печерський районний суд міста києва
Справа № 757/14140/24-ц
16 квітня 2024 року Печерський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді - Остапчук Т.В.,
при секретарі судових засідань: Гаманюк О.С.,
за участю:
представника заявника: ОСОБА_1 ,
представника банку: не з'явився,
особа, щодо якої вимагається розкриття банківської таємниці: не з'явилась
представника особи, щодо якої вимагається розкриття банківської таємниці
ОСОБА_2 ,
розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою Головного управління ДПС у м. Києві, зацікавлені особи: Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України», ФОП ОСОБА_3 про розкриття інформації, що містить банківську таємницю, -
Головне управління Державної податкової служби у м. Києві, заінтересовані особи: Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України», ФОП ОСОБА_3 , звернулося до Печерського районного суд м. Києва із заявою про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, в якій просить суд зобов'язати АТ «Ощадбанк»» розкрити інформацію, що містить банківську таємницю по рахунках № UA , A923226690000002600930007760 (980-УКРАЇНСЬКА ГРИВНЯ), який належить ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП - НОМЕР_2 ), за період з 01.01.2018 по 31.12.22, із зазначенням обсягу та обігу коштів в розрізі контрагентів з наданням дати проведення операцій, суми платежів, призначення платежів, найменування по номеру рахунку.
В обґрунтування заяви ГУ ДПС у м. Києві зазначає, що з метою виконання функцій, передбачених Податковим Кодексом України, зокрема щодо дотримання податкового законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи в Головному управлінні ДПС у м. Києві, як відокремленому підрозділі ДПС виникла необхідність в отриманні інформації щодо обсягу та обігу коштів на банківських рахунках, відкритих по ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП - НОМЕР_2 ) в установі банку із зазначенням контрагентів, а також дати та суми операцій, призначення платежів, які подавались до банку, з метою використання інформації при проведенні перевірки.
Відомості, які містяться в Єдиному державному реєстрі, контролюючі органи отримують у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами Центрального контролюючого органу.
ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП - НОМЕР_2 ) була зареєстрована Броварською районною державною адміністрацією у Київській області 01.07.1998 та перебувала на податковому обліку в Броварській державній податковій інспекції (м. Бровари) 18.10.1998. Станом на момент перевірки перебуває на обліку в ДПІ у Дарницькому районні Головного управління ДПС у м. Києві.
На підставі статей 20, 77, 82 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VІ, п. 2 ч.1 ст. 13, ст. 25 р.IV Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (зі змінами та доповненнями) у зв'язку зі змінами пп.69.352 п.69 підрозд.10 р.ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VІ, внесеними Законом України від 09 листопада 2023 року №3453-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо скасування мораторію на проведення податкових перевірок», наказу Головного управління Державної податкової служби у м. Києві від 08 лютого 2024 №673-п та плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2024 рік, головними державними інспекторами відділу планових перевірок оподаткування фізичних осіб управління податкового аудиту фізичних осіб: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 проведена документальна планова виїзна перевірка платника податків ОСОБА_3 , податкова адреса: АДРЕСА_1 , з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по 31.12.2022, дотримання законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2018 по 31.12.2022.
Копію наказу від 08.02.2024 №673-п про проведення документальної планової виїзної перевірки та повідомлення від 08.02.2024 №122/26-15-24-02-01 направлено за податковою адресою платнику податків ОСОБА_3 поштою 08.02.2024 рекомендованим листом з повідомленням про вручення, які отримані платником 23.02.2024.
Головним управлінням ДПС у м. Києві під час документальної планової виїзної перевірки, яка проводилась з 21.02.2024 по 05.03.2024, по ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП - НОМЕР_2 ) виявлено наступне.
За період, що перевірявся з 01.01.2018 по 31.12.2022 платник податків ОСОБА_3 здійснювала підприємницьку діяльність у сферах: роздрібної торгівлі тютюновими виробами, напоями в тому числі алкогольними, продуктами харчування, лікарськими засобами, перебуваючи на загальній системі оподаткування, обліку та звітності і була платником податку на доходи фізичних осіб, військового збору, податку на додану вартість, акцизного податку, єдиного внеску тощо. При перевірці використані відомості, що містяться в інформаційних базах даних: ІКС «Податковий блок», ЦБД ДРФО ДПС України, Єдиний реєстр податкових накладних Система обліку даних реєстраторів розрахункових операцій (СОД РРО), Система зберігання і збору даних реєстраторів розрахункових операцій (СЗЗД РРО), APEX тощо.
