Справа № 680/286/24
"01" травня 2024 р. селище Нова Ушиця
Суддя Новоушицького районного суду Хмельницької області Яцина О.І., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача про скасування постанови серії 4АВ № 04906857 від 16 лютого 2024 року в справі про адміністративне правопорушення.
Ухвалою судді від 26 квітня 2024 року вказану позовну заяву залишено без руху. Підставою для залишення позову без руху стало те, що наведені причини для поновлення строку на оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, суддя визнав не поважними, тому було надано позивачу строк для надання суду інших доказів та об'єктивних причин пропуску строку на оскарження постанови.
30 квітня 2024 року позивач подав до суду заяву із долученими до неї довідкою та випискою із медичної карти стаціонарного хворого. У заяві просив взяти до уваги те, що у післяопераційний період проводилось лікування і не міг вчасно звернутись для оскарження постанови.
Так, відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист визначеним законом шляхом.
Разом із тим, відповідно ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Визначення строку звернення до адміністративного суду в системному зв'язку з принципом правової визначеності слугує меті юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними. Тобто встановлені строки звернення до адміністративного суду сприяють уникненню ситуації правової невизначеності щодо статусу рішень, дій (бездіяльності) суб'єкта владних повноважень.
Згідно із частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до п.2 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Так, звертаючись до суду із позовною заявою та клопотанням про поновлення строку на оскарження спірної постанови, позивач посилався на те, що пропустив строк, оскільки неодноразово направляв заяви до відповідача з вимогою скасувати спірну постанову, однак відповідач відмовив у задоволенні вимог.
Із змісту заяви від 30 квітня 2024 року та доданих медичних документів видно, що позивач проходив стаціонарне лікування з 11 січня 2024 року по 17 січня 2024 року, тобто до винесення оскаржуваної постанови - 16 лютого 2024 року та її отримання 07 березня 2024 року. Отже, подані документи не стосуються періоду наданого на оскарження постанови безпосередньо, більше того особи мають право реалізовувати свої права через своїх представників.
З огляду на зазначене, суд не знаходить підстав для визнання причин пропуску строку поважними, тому дійшов до висновку, що позовну заяву слід повернути позивачеві через не усунення недоліків зазначених в ухвалі судді від 26 квітня 2024 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.169, 248 КАС України, суддя,
постановив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню із позовом до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для його повернення.
Ухвала може бути оскаржено до Сьомого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя: О. І. Яцина