П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
01 травня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/24787/23
Перша інстанція: суддя Бжассо Н.В.,
повний текст судового рішення
складено 18.12.2023, м. Одеса
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Танасогло Т.М.,
суддів: Димерлія О.О., Крусяна А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-,-
У вересні 2023 року ОСОБА_1 (позивач) звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (відповідач, ГУ ПФУ в Одеській області), в якому просив суд:
-визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.02.2021 року на підставі довідки Управління СБУ в Одеській області №895 від 13.03.2023 року, виданої станом на 01.01.2021 року у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»,
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплачувати з 01.02.2021 року пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Управління СБУ в Одеській області №895 від 13.03.2023 року, виданої станом на 01.01.2021 року у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.02.2021 року по день проведення перерахунку.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є пенсіонером, якому пенсія призначена згідно вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Управління СБУ в Одеській області на ім'я позивача видано оновлену довідку про розмір грошового забезпечення з якою позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для перерахунку пенсії. Проте, за результатами поданої заяви позивач отримав лист від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відповіддю про відмову в перерахунку пенсії. Дії ГУ ПФУ в Одеській області про відмову в перерахунку пенсії позивач вважає безпідставним, протиправним та таким, що порушують його законне право на отримання пенсії у належному розмірі, адже всі законодавчо визначені для здійснення відповідного перерахунку пенсії позивача було дотримано, зокрема уповноваженим органом надано до територіального органу ПФУ оновлену довідку, позивачем подано заяву про здійснення перерахунку пенсії на підставі такої довідки, яка безпосередньо і є підставою для перерахунку пенсії.
Відповідач проти позову заперечував, мотивуючи відсутністю передбачених нормами чинного законодавства підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу та вказував також, що позивачем було пропущено строк звернення до суду з таким позовом.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2023 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково, а саме:
-визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.02.2021 року на підставі довідки Управління СБУ в Одеській області №895 від 13.03.2023 року, виданої станом на 01.01.2021 року у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»,
-зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплачувати з 01.02.2021 року пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Управління СБУ в Одеській області №895 від 13.03.2023 року, виданої станом на 01.01.2021 року у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням виплачених раніше сум,
-стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1073,60 грн.
У задоволенні іншої частини позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідачем ГУ ПФУ в Одеській області подано на вказане судове рішення апеляційну скаргу, у якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апелянт просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що судом першої інстанції не враховано положення ст. 122 КАС України, та залишено поза увагою ту обставину, що позовні вимоги стосуються перерахунку пенсії починаючи з 01.02.2021р., однак з цим позовом ОСОБА_1 звернувся до суду лише у 2023 році, що свідчить про наявність підстав для залишення позову без розгляду через пропуск встановленого процесуальним законом строку для подання до суду такого позову. Також, скаржник стверджує, що умови проведення перерахунку пенсій відповідно до постанови КМ України №704 від 30.08.2017р. були передбачені п.п. 1, 2 постанови КМ України від 21.02.2018р. №103. Однак, після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови №103, інших рішень Урядом про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалось. Враховуючи викладене, для проведення позивачу перерахунку пенсії на підставі довідки від 12.09.2023 №11/97 у Головного управління підстав немає. Окремо, скаржник звертає увагу, що довідка про розмір грошового забезпечення позивача від 12.09.2023 №11/97 до головного управління не надходила. Поряд з цим, апелянт також вказує, що Головне управління призначає/перераховує пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів. Управлінням СБУ в Одеській області було видано позивачу оновлену довідку від 13.03.2023 №895 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, при цьому положення Порядку перерахунку пенсій, з огляду на викладене вище, дотримані не були. Оновлена довідка, згідно доводів скарги, сама по собі не породжує право позивача на перерахунок, підставою перерахунку є нормативно-правовий акт КМУ, а з цих підстав позивачу вже було проведено перерахунок пенсії у 2018 році. Відтак, як стверджує скаржник, відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії за повторно наданою довідкою, а отже і відсутні підстави для вчинення відповідних дій відповідачем. Також, в апеляційній скарзі міститься посилання на лист Міністерства соціальної політики України від 21.08.2019 №15308/0/2-19/54, в якому останнє підтримало позицію Пенсійного фонду України щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсій відповідно до постанови №103 з повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення. Окрім того, апелянт також вказує на передчасність вимоги позивача щодо здійснення виплати різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.02.2021р. та зазначає про безпідставність вимоги позивача щодо стягнення судових витрат з ГУ ПФУ.
