Постанова від 01.05.2024 по справі 420/24396/23

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 травня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/24396/23

Перша інстанція: суддя Радчук А.А.,

повний текст судового рішення

складено 20.11.2023, м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Танасогло Т.М.,

суддів: Димерлія О.О., Крусяна А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2023 року ОСОБА_1 (позивач) звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Одеській області (відповідач, ГУНП в Одеській області), з вимогами:

-визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Одеській області (65080, Одеська обл., м. Одеса, вул. Ак. Філатова, буд. 15-А, код ЄДРПОУ 40108740) від 31.08.2023 № 14/110/аз у підготовці та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії, а також відомостей про інші розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на серпень 2019 року, для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (паспорт КМ700000, виданий Малиновським РВ ОМУ ГУМВС в Одеській обл. від 01.03.2011, ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 01 вересня 2019 року;

-зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області (65080, Одеська обл., м. Одеса, вул. Ак. Філатова, буд. 15-А, код ЄДРПОУ 40108740) підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії, а також відомостей про інші розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на серпень 2019 року, що враховуються відповідно до статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських" для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (паспорт КМ700000, виданий Малиновським РВ ОМУ ГУМВС в Одеській обл. від 01.03.2011, ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 01 вересня 2019 року.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначав, що з квітня 2016 року йому як поліцейському призначена пенсія. Підставою для проведення перерахунку пенсії звільненим зі служби в поліції особам є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення поліцейських. Відповідно до Порядку №260, до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки , доплати, які мають постійний характер), та премії. Позивач звертав увагу, що на момент його звільнення, премія та надбавка за специфічні умови проходження служби не враховувались в розрахунок пенсії. В подальшому, відповідно до листа НП України № 8714/09/29-2019 від 26.07.2019р. керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення було надано дозвіл установлювати та виплачувати поліцейським надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби в залежності від посад. Фактично виплату надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським ГУНП в Одеській області розпочато з серпня 2019 року, що обумовлює право позивача на перерахунок пенсії з 01.09.2019р.

Відповідач проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позову мотивуючи відсутністю передбачених чинним законодавством підстав для підготовки та направлення до органу ПФУ оновленої довідки відповідно до прохання позивача. Відповідач вказував, зокрема, що підставою для проведення перерахунку пенсії є підвищення грошового забезпечення, зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, а також введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством. Грошове забезпечення поліцейських унормовано Постановою №988 та Порядком №260. Однак, з часу прийняття цих нормативно-правових актів, визначений ними розмір видів грошового забезпечення поліцейських не змінився, тобто підстави для перерахунку пенсій, призначених поліцейським після їх звільнення зі служби в поліції відповідно до Закону № 2262-ХІІ, відсутні.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2023 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено у повному обсязі.

Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач подав на вказане судове рішення апеляційну скаргу, у якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, виклавши правові норми, які регулюються спірні правовідносини, позивач аналогічно викладеним у позові доводам наголошує, що має право на отримання від ГУ НП в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за аналогічною посадою станом на серпень 2019 року для перерахунку його пенсії з 01.09.2019р. За доводами скаржника, у спірних правовідносинах необхідно встановити чи мало місце збільшення розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського та з якої дати після призначення позивачу пенсії. Апелянт звертає увагу, що на момент звільнення та призначення йому пенсії, показники премії та надбавки за специфічні умови проходження служби складали 0%. При цьому, згідно листа НП України від 24.02.2021 №2388/09/48-2021 середні розміри надбавки за специфічні умови праці поліцейського за прирівняною посадою та середній розмір премії складали відповідно 79,83% та 80,86%. Апелянт також вказує, що Порядком №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 розділу II Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 розділу II Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 розділу II Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 розділу II Порядку №260); надбавка за почесне звання заслужений (пункт 8 розділу II Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 розділу II Порядку №260); доплата за вчене звання (пункт 10 розділу II Порядку №260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 розділу II Порядку №260). Відповідно до положень пункту 12 розділу II Порядку №260 розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення. Листом Національної поліції України від 26.07.2019 вих.№8714/09/29-2019 (додається) доведено до головних управлінь Національної поліції в областях інформацію про необхідність виплати поліцейським надбавки за специфічні умови проходження служби, передбаченої абзацом третім підпункту 1 пункту 4 Постанови №988. Виплату відповідної надбавки розпочато відповідачем з серпня 2019 року. Фактично, суд першої інстанції проігнорував збільшення розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського з 01.09.2019р. та перерахунку пенсії позивачу з цієї дати. Отже, на переконання позивача у справі він має право на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на серпень 2019 року для перерахунку його пенсії.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до ст.311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній документів.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановив суд першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, відповідно до витягу з наказу Головного управління Національної поліції в Одеській області від 25.04.2016 року №264 о/с, полковника поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за пунктом 2 частини 1 статті 77 Закону України Про Національну поліцію (через хворобу) з 28.04.2016 року (а.с. 15).

