П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
30 квітня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/21052/23
Перша інстанція: суддя Самойлюк Г.П.,
повний текст судового рішення
складено 01.12.2023, м. Одеса
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді -Кравченка К.В.,
судді -Джабурія О.В.,
судді -Вербицької Н.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2023 року по справі за позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
У серпні 2023 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (далі - відповідач, ДПС), в якому просив:
- визнати протиправними дії НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) щодо не створення нової довідки індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 з 14.09.2016 року по 27.02.2017 року із застосуванням базового місяця січень 2008 року та не направлення нової довідки до ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- зобов'язати НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України створити нову довідку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 з 14.09.2016 року по 27.02.2017 року із застосуванням базового місяця січень 2008 року та направити нову довідку до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що позивач не згоден з розрахунком індексації при звільненні, вважає, що при розрахунку індексації грошового забезпечення повинен враховуватися базовий місяць - січень 2008 року.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 01.12.2023 року позов задоволено частково, наступним чином:
- визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо нестворення довідки індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 з 14.09.2016 року по 27.02.2017 року;
- зобов'язано відповідача створити нову довідку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 з 14.09.2016 року по 27.02.2017 року, з урахуванням висновків суду в даній справі;
- в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Дану справу було розглянуто судом першої інстанції у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати, прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступного.
З матеріалів справи вбачається та судом першої інстанції встановлено, що Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №03-ос від 02.04.2014 року «По особовому складу» підполковника ОСОБА_1 наказано вважати таким, що приступив до виконання службових обов'язків начальника відділу організації повсякденної діяльності з 01.04.2014 року.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №413-ос від 02.09.2015 року «По особовому складу» підполковника ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення для подальшого проходження служби до НОМЕР_3 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ) з 02.09.2015 року.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №171-ос від 03.09.2015 року «По особовому складу» підполковника ОСОБА_1 , який прибув з ІНФОРМАЦІЯ_4 , зараховано до списків особового складу загону та всіх видів забезпечення з 03.09.2015 року.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №295-ос від 08.09.2016 року «По особовому складу» підполковника ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення для подальшого проходження служби до ІНФОРМАЦІЯ_5 (1 категорії).
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 (1 категорії) ІНФОРМАЦІЯ_7 «По особовому складу» №390-о/с від 19.06.2016 року підполковника ОСОБА_1 наказано вважати таким, що приступив до виконання службових обов'язків за посадою начальника групи чергових відділу управління службою штабу з 14.09.2016 року.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 (1 категорії) ІНФОРМАЦІЯ_5 (1 категорії) Державної прикордонної служби України м. Одеса «По особовому складу» №63-о/с від 27.02.2017 року підполковника ОСОБА_1 , начальника групи чергових відділу управління службою штабу, виключено зі списків особового складу загону та знято з усіх видів забезпечення з 27.02.2017 року.
06.03.2023 року представник позивача звернувся із заявою про опрацювання нової довідки індексації грошового забезпечення позивачу з 14.09.2016 року по 27.02.2017 року, використовуючи базовий місяць індексації січень 2008 року та направити її до ІНФОРМАЦІЯ_1 (як до органу охорони кордону, з якого було звільнено позивача з військової служби).
Вказана заява отримана відповідачем 16.03.2023 року. Станом на час подання позову відповідь НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України не надійшла, довідка індексації грошового забезпечення позивачу з 14.09.2016 року по 27.02.2017 року із застосуванням базового місяця січень 2008 року не створена.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач має право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення за період з 14.09.2016 року по 27.02.2017 року із застосуванням базового місяця січень 2008 року, а тому бездіяльність відповідача щодо виготовлення відповідної довідки є протиправною.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
За змістом частин 2, 3 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до Закону.
Згідно з ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року №1282-ХІІ (далі - Закон № 1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до ст.2 Закону №1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Статтею 4 Закону №1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Частиною 2 ст.5 Закону №1282-ХІІ встановлено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (надалі - Порядок №1078).
Згідно з п.2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
Однак, з наданих відповідачем особистих карток грошового забезпечення позивача за 2016-2017 роки встановлено, що позивачу не нараховувалася індексація грошового забезпечення.
Верховний Суд в постанові від 19.05.2022 року по справі №400/103/21 зазначив, що відповідно висновку суду першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, з урахуванням п.5 Порядку №1078 індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року підлягає обчисленню з урахуванням базового місяця, що відповідає місяцю зміни тарифних ставок (окладів) військовослужбовців, тобто, січня 2008 року, виходячи з наступного.