За приписами ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів вважає, що справу можливо розглянути без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у відповідності до ч. 1 ст. 311 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, виходячи з меж апеляційного перегляду, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції було встановлено наступні обставини справи.
ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію призначену згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
13.03.2023 року Управлінням Служби безпеки України в Одеській області на ім'я позивача, на виконання рішення П'ятого апеляційного адміністративного суду від 06.03.2023 року у справі №420/16762/22, підготовлено та видано довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 року за №895.
Представник позивача звернулась до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №895 від 13.03.2023 року.
26.06.2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області надано відповідь, якою відмовлено у такому перерахунку.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови йому у здійснені перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, позивач звернувся із позовом до адміністративного суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, проаналізувавши приписи ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 та від 13.02.2008р.№45 та інших нормативно-правових актів, виходив з того, що позивач відповідно до встановлених обставин справи має право на проведення перерахунку його пенсії з 01.02.2021р. на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021р., відтак вважав, що оскільки Управління СБУ в Одеській області виготовило на ім'я позивача оновлену довідку №895 від 13.03.2023р. про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, встановленої форми, то відповідач не мав жодних правових підстав для відмови позивачу у такому перерахунку.
При цьому, суд першої інстанції вважав передчасною вимогу позивача стосовно виплати різниці між максимальним та фактично виплаченим розміром з 01.02.2021р. по день проведення перерахунку, у зв'язку із чим відмовив у цій частині позову.
Також, ухвалюючи судове рішення, суд першої інстанції надав оцінку й доводам відповідача з приводу пропуску на його думку позивачем встановленого ст. 122 КАС України строку для звернення до суду з цим позовом, вважаючи такі необґрунтованими.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України вимогам.
Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, надалі Закон № 2262-ХІІ).
Виходячи з приписів ч.3, ч.18 ст.43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні основні та додаткові види грошового забезпечення.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Наведена норма статті 43 Закону безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий правовий висновок наведено у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.
Статтею 51 Закону №2262-XII визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-XII, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затвердженого Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).
Згідно з п.п.1-3 вказаного Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.,м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію в тому числі Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС та іншим державним органам визначеним у цьому порядку.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Пунктом 4 Порядку №45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
0.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 року, та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
21.12.2018 Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018р. пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018р., відповідно до Постанови КМ України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років).
Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 визначалось, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
У Додатку 2 до Порядку №45 (у редакції Постанови №103) містилась форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Також, пунктом 6 Постанови №103 було внесено зміни й до п.4 Постанови Кабінету Міністрів України №704 з урахуванням яких вказаний пункт викладено у редакції, яка передбачала визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
При цьому, до внесення указаних змін до п.4 Постанови №704, вказаний пункт застосовувався у редакції, яка передбачала застосування для визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, такої розрахункової величини як прожитковий мінімуму, встановлений законом на перше січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Також, рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови КМ України від 21.02.2018р. №103.
Слід зазначити, що застосування п.4 Постанови КМ України №704 неодноразово було предметом розгляду у Верховному Суді, зокрема, у постанові від 02.08.2022 у справі №440/6017/21, суд касаційної інстанції дійшов наступних висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах: (1) з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів; (2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік); (3) встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.
Разом з цим, враховуючи правовий висновок Великої Палати Верховного Суду, наведений у постанові від 24.06.2020р. у зразковій справі №160/8324/19, колегія апеляційного суду звертає увагу, що алгоритм дій які повинні вчинити орган уповноважений на видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовця та орган ПФУ у зв'язку з втратою чинності положення п.п.1, 2 Постанови №103 та змін до п.5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2,3 Порядку №45.
Як неодноразово зазначав Верховний Суд у своїх судових рішеннях, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, довідка від уповноваженого органу в якому особа проходила службу.
Аналогічна правова позиція відображена Верховним Судом зокрема у постанові від 10.10.2019 р. у справі №553/3619/16-а, постанові від 12.04.2023 у справі №П/320/122/20, тощо.
Отже, перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців.
Також, апеляційний суд зазначає, що у відповідності до приписів ст.10 Закону №2262-ХІІ обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих документів, відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.
Згідно п.9 Порядку №45 Головне управління має право перевіряти правильність складання довідок щодо формального змісту, однак права самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку не має.
Таким чином, органи Пенсійного фонду здійснюють перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які видані відповідними міністерствами та відомствами.