Після звільнення зі служби в поліції позивачу - ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (у редакції, чинній на дату призначення пенсії); Пенсійне посвідчення серії НОМЕР_2 , видане Пенсійним фондом України (а.с. 14).

Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області.

26.08.2023 представник позивача звернуся до відповідача з адвокатським запитом та просив надати оновлену довідку для перерахунку пенсії позивача з 01.09.2019 року.

Листом управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Одеській області від 31.08.2023 року вих. №14/110/аз у відповідь на адвокатський запит від 26.08.2023 року вх. №602/аз/еп повідомлено про наступне.

А саме: «Згідно з пунктом 2 Порядку № 45, про підстави проведення перерахунку пенсій особам згідно із Законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі-Закон), після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Міністерства соціальної політики України, Пенсійний фонд України повідомляє своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. На підставі списків, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особо, зазначеної у списку, та подають їх головним управлінням Пенсійного фонду. Звертаємо Вашу увагу, що перерахунок з використанням довідок про розмір грошового забезпечення відбувається без особистого звернення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Тобто довідка є невід'ємною складовою визначеного Порядку і оформлення її без прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення та дотримання визначеного Порядку є порушенням статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Підготовка та надсилання територіальними органами Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, залишається однією з умов для підготовки відповідних довідок уповноваженим органом. Державна установа ГУНП в Одеській області не має повноважень для самостійного створення документів для призначення (перерахунку) пенсій, довідок про розмір грошового забезпечення, оформлення посвідчень та інших документів.» (а.с. 19).

Вважаючи своє право порушеним відмовою відповідача у підготовці та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії, а також відомостей про інші розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на серпень 2019 року, для перерахунку пенсії з 01 вересня 2019 року, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалюючи судове рішення у даній справі, суд першої інстанції виходив з відсутності підстав для видачі оновленої довідки із зазначення надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії, а також відомостей про інші розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на серпень 2019 року через відсутність доказів існування передбачених нормами чинного законодавства підстав для видачі такої оновленої довідки.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та обґрунтованості висновків суду першої інстанції, апеляційний суд виходить з наступного.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України вимогам.

Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

За приписами ч.ч. 1, 2, 4 ст. 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відтак, як вірно відзначив суд першої інстанції, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

13.02.2008 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №45, якою затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103).

Згідно з абзацом 1 пункту 3 Постанови № 103 (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) визначено перерахувати з 01 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Отже, колегія суддів зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" не передбачала перерахунок пенсії поліцейським (поширюється тільки на осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), а тому норми цієї постанови щодо перерахунку пенсії не поширюються на позивача, якого звільнено з посади поліцейського, що безпосередньо не заперечується і самим позивачем.

Відтак визнання протиправними та нечинними цих пунктів постанови №103 не має жодних правових наслідків для осіб, які проходили службу в органах Національної поліції, яким призначено пенсію згідно із Законом №2262-ХІІ, оскільки ними не визначалось вимог до компетентних органів здійснити перерахунок пенсій особам, які перебували на службі в органах Національній поліції.

Аналогічної позиції дотримується Верховний Суд у постанові від 26.04.2023 у справі № 420/11589/22.

З огляду на матеріали справи, позивача звільнено зі служби в поліції у 2016році, а відтак його розмір грошового забезпечення у документах, які подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", визначався з урахуванням положень вказаної вище Постанови №988, та положення Постанови № 103 щодо проведення перерахунку пенсії не мають жодного відношення до позивача.

У справі, яка розглядається, спір виник щодо відмови відповідача виготовити та направити до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на серпень 2019 року, у відповідності до статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, із врахуванням положень Порядку № 45 та Постанови № 988, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати) та премії, для проведення перерахунку пенсії позивача, через твердження про підвищення грошового забезпечення за відповідною посадою поліцейського станом на серпень 2019 року.

Досліджуючи спірне питання стосовно наявності підвищення грошового забезпечення за відповідною посадою поліцейського станом на серпень 2019 року, колегія суддів враховує, що підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України є безумовною підставою для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ.

Відповідно до п.1 Постанови Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11 листопада 2015 року (надбала чинності 02.12.2015), грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

У пункті 3 Постанови № 988 Кабінет Міністрів України затвердив: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

Пунктом 5 Постанови № 988 визначено вичерпний перелік надбавок та доплат для поліцейських:

1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11;

2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством;

3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час;

4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу (надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі);

5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу;

6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов'язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу;

7) надбавку за почесне звання заслужений - у розмірі 10 відсотків посадового окладу;

8) підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.

