П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
01 травня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/33988/23
Перша інстанція: суддя Єфіменко К.С.,
повний текст судового рішення
складено 05.01.2024, м. Одеса
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Танасогло Т.М.,
суддів: Димерлія О.О., Крусяна А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 січня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
У грудні 2023 року ОСОБА_1 (позивач) звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (відповідач), з вимогами про:
визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ЮО111154 про розмір грошового забезпечення з 01.01.2018 року по 31.03.2019 року;
зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ЮО111154 про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2018 року по 31.03.2019 року із врахуванням раніше виплачених сум.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначав, що відповідно до ч.3 ст. 43 ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” йому призначено пенсію. З 05.03.2019, з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. Уповноваженим органом було сформовано оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача станом на 05.03.2019, на підставі якої йому було перераховано пенсію з 01.04.2019. Водночас, на думку позивача, його пенсія на підставі оновленої довідки має бути перерахована з 01.01.2018р., а не з моменту набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, з огляду на зміст ст.7 КАС України, а також того, що Верховний суд постановою від 12 листопада 2019 року у справі №826/3858/18 встановив, що пункту 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 є протиправними та такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили. Відтак, у період чинності цих норм постанови КМУ необхідно застосовувати Закон №2262-ХІІ (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин. Оскільки встановлено нові підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, з 01.01.2018р. - з дати перерахунку пенсії відповідно до Постанови КМУ №103, відповідач повинен застосовувати саме Закон №2262-ХІІ, а не норми відповідної Постанови, хоча ці норми й не були скасовані саме на момент спірних правовідносин.
Відповідач проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позову мотивуючи тим зокрема, що з огляду на приписи ст. 51 Закону №2262-ХІІ, оскільки довідка №ЮО111154 від 23.12.2022 видана станом на 05.03.2019р., підстави для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 по 21.03.2019 на підставі такої довідки відсутні.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05 січня 2024 року у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 відмовлено
Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач подав на вказане судове рішення апеляційну скаргу, у якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, виклавши правові норми, які регулюються спірні правовідносини, позивач аналогічно викладеним у позові доводам наголошує, що набув право на проведення перерахунку пенсії відповідно до оновленої довідки №9/3-961 від 30.11.2022р, з 01.01.2018 , а не з 05.03.2019р., оскільки згідно сталої правової позиції Верховного Суду, суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та Законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи. позивач наголосив. Тому, на переконання апелянта, перерахунок його пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії до якої також увійшли додаткові види грошового забезпечення, необхідно здійснити з 01.01.2018, а не з моменту набрання 05.03.2019 законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, адже були визнані протиправними і такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили приписи Постанови №103 та зміни до п.5 і додатка 2 Порядку №45, які зокрема виключали можливість врахування (зазначення) у довідках про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсій, призначених згідно Закону №2262-ХІІ, розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до ст.311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній документів.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановив суд першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, відповідно до частини 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), позивачу призначено пенсію.
ІНФОРМАЦІЯ_2 було сформовано оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача станом на 05.03.2019, на підставі якої йому було перераховано пенсію з 01.04.2019 року.
ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою, в якій просила здійснити перерахунок основного розміру її пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року з 01.01.2018 року (з дати перерахунку пенсії на підставі Постанови №103).
Листом від 13.10.2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомило позивача на його заяву про те, що ч. 4 ст. 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Умови проведення перерахунку відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб були передбачені пунктами 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб. Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року по справі №826/3858/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року (05.03.2019 року рішення набрало чинності), яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103. Також, відповідно до статті 51 Закону України від 09.04.1992 № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося. Оскільки довідка про розмір грошового забезпечення №ЮО111154 від 23.12.2022 року видана станом на 05.03.2019, для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 по 01.04.2019 правових підстав немає.
Вважаючи протиправними дії відповідача стосовно відмови у проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 по 31.03.2019 на підставі довідки №ЮО 111154 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019р., позивач звернулась до суду із даним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 є підставою для перерахунку його пенсії з 01.04.2019 та не зумовлює підстав для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018р.
Не заперечуючи права позивача на перерахунок пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням додаткових складових грошового забезпечення, суд першої інстанції зазначив, що підставою для реалізації такого права буде довідка уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018 рік з урахуванням додаткових його складових, а оскільки така довідка у матеріалах справи позивача наразі відсутня, підстав для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії позивача за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 рік, - немає.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та обґрунтованості висновків суду першої інстанції, апеляційний суд виходить з наступного.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України вимогам.
Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон України №2262-ХІІ).
За приписами ч.3 ст.43 Закону України № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Постанова № 704 набрала чинності з 01.03.2018.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі Порядок №45).
При цьому, 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", відповідно до пункту 1 якої вирішено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Цією постановою також були внесені зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (надалі - Порядок № 45).
Відповідно до п.п. 2, 3 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм Головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 (в редакції Постанови №103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
У додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції та у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Між тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
В подальшому, рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 було залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Суд першої інстанції ґрунтовно відзначив у своєму рішенні, що згідно ч.2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатка 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатка 2 до Порядку №45 до зазначених змін.
Тобто, з 05.03.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог ст.43 і 63 Закону №2262-ХІІ та ст.9 Закону №2011-ХІІ.
Як свідчать матеріали справи, на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.10.2020 у справі №420/7729/20, ІНФОРМАЦІЯ_3 23.12.2022 видано позивачці довідку №ЮО111154 згідно якої грошове забезпечення за посадою: нач. відділення мед. роти окр. механіз. бригади, станом на 05.03.2019р. становить усього - 14753,83 грн.: посадовий оклад - 4090,00, оклад за військове звання - 1340,00, відсоткова надбавка за вислугу років (35,00%) - 1900,50, надбавка за ОПС (65,00%) - 4764,83, надбавка за кваліфікаційну категорію (5,00%) - 204,50, премія (60,00%) - 2454,00.
