Постанова від 01.05.2024 по справі 288/1012/24

Справа № 288/1012/24

Провадження № 3/288/797/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 травня 2024 року смт. Попільня

Суддя Попільнянського районного суду Житомирської області Рудник М.І., за участю секретаря судових засідань - Колодяжної Н.В., прокурора - Шпірука М.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши справу, яка надійшла з Житомирської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони центрального регіону про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець та житель АДРЕСА_1 ,

місце роботи: ІНФОРМАЦІЯ_2 - начальник 5 відділу, РНОКПП: НОМЕР_1 ,

за частиною 2 статті 172-15 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

У статті 1 Закону України № 1932-ХІІ від 06 грудня 1991 року «Про оборону України» надано роз'яснення терміну особливий період, яким є період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій (абзац 5 статті 1 Закону України № 354-ХІІ від 21 жовтня 1993 року «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Згідно з частиною 8 статті 4 Закону України № 354-ХІІ від 21 жовтня 1993 року «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, що затверджений Законом України № 2102-ІХ від 24 лютого 2022 року, у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оброни України введений воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Крім того, 24 лютого 2022 року набрав чинності Указ Президента України № 69/2022 від 24 лютого 2022 року «Про загальну мобілізацію». Мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.

Указами Президента України № 133/2022 від 14 березня 2022 року та 259/2022 від 18 квітня 2022 року, затвердженими Законами України № 2119-ІХ від 15 березня 2022 року та № 2212-ІХ від 21 квітня 2022 року, у зв'язку із триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оброни України продовжено строк дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року та з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України № 341/2022 від 17 травня 2022 року, № 573/2022 від 12 серпня 2022 року та № 757/2022 від 07 листопада 2022 року, затвердженими Законами України № 2263-IX від 22 травня 2022 року, № 2500- IX від 15 серпня 2022 року та № 2738-ІХ від 16 листопада 2022 року, у зв'язку із триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оброни України продовжено строк дії воєнного станув Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року, з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року та з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року, строком на 90 діб.

Указом Президента України № 58/2023 від 06 лютого 2023 року «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України № 2915-ІХ від 07 лютого 2023 року, у зв'язку із триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оброни України продовжено строк дії воєнного станув Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.

Указом Президента України № 254/2023 від 01 травня 2023 року «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України № 3057-ІХ від 02.05.2023 року, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оброни України продовжено строк дії воєнного станув Україні з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.

Указом Президента України № 451/2023 від 26 липня 2023 року «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оброни України продовжено строк дії воєнного станув Україні з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.

Указом Президента України № 735/2023 від 06 листопада 2023 року «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України № 3430-ІХ від 08.11.2023, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оброни України продовжено строк дії воєнного станув Україні з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб.

Указом Президента України № 49/2024 від 5 лютого 2024 року «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оброни України продовжено строк дії воєнного станув Україні з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.

Відповідно до статті 1 Закону України № 389-VIII від 12 травня 2015 року «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Виходячи із вищевикладеного вбачається, що особливий період охоплює собою мобілізацію, воєнний час та частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Таким чином, починаючи з 24 лютого 2022 року та по теперішній час в Україні діє режим воєнного стану, який є особливим періодом.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про Збройні Сили України», Збройні Сили України провадять свою діяльність на засадах: вірності конституційному обов'язку та військовій присязі; верховенства права, законності та гуманності, поваги до людини, її конституційних прав і свобод; виховання військовослужбовців на патріотичних, бойових традиціях Українського народу, додержання військової дисципліни.

Згідно ст. 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними законами, посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Відповідно до ст. ст. 11, 241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, кожен військовослужбовець зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати обов'язки; піклуватися про збереження свого здоров'я, не приховувати хвороб, суворо додержуватися правил особистої, громадської гігієни та утримуватися від шкідливих звичок (куріння і вживання алкоголю).

Дисциплінарний статут Збройних Сил України передбачає визначення військової дисципліни - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України. Військова дисципліна зокрема зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самого і стримувати інших від негідних вчинків.

Відповідно до п.7 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою КМУ №154 від 23.02.2022, (далі - Положення) районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.

Відповідно до п. 9 Положення, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам.