Згідно п. 85.2 ст. 85 р.ІІ ПКУ №2755-VI, платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
В порушення вимог п. 85.2 ст. 85 р. ІІ ПКУ №2755-VI, ФОП ОСОБА_3 не надано на перевірку книгу обліку доходів та витрат.
У зв'язку з не наданням до перевірки документів (книги обліку доходів та витрат, банківських виписок, накладних, актів виконаних послуг та інших документів) в повному обсязі не можливо дослідити повноту декларування загального оподаткованого доходу, повноту декларування вартості документально підтверджених виплат, пов'язаних із господарською діяльністю, помісячне отримання доходу тощо.
При перевірці своєчасності подання податкових декларацій про майновий стан і доходи та ведення обліку результатів діяльності (доходів, витрат), за період, що перевірявся, встановлено, що платником ОСОБА_3 не подано до контролюючого органу податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2022 рік, чим порушено пп.49.18.5 п.49.18 ст.49 р.ІІ, п.177.11 ст.177 р.IV ПКУ №2755-VI.
У зв'язку з неподанням до контролюючих органів: податкової декларації про майновий стан і доходи з відповідними додатками (зокрема ЄСВ 1) за 2022 рік, звітності щодо нарахування та виплати заробітної плати за 2022 рік та відсутності сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) згідно зазначеної звітності за відповідний період, а також з ненаданням первинних документів, перевіркою не представляється можливим визначити вартість витрат пов'язаних із здійсненням діяльності за 2022 рік. В порушення п. 176.2 «б» ст.176 р.ІV ПКУ №2755-VI, не своєчасно подано до контролюючого органу податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за І квартал 2021, ІІІ квартал 2021 та не подано за І - ІV квартали 2022.
За результатами перевірки, не можливо встановити отримання та/або надання фізичною особою-підприємцем cум фінансової допомоги, не можливо дослідити питання щодо наявності операцій пов'язаних з придбанням/наданням фізичною особою-підприємцем товарно-матеріальних цінностей на умовах товарного кредиту в істотних обсягах, не можливо встановити отримання фізичною особоюпідприємцем кредитів в фінансових установах, не представляється можливим дослідити питання щодо наявності заборгованості по розрахунках з контрагентами у періоді, що перевірявся у зв'язку з ненаданням документів платником на перевірку.
З урахуванням порушень викладених у пп.2.1.2. п.2.1. р.2 акту перевірки, встановлено заниження податкових зобов'язань з військового збору, що підлягає сплаті до бюджету в загальній сумі 19827232,72 гривень, в тому числі по періодах: 2018 - 890112,75грн; 2019 - 3768920,14грн; 2020 - 5365732,41грн; 2021 - 5078854,57грн; 2022 - 4723612,85грн, чим порушено пп.1.6. п.161 підрозд.10 розд.ХХ ПКУ №2755-УІ.
Перевіркою правильності визначення об'єкту оподаткування (чистого доходу) за період, що перевірявся з 01.01.2018 по 31.12.2022 з урахуванням заниженого загального оподаткованого доходу та завищеної вартості понесених витрат за даними перевірки встановлено заниження чистого оподаткованого доходу за відповідний перевіряємий період, а саме: за 2018 рік на суму 59340849,87грн, за 2019 рік на суму 251261342,76грн, за 2020 рік на суму 357715493,76грн, за 2021 рік на суму 338590304,92 гривень, за 2022 рік перевіркою визначено суму чистого оподаткованого доходу в розмірі 314907523,18гривень.
