/15672/21, залишеним без змін Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 26.01.2023 зобов'язано відповідача зарахувати до стажу державної служби позивача період роботи з 07.11.2003 по 19.10.2021 на посаді голови Сатанівської селищної ради та призначити, здійснити нарахування та виплату позивачу пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ з 19.10.2021 в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної у довідках Сатанівської селищної ради про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, з урахуванням виплачених сум.
На виконання рішення суду, відповідач призначив з 19.10.2021 пенсію за віком згідно з Законом №3723-ХІІ, в розмірі 60% заробітку, зазначеного в довідках, виданих Сатанівською селищною радою. Розмір пенсії позивача після вказаного перерахунку з 19.10.2021 становив 18939,55 гривень.
Листом від 04.05.2023 №2200-0306-8/35711 відповідач повідомив позивача про припинення нарахування та виплати пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ та призначення з 19.10.2021 пенсії у розмірі 6804,79 гривень, обчисленої відповідно до Закону № 1058-IV.
Відповідно до абз. 1 п. 13-1 розділу XV Закону № 1058-IV з 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на умовах законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність" у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), а також на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону.
За змістом п. 4) ч. 1 ст. 2 Закону № 889-VIII посада державної служби - визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця державного органу з установленими відповідно до законодавства посадовими обов'язками у межах повноважень, визначених частиною першою статті 1 цього Закону.
Згідно із п. 11) ч. 3 Закону № 889-VIII дія цього Закону не поширюється на депутатів місцевих рад, посадових осіб місцевого самоврядування.
Посадовою особою місцевого самоврядування у розумінні ч. 1 ст. 2 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 № 2493-III (далі - Закон № 2493-III), є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Так як позивач займає посаду селищного голови, то він є посадовою особою місцевого самоврядування, а не працює на посаді державної служби, визначеної Законом № 889-VIII.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.01.2022 у справі № 560/15672/21 було встановлено, що час роботи позивача на посаді селищного голови зараховується до стажу державної служби, а не сама по собі посада селищного голови відноситься до посад державної служби, як зазначає відповідач.
Колегія суддів зазначає, що застосування правила нарахування розміру пенсії, визначеного абзацом 1 п. 13-1 розділу XV Закону № 1058-IV, можливе лише у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом № 889-VIII, а не у період роботи на посадах, час роботи на яких зараховується до стажу державної служби.
Зважаючи на це, розмір пенсії позивача має обраховуватись за правилами Закону № 889-VIII, а не за правилами абзацу 1 п. 13-1 розділу XV Закону № 1058-IV.
Таким чином, колегія суддів вважає, що ухвала суду підлягає зміні у її мотивувальній частині, а решта, - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення.
Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2023 року змінити в мотивувальній частині, виклавши її відповідно до тексту цієї постанови.
У решті частині рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2023 року залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Сушко О.О.
Судді Мацький Є.М. Залімський І. Г.