ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
22.10.2007
м.Київ
№ 6/431-А
18.02
За позовом Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі газопромислового управління "Шебелинкагазвидобування"
До відповідача Міністерства фінансів України
Про визнання наказу таким, що не відповідає законодавству
Суддя Ковтун С.А. (головуючий)
Суддя Кондратова І.Д.
Суддя Паламар П.І.
Представники:
Від позивача Бєлєвцов В.О. (за дов.)
Від відповідача Іщенко Р.А. (за дов.)
Обставини справи:
До господарського суду міста Києва звернулася з позовом дочірня компанія "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі газопромислового управління "Шебелинкагазвидобування" до Міністерства фінансів України про визнання наказу відповідача № 66 від 08.04.1996 "Про затвердження Положення про порядок розрахунків з бюджетом за різницю в цінах на природний газ власного видобутку" таким, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, а саме: Конституції України, Закону України "Про систему оподаткування", постанові Кабінету Міністрів України № 1033 від 22.12.1995 "Про порядок забезпечення природним газом народного господарства і населення у 1996 році", постанові Кабінету Міністрів України № 147 від 27.02.1993 (що діяла на момент видання спірного наказу), якою затверджено положення "Про Міністерство фінансів України".
Невідповідність оскаржуваного наказу вищенаведеними нормативним актам, на думку позивача, полягає у наступному:
- постановою Кабінету Міністрів України № 1033 від 22.12.1995, на виконання якої відповідачем було видано наказ № 66 від 08.04.1996, не надано останньому повноважень щодо визначення порядку внесення платежів до бюджету;
- Положення про Міністерство фінансів України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 147 від 27.02.1993, не наділяло відповідача повноваженнями щодо встановлення будь-яких платежів до бюджету;
- оскаржуваним наказом встановлені платежі до бюджету, які не передбачені Законом України "Про систему оподаткування".
Відповідач позовні вимоги відхилив повністю, виклавши свої заперечення у поданому суду відзиві. Зокрема, за твердженням відповідача, оскаржуваний акт не суперечить постанові Кабінету Міністрів України № 1033 від 22.12.1995 та Положенню про Міністерство фінансів України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 147 від 27.02.1993, і прийнятий в межах компетенції. Суми різниці в цінах на газ не є податковими зобов'язаннями, не набувають статусу податкового боргу, а тому не підпадають під дію Закону України "Про систему оподаткування". Крім того, відповідач посилається на пропущення позивачем строку звернення до адміністративного суду, передбаченого ст. 99 КАС України.
Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
Правовідносини, які виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів у 1996 році регулювалися Законом України "Про бюджетну систему України" № 512-ХІІ від 05.12.1990.
Відповідно до вказаного Закону державний бюджет затверджується законом України і його доходи утворюються за рахунок надходжень від сплати фізичними і юридичними особами податків, зборів та інших обов'язкових платежів, надходжень з інших джерел, встановлених законодавством України.
Організацію складання Державного бюджету України частиною 4 статті 26 Закону України "Про бюджетну систему України" було покладено на Кабінет Міністрів України, яка повинна здійснюватись відповідно до засад державного регулювання економічного і соціального розвитку України, міждержавних відносин, визначених Верховною Радою України у бюджетній резолюції.
22.12.1995 Кабінетом Міністрів України на виконання покладених на нього законодавством повноважень було прийнято постанову № 1033 "Про порядок забезпечення природним газом народного господарства і населення в 1996 році". Пунктом 5 вказаної постанови доручено Міністерству фінансів передбачити у Державному бюджеті України на 1996 рік кошти на природний газ для потреб бюджетних організацій, компенсації різниці в цінах на газ, що споживається населенням, та забезпечити щомісячне виділення цих коштів корпорації "Укргаз" і підприємству "Київгаз".
Закон України "Про Державний бюджет України на 1996 рік" прийнято Верховною Радою України 22.03.1996. Одним із джерел надходжень до Державного бюджету України на 1996 рік, відповідно до ст. 3 Закону України "Про Державний бюджет України на 1996 рік", є надходження від різниці в цінах на природний газ.
В силу ч. 1 ст. 36 Закону України "Про бюджетну систему України" організацію виконання Державного бюджету України було покладено на Кабінет Міністрів України, який здійснює організацію виконання через Міністерство фінансів України, міністерства, відомства, інші органи державної виконавчої влади, Уряд Автономної Республіки Крим, виконавчі органи місцевих Рад народних депутатів.
23.04.1996 Міністерством фінансів України прийнято наказ № 66 "Про затвердження Положення про порядок розрахунків з бюджетом за різницю в цінах на природний газ власного видобутку".
Положення про порядок розрахунків з бюджетом за різницю в цінах на природний газ власного видобутку, згідно з преамбулою, вводиться відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.12.1995 № 1033 "Про порядок забезпечення природнім газом народного господарства і населення в 1996 році", і визначає платників різниці в цінах на природний газ власного видобутку, порядок визначення вказаної різниці, строки її сплати, встановлює відповідальність за порушення сплати різниці в цінах на природний газ, а також покладає контроль за правильністю обчислення і своєчасністю сплати різниці на державні податкові інспекції.
На час прийняття наказу № 66 Міністерство фінансів України здійснювало свою діяльність на підставі Положення про Міністерства фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 147 від 27.02.1997.
Відповідно до підпункту 3 пункту 4 Положення Міністерство фінансів України організує виконання державного бюджету по доходах і видатках, здійснює фінансування видатків у межах наявних фінансових ресурсів у Державному бюджеті по видатках. Разом з іншими центральними органами державної виконавчої влади, Радою Міністрів Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською місцевими державними адміністраціями, виконкомами місцевих Рад народних депутатів забезпечує надходження доходів до державного бюджету та вживає заходів до ефективного витрачання бюджетних коштів.
Мінфін у межах своїх повноважень видає на основі і на виконання чинного законодавства накази, організує і контролює їх виконання (п. 7 Положення).
Таким чином, прийняття оскаржуваного наказу пов'язано з організацією виконання Державного бюджету України на 1996 рік щодо забезпечення надходження різниці і цінах на природний газ, обов'язок передбачення у Державному бюджеті України на 1996 рік коштів для чого було покладено на відповідача постановою Кабінету Міністрів України № 1033 від 22.12.1995.
Отже, наказ № 66 від 23.04.1996 прийнято у межах повноважень та у відповідності до бюджетного законодавства, чинного на час прийняття, і він не суперечить постанові Кабінету Міністрів України № 1033 від 22.12.1995 та Положенню про Міністерство фінансів України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 147 від 27.02.1993.
Також відсутні правові підстави для оцінки оскаржуваного наказу на відповідність Закону України "Про систему оподаткування".
Види податків і зборів (обов'язкових платежів) встановлені статтями 14, 15 цього Закону і їх перелік є вичерпним, серед яких відсутній платіж з різниці в цінах на природний газ.
У свою чергу, як зазначено вище, доходи державний бюджет утворюються за рахунок надходжень від сплати фізичними і юридичними особами податків, зборів та інших обов'язкових платежів, надходжень з інших джерел, встановлених законодавством України.
З огляду на викладене, надходження від різниці в цінах на природний газ є інше джерело доходу державного бюджету, що встановлене законодавством України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 7, 17, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, п. 6 прикінцевих та перехідних Кодексу адміністративне судочинство України, господарський суд міста Києва, -
У задоволенні позову відмовити повністю.
Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Дана постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ковтун С.А. (головуючий)
Суддя Кондратова І.Д.
Суддя Паламар П.І.
Постанова підписана 3 грудня 2007 року