Перевіркою правильності проведення остаточного розрахунку податку на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2018 по 31.12.2022, що підлягає сплаті до бюджету, з урахуванням порушень викладених в пп.2.1.2. п.2.1. р.ІІ акту перевірки, встановлено заниження податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб від провадження діяльності в загальній сумі 222342567,83грн, в тому числі по періодах: 2018 - 9796224,50грн, 2019 - 39659762,28грн, 2020 - 58458125,09грн, 2021 - 57745101,78грн, 2022 - 56683354,17гривень, чим порушено п.177.2, п.177.4 ст.177 р.IV ПКУ №2755-VI.
Перевіркою достовірності відображення у звітності за 2018, 2019, 2020, 2021 сум доходів, отриманих від здійснення підприємницької діяльності, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб та на які нараховується єдиний внесок, встановлено заниження платником ОСОБА_3 чистого оподатковуваного доходу: за 2018 рік на суму 59340849,87грн, за 2019 рік на суму 251261342,76грн, за 2020 рік на суму 357715493,76грн, за 2021 рік на суму 338590304,92гривень, за 2022 рік перевіркою визначено суму чистого оподаткованого доходу в розмірі 314907523,18гривень (пп.2.1.2. п.2.1. р.ІІ акту перевірки), що призвело до заниження єдиного внеску, що підлягає сплаті за 2018 - 126135,24грн, 2020 - 46757,70грн, 2021 - 1650,0грн, 2022 - 259380,0грн (з урахуванням максимальної величини бази нарахування єдиного внеску).
Таким чином, за результатами перевірки з урахуванням зазначених порушень, встановлено заниження єдиного внеску, що підлягає сплаті в загальній сумі 433922,94грн, в тому числі по наступних періодах: за 2018 - 126135,24грн, 2020 - 46757,70грн, 2021 - 1650,0грн, 2022 - 259380,0грн, чим порушено абзац 3 частини 8 статті 9 Закону №2464-VI. В порушення пп.49.18.1 п.49.18 ст.49 р.ІІ, п.203.1 ст.203 р.V ПКУ №2755-VI, платником податку ОСОБА_3 не подані податкові декларації з податку на додану вартість у періоді, що перевірявся, а саме: за лютий 2022, березень 2022, квітень 2022, травень 2022, червень 2022, липень 2022, серпень 2022, вересень 2022, жовтень 2022, листопад 2022, грудень 2022 до контролюючих органів. В порушення пп.49.18.1 п.49.18 ст.49 р.ІІ, п.223.2 ст.223 р.ІХ ПКУ №2755-VI, платник податків ОСОБА_3 не подані декларації акцизного податку по наступним періодам: березень 2019; лютий - грудень 2022 року. З метою отримання документів, необхідних для перевірки дотримання вимог Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг ", в ході перевірки платнику ОСОБА_3 направлялись запити про надання документів та письмових пояснень від 21.02.2024 №1 та від 29.02.2024 №2 на податкову адресу платника рекомендованими листами з повідомленнями про вручення і на електронні адреси: ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 , які вказані у податковій звітності платника.
Крім того, платник ОСОБА_3 проінформована про проведення документальної планової виїзної перевірки письмовим повідомленням від 08.02.2024 №122/26-15-24- 02-01 та копією наказу від 08.02.2024 №673-п, які були направлені поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримані платником 23.02.2024.
Враховуючи вищенаведене, за результатами перевірки встановлено ненадання посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всіх документів, що належать або пов'язані з предметом перевірки, чим порушено п. 44.1, п. 44.3, п. 44.6 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010р. із змінами та доповненнями.
Платником податків за фактом встановлених порушень пояснення та додаткові документи до перевірки не надано.
Керуючись статтями 20 та 73 Податкового кодексу Головним управлінням ДПС у м. Києві було направлено запит від 21.02.2024 № 12909/6/26-15-24-02-01-08 до АТ «ОЩАДБАНК» щодо надання інформації про обсяг та обіг коштів в розрізі контрагентів з наданням дати проведення операцій, суми платежів, призначення платежів по відкритим рахункам в банку (копія додається).
Однак, АТ «ОЩАДБАНК» у своїй відповіді від 28.02.2024 № 46/12-06/22455/2024 повідомив, що запитувана інформація є банківською таємницею та не може бути надана (копія додається).
