Справа № 344/2679/24
Провадження № 3/344/1751/24
01 травня 2024 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Зеленко О.В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , непрацюючого, РНОКПП НОМЕР_1 , за ч.1 ст.130, ч.5 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 вчинив відмову, будучи особою, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння та повторне протягом року керування транспортним засобом, будучи особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, за наступних обставин.
Так, 07 лютого 2024 року о 18 год 35 хв у м. Івано-Франківськ по вул. Набережна ім. В. Стефаника, 6 водій ОСОБА_1 керував автомобілем марки «BMW» моделі «318і», д.н.з. НОМЕР_2 , з ознаками наркотичного сп'яніння: розширені зіниці очей, які не реагують на світло, неприродна блідість, виражене тремтіння пальців рук. Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законодавством порядку відмовився. Від керування транспортним засобом відсторонений шляхом зобов'язання.
07 лютого 2024 року о 18 год 35 хв у м. Івано-Франківськ по вул. Набережна ім. В. Стефаника, 6 водій ОСОБА_1 керував автомобілем марки «BMW» моделі «318і», д.н.з. НОМЕР_2 , не маючи права керування таким транспортним засобом. Правопорушення вчинено повторно протягом року.
У судове засідання ОСОБА_1 вкотре не з'явився, належним чином неодноразово повідомлявся про час та місце розгляду справи за відомою суду адресою у спосіб визначений законом (а.с.6, 8, 10, 14, 16). Причину неявки суду не повідомив.
У судовому засіданні захисник Деренька А.М. ОСОБА_2 , якому роз'яснено вимоги ст.271 КУпАП, просив проводити розгляд справи без свого підзахисного, об'єднати матеріали проваджень щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.130, ч.5 ст.126 КУпАП. Вказав, що ОСОБА_1 вину у вчинених правопорушеннях не визнав. Додав, що станом на 01 травня 2024 ОСОБА_1 посвідчення водія не отримував. Клопотань не мав.
Оскільки за таких обставин право особи на захист не порушується, вважаю, що справу можна розглянути за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно з положеннями ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч.1 ст.130 КУпАП, відповідальність особи настає у випадку керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п.2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до ч.2 ст.126 КУпАП, відповідальність особи настає за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передачу керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Згідно з ч.5 ст.126 КУпАП, відповідальність особи настає у випадку повторного протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Відповідно до п.2.1а Правил дорожнього руху України, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Встановлено, що вина ОСОБА_1 у вчинених правопорушеннях доводиться даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №140227 від 07.02.2024, направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 07.02.2024, довідкою, даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №140228 від 07.02.2024, постановою, відеоматеріалами.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №140227 від 07.02.2024, 07 лютого 2024 року о 18 год 35 хв у м. Івано-Франківськ по вул. Набережна ім. В. Стефаника, 6 водій ОСОБА_1 керував автомобілем марки «BMW» моделі «318і», д.н.з. НОМЕР_2 , з ознаками наркотичного сп'яніння: розширені зіниці очей, що не реагують на світло, неприродна блідість, виражене тремтіння пальців рук. Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законодавством порядку відмовився. Від керування транспортним засобом відсторонений шляхом зобов'язання.
Вказаний протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою на те особою - працівником поліції із заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст.256 КУпАП, протокол підписаний уповноваженою особою, містить відомості щодо свідків, а також підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 . Звертаю увагу, що власноручний підпис підтверджує волевиявлення особи, дійсність документу, свідчить про відповідальність за його зміст.
В протоколі, відповідно до п. 9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції (далі - Інструкція), в графі "дата, час, місце вчинення і суть вчиненого адміністративного правопорушення" викладена суть адміністративного правопорушення, яка відповідає ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у ч. 1 ст.130 КУпАП, за якою складено протокол.
Матеріали провадження не містять відомостей щодо неправомірних дій працівників поліції під час зупинки та складанні протоколу про адміністративне правопорушення, щодо оскарження цих дій, як і не містять результатів такого оскарження. ОСОБА_1 зазначив, що не погоджується з висновком.
Відповідно до змісту ст. 266 КУпАП та «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858, якщо поліцейський уповноваженого підрозділу НПУ виявляє ознаки стану наркотичного сп'яніння у водія транспортного засобу (наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість), у зв'язку з чим є законні підстави вважати, що останній перебуває у такому стані, то має право вимагати пройти відповідно до встановленого порядку огляд на стан наркотичного сп'яніння.
