Постанова від 30.04.2024 по справі 520/5861/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2024 р. Справа № 520/5861/22

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Любчич Л.В.,

Суддів: Присяжнюк О.В. , Спаскіна О.А. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Національної поліції в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.10.2022, головуючий суддя І інстанції: Мар'єнко Л.М., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022 по справі № 520/5861/22

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Національної поліції в Харківській області третя особа: ОСОБА_2

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2022 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Харківській області (далі - відповідач, ГУНП в Харківській обл.), третя особа: ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати йому доплати за 370 годин служби в нічний час у розмірі 35 % посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час у період 2021-2022 років;

- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити йому доплату за службу в нічний час у розмірі 35 % посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час за 370 годин служби в нічний час у період 2021-2022 років.

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати йому додаткової доплати до грошового забезпечення за виконання службових обов'язків в умовах дії карантину за грудень 2020, частину лютого, березень-грудень 2021 року та січень і лютий 2022 року;

- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити йому додаткову доплату до грошового забезпечення за виконання службових обов'язків в умовах дії карантину за грудень 2020, частину лютого, березень-грудень 2021 року та січень і лютий 2022 року.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 31.10.2022 позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність ГУНП в Харківській обл. щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 доплати за службу в нічний час у розмірі 35 % посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час за період: березень, травень, серпень, листопад 2021 року та січень 2022 року.

Зобов'язано ГУНП в Харківській обл. нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату за службу в нічний час у розмірі 35 % посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час за період: березень, травень, серпень, листопад 2021 року та січень 2022 року.

Визнано протиправною бездіяльність ГУНП в Харківській обл. щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 додаткової доплати до грошового забезпечення за виконання службових обов'язків в умовах дії карантину за березень-грудень 2021 року та січень - лютий 2022 року (24.02.2022 року).

Зобов'язано ГУНП в Харківській обл. нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову доплату до грошового забезпечення за виконання службових обов'язків в умовах дії карантину березень-грудень 2021 року та січень - лютий 2022 року (по 24.02.2022 року).

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції в частині задоволених вимог, відповідач подав апеляційну, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права та невідповідність висновків суду обставинам справи, просив скасувати рішення в частині задоволених вимог та ухвалити нове судове рішення, яким адміністративний позов залишити без задоволення.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що як вбачається з листа Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Харківській обл. від 18.08.2022 №1499/119-29/03-2022, згідно наданих до УФЗБО в Харківській обл. персональних переліків працівників для нарахування доплати служби в нічний час за формою (додаток 1) Порядку за 2021 та 2022 ОСОБА_1 нараховано та виплачено:

- січень 2021-106,81грн. (за грудень 2020)

- лютий 2021- 123,08грн. (за січень 2021)

- квітень 2021-119,32грн. (за березень 2021)

- червень 2021-291,67грн. (за травень 2021)

- липень 2021- 220,50грн. (за червень 2021)

- вересень 2021- 281,68грн. (за серпень 2021)

- жовтень 2021- 114,55грн. (за вересень 2021)

- грудень 2021-219,55грн. (за листопад 2021)

- лютий 2022-222,52грн. (за січень 2022) , що також підтверджується довідками про грошове забезпечення за відповідні періоди, які додані до листа УФЗБО ГУНП в Харківській області від 19.08.2022 №1563/119-29/01-2022, тому вважає, що відсутні підстави для нарахування та виплати позивачу доплати за 370 годин служби в нічний час у розмірі 35 % посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час у період 2021-2022 років.

Крім цього, зазначив, що згідно з листом відділу поліції №1 Харківського РУП №1 ГУНП в Харківській області від 17.08.2022 №4106/119-63/01/07-2022 службові обов'язки, які виконував капітан поліції ОСОБА_1 у Основ'янському відділі поліції ГУНП в Харківській області не підпадають під жодний критерій визначений пунктом 3 розділу ІІ Порядку, а тому підстав для встановлення йому доплати за несення служби в умовах карантину немає.