Підставою для розкриття інформації, яка містить банківську таємницю, є необхідність проведення аналізу щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів до державного бюджету суб'єктом господарської діяльності.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.03.2024 року, справу було передано судді Печерського районного суду м. Києва Остапчук Т.В.
Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 09.04.2024 року в порядку окремого провадження відкрито провадження у цивільній справі та судове засідання призначено на 16.04.2024 року.
В судовому засіданні представник заявника ОСОБА_1 підтримав заяву у поному осязі, просив її задовільнити.
В судовому засіданні представник особи, щодо якої вимагається розкриття банківської таємниці ОСОБА_2 заперечував проти задовлення заяви, надав суду письмові пояснення, в яких зазначив, що платник податків у разі ненадання документів під час проведення перевірки не позбавлений права надання таких і після заверзення такої перевірки, які мають бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення. Представником ФОП ОСОБА_3 надавалось на адресу ГУ ДПС у м. Києві заперечення на акт ГУ ДПС у м. Києві від 12.03.2024 р. № /Ж5/26-15-24-02-01/2632712503 та надавались первинні банківські, бухгалтерські документи. При розгляді заперечення контролюючому органу повідомлялось, що необхідні документи будуть йому надані. Однак, контролючий орган відмовив у проведені документальної перевірки та повернув документи.
В судове засдіння представник банку не з'явився , був повідемлиний у встановлений законом порядку, причини своєї невки не повідомив.
Як визначено у ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Відповідно до ч. 2 ст. 349 ЦПК України, неявка в судове засідання без поважних причин заявника та (або) особи, щодо якої вимагається розкриття банківської таємниці, чи їх представників або представника банку не перешкоджає розгляду справи, якщо суд не визнав їхню участь обов'язковою.
За таких обставин, суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви за відсутності учасників судового процесу.
Вислухавши учасників процесу, дослідивши письмові докази у справі у їх сукупності, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що заява не підлягає задоволенню, враховуючи наступне.
Суд встановив, що ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП - НОМЕР_2 ) була зареєстрована Броварською районною державною адміністрацією у Київській області 01.07.1998 та перебувала на податковому обліку в Броварській державній податковій інспекції (м. Бровари) 18.10.1998. Станом на момент перевірки перебуває на обліку в ДПІ у Дарницькому районні Головного управління ДПС у м. Києві.
З метою виконання функцій, передбачених Податковим Кодексом України, зокрема щодо дотримання податкового законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи в Головному управлінні ДПС у м. Києві, як відокремленому підрозділі ДПС (далі - ГУ ДПС у м. Києві) виникла необхідність в отриманні інформації щодо обсягу та обігу коштів на банківських рахунках, відкритих по ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП - НОМЕР_2 ) в установі банку із зазначенням контрагентів, а також дати та суми операцій, призначення платежів, які подавались до банку, з метою використання інформації при проведенні перевірки.
Відомості, які містяться в Єдиному державному реєстрі, контролюючі органи отримують у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами Центрального контролюючого органу.
На підставі статей 20, 77, 82 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VІ, п. 2 ч.1 ст. 13, ст. 25 р.IV Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (зі змінами та доповненнями) у зв'язку зі змінами пп.69.352 п.69 підрозд.10 р.ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VІ, внесеними Законом України від 09 листопада 2023 року №3453-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо скасування мораторію на проведення податкових перевірок», наказу Головного управління Державної податкової служби у м. Києві від 08 лютого 2024 №673-п та плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2024 рік, головними державними інспекторами відділу планових перевірок оподаткування фізичних осіб управління податкового аудиту фізичних осіб: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 проведена документальна планова виїзна перевірка платника податків ОСОБА_3 (далі - платник ОСОБА_3 ), податкова адреса: АДРЕСА_1 , з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по 31.12.2022, дотримання законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2018 по 31.12.2022.
Копію наказу від 08.02.2024 №673-п про проведення документальної планової виїзної перевірки та повідомлення від 08.02.2024 №122/26-15-24-02-01 направлено за податковою адресою платнику податків ОСОБА_3 поштою 08.02.2024 рекомендованим листом з повідомленням про вручення, які отримані платником 23.02.2024.