Відтак, з моменту отримання відповідної довідки, поданої уповноваженим на те органом, в пенсійного органу виникає обов'язок щодо здійснення відповідного перерахунку пенсії такої особи на підставі отриманої довідки, що узгоджується з правовими висновком Великої Палати Верховного Суду у постанові від 24.06.2020 у справі №160/8324/19.
Верховний Суд в постанові від 24 травня 2023 року в справі № 160/19847/21, вирішуючи спір, подібний до правовідносин у цій справі, дійшов висновку, що заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, зокрема, довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, але за умови, якщо її видача державним органом, з якого особа була звільнена із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Так, відповідно до встановлених обставин справи, на підставі рішення П'ятого апеляційного адміністративного суду від 06.03.2023 у справі №420/16762/22 щодо підготовки та надання до ГУ ПФУ в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021р. для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2021р., Управлінням СБУ в Одеській області було складено відповідну довідку №895 від 13.03.2023р.
Видача указаної довідки була обумовлена саме збільшенням грошового забезпечення з 01.01.2021р. відповідної категорії військовослужбовців, що встановлено судовим рішенням у справі №420/16762/22 на виконання якого безпосередньо була видана указана оновлена довідка.
Крім того, безпосередньо позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відповідною заявою щодо проведення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, однак отримав відмову, на правомірності якої й наголошує скаржник.
При цьому, подання пенсіонером, до відповідного ГУ ПФУ заяви про перерахунок пенсії на підставі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, що в даному випадку також було здійснено позивачем, - є самостійною підставою для здійснення перерахунку. Надання оновленої довідки до відповідача підтверджується зокрема даними заяви позивача, у додатках до якої указано що також надається відповідна довідка.
З огляду на викладене оцінюються критично посилання скаржника на неотримання оновленої довідки №11/97 від 12.09.2023р. До того ж довідка, на підставі якої безпосередньо позивач просив перерахувати його пенсію датована 13.03.2023р. та має номер 895, а не 11/97 від 12.09.2023р.
Підсумовуючи викладене у сукупності, беручи до уваги, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, апеляційний суд вважає вірним висновок суду першої інстанції, що у відповідача були відсутні підстави для відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу з 01.02.2021р. на підставі довідки від 13.03.2023 №895, встановленої форми та виданої уповноваженим на це органом.
Оскільки відповідного перерахунку проведено не було та за заявою позивача відмовлено у здійсненні такого перерахунку, суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив позовні вимоги ОСОБА_1 у частині визнання спірних дій відповідача протиправними та зобов'язання здійснити відповідний перерахунок.
Апелянтом не спростовано висновків суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог ОСОБА_1 не обґрунтовано правомірність дій відповідача у спірних правовідносинах.
Посилання відповідача на лист Міністерства соціальної політики України від 21.08.2019 року №15308/0/2-19/54 колегія суддів оцінює критично, адже подібні документи мають інформаційний характер та не є нормативно-правовими актами, на що ґрунтовно звернув увагу суд першої інстанції в своєму судовому рішенні. Натомість, у силу приписів статті 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи повинні діяти відповідно до Конституції та законів України.
Висновок про протиправність дій пенсійного органу щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, виготовленої на виконання рішення суду, а також, правомірність зобов'язання пенсійного органу здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 лютого 2021 року, на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, відповідає правовій позиції Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду, викладеній у постанові від 22 вересня 2022 року у справі №500/2392/21.
Колегія суддів вважає несуттєвими посилання в апеляційній скарзі на передчасність вимоги позивача в частині здійснення виплати різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим з 01.02.2021р., адже у задоволенні цієї вимоги ОСОБА_1 суд першої інстанції відмовив, виходячи як раз з міркувань того, що така вимога є передчасною, з чим погоджується також колегія суддів, адже сума пенсії та різниці між фактично виплаченою та належною до сплати пенсії будуть розраховані лише після вчинення дій відповідачем щодо перерахунку пенсії.
Посилання скаржника на пропуск позивачем строку звернення до суду з цим позовом апеляційний суд вважає неґрунтовними, та з даного приводу зазначає, що у розумінні ч. 2 ст.122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З огляду на правові висновки Верховного Суду, наведені у постанові від 02 березня 2021 року по справі №758/7700/17, у спорах, що виникають з органами Пенсійного фонду України, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, з моменту отримання грошових виплат, при отриманні від органу Пенсійного фонду України повідомлення про призначення пенсії, відповіді на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів, на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок.