Згідно абз. 1 ст. 14, абз. 5 ст. 15 Положення керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідають за військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також зобов'язані організовувати ведення персонально-якісного обліку (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) призовників, військовозобов'язаних та резервістів, обліку транспортних засобів, що підлягають передачі Збройним Силам та іншим військовим формуванням під час мобілізації та у воєнний час .

У відповідності до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 25.08.2021року № 29 ОСОБА_1 призначено на посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 , яку останній обіймає по даний час.

Відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які, серед іншого, визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Порядок проведення медичного огляду військовозобов'язаних військово- лікарськими комісіями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі - ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 ) та оформлення постанов ВИК визначений главами 3, 22 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення 402).

Пунктом 22.5 глави 22 розділу II Положення 402 передбачено, що свідоцтво про хворобу у воєнний час складається на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Згідно підпункту «б» пункту 22.6 глави 22 розділу II Положення 402, у воєнний час оформлене ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 свідоцтво про хворобу щодо офіцера запасу підлягає розгляду, а постанова ВЛК про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, яка міститься у зазначеному свідоцтві, затвердженню ВЛК регіону, тобто штатною ВЛК. Свідоцтва про хворобу оформлені у ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 мають надсилатися до штатної ВЛК не пізніше п'ятиденного терміну після проведеного медичного огляду офіцерів запасу, як передбачено пунктом 22.3 глави 22 розділу II Положення.

Таким чином, в умовах воєнного стану, не надання ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 на затвердження постанови до штатної ВЛК про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку щодо офіцера запасу, оформленої свідоцтвом про хворобу, є порушенням вищезазначених вимог Положення.

Оформлені довідками постанови ВЛК вважаються такими, що не набрали законної сили та не являються підставами для виключення офіцерів запасу з військового обліку за станом здоров'я.

До 24.05.2023 року по Житомирській області штатною ВЛК регіону була 11-та регіональна військово-лікарська комісія Міністерства оборони України (м. Вінниця).

Однак начальник ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 не дотримався вищевказаних вимог законодавства, свої обов'язки належним чином не виконував, вчинив адміністративне порушення, пов'язане з проходженням військової служби за наступних обставин.

Згідно отриманої інформації у ході досудового розслідування кримінального провадження 42023062360000019 від 10.08.2023 року за фактом незаконного зняття з військового обліку у період часу з 24.02.2022 року по 07.08.2023 року понад двохсот офіцерів запасу, за ознакам кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 425 КК України, на підставі довідки штатної ВЛК, без оформлення та затвердження 11 Регіональною ВЛК свідоцтва про хворобу за станом здоров'я виключено з військового обліку 4 офіцерів запасу ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Зокрема, 31.10.2022 року безпідставно виключений з військового обліку за станом здоров'я офіцер запасу ОСОБА_2 .

Так, щодо вищевказаного офіцера запасу начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 допущено прийняття рішення про виключення з військового обліку офіцерів запасу та проставлення відповідних відміток в документах особової справи на вказаного офіцера запасу, на підставі довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 від 26.10.2022 року № 3638/8, (а не відповідного свідоцтва про хворобу). При цьому, ні довідка ВЛК від 26.10.2022 року № 3638/8, ні свідоцтво на хворобу, до штатної ВЛК регіону не направлялися на розгляд/затвердження.

Дата вчинення правопорушення: 31.10.2022 року.

Також, 13.09.2022 року безпідставно виключений з військового обліку за станом здоров'я офіцер запасу ОСОБА_3 .

Щодо вищевказаного офіцера запасу начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 допущено прийняття рішення про виключення з військового обліку офіцерів запасу та проставлення відповідних відміток в документах особової справи на вказаного офіцера запасу, на підставі довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 від 13.09.2022 року № 3035/16, (а не відповідного свідоцтва про хворобу). При цьому, ні довідка ВЛК від 13.09.2022 року № 3035/16, ні свідоцтво на хворобу, до штатної ВЛК регіону не направлялися на розгляд/затвердження.

Дата вчинення правопорушення: 13.09.2022 року.

12.09.2022 року безпідставно виключений з військового обліку за станом здоров'я офіцер запасу ОСОБА_4 .