Пунктом 3 розділу І Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Зокрема, розділом ІІ Порядку № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за учене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).

Колегія суддів ще раз наголошує, що підставою для перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону України №2262-ХІІ є збільшення розміру складових грошового забезпечення, яке відбувається на підставі відповідного рішення Кабінету Міністрів України, або введення нових складових для відповідної категорії військовослужбовців.

Грошове забезпечення поліцейських, відповідно до викладеного, унормовано Постановою №988 та Порядком №260. Однак, з час прийняття цих нормативно-правових актів, визначений ними розмір видів грошового забезпечення поліцейських не змінився.

Зміни щодо розмірів таких складових грошового забезпечення як надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції та премія, яка має постійний характер, після звільнення позивача зі служби та за нормами, чинними на момент звернення позивача за довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у вказані вище нормативно-акти не вносились.

В серпні 2019 року Кабінетом Міністрів України не приймалось рішення ані про проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, ані рішення про збільшення грошового забезпечення поліцейських.

В контексті надання оцінки доводам апелянта, судова колегія зауважує, що виплата поліцейським надбавки за специфічні умови служби була запроваджена на підставі Постанови № 988 та Порядку № 260, починаючи з дня набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію", в той час як в окремих структурних підрозділах поліції в вересні було збільшено/запроваджено розмір такої надбавки та профінансовано її виплату, зокрема на підставі листа Національної поліції України від 26.07.2019 вих. № 8714/09/29-2019.

Указаний лист Національної поліції України від 26.07.2019 вих.№8714/09/29-201, на переконання колегії суддів, не можна розцінювати як підставу видачі нової довідки, оскільки приписами чинного законодавства чітко визначено, що пенсії, призначені за Законом №2262-ХІІ підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Будь-яких доказів на підтвердження того, що після призначення пенсії складові грошового забезпечення позивача, з яких йому було призначено пенсію, змінювались на підставі рішення Кабінету Міністрів України, або за рішенням Уряду вводилися додаткові види грошового забезпечення, матеріали справи не містять.

Ані Порядок № 260, ані зазначений вище лист Національної поліції України від 26.07.2019 вих.№8714/09/29-201 не встановлює нові види грошового забезпечення поліцейських, а лише визначає порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції відповідно до визначених Постановою № 988 розмірів та видів.

Крім того, надбавка за специфічні умови проходження служби була передбачена ще у первісній редакції Порядку № 260 від 06.04.2016, за приписами також якого розмір такої надбавки встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу.

Отже, суд першої інстанції вірно виснував, що така надбавка не є новою складовою грошового забезпечення поліцейського в розумінні ч.18 ст.43 Закону №2262-ХІІ, відтак, виплата у серпні 2019 року надбавки за специфічні умови служби не є підставою для перерахунку пенсій колишнім поліцейським відповідно до статті 63 Закону №2262-XII.

Доказів того, що на момент звільнення позивача зі служби у поліції йому встановлювалась та виплачувалась така надбавка відсутні, як на час розгляду справи в суді першої інстанції, так і під час апеляційного перегляду справи. При цьому, відповідно до інформації, повідомленої відповідачем під час розгляду справи в суді першої інстанції, позивачу така надбавка та премія не встановлювались, тому вони і не були включені у довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби перед місяцем звільненням, для нарахування пенсії.

Проаналізувавши у сукупності встановлені спірні обставини справи та усе викладене вище, колегія суддів вважає, що відповідач не має правових підстав для оформлення та видачі позивачу довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії із зазначенням надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії, а також відомостей про інші розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на серпень 2019 року, з огляду на відсутність доказів підвищення станом на серпень 2019 року грошового забезпечення або введення нових видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців за аналогічною посадою, яку до звільнення займав позивач.

Та ж обставина, що з серпня 2019 року за посадою, з якої був звільнений позивач на пенсію, розпочато виплату надбавки за специфічні умови служби відповідно до Постанови №980, не впливає на розмір пенсії позивача та не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії.

Ознак протиправності в діях відповідача у спірних правовідносинах за наслідками апеляційного перегляду справи не встановлено.

З огляду на усе зазначене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1 .

Апелянтом указаного висновку суду першої інстанції з яким погоджується апеляційний суд не спростовано.

Відстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.

Ухвалюючи дане судове рішення колегія суддів керується ст.322 КАС України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практикою Європейського суду з прав людини (рішення «Серявін та інші проти України» ) та Висновком № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів (п.41) щодо якості судових рішень та враховує, що у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає вказану апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 241-243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 326, 328 КАС України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2023 року у справі №420/24396/23 - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.

Суддя-доповідач Т.М. Танасогло

Судді О.О. Димерлій А.В. Крусян