Вважає, що без виділення коштів Кабінету Міністрів України із Фонду та не виділення їх МВС, Національна поліція України не має права та не може (в зв'язку з відсутністю коштів) самостійно виплачувати цю доплату будь-якому поліцейському. Таким чином, відсутність реальних асигнувань унеможливлює проведення доплати.

Також, просив взяти до уваги, що у випадку задоволення позову ГУНП в Харківській області не зможе виконати судове рішення без надходження коштів із Фонду.

Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просив відмовити в задоволенні апеляційної скарги.

В обґрунтування зазначив, що вимоги відповідача, викладені в апеляційній скарзі, не визнає повністю з підстав, викладених в позовній заяві, відповіді на відзив та доданих до позовної заяви документах.

Вважає, що суд першої інстанції прийняв законне та обґрунтоване рішення, яке повністю відповідає нормам права.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та відповідно до ст. 308 КАС України в межах доводів апеляційної скарги.

Колегія суддів, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в її межах, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваного судового рішення, норм процесуального та матеріального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено обставини, які не оспорено сторонами.

З 07.11.2015 по 23.05.2022 ОСОБА_1 проходив службу в ГУНП в Харківській обл.

В період з 29.10.2019 по 17.02.2021, як встановлено з послужного списку, позивач проходив службу на посаді начальника сектору патрульної поліції ВП на ст.Основа Основ'янського ВП ГУНП в Харківській області (наразі - ВП №1 Харківського районного управління поліції №1 ГУНП в Харківській області), з 18.02.2021 по 29.03.2021 - на посаді старшого інспектора сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №1 Харківського районного управління поліції №2 ГУНП в Харківській області.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не нарахуванні та не виплаті доплати за службу в нічний час у період 2021-2022 роки та додаткової доплати за несення служби в умовах дії карантину за грудень 2020 року, частину лютого, березень-грудень 2021 року та січень і лютий 2022 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що факт несення позивачем служби в нічний час підтвердився в ході розгляду справи, а тому визнав протиправною бездіяльності відповідача щодо нездійснення нарахування та виплати грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період березень, травень, серпень, листопад 2021 року та січень 2022 року та зобов'язання вчинити такі дії.

Крім того, виходячи із того, що позивач мав право на встановлення та виплату йому доплати за виконання службових обов'язків в умовах дії карантину за період березень-грудень 2021 року, січень-лютий 2022 року, вважав, що належним способом відновлення порушеного права позивача є визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу зазначеної доплати.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції та зазначає.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон №580- VIII) поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Згідно із ч. 2 ст. 94 Закону № 580- VIII порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988) передбачено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 3 пункту 5 Постанови №988 передбачено доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, визначаються Порядком та умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 №260, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за № 669/28799 (далі - Порядок №260).

Згідно п. 5 розд. І Порядку №260, грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Пунктом 11 Розділу І Порядку №260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.

Відповідно до п. 11 розд. ІІ Порядку №260 поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні. Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00. Поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин.

Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час. Поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час.

Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції. Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.

Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 16.07.2020 у справі №2140/1763/18, яка враховується судом відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до листа Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Харківській обл. від 18.08.2022 №1499/119-29/03-2022 згідно наданих до УФЗБО в Харківській обл. персональних переліків працівників для нарахування доплати служби в нічний час за формою (додаток 1) Порядку №260 за 2021 та 2022 ОСОБА_1 нараховано та виплачено:

- січень 2021-106,81 грн. (за грудень 2020)

- лютий 2021- 123,08 грн. (за січень 2021)

- квітень 2021-119,32 грн. (за березень 2021)

- червень 2021-291,67 грн. (за травень 2021)

- липень 2021- 220,50 грн. (за червень 2021)

- вересень 2021- 281,68 грн. (за серпень 2021)

- жовтень 2021- 114,55грн. (за вересень 2021)

- грудень 2021 - 219,55 грн. (за листопад 2021)

- лютий 2022 - 222,52 грн. (за січень 2022)