Так, щодо вищевказаного офіцера запасу начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 допущено прийняття рішення про виключення з військового обліку офіцерів запасу та проставлення відповідних відміток в документах особової справи на вказаного офіцера запасу, на підставі довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 від 12.09.2022 року № 5/2670, (а не відповідного свідоцтва про хворобу). При цьому, ні довідка ВЛК від 12.09.2022 року № 5/2670, ні свідоцтво на хворобу, до штатної ВЛК регіону не направлялися на розгляд/затвердження.

Дата вчинення правопорушення: 12.09.2022 року.

Слід вказати, що зазначені порушення закону також встановлено ІНФОРМАЦІЯ_6 під час проведення службового розслідування (акт службового розслідування від 12.09.2023 № 19276).

Згідно із ч. 2 ст. 172-15 КУпАП недбале ставлення військової службової особи до військової служби вчинене в умовах особливого періоду є діяннями, що віднесені до адміністративних правопорушень.

Відповідно до ст. 172-13 КУпАП визначено, що під військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним дорученням повноважного командування.

Таким чином, начальник ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 є військовою службовою особою.

Відповідно до ст. 26 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно- правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до статей 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України. Військова дисципліна, зокрема, зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.

Таким чином, начальник ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, в умовах особливого періоду, недбало ставлячись до військової служби та виконання своїх обов'язків, 12.09.2022 року, 13.09.2022 року та 31.10.2022 року під час проходження військової служби у ІНФОРМАЦІЯ_7 , перебуваючи у місці розташування підрозділу ( АДРЕСА_1 ), у порушення вимог п.п. 14, 15 Положення, п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», п.п. 22.5, 22.6 глави 22 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року № 402, ст. ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, без оформленого та затвердженого 11 Регіональною ВЛК свідоцтва про хворобу, незаконно виключив з військового обліку офіцерів запасу ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 та проставив відповідні відмітки про виключення з військового обліку, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.

Датою виявлення вказаних правопорушень: є дата складання протоколу, а саме 22.04.2024 року, тобто момент з'ясування всіх необхідних даних, оскільки лише після їх отримання можливо встановити всі необхідні ознаки складу правопорушення за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, визнав повністю та пояснив, що дійсно незаконно виключив з військового обліку офіцерів запасу ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 та проставив відповідні відмітки про виключення з військового обліку. По даному факту було проведено службове розслідування та притягнуто його до дисциплінарної відповідальності за вказані правопорушення. Щиро розкаюється у вчиненому та просить суворо не карати.

Прокурор обставини викладені у протоколах про вчинення адміністративних правопорушень підтримав, зазначив, що ОСОБА_1 характеризується виключно з позитивної сторони, просить визнати винним та притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП та призначити йому стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі, визначеному санкцією даної статті на момент вчинення адміністративних правопорушень, а саме: в розмірі 145 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 2465,00 гривень.

Крім повного визнання ОСОБА_1 своєї вини, його вина у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 2 статті 172-15 КУпАП підтверджується:

- протоколами про адміністративне правопорушення № 27, 28, 29 від 22 квітня 2024 року відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП;

- витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42023062360000019 від 10.08.2023 року за ч. 4 ст. 425 КК України;

- постановою про визначення (заміну) групи прокурорів від 14.09.2023 року;

- повідомленням № 398/10183 від 26 вересня 2023 року Військово-лікарської комісії Збройних Сил України;

- супровідним листом з додатками № 10519 від 20 вересня 2023 року ІНФОРМАЦІЯ_8 ;

- Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 № 394 від 12.09.2023 року «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності»;

- актом службового розслідування від 12.09.2023 року;

- листом № 502/2/1/6/1613 від 29.08.2023 року В/ч НОМЕР_2 ;

- повідомленням В/ч НОМЕР_2 ;

- витягом з Наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 № 377 від 29.08.2023 року «Про призначення службового розслідування щодо виявлених в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки Житомирської області фактів незаконного виключення офіцерів запасу з військового обліку, упродовж 2022-2023 років»;

- повідомленням № 5/1683 від 03.04.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_9 ;

- витягом із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_10 по (стройовій частині) № 29 від 25.08.2021 року;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_1 від 17.04.2024 року;

- постановою про закриття кримінального провадження від 22.04.2024 року;

- протоколами огляду предметів та документів від 10.04.2024 року, 11.04.2024 року;

