Постанова від 01.05.2024 по справі 420/28813/23

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 травня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/28813/23

Перша інстанція: суддя Іванов Е.А.,

повний текст судового рішення

складено 01.01.2024, м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Танасогло Т.М.,

суддів: Димерлія О.О., Осіпова Ю.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01 січня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2023 року ОСОБА_1 (позивач) звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (відповідач), про:

-визнання протиправними дій відповідача, які полягають у відмові здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2021 у розмірі відповідно до довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону від 03.08.2021 №21/179 та виплачувати пенсію в цьому розмірі в подальшому без обмеження максимального розміру пенсії;

- зобов'язання відповідача перерахувати та виплати пенсію позивачу з 01.04.2021 у розмірі відповідно до довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону від 03.08.2021 №21/179 та виплачувати пенсію в цьому розмірі в подальшому без обмеження максимального розміру пенсії.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначав, що отримує пенсію в разі втрати годувальника ОСОБА_2 , який був військовим прокурором Херсонського гарнізону. Позивач вказував, що Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону видано нову довідку про розмір грошового забезпечення у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії. Однак відповідач відмовляється здійснювати перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки, що на думку позивача є протиправним та порушує його права.

Відповідач проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позову мотивуючи відсутністю передбачених чинним законодавством підстав та умов для здійснення перерахунку пенсії позивачу.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 01 січня 2024 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.

Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач подав на вказане судове рішення апеляційну скаргу, у якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги позивач вказує, що з'ясовуючи питання наявності у позивача права на перерахунок в 2021 році його пенсії у зв'язку із зміною (зростанням) грошового забезпечення діючого працівника військової прокуратури (за прирівняною посадою), суд першої інстанції не врахував, що незважаючи на те, що до звільнення син позивача обіймав відповідну посаду у Військовій прокуратурі, останній проходив саме військову службу за правилами ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу». У зв'язку із вказаним ОСОБА_1 пенсію в разі втрати годувальника призначено відповідно до положень ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Отже, на позивача повністю розповсюджується дія закону №2262-ХІІ. В даній справі, як стверджує апелянт, є неправомірними доводи про те, що Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері Південного регіону не є уповноваженим органом видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, а також про те, що такі довідки повинні видаватись ІНФОРМАЦІЯ_1 . Не заперечуючи відсутності у Порядку №45 серед переліку органів, які видають і надсилають відповідні довідки, Офісу Генерального прокурора та Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері, апелянт зауважує, що положення Постанови КМУ №704 від 30.08.2017р. не містить в своєму переліку відомостей про тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів для колишніх військових прокурорів чи для діючих прокурорів Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері. Станом на 2021 рік питання визначення розміру грошового забезпечення прокурора (незалежно від структурного підрозділу чи спеціалізованої прокуратури Офісу ГП) врегульовано і визначається не постановою КМУ №704, а ЗУ «Про прокуратуру». Судом першої інстанції як далі вказує апелянт, не досліджено, що розмір грошового забезпечення з якого обраховується пенсійне забезпечення померлого ОСОБА_2 для призначення пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 визначений у довідці від 03.08.2021 №21/179 Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону за нормами, чинними на 15.03.2021р. Довідка видана з урахуванням положень ЗУ «Про прокуратуру». Зважаючи на викладене, для перерахунку пенсії колишніх військових прокурорів слід в сукупності застосовувати положення закону №2262-ХІІ і Закону №1697-VII. Відтак, у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення за відповідною посадою прокурора Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону та зверненням позивача - ОСОБА_1 із заявою про перерахунок пенсії з доданою довідкою у відповідача були виникли підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до ст.311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній документів.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановив суд першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію з 01.01.2009 року в разі втрати годувальника ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Суд першої інстанції також встановив, що ОСОБА_2 є сином ОСОБА_1 (позивача).

Згідно наявних матеріалів справи, ОСОБА_2 займав до звільнення посаду Військового прокурора Херсонського гарнізону Південного регіону України.

03.08.2021 року Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону видано довідку про розмір грошового забезпечення на ім'я ОСОБА_2 №21/179, загиблого 24.06.2005року, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», розмір заробітної плати з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 15.03.2021 за відповідною (прирівняною) посадою військового прокурора Херсонського гарнізону Південного регіону України, яка прирівняна до посади керівника (а.с.25).