Крім цього, поясненнями третьої особи ОСОБА_2 , до функціональних обов'язків якого входило складання графіків чергування особового складу сектору, встановлено, що позивач у березні 2021 заступав відповідальним від керівництва у відділенні поліції №1 ХРУП №2 ГУНП в Харківській області 7 разів, далі він ніс службу за наступним графіком: денна зміна, наступного дня нічна зміна та після - два вихідних дня, таким чином у березні 2021 року він мав 7 добових чергувань, у травні 2021 року 7 нічних змін, серпні 2021 року 8 нічних змін та у листопаді 2021 року 7 нічних змін, у січні 2022 року 8 нічних змін.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що враховуючи підтвердження несення позивачем служби в нічний час у спірний період, з метою ефективного захисту прав позивача вважає за необхідне відновити порушене відповідачем право позивача на належне грошове забезпечення, шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нездійснення нарахування та виплати грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період березень, травень, серпень, листопад 2021 року та січень 2022 року та зобов'язання вчинити такі дії.

Доводи апеляційної скарги щодо неможливості надання належним чином завірених переліків працівників для нарахування та виплати доплати за службу у нічний час, у зв'язку зі знищенням документації під час обстрілу і пожежі в будівлі ГУНП 02.03.2022, колегія суддів до уваги не приймає, оскільки з відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Щодо позовних вимог про ненарахування та невиплати додаткової доплати до грошового забезпечення за виконання службових обов'язків в умовах дії карантину, колегія суддів зазначає.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» (із наступними змінами) ( далі - Постанова № 211) встановлено карантин з 12.03.2020 на всій території України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 342 «Про визначення переліку посад працівників, службових і посадових осіб, щодо яких не застосовується обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення у квітні 2020 р. та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі - Постанова № 342) установлено, що обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення у квітні 2020 р. та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, не застосовується для таких категорій посад, зокрема: поліцейські, які беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об'єднаних сил (ООС), здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою.

Згідно з п. 2 Постанови № 342 визначення переліку посад (професій) працівників, службових і посадових осіб, військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, поліцейських, зазначених у п. 1 цієї постанови, з урахуванням специфіки їх участі у заходах, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об'єднаних сил (ООС), здійснюється відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику, органом державної влади, іншим державним органом.

Наказом ГУНП в Харківській обл. від 12.11.2020 №2165 затверджено Порядок визначення персонального переліку поліцейських ГУПН в Харківській обл. для розгляду питання щодо встановлення додаткової доплати до грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375 (далі - Порядок).

Порядок розроблено з метою:

- матеріального стимулювання несення служби поліцейськими окремих категорій, які прямо і безпосередньо виконують функції протидії поширенню гострої респіраторної хвороби СОVID-І9, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, та при виконанні цих обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, що підвищує ризик їх захворювання;

- усвідомлення керівників підрозділів ГУ НП їх персональної відповідальності за об'єктивне визначення переліку поліцейських підпорядкованого підрозділу, які виконували функції протидії поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, та при виконанні цих обов'язків мали безпосередній контакт з населенням;

- цільового використання бюджетних коштів, виділених на виплату доплати до грошового забезпечення поліцейських відповідно до Постанови № 375.

Відповідно до п. 1 Постанови № 375, на період дії карантину, встановленого Постановою № 211, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, в тому числі поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.

Пунктом 3 розділу ІІ Порядку визначені критерії, яким мають відповідати поліцейські, які включаються до персонального переліку поліцейських, яким установлюється доплата, а саме:

1) несли службу в період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни, та у безпосередньому контакті з населенням виконували відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби СОVID- 19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2 (далі - Постанова №641) одну або декілька з наступних функцій:

- здійснення поточного контролю за перебуванням особи в місці самоізоляції шляхом проведення перевірки фактичного перебування осіб за зазначеними ними адресами самоізоляції (відвідування на дому) (згідно з п. 28 Постанови №641);

- виконання поточного контролю дотримання карантинних обмежень на вулицях, у парках, інших громадських місцях, проведення вибіркової перевірки документів, що посвідчують особу (згідно з п. 31 Постанови №641);

- здійснення заходів контролю виконання протиепідемічних вимог під час здійснення пасажирських перевезень (згідно з п. 46-4 Постанови №641);

2) здійснювали в безпосередньому контакті з населенням: протиепідемічні заходи, покладені на поліцію протоколами засідань державних чи регіональних комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, відповідно до «зеленого», «жовтого» - «помаранчевого» та «червоного» рівнів епідемічних загроз, зокрема:

- заходи контролю за дотриманням маскового режиму при посадці у громадський транспорт (автобус, тролейбус, трамвай) на зупинках, які постійно мають значні навантаження та найбільш завантажених кінцевих зупинках (у пікові години);

- проведення рейдів щодо недопущення роботи нічних розважальних закладів відповідно до діючого протиепідемічного законодавства;

- контроль за недопущенням порушень протиепідемічного законодавства та обмежень керівниками (власниками) приватних навчальних закладів області (якщо такі обмеження встановлено рішеннями державної чи регіональної комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій).

3) здійснювали: в безпосередньому контакті з населенням заходи щодо забезпечення правопорядку і безпеки громадян згідно з пунктом 1 постанови 375:

- поліцейські, які залучаються до підтримання публічного порядку та додержання вимог протиепідемічного законодавства під час проведення масових заходів (збори, мітинги, походи, демонстрації, пікети, публічні релігійні заходи: святкові та пам'ятні заходи, організовані органами державної влади та місцевого самоврядування; заходи, організовані іноземними дипломатичними установами в Україні; офіційні спортивні змагання, масові спортивні та культурно-видовищні заходи, візити осіб, щодо яких здійснюється державна охорона, вибори до органів влади та місцевого самоврядування);

- поліцейські, які несуть службу на стаціонарних постах та в складі мобільних груп із забезпечення карантинних заходів, розташованих на кордонах території обслуговування з іншими областями країни.

4) здійснювали в безпосередньому контакті з населенням заходи щодо забезпечення захисту прав дітей згідно з пунктом 1 постанови 375, статті 5 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», Інструкції з організації роботи підрозділів ювенальної превенції Національної поліції України, затвердженої наказом МВС від 19.12.2017 № 1044:

- проведення за місцем проживання чи навчання бесід з питань індивідуальної профілактики з дітьми, які перебувають на профілактичному обліку, складання відповідного рапорту (акту);

- заходи за заявою про безвісне зникнення дитини (опитування родичів, друзів, вчителів, однокласників, оточення, подомовий обхід), отримання пояснень від опитаних;

- за повідомленнями медичних, освітніх закладів, соціальних служб відвідування дитини за місцем проживання з питань запобігання домашньому насильству, жорстокому поводженню з дітьми, збір медичних документів для підтвердження фактів, отримання пояснень опитаних осіб, складання рапорту, адміністративного протоколу;

- рейди у метрополітені, на ринках, місцях скупчення дітей з метою запобігання дитячій бездоглядності; здійснення заходів поліцейського піклування щодо дітей (з поміщення до лікарні чи дитячого закладу, складання рапорту, протоколу поліцейського піклування;

- відвідування за повідомленням органу освіти дитини за місцем проживання з метою залучення дитини до навчання та захисту права дитини на здобуття освіти, складання рапорту та повідомлення до органу освіти;

- рейди з перевірки дотриманням суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавства щодо заборони продажу неповнолітнім особам алкогольних, слабоалкогольних напоїв і тютюнових виробів - та складання рапорту, адміністративного протоколу;

- рейди з перевірки дотримання обмежень перебування дітей у нічний час у закладах, у яких проводиться діяльність у сфері розваг, та закладах громадського харчування, складання рапорту, адміністративного протоколу;

- проведення рейдів та виявлення фактів уживання дітьми алкоголю, складання адміністративних протоколів;

- відвідування за повідомленням соціальної служби проблемних сімей, складання рапорту та адміністративних протоколів за фактами невиконання батьківських обов'язків;

- рейди з відвідування дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, за місцем їх проживання разом із службою у справах дітей для з'ясування умов проживання, складання акту;

- бесіди з дітьми та їх батьками (законними представниками) під час провадження в справі про адміністративне правопорушення, учинене дитиною; складання адміністративного протоколу;

- заходи за участю дітей (за окремими планами, вказівками НГІУ); проведення, за запитами навчальних заходів, бесід з дітьми, схильними до вчинення правопорушень, за місцем проживання, навчання або роботи (складання рапорту, відібранім пояснень, підготовка відповіді до навчального закладу);

- відвідування дитини за місцем проживання для з'ясування умов проживання, а також чинників, які можуть негативно впливати на неї, бесіди з батьками дитини, її законними представниками, членами сім'ї з метою усунення причин ї умов, які спонукали до вчинення дитиною адміністративного чи кримінального правопорушення, та складання рапорту.