- довідкою військово-лікарської комісії № 3638/8 від 26 жовтня 2022 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_11 відносно ОСОБА_2 ;

- довідкою військово-лікарської комісії № 3035/16 від 13 вересня 2022 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_11 відносно ОСОБА_5 ;

- довідками військово-лікарської комісії № 5/378 від 05 квітня 2022 року та № 5/2659 від 12 вересня 2022 року, виданих ІНФОРМАЦІЯ_12 відносно ОСОБА_4 ;

-картою медичного огляду резервіста від 05 квітня 2022 року відносно ОСОБА_4 ;

-картою медичного огляду від 05 вересня 2022 року відносно ОСОБА_4 .

Вище наведені докази на переконання суду є належними, допустимими та достовірними.

Оцінюючи досліджені докази в їх сукупності, суддя приходить до висновку про доведеність винуватості ОСОБА_1 у скоєнні адміністративних правопорушень та кваліфікує його дії за ч. 2 ст.172-15 КУпАП - недбале ставлення військової службової особи до військової служби вчинене в умовах особливого періоду.

Згідно з ч.7 ст. 38 КУпАП, у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.

Оскільки кримінальне провадження № 42023062360000019 від 10.08.2023 року закрито 22 квітня 2024 року постановою першого заступника керівника Житомирської спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Центрального регіону, тому строк накладення адміністративного стягнення відповідно до ч.7 ст. 38 КУпАП не закінчився.

Відповідно до ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Згідно ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до санкції ч. 2 ст.172-15 КУпАП недбале ставлення військової службової особи до військової служби вчинене в умовах особливого періоду, тягне за собою накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.

Відповідно до ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.

Це саме положення міститься і в Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року N 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) де зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Так, 27.01.2023 року набрав чинності Закон України № 2839-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей несення військової служби в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці», який вніс зміни у санкції багатьох статей КУпАП, зокрема і в ст. 172-15 КУпАП. Таким чином, покарання за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, було посилено, а саме: штраф від "від ста сорока п'яти до двохсот вісімдесяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян " підвищили і зараз він сягає "від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян", а арешт з утриманням на гауптвахті підвищили з 7-10 діб до 10-15 діб.

З метою забезпечення дотримання принципів, визначених статтею 1 КУпАП, враховуючи положення статті 8 КУпАП і беручи до уваги той факт, що правопорушення були вчинені ОСОБА_1 12.09.2022 року, 13.09.2022 року та 31.10.2022 року, суддя прийшов до переконання, що при вирішення питання про накладення стягнення на ОСОБА_1 цілком законним є використання положень закону, що містили більш м'яке покарання за вчинення адміністративного правопорушення, передбачено ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, тобто тих положень, що діяли до набуття чинності Закону України № 2839-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей несення військової служби в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці».

Відповідно до ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладанні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.

Обставиною, згідно статті 34 КУпАП, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 , є щире розкаяння винного.

Обставин, згідно статті 35 КУпАП, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , не встановлено.

За даних обставин, суд вважає за доцільне застосувати статтю 36 КУпАП, згідно якої, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

У відповідності до статті 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

За змістом статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно статті 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Суддя, вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши матеріали справи, вважає, що ОСОБА_1 слід визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 172-15 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу, що передбачено санкцією даної статті на час вчинення адміністративних правопорушень.

Відповідно до статті 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись статтями 9, 23, 36, частиною 2 статті 172-15, статтями 245, 251, 280, 283, 284 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 2 статті 172-15 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 145 (ста сорока п'яти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 2465 гривень 00 копійок.

Штраф належить стягнути на наступний рахунок: Отримувач коштів: ГУК у Жит.обл/ТГ смт.Попільня 21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37976485, Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), Рахунок отримувача: UA768999980313060106000006743, 21081100.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму, що становить 605 гривень 60 копійок та зарахувати його на рахунок отримувача: Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Відповідно до статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурором такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення.

Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.

Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Термін звернення до виконання три місяці.

Апеляційна скарга, протест прокурора на постанову про притягнення до адміністративної відповідальності подається до Житомирського апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову, на протязі 10 днів з дня винесення постанови.

Суддя Попільнянського

районного суду М.І.Рудник