У свою чергу, приписами ст.51 Закону №2262-ХІІ визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи те, що саме у зв'язку з отриманням оновленої довідки від Управління СБУ в Одеській області від 13.03.2023 №895, у відповідача виник обов'язок здійснити відповідний перерахунок пенсії позивача з 01.02.2021 року, і пенсійний орган не вчинив таких дій, право позивача на перерахунок пенсії не може бути обмежено будь-яким строком.
Також, колегія суддів звертає увагу, що у постанові від 21 грудня 2023 року по справі №380/12872/23 Верховний Суд зазначив, що неправомірні дії відповідача (у разі встановлення судовим рішенням) щодо невидачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії впливають на соціальне забезпечення позивача щодо можливості отримання пенсії у більшому розмірі. Тому застосовування шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, встановленого частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, матиме наслідком неможливість реалізації позивачем права, передбаченого ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною видів грошового забезпечення у межах визначених статтею 51 цього Закону строків.
Водночас Верховний Суд зазначив, що обмеження права пенсіонера, що отримує пенсію на підставі норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на перерахунок належної йому пенсії, який проведено несвоєчасно через ненадання довідки про розмір грошового забезпечення відповідними державним органом, з якого позивач звільнився на пенсію, будь-яким строком є неприпустимим з огляду на приписи статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Отже, право на перерахунок пенсії виникає на підставі збільшення грошового забезпечення військовослужбовців (в тому числі посадового окладу і окладу за військове звання), що зумовлює виникнення обов'язку у органу, що уповноважений на видачу довідок видати таку довідку. У випадку ж не видачі такої довідки уповноваженим на те органом, за особою зберігається право на перерахунок пенсії без обмеження будь-яким строком.
Крім того, безпосередньо сама довідка датована 13.03.2023р., з моменту отримання якої став можливий відповідний перерахунок пенсії позивача; відмова відповідача у перерахунку пенсії датована червнем місяцем 2023р.; з адміністративним позовом позивач звернувся у вересні 2023 року.
Указане у сукупності спростовує доводи апелянта про пропуск позивачем встановленого ст.122 КАС України строку.
Апеляційний суд вважає також необґрунтованими та хибними посилання скаржника на те, що рішення суду першої інстанції в частині стягнення з Головного управління на користь позивача сплаченого ним за подання даного позову до суду судового збору суперечить нормам чинного законодавства з огляду на заборону використання коштів на цілі, не передбачені Законом №1058-IV.
З даного приводу, колегія суддів зазначає, що процесуальним законом у ч.1 ст. 139 КАС України закріплено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, відповідно до вказаної норми, суб'єкт владних повноважень, протиправність рішень/дій чи бездіяльності яких в судовому порядку була доведеною, має відшкодувати позивачеві понесені ним витрати зокрема зі сплати судового збору за подання позову про оскарження таких неправомірних рішень/дій чи бездіяльності відповідача - суб'єкта владних повноважень.
При цьому, фінансове становище такого суб'єкта владних повноважень не може ставити в залежність право особи на отримання відшкодування понесених судових витрат, які були зумовлені необхідністю судового захисту прав та інтересів особи-позивача саме від протиправної поведінки (рішення, дії, бездіяльності) цього суб'єкта владних повноважень (відповідача).
Виходячи з викладеного, виконання судового рішення, яке набрало законної сили, в частині відшкодування судових витрат, на переконання апеляційного суду, не може вважатись безпідставним використанням бюджетних коштів у правовідносинах щодо відшкодування судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідного суб'єкта владних повноважень.
Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «RuizTorija v. Spain» від 9 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Інші та загалом доводи апеляційної скарги є несуттєвими, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи, зводяться лиш до переоцінки встановлених судом обставин справи та його висновків.
В свою чергу, установлені під час розгляду даної справи фактичні обставини та зроблені судом апеляційної інстанції висновки у повному обсязі спростовують наведені відповідачем в апеляційній скарзі доводи.
Оцінюючи позицію апелянта, колегія суддів вважає, що обставини, наведені в апеляційній скарзі, були ретельно перевірені та проаналізовані судом першої інстанції та їм була надана належна правова оцінка. Жодних нових аргументів, які б доводили порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права при винесенні оскаржуваного рішення, у апеляційній скарзі не зазначено.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За вказаного, судове рішення відповідає зазначеним вимогам ст. 242 КАС України.
Колегія суддів підтверджує, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим підстави для його скасування відсутні.
Апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Керуючись ст. ст. 241-243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 326, 328 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2023 року у справі № 420/24787/23 - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Суддя-доповідач Т.М. Танасогло
Судді А.В. Крусян О.О. Димерлій