Постанова від 25.04.2024 по справі 340/6540/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2024 року м. Дніпросправа № 340/6540/23

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),

суддів: Дурасової Ю.В., Олефіренко Н.А.,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 року (суддя Притула К.М., м. Кропивницький, повний текст рішення виготовлено 30.11.223 року) у адміністративній справі №340/6540/23 за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України у Кіровоградській області в особі Подільського районного відділу у м. Кропивницькому про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання оформити та видати паспорт у формі книжечки, суд -

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2023 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулася до суду з позовом до Управління ДМС України у Кіровоградській області в особі Подільського районного відділу у м. Кропивницькому (далі по тексту - відповідач), в якому просила визнати протиправною відмову Управління ДМС України в Кіровоградської області, в особі Подільського відділу у м. Кропивницький у видачі їй паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-XII; зобов'язати Управління ДМС України в Кіровоградської області, в особі Подільського відділу м. Кропивницького оформити та видати їй паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Кабінету Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

З рішенням суду першої інстанції не погодилась ОСОБА_1 та подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати рішення суду та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги. Свої вимоги обґрунтувала тим, що факти, викладені у її позові відповідають правовій позиції, що викладена в рішенні Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 року у зразковій справі №Пз/9901/2/18 (806/3265/17). Апелянт зазначала, що відмовою видачі їй паспорта у формі книжечки порушені її права, передбачені статтями 3, 8, 32 Конституції України та ст.8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. Апелянт зазначала, що будь-яке обмеження прав і свобод особи повинно бути чітким та законодавчо визначеним, однак, у даному випадку таке обмеження, як неможливість отримання паспорта у формі книжечки, законодавством не передбачено.

У відзиві на апеляційну скаргу Центрально-південне міжрегіональне управління ДМС в особі Подільського відділу у м. Кропивницькому Центрально-південного міжрегіонального управління ДМС просило замінити відповідача у справі Управління ДМС України в Кіровоградській області в особі Подільського відділу у м. Кропивницькому Управління ДМС України в Кіровоградській області на Центрально-південне міжрегіональне управління ДМС в особі Подільського відділу у м. Кропивницькому Центрально-південного міжрегіонального управління ДМС відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.06.2023 року №569 «Про реорганізацію територіальних органів Державної міграційної служби» та відповідно до підпункту 34 п.4 Положення про Центрально-південне міжрегіональне управління Державної міграційної служби, затвердженого наказом ДМС від 05.09.2023 року №200, Центрально-південне міжрегіональне управління ДМС відповідно до покладених на нього завдань забезпечує самопредставництво Центрально-південне міжрегіональне управління ДМС у судах через начальника, його заступника, державних службовців структурних підрозділів Центрально-південне міжрегіональне управління ДМС.

згідно якого останнє є правонаступником Управління ДМС України в Кіровоградській області.

Відповідно до ч.1 ст.55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника, крім випадку, встановленого частиною дев'ятою статті 266 цього Кодексу.

Суд апеляційної інстанції вважає, що слід замінити відповідача у справі Управління ДМС України в Кіровоградській області в особі Подільського відділу у м. Кропивницькому Управління ДМС України в Кіровоградській області на Центрально-південне міжрегіональне управління ДМС в особі Подільського відділу у м. Кропивницькому Центрально-південного міжрегіонального управління ДМС.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 04.03.2019 року отримано паспорт громадянина України у формі ID картки № НОМЕР_1 , виданим 14.03.2019 року Подільським відділом, дійсним до 04.03.2029 року, у зв'язку із чим ОСОБА_1 14.02.2019 року надала до Подільського відділу заяву-анкету №2936431 для внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру. 25.07.2023 року ОСОБА_1 звернулась до Подільського відділу у м. Кропивницькому Управління ДМС у Кіровоградській області із заявою довільної форми про оформлення та видачу їй паспорта у формі книжечки, замість втраченого у формі ID-картки. Листом №3511-434/3511.1-23 від 27.07.2023 року Подільським відділом у м. Кропивницькому Управління ДМС у Кіровоградській області відмовлено у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки у зв'язку із поданням документів не у повному обсязі, а саме ОСОБА_1 не надано відповідного рішення суду; роз'яснено, що на підставі її особистого звернення з наданням дозволу на обробку персональних даних їй вже видано паспорт громадянина України у формі ID картки та внесено до Єдиного державного демографічного реєстру інформацію та створення унікального номеру запису. Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався статями 4, 10, 13, п.2 ч.2 ст.21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», постановою Верховної Ради України «Про затвердження положень про паспорт громадянина України та про паспорт громадянина України для виїзду за кордон» від 26.06.1992 року №2503-ХІІ, ст.2, ч.1 ст.6 Закону України «Про захист персональних даних», пунктами 2, 6 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабміну України від 25.03.2015 року №302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України» та прийшов до висновку про те, що ОСОБА_1 своє право щодо оформлення та отримання паспорта громадянина України у формі ID картки попередньо реалізовано; ОСОБА_1 не вбачала жодних перешкод щодо реалізації свого права на документування паспортом громадянина України у формі ID картки згідно чинного законодавства. Суд зазначив, що підставою обробки персональних даних є згода суб'єкта персональних даних; ОСОБА_1 надавала згоду на обробку її персональних даних. Суд зазначив, що дана справа не відповідає ознакам типової справи, в зв'язку з чим відсутні підстави для застосування правових висновків Великої Палати Верховного Суду, які викладені в постанові від 19.09.2018 року у зразковій справі №806/3265/17, оскільки, обставини, за наявності яких слід застосовувати висновки зазначені у зразковій справі пов'язуються із встановленням факту ненаданням особою згоди на обробку її персональних даних, що спростовано в рамках розгляду даної справи. Суд врахував, що Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабміну України від 25.03.2015 року №302 не передбачено можливість обміну паспорта громадянина України у формі ID картки на паспорт у формі книжечки; застосування постанови Верховної Ради України «Про затвердження положень про паспорт громадянина України та про паспорт громадянина України для виїзду за кордон» від 26.06.1992 року №2503-ХІІ можливе у випадках, коли особа ще не надавала згоду на внесення її персональних даних до ЄДДР.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 04.03.2019 року отримано паспорт громадянина України у формі ID картки № НОМЕР_1 , виданим Подільським відділом, дійсним до 04.03.2029 року.

Встановлено, що 14.02.2019 року Шаповал подала до Подільського відділу у м. Кропивницькому УДМС у Кіровоградській області заяву-анкету №2936331 для внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру для одержання паспорту у формі ІD-картки замість втраченого.

Встановлено, що 25.07.2023 року ОСОБА_1 звернулася до Подільського відділу у м. Кропивницькому УДМС у Кіровоградській області із заявою про видачу їй паспорту у формі книжечки замість втраченого при невідомих обставинах.

Встановлено, що листом від 27.07.2023 року №3511-434/3511.1-23 Подільським відділом у м. Кропивницькому УДМС у Кіровоградській області ОСОБА_1 відмовлено у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки у зв'язку із поданням документів не у повному обсязі, а саме відповідного рішення суду; роз'яснено, що нею надавався дозвіл на обробку персональних даних, на підставі якого їй вже видано паспорт громадянина України у формі ID картки та було внесено до Єдиного державного демографічного реєстру її персональні дані та створено унікальний номер запису.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що фактично йде мова про видачу паспорту замість утраченого паспорта у формі ID-картки, терміном дії до 04.03.2029 року, яким була документована 04.03.2019 року ОСОБА_1 .

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.5 Закону України «Про громадянство України» документом, що підтверджує громадянство України, є паспорт громадянина України.

Відповідно до ч.1 ст.13, частин 1, 2 ст.14, ч.2 ст.15, частин 1, 2 ст.21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвічують особу чи ї спеціальний статус» документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення поділяються на документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, зокрема паспорт громадянина України. Форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Бланки документів, якщо інше не визначено цим Законом, виготовляються за єдиними зразками та технічними описами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» від 25.03.2015 року №302 (в редакції, чинній на момент звернення із заявою про видачу паспорту), затверджено зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія. Запроваджено із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру: з 1 січня 2016 року оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог п.2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII; з 1 листопада 2016 року оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою. Установлено, що прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 1 листопада 2016 року припиняється; паспорт громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, оформлений та виданий на підставі документів, поданих до 1 листопада 2016 року, є чинним протягом строку, на який його було видано. Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.

Відповідно до пунктів 7, 14, 32 вище вказаного Порядку оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта особі, яка досягла 14-річного віку, здійснюються на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто. Закріплено перелік інформації про особу, на ім'я якої оформляється паспорт, яка вноситься до заяви-анкети, а також документи, які подає заявник для оформлення паспорта.

Отже, реалізація волевиявлення громадянина на отримання паспорта, незалежно від форми такого, здійснювалась і здійснюється шляхом подання заяви-анкети до компетентного органу особисто особою, яка звертається за отриманням паспорта, із зазначенням інформації та долученням документів, які передбачені вимогами чинного законодавства. При цьому, дотримання особою певних правил, пов'язаних з процедурою оформлення та видачі паспорта, зокрема щодо дотримання форми заяви, є обов'язковим.

Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджений наказом МВС України від 06.09.2019 року №456 передбачає процедуру оформлення паспорта вперше, обмін паспорта, видачу паспортів замість утрачених або викрадених, вилучення, зберігання і знищення паспортів.

Відповідно до пунктів 2, розділу ІV Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 06.09.2019 року №456, для видачі паспорту замість втраченого паспорта заявник подає, зокрема: заяву.

Відповідно до пунктів 2, 3, 5 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ паспорт громадянина видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку. Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88х125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта.

Аналізуючи вище приведене законодавство, суд апеляційної інстанції зазначає, що оформлення (видача), обмін паспорта, видача паспорту замість втраченого паспорта громадянина України на момент звернення ОСОБА_1 до суду, регулюються Положенням про паспорт громадянина України, затвердженим Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ та Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвічують особу чи ї спеціальний статус», постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» від 25.03.2015 року №302, Тимчасовим порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженим наказом МВС України від 06.09.2019 року №456. Суд апеляційної інстанції зазначає, що Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвічують особу чи її спеціальний статус» передбачено одержання паспорта громадянина України у формі книжечки або картки. Установлено, що прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, з 1 листопада 2016 року припиняється; паспорт громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, оформлений та виданий на підставі документів, поданих до 1 листопада 2016 року, є чинним протягом строку, на який його було видано. Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року. Тимчасовим порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженим наказом МВС України від 06.09.2019 року №456 передбачено, що оформлення (видача) паспорта здійснюється особі на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України у формі книжечки та при наявності рішення суду. Отже, видача паспорту громадянина України у формі паспортної книжечки є виключенням, передбаченим, що до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України та передбачає декілька умов, зокрема, наявності судового рішення стосовно конкретної особи, яка звертається за оформленням та видачею паспорту у формі книжечки.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , при одержанні паспорту у формі ID-картки 04.03.2019 року, 14.02.2019 року подала до Подільського відділу у м. Кропивницькому УДМС у Кіровоградській області заяву-анкету №2936331 для внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру для одержання паспорту у формі ІD-картки замість втраченого.

Суд апеляційної інстанції враховує, що персональні дані ОСОБА_1 були внесені до Єдиного державного демографічного реєстру за її згодою та присвоєно унікальний номер запису в реєстрі. У зв'язку з цим, суд апеляційної інстанції не погоджується з твердженням ОСОБА_1 про порушення стосовно неї вимог Закону України «Про захист персональних даних». Суд апеляційної інстанції не погоджується з твердженням ОСОБА_1 про те, що ця справа відповідає ознакам зразкової справи №806/3265/17 (провадження №Пз/9901/2/18), у якій Велика Палата Верховного Суду раніше висловила правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії.

Встановлено, що Великою Палатою Верховного Суду було прийнято постанову від 19.09.2018 року у зразковій справі №806/3265/17, в якій зазначено, що однією з ознак цієї типової справи є предмет спору - вимоги щодо неправомірної відмови відповідача у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних та зобов'язання відповідача видати позивачеві паспорт у формі книжечки, у відповідності до Положення про паспорт громадянина України. Як вбачається з тексту постанови Великої Палати Верховного Суду позовні вимоги були заявлені особою (яка після реєстрації шлюбу, була зобов'язана обміняти паспорт громадянина України), яку було позбавлено можливості отримання паспорт у формі книжечки, яка відносилася до певної суспільної групи, та по своїм релігійним переконанням вважала, що отримання паспорта у вигляді ID-картки може спричинити шкоду приватному життю. При цьому Велика Палата Верховного Суду зазначила, що самі по собі дії відділу УДМС щодо відмови особі у видачі їй паспорта громадянина України у формі книжечки відповідали Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвічують особу чи її спеціальний статус».

У даній справі ОСОБА_1 звернулася до органу міграційної служби із заявою, в якій просила оформити і видати їй паспорт громадянина України у вигляді книжечки зразка 1994 року, замість втраченого дійсного паспорта у формі ІD-картки, дія якого фактично на день звернення до міграційної служби не закінчилася. Суд апеляційної інстанції враховує, що при зверненні до міграційної служби 14.02.2019 року та її документуванні паспортом громадянина України у формі ІD картки 04.03.2019 року вже були внесені персональні данні ОСОБА_1 до Єдиного державного демографічного реєстру та присвоєно йому унікальний номер запису в реєстрі. Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що у зразковій справі правовідносини стосувались майбутнього внесення персональних даних до Реєстру, та предметом розгляду у такій справі було порушене право мати паспорт у альтернативній формі особи, яка не надавала згоду на обробку персональних даних. Суд апеляційної інстанції зазначає, що є безпідставними посилання ОСОБА_1 на висновки, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 року у справі №806/3265/17 (зразкова справа), оскільки такі стосуються інших правовідносин, а саме при її прийнятті суд захистив право позивача на виготовлення паспорта у традиційній формі книжечки зразка 1994 року (внутрішній паспорт громадянина України) виключно з огляду на його релігійні переконання для особи, яка ніколи не зверталася за оформленням біометричних документів.

При вирішенні спору по суті, суд апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст.242 КАС України керується судовою практикою, викладеною у постановах Верховного Суду від 21.12.2022 року у справі №160/1/21 та від 08.06.2023 року у справі №380/5977/21.

Враховуючи вище викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Замінити відповідача у справі Управління ДМС України в Кіровоградській області в особі Подільського відділу у м. Кропивницькому Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області на Центрально-південне міжрегіональне управління Державної міграційної служби в особі Подільського відділу у м. Кропивницькому Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби.

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 року у адміністративній справі №340/6540/23 - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду відповідно до статей 328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя О.М. Лукманова

суддя Ю. В. Дурасова

суддя Н.А. Олефіренко