За визначенням п.4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
У відповідності до ч.2 ст.51 Закону України №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Виходячи з викладеного, право позивача на перерахунок його пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019, у заявлених спірних правовідносинах виникло саме з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії), що відповідає правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, наведеній у постанові від 24.06.2020 у зразковій справі №160/8324/19.
Слід зазначити, що Верховний Суд не відступав від правової позиції, яка викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у зразковій справі №160/8324/19.
З огляду на зазначене, оцінюючи доводи скаржника, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 є підставою для перерахунку його пенсії з 01.04.2019 та не зумовлює підстав для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 до 31.03.2019 (періоду, що передує виникненню обставин, які зумовлюють зміну розміру пенсії відповідно до довідки №ЮО111154).
При цьому, апеляційний суд також враховує, що попри чинність у спірний період Постанови №103, Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі №913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі №160/1088/19, від 11 серпня 2023 року у справі №380/103/22).
Суд першої інстанції доцільно вказав у судовому рішенні про те, що з урахуванням вимог статті 7 КАС, а також того, що Верховний Суд постановою від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18 встановив, що пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, суди у період чинності цих норм постанови Кабінету Міністрів України повинні застосовувати Закон № 2262-ХІІ (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин.
Тож, позивач не обмежений у праві перерахунку пенсії з 01.01.2018 виходячи з розміру грошового забезпечення з врахуванням також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, адже за вищезгаданим висновком Великої Палати Верховного Суду пункт 1 постанови №103 з дати її прийняття суперечив приписам Закону №2262-ХІІ та не підлягав врахуванню.
Водночас, в контексті викладеного слід звернути увагу апелянта на те, що для цілей перерахунку пенсії з 01.01.2018, підлягає врахуванню розмір грошового забезпечення, визначений станом на 01.03.2018, а не 05.03.2019.
Отже, підставою для реалізації права на перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року по 31.03.2019 року є довідка уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018.
Водночас, довідка про розмір грошового забезпечення позивачки з урахуванням додаткових складових станом на 01.03.2018р. у матеріалах справи відсутня. Така не була надана позивачем також і під час апеляційного перегляду справи.
На переконання судової колегії, суд першої інстанції ґрунтовно акцентував також на тому, що фактичний розмір надбавок, доплат, підвищень та премії станом на 01.03.2018 та 05.03.2019 буде відрізнятись, оскільки їх розмір не є сталим, щороку визначається Міністром оборони у відповідній телеграмі, що доводиться до відома військових частин, установ, організацій, закладів, що слідує зокрема з приписів Постанови КМУ №704, Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260.
Колегія суддів вважає помилковими посилання позивача на висновки Верховного Суду, наведені у постанові від 11.08.2023 у справі №380/103/22, оскільки у згаданій постанові лише відтворено зміст постанови Великої Палати Верховного Суду від 09.06.2022 у справі №520/2098/19, без врахування вищевказаних фактичних обставин цього спору.
Так, зокрема, у вказаній постанові Верховний Суд лиш зазначив про наявність у позивача права на перерахунок пенсії на підставі довідки з урахуванням в тому числі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з 01.01.2018 року, а не з моменту набрання 05.03.2019 року законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18.
Апеляційний суд наголошує, що при розгляді даної справи, ані судом першої інстанції, ані апеляційним судом не заперечується право позивача на перерахунок пенсії з 01.01.2018 з урахуванням також додаткових складових грошового забезпечення.
Водночас, враховуючи викладене вище та встановлені спірні обставини справи, погоджується з позицією суду першої інстанції, який вирішуючи дану справу ґрунтовно зауважив що, підставою для реалізації такого права позивача буде довідка уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018р. з урахуванням додаткових його складових.
Між тим, у даній спірній ситуації, позивачка просить зобов'язати здійснити перерахунок та виплату її пенсії з 01.01.2018 року на підставі довідки від №ЮО111154, яка видана відповідно до постанови КМУ№704 від 30.08.2017 року за нормами чинними на 05.03.2019 року (тобто станом на цю дату), містить розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення визначених саме на цю дату - станом на 05.03.2019, що виключає можливість проведення перерахунку пенсії з їх врахуванням з 01.01.2018. Відтак, право на перерахунок згідно даної довідки №ЮО111154 у позивача з 01.01.2018 не виникає.
Підсумовуючи наведене у сукупності, за наслідками апеляційного перегляду справи, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 по 31.03.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 №ЮО111154 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.
Відтак, є вірним висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1 .
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення цього позову не спростовують.
Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «RuizTorija v. Spain» від 9 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Інші доводи апеляційної скарги є несуттєвими, на висновки суду першої інстанції по суті позовних вимог не впливають, не свідчать про неправильне вирішення справи судом першої інстанції.
Відтак, апеляційна скарга ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
З приводу дотримання позивачем встановленого ст. 122 КАС України строку звернення до суду з даним позовом, суд першої інстанції ґрунтовно відхилив доводи відповідача у справі про пропуск позивачем такого строку, з тих підстав, що виходячи з нормативно-правового регулювання спірних правовідносин, строки позовної давності на такі не поширюються.
Рішення суду першої інстанції в даній справі відповідає встановленим ст.242 КАС України вимогам. Підстави для його скасування відсутні.
З огляду на наведене, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а відтак враховуючи положення ч.1 ст.315, ст.316 КАС України колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.
Керуючись ст. ст. 241-243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 326, 328 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 січня 2024 року у справі №420/33988/23 - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Суддя-доповідач Т.М. Танасогло
Судді О.О. Димерлій А.В. Крусян