30 квітня 2024 року
м. Хмельницький
Справа № 683/653/24
Провадження № 33/4820/334/24
Суддя Хмельницького апеляційного суду Матущак М.С., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову судді Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 06 березня 2024 року,
Цією постановою
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
визнано винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік.
Стягнуто на користь держави судовий збір в сумі 605 грн 60 коп.
За постановою судді, ОСОБА_1 21 лютого 2024 року о 21 год 50 хв на вул. Меджибізькій, 11/1 у м. Старокостянтинові Хмельницької області на порушення вимог п.2.9 «а» Правил дорожнього руху України керувала транспортним засобом «Volkswagen Passat», державний номерний знак НОМЕР_1 , у стані алкогольного сп'яніння.
Огляд на стан сп'яніння зі згоди водія проводився у встановленому законом порядку із застосуванням спеціального технічного засобу Drager Alcotest 6810 під відеофіксацію (результат - 2,24 проміле).
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просила поновити строк на апеляційне оскарження постанови судді Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 06 березня 2024 року, вказану постанову скасувати, а провадження у справі закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Зазначала, що дану постанову поштовим зв'язком було отримано лише 27 березня 2024 року. 06 березня 2024 року у судовому засіданні суду першої інстанції вона не була присутня. Так, десятиденний термін з дня отримання нею постанови завершився у вихідний день (субота) - 06 квітня 2024 року, а наступний робочий день є 08 квітня 2024 року, відповідно нею пропущено строк на апеляційне оскарження з поважних причин.
Рішення суду першої інстанції вважала незаконним та винесеним з порушенням вимог КУпАП, бо наявні порушення матеріального та процесуального права, суд дав неправильну оцінку доказам у справі, не звернув уваги на грубі порушення при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, залишив поза увагою факт керування транспортним засобом іншою особою.
Посилалась на те, що викладена в протоколі про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП інформація не відповідає дійсності, суперечить матеріалам справи, зазначений протокол складений працівниками поліції з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Звертала увагу на те, що 21 лютого 2024 року вона автомобілем не керувала, транспортним засобом того дня керував її знайомий - ОСОБА_2 , що може підтвердити свідок ОСОБА_3 .
Протокол про адміністративне правопорушення щодо неї та наявний відеозапис не можуть бути визнані допустимими доказами її винуватості.
З огляду на викладене та презумпцію невинуватості, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, вважається невинною доти, поки інше не буде доведено в установленому законом порядку, а всі сумніви повинні трактуватися на користь особи.
Перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку про таке.
У судове засідання до суду апеляційної інстанції ОСОБА_1 не з'явилась, була належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи.
Відповідно до ч.3 ст.268 КУпАП при розгляді справ, передбачених ст.130 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою.
За таких обставин нез'явлення до суду не перешкоджає розгляду справи в їх відсутності відповідно до ч.6 ст.294 КУпАП (неявка в судове засідання особи, яка подала скаргу, інших осіб, які беруть участь у провадженні у справі про адміністративне правопорушення, не перешкоджає розгляду справи, крім випадків, коли є поважні причини неявки або в суду відсутня інформація про належне повідомлення цих осіб).
В даному випадку поважних причин неявки до суду не встановлено.
Згідно зі ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Відповідно до вимог ст.ст.251, 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд повинен з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, для чого дослідити і дати оцінку зібраним у справі доказам.
Доказами відповідно до ст.251 КУпАП є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно вимог ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Цих вимог закону суд першої інстанції при розгляді даної справи про адміністративне правопорушення дотримався.
Частиною 1 статті 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п.2.9 «а» Правил дорожнього руху України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Обставини вчиненого ОСОБА_1 порушення п.2.9 «а» Правил дорожнього руху України та відповідно вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, підтверджені:
- відомостями протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 255456 від 21 лютого 2024 року, згідно якого ОСОБА_1 21 лютого 2024 року о 21 год 50 хв на вул. Меджибізькій, 11/1 у м. Старокостянтинові Хмельницької області на порушення вимог п.2.9 «а» Правил дорожнього руху, керувала транспортним засобом «Volkswagen Passat», державний номерний знак НОМЕР_1 , у стані алкогольного сп'яніння;
- роздруківкою тесту огляду на стан алкогольного сп'яніння, проведеного 21 лютого 2024 року о 21 год 59 хв на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу «Drager Alcotest 6810», згідно якої у ОСОБА_1 виявлено 2,24 проміле алкоголю;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, згідно якого за результатами огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння за допомогою приладу “Drager Alcotest 6810” проба позитивна - 2,24 проміле, огляд проведений у зв'язку з виявленими ознаками: запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, яка не відповідає обстановці, почервоніння шкіряного покриву обличчя;
- відеозаписом з нагрудної камери поліцейського, який досліджено в судовому засіданні, на якому зафіксовано проведення огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння за допомогою приладу «Drager Alcotest 6810» на місці зупинки транспортного засобу.
Місцевий суд дав належну правову оцінку усім доказам і дійшов обґрунтованого висновку, що ОСОБА_1 порушила п.2.9 «а» Правил дорожнього руху України та вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
Із даних акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів за допомогою приладу «Drager Alcotest 6810» результат огляду на стан сп'яніння - 2,24 ‰.
Проаналізувавши вказані докази, слід прийти до висновку, що вони узгоджуються між собою та є належними, підстав визнавати їх недопустимими чи недостовірними немає.
З огляду на викладене, дослідивши докази, які містяться в матеріалах справи про адміністративне правопорушення в їх сукупності, приходжу до висновку про обґрунтованість та законність притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.130 КУпАП.
Інструкцією «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», яка затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09 листопада 2015року № 1452/735 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858 (далі - Інструкція), визначений порядок проведення огляду на стан сп'яніння.
У ході перегляду справи апеляційною інстанцією не встановлено порушень порядку проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння, визначеного згаданою Інструкцією, огляд на стан сп'яніння особи проводився з дотриманням норм, передбачених законом.
Згідно з положеннями ст.266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів.
Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків.
Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Указані вимоги закону були дотримані та виконані.
Відповідно до п.3 розділу І згаданої Інструкції ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
За наявності ознак, передбачених п.3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (п. 1 Розділу ІІ Інструкції).
Установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові (п. 7 Розділу ІІ Інструкції).
Відповідно до п.4 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою КМУ № 1103 від 17 грудня 2008 року, огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів - у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
При перегляді справи про адміністративне правопорушення в суді апеляційної інстанції не встановлено порушень порядку проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння, визначеного відповідною Інструкцією, згідно якої огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Порушень вказаних вимог законодавства, які б ставили під сумнів доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, не виявлено.
Переконливих доводів у апеляційній скарзі чи в судовому засіданні апеляційного суду, які б спростовували висновки суду першої інстанції, не встановлено.
Отже, працівниками поліції були дотримані вимоги ст.266 КУпАП.
Відсутні й обставини, які б виключали провадження у справі відповідно до ст.247 КУпАП, на що є посилання в апеляційній скарзі.
Адміністративне стягнення накладено відповідно до вимог ст.33 КУпАП.
Керуючись ст.294 КУпАП,
Постанову судді Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 06 березня 2024 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП залишити без змін, а її апеляційну скаргу - без задоволення.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя Хмельницького
апеляційного суду Матущак М.С.