про залишення заяви без руху
01.05.2024
Справа № 522/4361/24
Провадження №2-о/522/241/24
Суддя Приморського районного суду м. Одеси Ярема Х.С. розглянув заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересована ОСОБА_2 .
21.03.2024 ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересованою особою визначив ОСОБА_2 .
Просить суд встановити факт, що ОСОБА_1 є єдиною особою, яка здійснює постійний догляд за своєю матір'ю ОСОБА_2 , яка є інвалідом ІІ групи, яка за станом здоров'я потребує постійного стороннього догляду. Необхідність встановлення цього факту мотивує тим, що встановлення факту здійснення постійного стороннього догляду за ОСОБА_2 необхідне заявникові для можливості офіційного підтвердження такого догляду у державних органах.
Згідно з ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно ч.3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно зі ст. 318 ЦПК України, у заяві про встановлення факту, що має юридичне значення, повинно бути зазначено:
1) який факт заявник просить встановити та з якою метою;
2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;
3) докази, що підтверджують факт.
До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
Верховний Суд в постанові від 02.10.2019 у справі №175/2317/16-ц звернув увагу на те, що мета встановлення юридичного факту є необхідною складовою заяви про встановлення такого факту, саме мета дає можливість зробити висновок, чи дійсно цей факт є юридичним і чи тягне за собою правові наслідки.
Заявник, як на мету встановлення факту, посилається на те, що встановлення факту здійснення постійного стороннього догляду за ОСОБА_2 необхідне йому для можливості офіційного підтвердження такого догляду у державних органах.
Таке загальне визначення заявником мети встановлення відповідного факту, не дає можливості суду зробити висновок, чи дійсно цей факт є юридичним і чи тягне за собою правові наслідки, оскільки будь-який юридичний факт характеризується конкретністю мети його встановлення і конкретністю відповідних правових наслідків його встановлення.
Крім того, заявник взагалі не зазначає в заяві причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт.
НатомістьПорядком надання соціальних послуг особам з інвалідністю та особам похилого віку, які страждають на психічні розлади, Затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. № 576 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2021 р. № 1113) (зі змінами) визначено, що для оформлення постійного догляду за особою, яка його потребує, потрібно звернутися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення чи центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) за місцем проживання/перебування людини, яка потребує догляду та надати наступний перелік документів: заява про те, що особа хоче здійснювати постійний догляд за особою, яка потребує догляду; копії паспорта особи, яка буде здійснювати догляд та особи, щодо якої буде здійснюватися догляд; медична довідка особи, яка буде здійснювати догляд; довідка щодо реєстрації місця проживання; документи щодо права власності на майно або право користування ним; довідка лікарської комісії, яка підтверджує те, що особа потребує постійного стороннього догляду іншої особи. Якщо догляду потребує дієздатна особа, яка усвідомлює свої дії, але у зв'язку зі станом здоров'я потребує стороннього догляду, то в такому випадку потрібна обов'язкова згода про отримання догляду. Тому коли мова йде про людину літнього віку/пенсіонера з когнітивними порушеннями, вона також має написати заяву про те, аби їй призначили особу, яка буде здійснювати постійний догляд за нею.
Отже, законодавством чітко визначено порядок та процедуру оформлення заінтересованою особою постійного догляду за особою, яка його потребує, а ОСОБА_1 не зазначає, в чому полягає неможливість такого оформлення у його випадку та не надає відповідної довідки, на підтвердження неможливості такого оформлення.
Згідно з ч. 3 ст. 42 ЦПК України у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Отже, ОСОБА_1 слід усунути недоліки своєї заяви шляхом належного викладення конкретної мети встановлення зазначеного факту, та шляхом обгрунтування та надання доказів неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт.
Статтею 185 ЦПК України встановлено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175, 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 42, 175, 177, 293 ЦПК України,
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту - залишити без руху.
Встановити заявникові десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху, для усунення недоліків.У разі не усунення зазначених недоліків у встановлений строк заява вважатиметься неподаною та буде повернута заявнику.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Ярема Х.С.