За приписами п.п. 2-5 Постанови №375 встановлення доплати, визначеної п. 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).

Перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику.

Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.

Доплати, визначені пунктами 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10.06.2020 № 485 «Про виділення коштів для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2», у відомчих закладах охорони здоров'я затверджено Порядок використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я (далі - Порядок № 485).

У пункті 1 Порядку № 485 вказано, що цей Порядок визначає механізм використання коштів державного бюджету за програмами, зокрема: здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками (далі - бюджетні кошти).

Згідно із п. 2 Порядку № 485 головним розпорядником бюджетних коштів є МВС. Відповідальними виконавцями бюджетних програм є МВС, та, зокрема, Національна поліція (далі - органи системи МВС).

Абзацами 1 та 2 п. 4 Порядку № 485 визначено, що кошти, отримані органами системи МВС відповідно до пункту 3 цього Порядку, використовуються виключно для: доплати до грошового забезпечення, в тому числі поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

На виконання п. 4 Постанови № 375 МВС видано наказ від 03.06.2020 року № 431 «Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину», яким визначено керівникам, зокрема, Національної поліції України забезпечити встановлення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (пункт 1); виплату додаткової доплати здійснювати поліцейським, які перебувають відповідно на штатних посадах в органах (підрозділах) Національної поліції України (пункт 2); нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер (пункт 3); персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначених у пункті 1 цього наказу (пункт 4).

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що підставою для отримання доплати за Постановою № 375 є сукупність таких умов: 1) особа є поліцейським; 2) забезпечує життєдіяльність населення, зокрема шляхом забезпечення правопорядку і безпеки громадян, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.

Таким чином вказана доплата здійснюється не всім поліцейським, а лише окремим категоріям поліцейських, які внаслідок безпосереднього виконання своїх обов'язків забезпечують життєдіяльність населення у зв'язку з чим мають з населенням безпосередній контакт.

Забезпечення життєдіяльності населення - комплекс організаційних, економічних, соціальних та інших заходів, спрямованих на створення і підтримання нормальних умов життя, здоров'я, працездатності людей, які здійснюються з метою планування і підготовки до нормованого (у разі необхідності) забезпечення населення продовольчими та непродовольчими товарами, медичним обслуговуванням, послугами зв'язку, транспорту, комунальними та побутовими послугами в особливий період.

У загальному розумінні під громадським порядком розуміють урегульовану правовими та іншими соціальними нормами певну частину суспільних відносин, які складають режим життєдіяльності у відповідних сферах, забезпечують недоторканність життя, здоров'я та гідності громадян, власності та умов, що склалися для нормальної діяльності установ, підприємств, організацій, посадових осіб і громадян.

Громадський порядок у вузькому розумінні визначається як морально-правовий стан суспільства, при якому компетентні органи виконавчої влади шляхом поліцейського нагляду забезпечують безпеку і правомірну поведінку громадян в громадських місцях, вільне використання ними своїх прав і свобод, а також упорядження громадських місць, яке сприяє трудовій діяльності та відпочинку громадян.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, що позивач в період з 18.02.2021 по 29.03.2022 проходив службу на посаді старшого інспектора сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №1 Харківського районного управління поліції №2 ГУНП в Харківській області.

Позивачеві відповідна доплата до грошового забезпечення була нарахована та виплачена:

в липні 2020 року - за березень 2020 року - 4378,04 грн, квітень 2020 року - 6057,58 грн, травень 2020 року - 6711,79 грн, червень 2020 року - 7022,11 грн;

в серпні 2020 року - за липень 2020 року - 6983,10 грн;

в грудні 2020 року - за серпень 2020 року - 3825,74 грн, вересень 2020 року - 7002,44 грн, жовтень 2020 року - 7007,74 грн, листопад 2020 року - 7004,90 грн;

в липні 2021 року - за січень 2021 року - 3156,48 грн, лютий 2021 року - 1851,42 грн.

