Справа № 345/2812/24
Провадження № 2-а/345/21/2024
01.05.2024 року м. Калуш
Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Якимів Р.В. ознайомившись з матеріалами адміністративного позову ОСОБА_1 до Калуського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовною заявою до Калуського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про скасування постанови від 18.04.2024 про накладення адміністративного стягнення.
Ознайомившись із поданою позовною заявою та доданими до неї документами вважаю, що дана позовна заява не відповідає вимогам ст.ст. 160, 161 КАС України, а тому повинна бути залишена без руху з наступних підстав.
Згідно ч.4 ст. 161 КАС України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких грунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Позивач, який подав до суду даний позов в інтересах позивача не виконав вимоги вищевказаної норми процесуального закону, а саме: не додав до нього копію постанови, яка є предметом спору.
Крім того, в порушення вимог п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України в позовній заяві відповідачем зазначено Калуський РВП ГУНП в Івано-Франківській області, який не є юридичною особою. Працівники органів і підрозділів Національної поліції (поліцейські) при розгляді справи про адміністративне правопорушення діють від імені органів Національної поліції.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 730 від 16 вересня 2015 року «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ», утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції, зокрема, Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області та окремо, Департамент патрульної поліції як міжрегіональний територіальний орган Національної поліції.
З огляду на вищевикладене, існує дві окремі та не підпорядковані один одному юридичні особи публічного права: Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області та Департамент патрульної поліції (одним із структурних підрозділів якого є Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області).
За викладених обставин приходжу до висновку, що позивачу слід визначити коло учасників справи, правильно визначити відповідача, відповідно до вимог встановлених ст. 160 КАС України, уточнивши при цьому зміст позовної заяви, обґрунтувати позовні вимоги та долучити до позову копію оспорюваної постанови, яка є предметом спору.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Врахувавши викладене, суддя дійшов висновку про невідповідність позовної заяви вимогам ст.ст. 160-161 КАС України, що має наслідком на підставі ч.1 ст.169 КАС України залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене та керуючись статями 160,161,169 КАС України, -
постановив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Калуського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - залишити без руху.
Рекомендувати позивачеві у строк до 13.05.2024 року, але не пізніше десяти днів з дня отримання копії ухвали, усунути недоліки та роз'яснити позивачу, що у випадку невиконання вимог даної ухвали у вказаний строк позовна заява вважатиметься неподаною і буде йому повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя