Справа № 600/6568/23-а
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Маренич І.В.
Суддя-доповідач - Полотнянко Ю.П.
29 квітня 2024 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Полотнянка Ю.П.
суддів: Смілянця Е. С. Драчук Т. О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Дворського Володимира Васильовича на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 10 січня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Дворського Володимира Васильовича про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - відповідач), в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) щодо неналежної організації роботи очолюваного ним органу;
- зобов'язати начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) вчинити дії по усунення вказаних порушень;
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 10.01.2024 позов задоволено.
Визнано протиправним і скасовано розпорядження ОСОБА_2 - начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 03.07.2023 року, яким затверджено графік прийому документів та особистого прийому громадян працівниками відділу.
Визнано протиправними дії ОСОБА_2 - начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо неналежної організації роботи очолюваного ним відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Зобов'язано ОСОБА_2 - начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції вжити заходи щодо належної організації роботи відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, із урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
Не погоджуючись з судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просило скасувати вказане рішення та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Як встановлено судом першої інстанції, на виконанні відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції перебуває зведене виконавче провадження про стягнення коштів на користь позивача.
25.08.2023 о 10:00 год. під час робочого дня позивач з'явився до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції з метою подачі заяви для вчинення виконавчих дій.
Однак, вхідні двері до відділу було зачинено і на дверях було вивішено оголошення «прийом виконавчих документів проводиться з 09:00 год. до 16:30 год. у вівторок і четвер, поштові відправлення приймаються щоденно, обідня перерва з 12:00 год до 13:00 год, тел. (0372)559028».
Не погоджуючись із такою бездіяльністю відповідача (в робочий час закриті вхідні двері до відділу та обмеження прийому заяв громадян тільки по вівторках та четвергах), позивач звернувся до суду з цим позовом.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що відповідач у випадку необхідності удосконалення та підвищення ефективності виконання державними службовцями своїх посадових обов'язків та завдань має право лише вносити відповідні пропозиції начальнику Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, структурним підрозділом якого і є очолюваний ним відділ, а не самостійно їх затверджувати (виносити).
Натомість, всупереч зазначеному, відповідач, з метою ефективного, своєчасного і в повному обсязі вчинення виконавчих дій та заходів щодо примусового виконання рішень та необхідністю організації роботи державних виконавців щодо раціонального використання робочого часу, без погодження начальника Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції самостійно виніс розпорядження від 03.07.2023 року, яким затвердив графік прийому документів та особистого прийому громадян працівниками відділу, що, в свою чергу, фактично і позбавило позивача можливості 25.08.2023 о 10:00 год (під час робочого дня) реалізувати своє право на подання заяви про вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження.
Суд вважав за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог та визнати протиправним і скасувати розпорядження начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 03.07.2023 року, яким затверджено графік прийому документів та особистого прийому громадян працівниками відділу.
При цьому, суд визнав протиправними дії відповідача щодо неналежної організації роботи відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та зобов'язав останнього вжити заходи щодо належної організації роботи очолюваного ним відділу із урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно приписів статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 року № 1404-VIII (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно приписів статті 14 Закону №1404-VIII учасниками виконавчого провадження є виконавець, сторони, представники сторін, прокурор, експерт, спеціаліст, перекладач, суб'єкт оціночної діяльності - суб'єкт господарювання, особи, права інтелектуальної власності яких порушені, - за виконавчими документами про конфіскацію та знищення майна на підставі статей 176, 177 і 229 Кримінального кодексу України, статті 51-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Частинами 1 та 2 статті 15 Закону №1404-VIII передбачено, що сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник.
Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.
Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.
Відповідно до частини 1 статті 19 Закону №1404-VIII сторони виконавчого провадження та прокурор як учасник виконавчого провадження мають право ознайомлюватися з матеріалами виконавчого провадження, робити з них виписки, знімати копії, заявляти відводи у випадках, передбачених цим Законом, мають право доступу до автоматизованої системи виконавчого провадження, право оскаржувати рішення, дії або бездіяльність виконавця у порядку, встановленому цим Законом, надавати додаткові матеріали, заявляти клопотання, брати участь у вчиненні виконавчих дій, надавати усні та письмові пояснення, заперечувати проти клопотань інших учасників виконавчого провадження та користуватися іншими правами, наданими законом.
Згідно матеріалів справи, 25.08.2023 (п'ятниця) о 10:00 год позивач з'явився до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції з метою подачі заяви для вчинення виконавчих дій у межах виконавчого провадження, в якому він є стягувачем.
Однак, вхідні двері до відділу було зачинено і на дверях було вивішено оголошення «прийом виконавчих документів проводиться з 09:00 год. до 16:30 год. у вівторок і четвер, поштові відправлення приймаються щоденно, обідня перерва з 12:00 год до 13:00 год, тел. (0372)559028», що фактично позбавило позивача можливості подати заяву про вчинення виконавчих дій безпосередньо у приміщенні відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Водночас, згідно доводів відповідача, режим роботи відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції визначено наказом Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції №610/4 від 03.07.2023 року, а графік прийому документів та особистого прийому громадян працівниками відділу - розпорядженням начальника відділу від 03.07.2023 року.
Так, розпорядженням начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 03.07.2023 року доведено до відома графік особистого прийому громадян державними виконавцями відділу.
Пунктом 3 вказаного вище розпорядження визначено, що з метою ефективного, своєчасного і в повному обсязі вчинення виконавчих дій та заходів щодо примусового виконання рішень та необхідністю організації роботи державних виконавців щодо раціонального використання робочого часу прийняття заяв про відкриття виконавчого провадження від стягувачів та їх представників, в тому числі допомога у складанні таких заяв, інших клопотань, заяв учасників виконавчого провадження шляхом особистої подачі проводиться працівниками відділу у вівторок та четвер, в інші дні тижня працівникам проводити реєстрацію документів в АСВП, вчинення виконавчих дій, в тому числі за межами будівлі Відділу.
Згідно пункту 5 розпорядження допуск до приміщення відділу учасників виконавчого провадження, особистий прийом громадян в понеділок, середу, п'ятницю проводити через систему «ДОМОФОН» або за номером телефону (0372)559028 та у разі попереднього запису на особистий прийом. У разі відсутності державних виконавців по причині вчинення виконавчих дій за межами відділу прийом документів виконавчого провадження проводиться через пошту, а також через Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції за адресою: м. Чернівці, вул. Л. Кобилиці, 21-А.
Аналіз викладеного свідчить про те, що відповідач, з метою ефективного, своєчасного і в повному обсязі вчинення виконавчих дій та заходів щодо примусового виконання рішень та необхідністю організації роботи державних виконавців щодо раціонального використання робочого часу, фактично врегулював, що прийом клопотань у межах виконавчого провадження від учасників виконавчого провадження особисто проводиться працівниками відділу у вівторок та четвер, а в інші дні тижні допуск до приміщення відділу учасників виконавчого провадження, особистий прийом громадян в понеділок, середу, п'ятницю проводити через систему «ДОМОФОН» або за номером телефону (0372)559028 та у разі попереднього запису на особистий прийом.
Разом з тим, варто зазначити, що відповідно до Положення про відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, затвердженого наказом Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції №311/4 від 27.12.2022 року, відділ є органом державної виконавчої служби, який входить до системи органів Міністерства юстиції України та є структурним підрозділом Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Із Положення про відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції також вбачається, що відділ у своїй діяльності керується наказами Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Так, на виконання частини 4 статті 6 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» наказом Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції «Про режим роботи в Західному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції» №610/4 від 03.07.2023 року установлено, що з 03 липня 2023 року робота для працівників Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та установ нотаріату, вихідними днями для яких є субота і неділя, розпочинається о 08 годині 00 хвилин та закінчується о 17 годині 00 хвилин (у п'ятницю - о 15 годині 45 хвилин); перерва, що надається для відпочинку і харчування, розпочинається о 12 годині 00 хвилин та закінчується о 12 годині 45 хвилин, а для працівників Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та установ нотаріату, вихідними днями для яких є неділя і понеділок, розпочинається о 08 годині 00 хвилин та закінчується о 17 годині 00 хвилин (у суботу - о 15 годині 45 хвилин); перерва, що надається для відпочинку і харчування, розпочинається о 12 годині 00 хвилин та закінчується о 12 годині 45 хвилин (пункт 1 наказу). Керівникам структурних підрозділів Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції наказано довести цей наказ до відома працівників підпорядкованих структурних підрозділів (пункт 2 наказу).
З наведеного слідує, що режим роботи відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції дійсно визначений наказом Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції «Про режим роботи в Західному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції» №610/4 від 03.07.2023 року.
Відтак, робочими днями відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції є понеділок, вівторок, середа, четвер та п'ятниця - з 08 години 00 хвилин по 17 годину 00 хвилин (у п'ятницю - до 15 години 45 хвилин).
Разом з тим, в матеріалах справи міститься посадова інструкція відповідача, згідно пункту 2 розділу 4 «Права (крім передбачених статтею 7 Закону України «Про державну службу») якої передбачено, що відповідач має право вносити начальнику Управління пропозиції з питань удосконалення та підвищення ефективності виконання державними службовцями своїх посадових обов'язків та завдань.
Таким чином, як правильно зазначив суд першої інстанції, наведене вказує на те, що відповідач у випадку необхідності удосконалення та підвищення ефективності виконання державними службовцями своїх посадових обов'язків та завдань має право лише вносити відповідні пропозиції начальнику Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, структурним підрозділом якого і є очолюваний ним відділ, а не самостійно їх затверджувати (виносити).
Однак відповідач, всупереч зазначеному, самостійно без погодження начальника Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції виніс розпорядження від 03.07.2023 року, яким затвердив графік прийому документів та особистого прийому громадян працівниками відділу.
Посилання апелянта на повноваження керівництва відділу, які визначені Положенням про відділ примусового виконання рішень не спростовують висновку суду першої інстанції та не уповноважують відповідача самостійно затверджувати графік прийому документів та особистого прийому громадян працівниками відділу без погодження начальника Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
У посадовій інструкції відповідача також відсутні будь-які інші відомості про такі права та обов'язки.
Крім цього, в матеріалах справи взагалі відсутній будь-який який інший розпорядчий документ Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції або ж Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, якими визначено (затверджено) такий графік прийому документів та особистого прийому громадян працівниками відділу, який затверджено розпорядженням відповідача від 03.07.2023 року.
Таким чином, вказані дії відповідача позбавили позивача можливості 25.08.2023 о 10:00 год (під час робочого дня) реалізувати своє право на подання заяви про вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження.
Отже, наведене вище свідчить про протиправність розпорядження начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 03.07.2023 року, яким затверджено графік прийому документів та особистого прийому громадян працівниками відділу.
Відтак, дії відповідача щодо винесення протиправного розпорядження фактично і призвели до неналежної організації роботи відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, що позбавило позивача законної можливості подати заяву про вчинення виконавчих дій особисто в приміщенні відділу.
Колегія суддів не погоджується із доводами апелянта про те, що станом на 25.08.2023 заява позивача не мала жодного значення для проведення виконавчих дій, не породжувала жодних правових наслідків в межах виконавчого провадження, і її нібито неподання саме 25.08.2023 жодним чином не порушило та не порушує жодних прав та інтересів позивача, оскільки вищевказані дії відповідача щодо не забезпечення належної організації діяльності органу керівником якого він являється (зокрема те, що в робочий час закриті двері до відділу та обмеження прийому заяв громадян тільки по вівторках та четвергах) є порушенням прав громадян, в тому числі позивача на реалізацію права на звернення до органів державної влади.
Підсумовуючи викладене та зважаючи на зміст заявлених позовних вимог (в частині визнання протиправної бездіяльності відповідача), колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції щодо виходу за межі позовних вимог шляхом визнання протиправним і скасування розпорядження начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 03.07.2023 року, яким затверджено графік прийому документів та особистого прийому громадян працівниками відділу.
Суд першої інстанції, застосувавши приписи частини другої статті 9 КАС України при виході за межі позовних вимог, в достатній мірі обґрунтував необхідності цього та надав належну правову оцінку правомірності/протиправності розпорядження ОСОБА_2 - начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 03.07.2023 року, яким затверджено графік прийому документів та особистого прийому громадян працівниками відділу.
При цьому, суд обгрунтовано визнав протиправними дії відповідача щодо неналежної організації роботи відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та зобов'язув останнього вжити заходи щодо належної організації роботи очолюваного ним відділу із урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
Таким чином, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Інші доводи апеляційної скарги фактично зводяться до переоцінки доказів та незгодою апелянта з висновками суду першої інстанцій по їх оцінці, тому не можуть бути прийняті апеляційною інстанцією.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З врахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції при розгляді адміністративної справи всебічно і об'єктивно встановлено обставини справи, оскаржене рішення суду винесене з дотриманням норм матеріального права та процесуального права, а тому немає підстав для його скасування.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Дворського Володимира Васильовича залишити без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 10 січня 2024 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.
Головуючий Полотнянко Ю.П.
Судді Смілянець Е. С. Драчук Т. О.