Справа № 585/1998/24
Номер провадження 3/585/567/24
30 квітня 2024 року м.Ромни
Суддя Роменського міськрайонного суду Сумської області Євлах О.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Роменського районного відділення поліції ГУНП у Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, не працюючого, мешканця АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 ЕІ , інваліда дитинства 3 групи по зору, телефон НОМЕР_2 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 126 ч.5 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
29 квітня 2024 року до Роменського міськрайонного суду Сумської області надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , протокол серії ААД № 655767, згідно якого 16.04.2024 року о 10 год. 28 хв. в м.Ромни по вул. Полтавській гр.. ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом ТАУОТА ХАRIS н.з. НОМЕР_3 без посвідчення водія категорії «В», так як не навчався. Правопорушення вчинено повторно протягом року 11.02.2024 року постановою ОСОБА_1 був притягнутий до відповідальності за ч.2 ст. 126 КУпАП, чим порушив вимоги п. 2.1 а ПДР України, за що відповідальність передбачена ч.5 ст. 126 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 повідомив, що він має психічне захворювання та надав висновок судово-психіатричного експерта № 749.
Згідно висновку судово-психіатричного експерта № 749 від 17.11.2023 року ОСОБА_1 виявляє ознаки «Шизофренії, параноїдної форми, безперервний тип перебігу».
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що дана справа підлягає поверненню для доопрацювання, виходячи з наступного.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання про правильність складеного протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Положення ст. 256 КУпАП визначають вимоги до протоколу про адміністративне правопорушення.
Так, невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення.
Згідно ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Однак, у матеріалах справи відсутні дані (висновок, довідка) про те чи на час вчинення даного адміністративного правопорушення ОСОБА_2 розумів значення своїх дій та міг ними керувати, не з'ясовано, чи може ОСОБА_1 через свої психічні вади самостійно здійснювати свої права у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст.126 ч.5 КУпАП.
Відсутність цих даних позбавляє суд з'ясувати, чи ОСОБА_1 підлягає адміністративній відповідальності.
Суд самостійно збирати докази не має права, при цьому обов'язок щодо збирання доказів, в силу положень ч. 2 ст. 251 КУпАП, покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Згідно зі ст. 20 КУпАП, не підлягає адміністративній відповідальності особа, яка під час вчинення протиправної дії чи бездіяльності була в стані неосудності, тобто не могла усвідомлювати свої дії або керувати ними внаслідок хронічної душевної хвороби, тимчасового розладу душевної діяльності, слабоумства чи іншого хворобливого стану.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, наведені вище обставини мають суттєве значення для правильного вирішення справи, у зв'язку з чим суд не має можливості провести повне й об'єктивне з'ясування обставин справи з дотриманням процесуальної форми його розгляду.
Для своєчасного, всебічного, повного та об'єктивного з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом, суд вважає за необхідне повернути протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.126 ч. 5 КУпАП, разом із доданими матеріалами справи до Роменського РВП ГУНП в сумській області, для дооформлення.
При дооформленні необхідно усунути вищенаведені недоліки з урахуванням вимог ст. 38 КУпАП.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 256, 276, 277, 278, КУпАП, суддя, -
Повернути матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.5 ст. 126 КУпАП відносно ОСОБА_1 до Роменського ВП ГУНП в Сумській області - для належного оформлення в межах строку для притягнення до адміністративної відповідальності, а саме:
-надати суду висновок експерта про визначення стану осудності ОСОБА_1 на час вчинення адміністративного правопорушення.
Про усунення недоліків повідомити ОСОБА_1 .
Постанова оскарженню не підлягає.
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ Оксана ЄВЛАХ