За результатами перевірки з урахуванням зазначених порушень, встановлено заниження єдиного внеску, що підлягає сплаті в загальній сумі 433922,94грн, в тому числі по наступних періодах: за 2018 - 126135,24грн, 2020 - 46757,70грн, 2021 - 1650,0грн, 2022 - 259380,0грн, чим порушено абзац 3 частини 8 статті 9 Закону №2464-VI. В порушення пп.49.18.1 п.49.18 ст.49 р.ІІ, п.203.1 ст.203 р.V ПКУ №2755-VI, платником податку ОСОБА_3 не подані податкові декларації з податку на додану вартість у періоді, що перевірявся, а саме: за лютий 2022, березень 2022, квітень 2022, травень 2022, червень 2022, липень 2022, серпень 2022, вересень 2022, жовтень 2022, листопад 2022, грудень 2022 до контролюючих органів. В порушення пп.49.18.1 п.49.18 ст.49 р.ІІ, п.223.2 ст.223 р.ІХ ПКУ №2755-VI, платник податків ОСОБА_3 не подані декларації акцизного податку по наступним періодам: березень 2019; лютий - грудень 2022 року. З метою отримання документів, необхідних для перевірки дотримання вимог Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг ", в ході перевірки платнику ОСОБА_3 направлялись запити про надання документів та письмових пояснень від 21.02.2024 №1 та від 29.02.2024 №2 на податкову адресу платника рекомендованими листами з повідомленнями про вручення і на електронні адреси: ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 , які вказані у податковій звітності платника.
Також, за результатами перевірки встановлено ненадання посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всіх документів, що належать або пов'язані з предметом перевірки, чим порушено п. 44.1, п. 44.3, п. 44.6 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010р. із змінами та доповненнями.
Керуючись статтями 20 та 73 Податкового кодексу Головним управлінням ДПС у м. Києві було направлено запит від 21.02.2024 № 12909/6/26-15-24-02-01-08 до АТ «ОЩАДБАНК» щодо надання інформації про обсяг та обіг коштів в розрізі контрагентів з наданням дати проведення операцій, суми платежів, призначення платежів по відкритим рахункам в банку (копія додається).
Однак, АТ «ОЩАДБАНК» у своїй відповіді від 28.02.2024 № 46/12-06/22455/2024 повідомив, що запитувана інформація є банківською таємницею та не може бути надана (копія додається).
Представником ФОП ОСОБА_3 надавалось на адресу ГУ ДПС у м. Києві заперечення на акт ГУ ДПС у м. Києві від 12.03.2024 р. № /Ж5/26-15-24-02-01/2632712503 та надавались первинні банківські, бухгалтерські документи. При розгляді заперечення контролюючому органу повідомлялось, що необхідні документи будуть йому надані. Однак, контролючий орган відмовив у проведені документальної перевірки та повернув документи.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За вимогами ч. 2 ст. 32 Конституції України не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
За положеннями пп. пп. 19-1.1.1, 19-1.1.2 п. 19-1.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України (далі - ПК України), контролюючі органи виконують, зокрема, такі функції: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків; контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.
Як визначено у пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають правопроводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Аналогічне положення закріплене у п. 75.1. ст. 75 ПК України, відповідно до якого, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до підпункту 41.1.1 пункту 41 статті 41 Податкового кодексу контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених пунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску. А також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
У свою чергу повноваження і функції контролюючих органів визначаються Податковим кодексом, Митним кодексом України та законами України. Розмежування повноважень і функціональних обов'язків контролюючих органів визначається законодавством України (пункт 41.5 статті 41 Податкового кодексу).
Статтею 20 Податкового кодексу України передбачено право центрального органу Документ сформований в системі «Електронний суд» 27.03.2024 4 виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальних органів як контролюючих органів аналізувати фінансовий стан платника податків, що має податковий борг, та стан забезпечення такого боргу податковою заставою (пп. 20.1.1-1 п. 20.1), отримувати безоплатно від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності та їх посадових осіб, у тому числі від органів, які забезпечують ведення відповідних державних реєстрів (кадастрів), інформацію, документи і матеріали (пп. 20.1.3 п. 20.1); отримувати безоплатно від платників податків, а також від установ Національного банку України, банків та інших фінансових установ довідки у порядку, встановленому Законом України "Про банки і банківську діяльність" та цим Кодексом, довідки та/або копії документів про наявність банківських рахунків, а на підставі рішення суду - інформацію про обсяг та обіг коштів на рахунках, у тому числі про ненадходження в установлені строки валютної виручки від суб'єктів господарювання, інформацію про договори боржника про зберігання цінностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа, що охороняється банком (пп. 20.1.5 п. 20.1).