Пунктом 5 Порядку №1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Отже, відповідно до положень пунктів 2, 5 Порядку №1078 для визначення базового місяця для проведення індексації доходів необхідно обрати місяць, у якому заробітна плата працівника зросла за рахунок її постійних складових.
Таким чином, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації, починаючи з грудня 2015 року здійснюється не індивідуально для кожного працівника (в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок), а саме від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.
Враховуючи наведене, підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення посадових окладів особи. Тобто, початок відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. З цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100 відсотків, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. При цьому, нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції.
Згідно з п.10-2 Порядку №1078 (в редакції, яка застосовується з 01.12.2015 року) для працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, яких переведено на іншу роботу (місце проходження служби) на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці (умов проходження служби) у разі продовження такими особами роботи (проходження служби), для новоприйнятих працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, а також для тих, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати (грошового забезпечення), передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу), за посадою, яку займає працівник, військовослужбовець, поліцейський, особа рядового і начальницького складу.
З огляду на наведене, місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових, в даному випадку окладу), є базовим при проведенні індексації. Дана норма стосується також і новоприйнятих військовослужбовців, що передбачено п.10-2 Порядку №1078.
На момент виникнення спірних правовідносин визначення розміру посадових окладів військовослужбовців здійснювалося відповідно до постанови Кабміну України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 року №1294 (далі - постанова №1294), яка набрала чинності 01.01.2008 року, та якою було затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців.
Постанова №1294 діяла до дати набрання чинності постанови Кабміну України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704, якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, а саме 01.03.2018 року.
Тобто з 01.12.2015 року базовим місяцем для розрахунку індексації грошового забезпечення є січень 2008 року.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постанові по справі №400/1118/21 від 26.01.2022 року.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем до суду не надано доказів підвищення у період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року тарифної ставки (посадового окладу) за посадою, яку займав позивач.
Таким чином, у разі нарахуванні позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року, базовим місяцем повинен бути січень 2008 року.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що позивач має право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення за період з 14.09.2016 року по 27.02.2017 року із застосуванням базового місяця січень 2008 року.
Таким чином, колегія суддів приходить висновку, що бездіяльність відповідача щодо не створення довідки індексації грошового забезпечення позивачу з 14.09.2016 року по 27.02.2017 року є протиправною.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем взагалі не було вчинено дій щодо відмови або виготовлення довідки з іншим базовим місяцем, що є також протиправною бездіяльністю з боку відповідача.
Щодо дискреційних повноважень стосовно визначення базового місяця при нарахуванні індексації грошового забезпечення, колегія суддів звертає увагу на висновки Верховного Суду у постановах від 20.04.2022 року у справі №420/3593/20 та від 31.05.2022 року у справі №400/4491/20 згідно яких, суд вказував на те, що повноваження державних органів стосовно визначення базового місяця індексації грошового забезпечення не є дискреційними, оскільки законодавцем установлено один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень - проведення індексації грошових доходів у разі перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, встановленого в розмірі 103 відсотки.
Як вже було зазначено вище, відповідачем не було створено будь якої довідки та надано будь якої відповіді на заяву представника позивача про опрацювання нової довідки індексації грошового забезпечення та направлення її до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
А тому враховуючи те, що судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, позовні вимоги про зобов'язання відповідача створити нову довідку індексації грошового забезпечення позивачу з 14.09.2016 року по 27.02.2017 року із застосуванням базового місяця січень 2008 року є передчасними.
Як вірно зазначив суд першої інстанції, у даних спірних правовідносинах відповідачем ще не виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача, тому задоволення позову у вказаній частині буде свідчити про вирішення спору на майбутнє, що не узгоджується із завданням адміністративного судочинства.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача буде зобов'язання відповідача створити нову довідку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 з 14.09.2016 року по 27.02.2017 року, з урахуванням висновків суду в даній справі.
Також суд першої інстанції обґрунтовано відхилив посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду з даним позовом, оскільки індексація грошового забезпечення є складовою грошового забезпечення позивача, право на стягнення якого на час спірних відносин не було обмежено строком позовної давності.
Оцінюючи викладене в сукупності, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до статті 316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.311, ст.315, ст.316, ст.321, ст.322, ст.325, ст.328 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) - залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2023 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з підстав, передбачених ст.328 КАС України.
Суддя-доповідач К.В. Кравченко
Судді О.В. Джабурія Н.В. Вербицька