20.06.2023 року позивач звернувся до відповідача та просив здійснити йому перерахунок та виплату пенсії з 15.03.2021 року (а.с.23-24).

17.07.2023 року відповідач листом №19154-17453/Л-02/8-1500/23 відмовив позивачу у задоволенні його заяви та вказав, що складена Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, призначеної згідно із Законом України «Про прокуратуру», тому для розгляду питання проведення перерахунку пенсії згідно із Законом №2262 правових підстав немає (а.с.22).

Не погоджуючись із зазначеними діями ГУ ПФУ в Одеській області та вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з відсутності підстав для задоволення позову ОСОБА_1 , оскільки ОСОБА_2 (син позивача) знаходився на військовій службі, тому довідка, видана Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону, не може бути підставою для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , оскільки видана не тим органом, який уповноважений видавати довідки, та такий перерахунок пенсії позивача можливий на підставі довідки та з грошового забезпечення яке було обчислено в органі, з якого він був відряджений до органів прокуратури, тобто на підставі довідки ОТЦК.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та обґрунтованості висновків суду першої інстанції, апеляційний суд виходить з наступного.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч.2 ст.2 КАС України вимогам.

Як визначено ст.8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії.

Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про прокуратуру» 05.11.1991 № 1789-XII (у редакції на час звільнення ОСОБА_2 ) військові прокуратури входили до системи органів прокуратури.

При цьому, стаття 46-1 Закону України «Про прокуратуру» 05.11.1991 № 1789-XII передбачала, що військовослужбовці військових прокуратур у своїй діяльності керуються Законом України "Про прокуратуру" і проходять службу відповідно до Закону України "Про загальний військовий обов'язок і військову службу" та інших законодавчих актів України, якими встановлено правові та соціальні гарантії, пенсійне, медичне та інші види постачання і забезпечення, передбачені законодавством для осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Згідно з ч.9 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991, військові прокурори і слідчі військових прокуратур при звільненні з військової служби мають право на одержання пенсії відповідно до цієї статті (тобто як прокурори) або на одержання пенсії, встановленої законом для військовослужбовців.

Спеціальним законом, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, є Закон України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262-ХІІ).

У відповідності до ст.30 Закону №2262-ХІІ передбачено, що право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).

З матеріалів справи встановлено, що позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку у пенсійному фонді та отримує пенсію по втраті годувальника - ОСОБА_2 , яка призначена відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Стаття 36 Закону № 2262-ХІІ встановлює розміри пенсій в разі втрати годувальника та з її змісту слідує, що визначальним для розміру пенсії є розмір грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї.

Як визначено ч.ч.3, 18 ст.43 Закону №2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ).

Частиною 2 статті 51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII.

Відповідно до ч.ч. 1-4 ст.63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 6 статті 43 Закону №2262-ХІІ визначено, що обчислення пенсій окремим категоріям військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які були відряджені для виконання службових обов'язків до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших цивільних установ, організацій і підприємств, у тому числі у довготермінові закордонні відрядження, здійснюється за переліком посад і в порядку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.7 постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 р. «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30 серпня 2017 року КМУ прийняв Постанову №704, яка набрала чинності з 01 січня 2018 року, та з набранням чинності якої, були змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців.

21.02.2018р. Кабінетом міністрів України було прийнято Постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова №103), у п.1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017р. «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до встановлених обставин справи, що не заперечується сторонами, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки від 02 квітня 2018 року виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Також, судова колегія враховує, що Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 (далі - Порядок №45).

У відповідності до приписів п.п. 1-3 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (надалі по тексту також довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Аналізуючи приписи Порядку №45, апеляційний суд також звертає увагу на положення абз.4 п.3 Порядку №45 у розумінні якого, особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов'язків.

Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (абз. 1 п.5 Порядку №45).

У Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

Згідно із змінами, внесеними до Порядку № 45 постановою Кабінету Міністрів України № 784, пункт 5 доповнено абзацом такого змісту: «Особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо із займаних посад у зазначених органах, установах, до яких вони були відряджені, грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за аналогічними або відповідними посадами в органі, з якого вони були відряджені. За бажанням особи грошове забезпечення враховується за посадою, яку особа займала до відрядження для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій/підприємств.».

Апеляційний суд звертає увагу, що довідка на підставі якої просить перерахувати пенсію позивач видана 03.08.2021р. Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону за №21/179.

Відповідно до змісту цієї довідки, у ній визначений розмір грошового забезпечення, з якого обраховується пенсійне забезпечення померлого ОСОБА_2 , що враховується для перерахунку пенсії призначеної згідно до ЗУ «Про прокуратуру», визначений за нормами, чинними на 15.03.2021 рік, із зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за посадою, прирівняної до тієї, яку позивач займав до звільнення.

Водночас, ОСОБА_2 до виключення зі списків особового складу обіймав відповідну посаду у військовій прокуратурі Херсонського гарнізону Південного регіону України, та проходив саме військову службу за правилами Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", був особою, відрядженою до органів військової прокуратури із Збройних Сил України.

Відповідно до вказаного, пенсію в разі втрати годувальника позивачу - ОСОБА_1 призначено відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Указана ж у позові Довідка, як видно з її змісту, видана відповідно до ЗУ «Про прокуратуру», про що вказувалось вище.

Колегія суддів звертає увагу, що згідно окремих приписів пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 31.12.2014 № 937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1. У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою; складання та подання до органів , що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з Порядком №45 (зі змінами).

При цьому, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 за №3-1 (надалі Порядок №3-1).

Згідно з п.23 Порядку №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Пунктом 24 Порядку №3-1 визначено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, що може бути реалізовано або шляхом повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади або шляхом звернення пенсіонера з відповідною заявою та доданими до неї документами.

Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічна правова позиція наведена у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

Водночас, виходячи також з приведено вище можна зробити висновок й про те, що особам, які відряджалися наказом Міністра оборони України для виконання службових обов'язків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов'язків, про що ґрунтовно відзначив суд першої інстанції в своєму рішенні.

Як було вірно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 був особою відрядженою до органів військової прокуратури із Збройних Сил України.

Відтак, відповідно до п.2 Порядку №45, уповноваженим органом, який подає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, являється Міністерство оборони України.

Отже, колегія суддів зазначає, що відповідно до приписів чинного законодавства, довідка про розмір заробітної плати, видана Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону не може бути підставою для перерахунку пенсії позивачу, оскільки видана не тим органом, який уповноважений видавати довідки особам, яким призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Суд першої інстанції вірно зауважив у своєму судовому ріщенні, що саме довідка ОТЦК як органу, уповноваженого видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, буде вважатись належною довідкою для перерахунку призначеної позивачу відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсії, а не видана Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону Довідка №21/179 від 03.08.2021р., яка крім того, не відповідає Додатку 2 до Порядку №45.

Підсумовуючи усе викладене вище, апеляційний суд доходить висновку, що перерахунок пенсії позивача неможливий на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону, оскільки ОСОБА_2 знаходився до звільнення саме на військовій службі, та позивачу пенсію по втраті годувальника призначено відповідно до вимог Закону №2262-ХІІ. Отже, перерахунок пенсії позивача можливий на підставі довідки про розмір грошового забезпечення та з грошового забезпечення, яке було обчислено в органі, з якого ОСОБА_2 був відряджений до органів прокуратури, тобто - на підставі довідки ОТЦК, а до моменту отримання належної довідки від уповноваженого органу (ОТЦК) у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

З урахуванням викладеного вище, колегія суддів вважає правильним та обґрунтованим висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Загалом доводи апеляційної скарги є несуттєвими, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи, зводяться лиш до переоцінки встановлених судом обставин справи та його висновків.

В свою чергу, установлені під час розгляду даної справи фактичні обставини та зроблені судом апеляційної інстанції висновки у повному обсязі спростовують наведені відповідачем в апеляційній скарзі доводи.

Оцінюючи позицію апелянта, колегія суддів вважає, що обставини, наведені в апеляційній скарзі, були ретельно перевірені та проаналізовані судом першої інстанції та їм була надана належна правова оцінка. Жодних нових аргументів, які б доводили порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права при винесенні оскаржуваного рішення, у апеляційній скарзі не зазначено.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За вказаного, судове рішення відповідає зазначеним вимогам ст. 242 КАС України.

Колегія суддів підтверджує, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим підстави для його скасування відсутні.

Апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Керуючись ст. ст. 241-243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 326, 328 КАС України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01 січня 2024 року у справі №420/28813/23 - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.

Суддя-доповідач Т.М. Танасогло

Судді О.О. Димерлій Ю.В. Осіпов