Відповідно до направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 07.02.2024, на такий огляд 07.02.2024 о 18 год 40 хв до КНП «ПОКЦПЗ ІФ ОР» направлявся ОСОБА_1 внаслідок виявлення поліцейським у ОСОБА_1 ознак наркотичного сп'яніння: розширені зіниці очей, що не реагують на світло, неприродна блідість, виражене тремтіння пальців рук.
Як вбачається з вказаного протоколу, правопорушник з наявними ознаками наркотичного сп'яніння відмовився від проходження огляду у встановленому законом порядку.
Встановлено наступний порядок огляду водія на стан наркотичного сп'яніння.
Відповідно до ч.2 ст.266 КУпАП, огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно з ч.3 цієї статті, у разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Тобто, зі змісту протоколу слідує, що працівниками поліції були виконані зазначені вимоги закону.
Враховую, що доказове значення має не саме визнання або заперечення ОСОБА_1 своєї вини, а та конкретна інформація про обставини, що мають значення для справи, тобто фактичні дані щодо відмови від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Із відеозаписів вбачається, що у водія ОСОБА_1 працівниками поліції було виявлено ознаки наркотичного сп'яніння та запропоновано пройти огляд у встановленому законодавством порядку. ОСОБА_1 повідомив працівнику поліції, що може пройти огляд на місці зупинки транспортного засобу. Поліцейським було роз'яснено ОСОБА_1 , що огляд на стан наркотичного сп'яніння проводиться у медичному закладі та оголошено ознаки наркотичного сп'яніння (тремтіння пальців рук, розширені зіниці очей, що не реагують на світло) (clip 0, 03 хв 02 с). ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння (04 хв 07 с, 04 хв 19 с).
Таким чином, поведінка ОСОБА_1 на місці зупинки транспортного засобу поліцейськими свідчила про те, що останній не бажав проходити огляд на стан наркотичного сп'яніння.
Також слід зауважити, що відмова особи, яка керує транспортним засобом від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння становить самостійний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Перевіривши сукупність доказів в справі, вважаю, що викладеними матеріалами справи поза всяким розумним сумнівом доведено факт відмови ОСОБА_1 пройти відповідно до встановленого порядку огляд на стан наркотичного сп'яніння.
Відповідно до про адміністративне правопорушення серії ААД №140228 від 07.02.2024, 07 лютого 2024 року о 18 год 35 хв у м. Івано-Франківськ по вул. Набережна ім. В. Стефаника, 6 водій ОСОБА_1 керував автомобілем марки «BMW» моделі «318і», д.н.з. НОМЕР_2 , не маючи права керування таким т.з. Правопорушення вчинено повторно протягом року.
Відповідно до довідки, складеної працівником поліції О. Корнутою, 06.01.2024 ОСОБА_1 керував транспортним засобом, не маючи права керування. Відносно ОСОБА_1 складено постанову серії ЕАТ №1198904 про адміністративне правопорушення ч.2 ст.126 КУпАП про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 3400 грн.
Таким чином, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч.1 ст.130 КУпАП як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння, за ч.5 ст.126 КУпАП як повторне протягом року керування транспортним засобом, будучи особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, та накласти на нього адміністративні стягнення в межах санкцій ч.1 ст.130, ч.5 ст.126 КУпАП.
За таких обставин, встановлюючи наявність адміністративних правопорушень в діях особи, щодо якої складено протоколи, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130, ч.5 ст.126 КУпАП, повністю доводиться дослідженими в судовому засіданні доказами.
Як вбачається з матеріалів справи, станом на 01.02.2024, згідно з обліковими даними підсистеми «Адміністративна практика» інформаційного порталу Національної поліції України ОСОБА_1 посвідчення водія на право керування транспортним засобом не видавалось.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, ставлення до вчиненого правопорушення, та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, вважаю, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу без оплатного вилучення транспортного засобу.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 9, 33, 126, 130, 221, 251, 268, 283-285 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130, ч.5 ст.126 КУпАП, та накласти адміністративні стягнення:
за ч.1 ст.130 КУпАП - штраф в розмірі 1000 (одна тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому виразі становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень;
за ч.5 ст.126 КУпАП - штраф у розмірі 2400 (дві тисячі чотириста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що у грошовому виразі становить 40800 (сорок тисяч вісімсот) гривень без оплатного вилучення транспортного засобу.
На підставі ст. 36 КУпАП призначити ОСОБА_1 остаточне адміністративне стягнення - штраф в розмірі 2400 (дві тисячі чотириста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що у грошовому виразі становить 40800 (сорок тисяч вісімсот) гривень без оплатного вилучення транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106 - 605 грн 60 коп судового збору.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд упродовж десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Олеся ЗЕЛЕНКО