Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"21" листопада 2007 р. 09:45 Справа № АС-51/290-07
вх. № 6906/1-51
Суддя господарського суду Харківської області Шарко Л.В.
за участю секретаря судового засідання Шадура А.Ю.
представників сторін
позивача - Горелкова В.М., довіренність № 06ю-343/1373 від 04.06.2007 року
відповідача - не з"явився.
прокурор - Чернишук О.В., посвідчення № 314 від 04.10.2005 року
по справі за позовом Прокурора Червонозаводського району м.Харкова, м. Харків в інтересах держави в особі Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Харків
до ТОВ "Триатлон", м. Харків
про стягнення 5812,50 грн. , -
Прокурор зіернувся до господарського суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача суму адміністративно-господарських санкцій за незайняте робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда у 2005 році в розмірі 2600,00 грн. та суму адміністративно-господарських санкцій за незайняте робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда у 2006 році в розмірі 3212,50 грн. Всього просить суд стягнути з відповідача на користь позивача 5812,50 грн. заборгованості.
19.11.2007 року до канцелярії господарського суду від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі. Клопотання обгрунтовано тим, що на підприємстві відповідача проводиться аудиторська перевірка з 20.10.2007 року до 15.12.2007 року то вся правоустановча та бухгалтерська документація знаходиться на перевірці.
В судовому засіданні 21.11.2007 року прокурор та представник позивача підтримують позовні вимоги в повному обсязі та просять суд задовольнити їх. Проти клопотання відповідача категорично заперечують, посилаючись на те, що необхідності в пред"явленні зазначеної в клопотанні документації, -немає.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився. Про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, шляхом направлення ухвали та повісток, про що в справі є зворотне повідомлення поштового відділення з відміткою про вручення.
Відповідно до частини 1 статті 122 КАС України, адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 3 КАС України, розумний строк - найкоротший строк розгляду і вирішення адміністративної справи, достатній для надання своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту порушених прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Як свідчать матеріали справи, справа неодноразово зупинялась ( ухвали від 04.07.2007 року та 01.11.2007 року), сторонам господарським судом була надана можливість надання усіх доказів в обгрунтування своїх вимог та заперечень за адміністративним позовом. Тому суд не знаходить правових підстав для задоволення клопотання відповідача про зупинення провадження у справі та відхиляє його, як необгрунтоване.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора та представника позивача, суд встановив наступне.
Пунктом 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31 січня 2007 року, передбачено, що суми адміністративно-господарських санкцій перераховуються работодавцями на рахунок відкритий в органах Державного казначейства до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Частиною 1 статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Згідно з ч.1 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Згідно ч.3 ст.20 вищезазначеного Закону сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до ст.19 вищевказаного Закону на підприємстві відповідача у 2005 році норматив для працевлаштування інвалідів складає 1 робоче місце. Згідно форми 10-ПІ «Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів» за 2006 рік, наданого відповідачем, середньооблікова чисенність штатних працівників облікового складу підприємства у 2005 році становила 8 осіб.
Відповідно до даних, наданих відповідачем у звіті, середньооблікова численність інвалідів - штатних працівників на підприємстві становить 0 осіб. Отже відповідачем не виконано норматив 1 робоче місце по працевлаштуванню інвалідів.
Розмір середньорічної заробітної плати на підприємстві відповідача у 2005 році становить - 5200,00 грн.
Таким чином, сума адміністративно-господарських санкцій за не зайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2005 році становить 2600,00 грн.
Відповідно до ст.19 вищевказаного Закону на підприємстві відповідача у 2006 році норматив для працевлаштування інвалідів складає 1 робоче місце. Згідно форми 10-ПІ «Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів» за 2006 рік, наданого відповідачем, середньооблікова чисенність штатних працівників облікового складу підприємства у 2006 році становила 8 осіб.
Відповідно до даних, наданих відповідачем у звіті, середньооблікова численність інвалідів - штатних працівників на підприємстві становить 0 осіб. Отже відповідачем не виконано норматив 1 робоче місце по працевлаштуванню інвалідів.
Розмір середньорічної заробітної плати на підприємстві відповідача у 2006 році становить - 6425,00 грн.
Таким чином, сума адміністративно-господарських санкцій за не зайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2006 році становить 3212,50 грн.
Загальна сума заборгованості складає 5812,50 грн.
Відповідно до частини 3 статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»- підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних программ реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чиним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Суд зазначає, що відповідач у 2005-2006 роках не сприймав заходів щодо забезпечення певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, не надсилав інформацію до районного центру зайнятості, необхідну для організації працевлаштування інвалідів.
Відповідно до ч.11 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, порядок його встановлення визначаються виключно цим Законом. Якщо іншими законами встановлюються нормативи робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, або порядок їх встановлення, відмінні від зазначених у цьому Законі, застосовуються положення цього Закону.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що відповідач не виконав встановлений законодавством обов'язок, а також не сплатив суму адміністративно-господарських санкцій, тому вимоги про стягнення штрафних санкцій обгрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Оскільки провадження по адміністративній справі було відкрито господарським судом до початку діяльності окружного адміністративного суду, відповідно до пунктів 5,6 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" КАС України, то така адміністративна справа розглядається і вирішується господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 18, 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеностіінвалідів в Україні", статтями 6 - 11, 49, 51, 60, 69-71, 76, 79, 86, 94, 104, 122, 128, 138, 139, 159 - 163 , 185, 186, 254, пунктами 5, 6 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України , суд
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Триатлон" (61001, м. Харків, вул. Плеханівська, 18, р/р 26002811602480 в ХОФ АКБ "Укрсоцбанк", МФО 351016, код 14069455) на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (61022, м. Харків, Держпром, 1 під., 1 пов., кімн. 16, код ЄДРПОУ 24134567, р/р 31219230700003 управління Держказначейства у Дзержинському районі, МФО 851011 ГУДК у Харківській області) суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 5812,50 грн.
На постанову через суд першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі. Апеляційна скарга може бути подана через суд першої інстанції протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, якщо протягом цього строку не буде подано заяву про апеляційне оскарження. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана у строк протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Суддя Шарко Л.В.