Підпункт 20.1.45. пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу кореспондує право контролюючого органу право здійснювати щоденну обробку даних та інформації електронного кабінету, необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку.
Разом з тим, пунктом 61.1. статті 61 Податкового кодексу визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Податковий контроль здійснюється шляхом, серед іншого, інформаційноаналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.
Інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій. (Пункт 71.1. статті 71 Податкового кодексу)
Крім того, згідно з п. 63.12 ст. 63 Податкового кодексу, інформація, що збирається, використовується та формується контролюючими органами у зв'язку з обліком платників податків, вноситься до інформаційних баз даних.
Пунктом 74.3 ст. 74 Кодексу визначено, зокрема, що зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань. Слід зауважити, що діяльність податкових органів безпосередньо пов'язана з необхідністю володіння інформацією, що має конфіденційний чи навіть таємний характер.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, а забезпечення економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу (ст. 17 Конституції України).
Відповідно до п. 73.4 ст. 73 ПК України, інформація про наявність та рух коштів на рахунках платника податків надається в обсягах більших, ніж передбачені пунктом 73.3 цієї статті, банками та іншими фінансовими установами контролюючим органам за рішенням суду. Для отримання такої інформації контролюючий орган звертається до суду.
Пунктом 4 ч. 1 ст. 348 ЦПК України передбачено, що у заяві до суду про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичної або фізичної особи має бути зазначено обґрунтування необхідності та обставини, за яких вимагається розкрити інформацію, що містить банківську таємницю, щодо особи, із зазначенням положень законів, які надають відповідні повноваження, або прав та інтересів, які порушено.
Відповідно до пп.78.1.5 п.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: платником податків подано в установленому порядку контролюючому органу заперечення до акта перевірки в порядку, визначеному пунктом 86.7 статті 86 цього Кодексу, або скаргу на прийняте за її результатами податкове повідомлення-рішення, в яких вимагається повний або частковий перегляд результатів відповідної перевірки або скасування прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення у разі якщо платник податків у своїй скарзі (запереченнях) посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об'єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали предметом оскарження.
Згідно п. 81.1. ст. 81 ПК України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Відповідно до роз'яснень Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, у пункті 12 «Про судову практику в цивільних справах про розкриття банками інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб» № 10 від 30.09.2011 року, відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У зв'язку із цим у разі, якщо підставою звернення до суду, зокрема, органу державної податкової служби із заявою про розкриття банківської таємниці, є дії порушника податкового законодавства і стосовно таких дій для цих органів відповідними спеціальними законами передбачений спосіб реагування, то суд не має підстав для задоволення заяви. Винятком є обґрунтовані посилання заявника на неможливість вчинення ним дій відповідно до способів реагування, передбачених зазначеними законами. Зокрема, це можуть бути обґрунтовані посилання з поданням відповідних доказів про те, що особа, щодо якої вимагається розкриття банківської таємниці, не знаходиться за місцем своєї реєстрації; підтверджена неможливість вручення повідомлення з копією наказу про проведення документальної перевірки тощо.
Аналогічні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 18.11.2019 року у справі № 752/19172/18 та від 28.05.2020 року у справі № 761/13288/19.
Відповідно до ч. 1 ст. 1076 ЦК України, банк гарантує таємницю банківського рахунка, операцій за рахунком і відомостей про клієнта. Відомості про операції та рахунки можуть бути надані тільки самим клієнтам або їхнім представникам. Іншим особам, у тому числі органам державної влади, їхнім посадовим і службовим особам, такі відомості можуть бути надані виключно у випадках та в порядку, встановлених законом про банки і банківську діяльність.
