Провадження 2-о/557/34/2024
Справа 557/716/24
про залишення заяви без руху
01 травня 2024 року с-ще Гоща
Суддя Гощанського районного суду Рівненської області Оленич Ю.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, про встановлення факту, що має юридичне значення,
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, у якій просить встановити факт належності їй, виданих 23 квітня 2024 року Радивилівським трудовим архівом архівних довідок № 177/01-14 та № 178/01-14.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
При прийнятті до свого провадження заяви, поданої в порядку окремого провадження, суддя вирішує питання відповідності її вимогам розділу IV «Окреме провадження» ЦПК України, а також загальним вимогам до заяви, передбаченим ст.ст. 175, 177 ЦПК України.
У п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз'яснено, що вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту.
Недотримання обов'язкових вимог до змісту заяви є перешкодою до відкриття провадження у справі.
Зі змісту поданої заяви та доданих до неї документів вбачається, що дана заява підлягає залишенню без руху, оскільки не відповідає вимогам ст.ст. 175, 318 ЦПК України та має недоліки, що перешкоджають вирішенню питання про відкриття провадження у справі.
Згідно з п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Відповідно до ст. 318 ЦПК України у заяві про встановлення юридичного факту повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
Так, в обґрунтування заявлених вимог заявник зазначає, що встановлення факту належності архівних довідок № 177/01-14 та № 178/01-14, які видані 23 квітня 2024 року Радивилівським трудовим архівом, необхідне заявнику для реалізації її права на призначення пенсії. Після звернення ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області за консультацією щодо виходу на пенсію та зарахування страхового стажу для призначення пенсії, їй було повідомлено, що в поданих довідках наявні розбіжності у написанні її даних.
Однак, у порушення вимог ст.ст. 175, 318 ЦПК України, до заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, заявником не надано доказу звернення до Головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області з питання призначення пенсії та відмови у такому призначенні.
Окремо суддею звертається увага на те, що у заяві не зазначені відомості про наявність або відсутність електронного кабінету в учасників провадження та долучені до заяви копії документів належним чином не засвідчені заявником.
Зазначені вище недоліки позбавляють суд можливості відкрити провадження за цією справою та призначити її до судового розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, або не сплачено судовий збір, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
При вирішенні питання про залишення заяви без руху враховується практика Європейського суду з прав людини (рішення Суду у справі «De Geouffre de la Pradelle проти Франції», №12964/87, § 28, від 16 грудня 1992 pоку), де зазначено, що реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких не допустити судовий процес у безладний рух.
За таких обставин, заяву належить залишити без руху. Визначені вище недоліки мають бути усунуті у семиденний строк з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 175, 177, 185, 260, 318 ЦПК України, суддя
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, про встановлення факту, що має юридичне значення залишити без руху і надати заявниці семиденний строк з дня отримання ухвали для усунення недоліків.
У випадку не усунення недоліків у визначений судом термін, заява буде вважатися не поданою та повернута заявниці.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.В. Оленич