Крім того, з письмових пояснень ОСОБА_2 , старшого інспектора сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №1 Харківського районного управління поліції №2 ГУНП в Харківській області, до функціональних обов'язків якого входило складання графіків чергування особового складу зазначеного сектору, встановлено, що відповідно до функціональних обов'язків та особливостей служби позивач щозмінно виконував функції з забезпечення життєдіяльності населення та мав безпосередній контакт з населенням, у зв'язку з чим йому щомісяця встановлювалась та затверджувалась керівником відділення додаткова доплата до заробітної плати за виконання службових обов'язків в умовах карантину у розмірі 50% від грошового забезпечення. Однак, з листопада 2021 відповідач повідомив про припинення вказаної виплати, посилаючись на відсутність додаткового фінансування.

Також третьою особою зазначено, відповідно до внутрішнього наказу відділення поліції №1 Харківського районного управління поліції №2 ГУНП в Харківській області на ОСОБА_2 покладено обов'язок щодо формування персонального переліку поліцейських сектору реагування патрульної поліції відділення, яким установлюються доплати. У відповідності до вимог Порядку, він щомісяця формував зазначений перелік на підставі щоденних (щозмінних) рапортів поліцейського сектору, після їх затвердження керівником відділення, після чого надав їх під підпис керівництву на направляв до УФЗБО ГУНП в Харківській області.

Враховуючи зазначене колегія суддів вважає, що позивач мав право на встановлення та виплату йому доплати за виконання службових обов'язків в умовах дії карантину за період березень-грудень 2021 року, січень-лютий 2022 року.

З урахуванням вище викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що належним способом відновлення порушеного права позивача є визнання протиправною бездіяльності ГУ НП в Харківській обл. щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 додаткової доплати за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2) відповідно до Постанови №375 (по 24.02.2022 року) та зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу додаткової доплати за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2) відповідно до Постанови №375 (по 24.02.2022 року).

Доводи апелянта, що фінансування для здійснення доплати поліцейським не надходило, в той час, як відповідач не є розпорядником коштів та не має повноважень щодо прийняття рішень чи подання звернень про виділення таких коштів, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки відсутність коштів на рахунку відповідача для виплати доплати до грошового забезпечення поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину не може бути підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 08.11.2005 у справі “Кечко проти України” (заява №63134/00) зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм працівникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни до законодавства. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення). Також Суд не прийняв аргумент Уряду України щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Отже, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.2021 № 588 “Деякі питання здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я” відповідно до статті 36 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” здійснено розподіл бюджетних призначень, передбачених Міністерству фінансів у загальному фонді державного бюджету за програмою 3511380 Заходи, пов'язані з боротьбою з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками, шляхом передачі Міністерству внутрішніх справ частини бюджетних призначень у сумі 800 000 тис. гривень та їх установлення, зокрема Національній поліції у сумі 679261,3 тис. гривень (видатки споживання, з них оплата праці - 572520,2 тис. гривень) для здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постанові від 26.04.2023 у справі № 420/19450/21.

При цьому, колегія суддів зазначає, що твердження апелянта про те, що у разі задоволення позову він не зможе виконати судове рішення без надходження коштів із Фонду, не є законною та обґрунтованою підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.

На підставі вище викладеного колегія суддів, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.

Ухвалюючи дане судове рішення, колегія суддів керується ст. 322 КАС України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практикою Європейського суду з прав людини (рішення «Серявін та інші проти України») та Висновком №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів (п.41) щодо якості судових рішень.

Згідно рішення Європейського суду з прав людини по справі «Серявін та інші проти України» (п.58) суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Враховуючи вищезазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору у цій справі, колегія суддів дійшла висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші аргументи апелянта, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття даного судового рішення.

Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

За змістом частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеному рішенні, у зв'язку з чим підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст. 242, 243, 311, 315, 316, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Харківській області - залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2022 року по справі № 520/5861/22 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Л.В. Любчич

Судді О.В. Присяжнюк О.А. Спаскін