Справа № 560/2416/24
іменем України
30 квітня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною відмови, скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 31.01.2024 № 6495/03-16, зобов'язання призначити та виплатити пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 №3723-ХІІ "Про державну службу" з урахуванням заробітку, зазначеного у довідках від 22.01.2024 №01, від 23.01.2021 №2, виданих Новоушицькою селищною радою Хмельницької області.
В обґрунтування позову зазначає, що звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" із врахуванням наданих ним довідок про заробітну плату. Пенсійний орган відмовив у зв'язку з відсутністю необхідного стажу на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що позивач вважає неправомірним.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Покликається на те, що права на переведення на бажану пенсію позивач не має, оскільки періоди роботи в органах місцевого самоврядування не зараховуються до стажу державної служби. Вважає, що рішення про відмову у задоволенні заяви позивача вчинене відповідно до вимог закону.
Головне управління Пенсійного фонду у Київській області подало відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позову. Посилається на те, що позивачу правомірно відмовлено у призначенні пенсії та зарахуванні стажу державної служби, оскільки стаж роботи на посадах в органах місцевого самоврядування не зараховується до стажу державної служби.
Дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 20.01.2022 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-VI (далі Закон № 1058-ІV).
25.01.2024 позивач звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про перерахунок пенсії у зв'язку з переходом на пенсію за іншим законом, у якій просив перевести на пенсію згідно з Законом України "Про державну службу". До заяви додав довідки про складові заробітної плати, видані Новоушицькою селищної радою за №1 від 22.01.2024, за №2 від 23.01.2024.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №6495/0316 від 31.01.2024 позивачу відмовлено у переведенні на пенсію за віком за нормами Закону України "Про державну службу", оскільки стаж роботи на посадах в органах місцевого самоврядування не зараховується до стажу державної служби. У рішенні зазначено, що до стажу на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, можливо зарахувати період з 15.03.1990 по 12.04.2002 (12 років 27 днів).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про державну службу" № 889-VІІІ з 01 травня 2016 втратив чинність Закон України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Згідно із п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Пунктом 12 Прикінцеві та перехідні положення Закону №889 передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, стаття 37 Закону № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: вік і страховий стаж.
Згідно із ч.1 статті 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Отже, за наявності у особи станом на 01 травня 2016 стажу державної служби, визначеного пунктами 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII, така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII. Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18, у постанові Верховного Суду від 02.04.2020 у справі № 687/545/17.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Судом встановлено, що з 15.03.1990 позивач був обраний головою Малостружківської сільської ради народних депутатів, 29.03.1994 прийняв присягу державного службовця, з 12.04.2002 припинив повноваження сільського голови у зв'язку з закінченням строку повноважень.
Із записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 15.08.1984 вбачається, що ОСОБА_1 на період з 29.11.2010 по 24.11.2015 був обраний головою Малостружківської сільської ради, з 25.11.2015 по 30.06.2023 був старостою населених пунктів Новоушицької селищної об'єднаної територіальної громади Хмельницької області.
Про можливість зарахування позивачу до стажу на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців періоду з 15.03.1990 по 12.04.2002 (12 років 27 днів) відповідач зазначає у рішенні.
Згідно з п. 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом, обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідно до п. 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 № 889-VIII, обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII. Отже, у даному випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 №283 (далі - Порядок № 283), відповідно до пункту 1 якого визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.
Згідно з п. 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" №2493-III від 07.06.2001 в органах місцевого самоврядування встановлюються категорії посад, зокрема:
четверта категорія - посади голів постійних комісій з питань бюджету обласних, Київської та Севастопольської міських рад (у разі коли вони працюють у раді на постійній основі), керівників управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, Севастопольської міської та секретаріату Київської міської рад, секретарів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, заступників міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) голів з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів, директорів, перших заступників, заступників директорів департаментів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, міських (міст районного значення) голів, селищних і сільських голів, посади заступників голів районних рад;
п'ята категорія - посади керуючих справами виконавчих апаратів районних рад, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів районних у містах рад, помічників голів, радників (консультантів), спеціалістів, головних бухгалтерів управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, секретаріатів Київської та Севастопольської міських рад, керівників управлінь, відділів та інших виконавчих органів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад та їх заступників, керівників відділів (підвідділів) у складі самостійних управлінь, відділів виконавчих органів міських (міст обласного значення) рад, посади заступників міських (міст районного значення), сільських, селищних голів з питань діяльності виконавчих органів ради, секретарів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, старост;
Згідно з п. 4 Порядку №229 до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Враховуючи це, періоди роботи позивача з 29.11.2010 по 24.11.2015 на посаді голови Малостружківської сільської ради, з 25.11.2015 по 30.06.2023 на посаді старости на території Новоушицької селищної об'єднаної територіальної громади Хмельницької області підлягають зарахуванню до стажу державної служби при вирішенні питання про призначення пенсії за віком згідно з Законом України "Про державну службу".
Зазначені обставини також були встановлені рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.10.2023 у справі №560/13718/23 між тими ж сторонами, яке набрало законної сили.
Крім того, про обґрунтованість зарахування вказаних періодів до стажу державної служби зазначається також у межах розгляду справи №735/939/17 щодо аналогічних правовідносин, де Верховний Суд у постанові від 26 червня 2018 прийшов до таких же висновків.
Зважаючи на це, стаж державної служби ОСОБА_1 відповідно до відомостей трудової книжки становить понад 20 років.
З огляду на це, спірне рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області є необґрунтованим. Під час розгляду справи відповідачі не довели відсутність у позивача права на призначення пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ.
Суд вважає необхідним зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вирішити питання зарахування позивачу періодів роботи з 29.11.2010 по 24.11.2015, з 25.11.2015 по 30.06.2023, з 15.03.1990 по 12.04.2002 до стажу роботи на посадах державної служби та призначити пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 №3723-XII, провести нарахування та виплату пенсії.
Оскільки відповідачі не спростували доводи позивача належними доказами і не довели протилежне, позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 31.01.2024 №6495/03-16, прийняте відносно ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 періоди роботи з 15.03.1990 по 12.04.2002, з 29.11.2010 по 24.11.2015, з 25.11.2015 по 30.06.2023 до стажу роботи на посадах державної служби, призначити з 25.01.2024 пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 №3723-XII, провести нарахування та виплату пенсії, виходячи з заробітної плати, вказаної у довідках від 22.01.2024 №01, від 23.01.2021 №2, виданих Новоушицькою селищною радою Хмельницької області ( з урахуванням раніше проведених виплат)
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 30 квітня 2024 року
Позивач:ОСОБА_1 (с. Мала Стружка,Хмельницька обл., Кам'янець-Подільський р-н,32633 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Саєнка Андрія, 10, м. Фасатів, Київська область, 08500 , код ЄДРПОУ - 22933548)
Головуючий суддя І.С. Козачок