Згідно ст. 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність», інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку, є банківською таємницею. Банківською таємницею, зокрема, є: 1) відомості про банківські рахунки клієнтів, у тому числі кореспондентські рахунки банків у Національному банку України; 2) операції, які були проведені на користь чи за дорученням клієнта, здійснені ним угоди; 3) фінансово-економічний стан клієнтів; 4) системи охорони банку та клієнтів; 5) інформація про організаційно-правову структуру юридичної особи - клієнта, її керівників, напрями діяльності; 6) відомості стосовно комерційної діяльності клієнтів чи комерційної таємниці, будь-якого проекту, винаходів, зразків продукції та інша комерційна інформація; 7) інформація щодо звітності по окремому банку, за винятком тієї, що підлягає опублікуванню; 8) коди, що використовуються банками для захисту інформації; 9) інформація про фізичну особу, яка має намір укласти договір про споживчий кредит, отримана під час оцінки її кредитоспроможності.
Порядок розкриття банківської таємниці визначений ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність». Цією нормою визначено коло осіб, на вимогу яких розкривається банківська таємниця, підстави її розкриття та обсяг інформації, яка надається.
Виходячи зі змісту ч. 1 ст. 62 Закону, підставами для розкриття банками інформації, яка містить банківську таємницю, є: по-перше, письмовий запит або дозвіл власника інформації; по-друге, письмова вимога або рішення суду; по-третє, письмова вимога уповноважених державних органів, перелік яких визначено законом і є вичерпним.
З аналізу зазначеної правової норми слідує, що на вимогу відповідних уповноважених державних органів банк вправі надати інформацію, яка містить банківську інформацію, у межах і обсягах, визначених цим та іншими законами, тобто банки надають обмежену законом інформацію.
Відповідно до п. 5 глави 3 Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці, затверджених постановою Правління Національного банку України від 14.07.2006 року № 267, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 03.08.2006 року за № 935/12809, банки зобов'язані виконувати рішення суду про розкриття інформації, що становить банківську таємницю, у порядку, установленому законодавством України. За рішенням суду про розкриття інформації, що становить банківську таємницю, банк розкриває інформацію в обсязі, визначеному рішенням суду.
Разом з тим, відповідно до п. 82.1 ст. 82 Податкового кодексу України тривалість перевірок, визначених у статті 77 цього Кодексу, не повинна перевищувати 30 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 10 робочих днів, інших платників податків - 20 робочих днів. Продовження строків проведення перевірок, визначених у статті 77 цього Кодексу, можливе за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу не більш як на 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - не більш як на 5 робочих днів, інших платників податків - не більш як на 10 робочих днів.
Відповідно до матеріалів справи ГУ ДПС у м. Києві провело документальну планову виїзну перевірку ФОП ОСОБА_8 з 21.02.2024 по 05.03.2024, в свою чергу, матеріали спраив не містять доказів рішення керівника про продовження строків перевірки.
За таких обставин суд вважає, що ГУ ДПС у м. Києві не вжито всіх передбачених чинним законодавством способів отримання запитуваної інформації, та прострочено строки проведення перевірки.
Аналізуючи викладене, суд дійшов висновку, що заява ГУ ДПС у м. Києві про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, не підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 19-1, 20, 73, 75, 77, 81 Податкового кодексу України, ст. 1076 Цивільного кодексу України, ст. ст. 60, 62 Закону України «Про банки та банківську діяльність», ст. ст. 2, 4, 19, 23, 76-81, 95, 263-265, 268, 273, 293, 294, 347-350, 354, 430 Цивільного процесуального кодексу України, пп. 15.5 п. 15 Розділу ХІІІ Перехідні положення Цивільного процесуального кодексу України, суд -
У задоволені заяви Головного управління ДПС у м.Києві, зацікавлені особи: Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України», ФОП ОСОБА_3 про розкриття інформації, що містить банківську таємницю, відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене особою, щодо якої банк розкриває банківську таємницю, або заявником у п'ятиденний строк шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду.
Копії рішення направити банку, що обслуговує юридичну або фізичну особу, та заявнику.
Суддя: Т.В. Остапчук