01 травня 2024 рокуСправа № 495/3950/24
Номер провадження 3/495/1903/2024
Суддя Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Шевчук Ю.В. розглянувши матеріали, що надійшли від Відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » НОМЕР_1 прикордонного загону Південного регіонального управління про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, уродженця смт. Созімський, Кіровської області, місце служби та посади: військова частина НОМЕР_2 Державної прикордонної служби України, молодший інспектор прикордонної служби 1 категорії - номер обслуги групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип В), що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , відділ прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 »,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП,
01.05.2024 до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області із Відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » НОМЕР_1 прикордонного загону Південного регіонального управління надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ПдРУ №268515 від 30.04.2024 (з додатками) відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі КУпАП).
Згідно матеріалів справи, 29.04.2024 о 22 год 30 хв першим заступником начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » капітаном ОСОБА_2 під час здійснення перевірки місць відпочинку особового складу, на території військового містечка в умовах воєнного стану у молодшого інспектора прикордонної служби 1 категорії ОСОБА_1 , що ніс службу в прикордонному наряді «Пост технічного спостереження», було виявлено ознаки вживання алкогольних напоїв, а саме характерний різкий запах з ротової порожнини, нев'язка мова, нестійка хода. ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння у присутності свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 і зізнався, що розпивав алкогольні напої на території військового містечка, несучи службу в прикордонному наряді. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги ст.. 11, 16 розділу 1 частини 1 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, тобто скоїв в умовах особливого періоду, чим вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст.172-20 КУпАП.
30.04.2024 начальником відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » підполковником ОСОБА_7 відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення був складений адміністративний протокол серії ПдРУ №268515.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, однак подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, вину визнає у повному обсязі.
Відповідно до статті 268 Кодексу під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, справу може бути розглянуто лише у випадках коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи в якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. З огляду на наведене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Вивчивши матеріали справи, суддя доходить до наступного висновку.
Відповідно до протоколу про вчинене адміністративне правопорушення від 30.04.2024, 29.04.2024 о 22 год 30 хв першим заступником начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » капітаном ОСОБА_2 під час здійснення перевірки місць відпочинку особового складу, на території військового містечка в умовах воєнного стану у молодшого інспектора прикордонної служби 1 категорії ОСОБА_1 , що ніс службу в прикордонному наряді «Пост технічного спостереження», було виявлено ознаки вживання алкогольних напоїв, а саме характерний різкий запах з ротової порожнини, нев'язка мова, нестійка хода. ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння у присутності свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 і зізнався, що розпивав алкогольні напої на території військового містечка, несучи службу в прикордонному наряді.
Відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності.
Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану на території України» із 05 годин 30 хвилин строком на 30 діб., Указом Президента України №259/2022 від 18 квітня 2022 року воєнний стан продовжено ще на 3 місяці, Указом Президента «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 12.08.2022 № 573/2022, воєнний стан продовжено з 16 листопада 2023 року строком на 90 діб, - до 14 лютого 2024, Указом Президента «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 05.02.2024 №49/2024, затвердженого законом від 06.02.2024 №3564-ІХ, продовжено строком на 90 діб.
Будучи військовослужбовцем Збройних Сил України, відповідно до вимог ст. ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ОСОБА_1 зобов'язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки, бути готовим до виконання завдань, пов'язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, бути хоробрим і дисциплінованим, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців.
Частиною 3 ст.172-20 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за Розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Визначення засад оборони України та підготовки держави до оборони, порядок та підстави призову на військову службу, умови її проходження, правове регулювання соціального і правового статусу військовослужбовців визначаються Законом України «Про оборону України», Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Законом України «Про військовий обов'язок та військову службу». Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Указами Президента України та іншими підзаконними актами.
За змістом статті 3 Закону України «Про оборону України» підготовка держави до оборони в мирний час включає, зокрема, забезпечення Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та правоохоронних органів підготовленими кадрами, озброєнням, військовою та іншою технікою, продовольством, речовим майном, іншими матеріальними та фінансовими ресурсами; розвиток військово-технічного співробітництва з іншими державами з метою забезпечення Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та правоохоронних органів озброєнням, військовою технікою і майном, які не виробляються в Україні; підготовку національної економіки, території, органів державної влади, органів військового управління, органів місцевого самоврядування, а також населення до дій в особливий період.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування. Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань. Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано. Демобілізація - комплекс заходів, рішення про порядок і терміни проведення яких приймає Президент України, спрямованих на планомірне переведення національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на роботу і функціонування в умовах мирного часу, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати мирного часу (стаття 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
Таким чином, особливий період закінчується з прийняттям Президентом України відповідного рішення про переведення усіх інституцій України на функціонування в умовах мирного часу.
Рішень про закінчення особливого періоду на час розгляду справи Президент України не приймав, тобто, особливий період діє в Україні з 17.03.2014 і до теперішнього часу.
Зважаючи на викладене, вина ОСОБА_1 у вчиненні даного правопорушення повністю доводиться зібраними у справі доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ПдРУ № 268515 від 30.04.2024, письмовими поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 від 30.04.2024; письмовими поясненнями капітана ОСОБА_2 від 30.04.2024; письмовими поясненнями старшого лейтенанта ОСОБА_3 від 30.04.2024; письмовими поясненнями майстер-сержанта ОСОБА_4 від 30.04.2024; письмовими поясненнями головного сержанта ОСОБА_5 від 30.04.2024; письмовими поясненнями старшого сержанта ОСОБА_6 від 30.04.2024; Витягом з книги прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип В) список особового складу від 30.04.2024 та іншими матеріалами справи.
Доказів, які б спростовували наведені вище обставини, суду не надано.
Враховуючи викладене, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за обставин, встановлених в судовому засіданні, знайшла своє підтвердження зібраними доказами, і його дії необхідно кваліфікувати за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який вину визнав у повному обсязі, ступінь його вини, ставлення до скоєного, вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі, передбаченому санкцією ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно дост.40-1КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно п. 12 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Так як ОСОБА_1 є військовослужбовцем (військовий квиток № НОМЕР_3 ), він підлягає звільненню від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст.172-20 ч.3, 221, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 винним в здійсненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.3 ст.172-20 КУпАП і піддати його адміністративному стягненню у вигляді штрафу у розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 від сплати судового збору на підставі п.12 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Суддя Юлія ШЕВЧУК