Рішення від 30.04.2024 по справі 520/35214/23

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2024 р. Справа № 520/35214/23

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:

1) визнати протиправним та скасувати рішення відділу перерахунків пенсій № І управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №204250000994 від 02.11.2023 року;

2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи :

- з 17.05.1977 р. по 04.06.1979 р. період проходження військової служби в Радянській армії;

- з 19.08.1994 р. по 14.04.1997 р. - на посаді інспектора Куп'янської митниці;

- з 15.04.1997 р. по 24.06.1999 р. - на посаді інспектора відділу «Піски» митного поста «Тополі» Куп'янської митниці Державної митної служби України;

- з 24.06,1999 р. по 18.04.2000 р. - на посаді старшого інспектора вантажно-пасажирського відділу «Піски»;

- з 18.04.2000 по 18.06.2003 р. - на посаді головного інспектора митного поста «Плетенівка»;

- з 18.06.2003 по 11.08.2003 р. - на посаді головного інспектора вантажно-пасажирського відділу «Піски»;

- з 11.08.2003 р. по 11.07.2005 р. - на посаді начальника вантажно-пасажирського відділу «Піски»;

- з 11.07.2005 р. по 07.06.2010 р. - на посаді начальника митного поста «Чугунівка»;

- з 07.06.2010 р. по 11.08.2011 р. - на посаді провідного інспектора сектору митного оформлення №2 відділу митного оформлення «Сортувальний» митного поста «Куп'янськ»;

- з 11.08.2011 р. по 20.01.2012 р. - на посаді старшого інспектора сектору пропуску товарів і транспортних засобів відділу митного оформлення «Вантажний» митного поста «Куп'янськ»;

- з 20.01.2012 р. по 01.06.2013 р. - на посаді старшого інспектора сектору митного оформлення «Сортувальний» митного поста «Куп'янськ»;

- з 01.06.2013 р. по 02.12.2013 р. по на посаді головного інспектора відділу митного оформлення «Сортувальний» митного поста «Куп'янськ» Харківської митниці Мін доходів;

- з 02.12.2013 р. по 25.12.2014 р. - на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення «Сортувальний» митного поста «Куп'янськ»;

- з 25.12.2014 р. по 19.03.2015 р. - на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення «С орту вальний» митного поста «Куп'янськ» Харківської митниці ДФС;

- з 19.03.2015 р. по 10.12.2019 р - на посаді головного державного інспектора митного поста «Чугунівка»;

- з 10.12.2019 р. по 05.08.2020 р. - на посаді головного державного інспектора митного поста «Чугунівка» Слобожанської митниці Держмитслужби;

- з 05.08.2020 р. по 02.11.2020 р. - на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення «Чугунівка» митного поста «Автомобільний»;

- з 02.11.2020 р. по 01.07.2021 р. - на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення «Чугунівка» митного поста «Плетенівка»;

- з 01.07.2021 р. по 21.07.2023 р. - на посаді на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення «Чугунівка» митного поста «Плетенівка» Харківської митниці;

3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути питання щодо призначення ОСОБА_1 пенсії державного службовця, відповідно до Закону України «Про державну службу» з 30.10.2023 року, відповідно до довідок Харківської митниці Державної митної служби України №7.14.22.02/113 від 23.10.2023 року та №7.14.22.02/112 від 23.10.2023 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення відділу перерахунків пенсій №1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №204250000994 від 02.11.2023 року є протиправним, необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню в судовому порядку. Крім того, відповідачем безпідставно не зараховано до стажу державної служби періоди роботи відповідних періодів роботи. Вказані обставини слугували підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана до Електронного кабінету відповідача в системі "Електронний суд" та ним отримана, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Представником відповідача надіслано до суду відзив на позов, в якому просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у відзиві, зазначивши, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 30.10.2023 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перехід з пенсії за віком призначеної згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», яку за екстериторіальним принципом призначення та перерахунку пенсій передано на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №204250000994 від 02.11.2023 року ОСОБА_1 відмовлено в переході з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію згідно Закону України «Про державну службу». До стажу роботи ОСОБА_1 на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, зараховані періоди з 09.06.19995 р. по 14.04.1997 р., з 01.06.2013 р. по 01.12.2013 р. Стаж державного службовця станом на 01.05.2016 р. складає 2 роки 4 місяці 5 днів. Відповідно до підпункту 17 пункту 3 статті 3 Закону №889 дія цього Закону не поширюється на осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів та працівників інших органів, яким присвоюються спеціальні звання, якщо інше не передбачено Законом, оскільки 06.06.1997 р. ОСОБА_2 присвоєно «Інспектора митної служби II рангу», тому періоди роботи з 05.06.1997 р. по 04.06.201 р., з 07.06.2010 р. по 31.05.2013 р., з 02.12.2013 р. по 01.05.2016 р. не можливо зарахувати до стажу державної служби.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення”.

Як свідчать матеріали справи, 30.10.2023 року ОСОБА_1 звернувся до Пенсійного фонду України із заявою про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення” на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Відповідно до пункт 4.2 постанови правління ПФУ від 16.12.2020 №25-1 “Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України”, при прийманні документів працівник сервісного центру реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Вищевказану заяву від 16.01.2023 року про призначення пенсії за віком за принципом екстериторіальності передано на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, за результатами розгляду якої рішенням відділу перерахунків пенсій №1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №204250000994 від 02.11.2023 року позивачу відмовлено у переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення” на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

В обґрунтування відмови в рішенні зазначено, що згідно з пунктом 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві і перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889, який набув чинності 01.05.2016 року, право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723 мають особи, які на день набрання чинності Закону України від 10.12.2015 року «Про державну службу» мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету міністрів України або займають посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу на посадах державних службовців. При цьому, посадовий оклад, надбавка за ранг та вислугу років враховується в розмірах, встановлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби.

До стажу роботи ОСОБА_1 на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, зараховані періоди з 09.06.1995 р. по 14.04.1997 р., з 01.06.2013 р. по 01.12.2013 р. Стаж державного службовця станом на 01.05.2016 р. складає 2 роки 4 місяці 5 днів.

Відповідно до підпункту 17 пункту 3 статті 3 Закону №889 дія цього Закону не поширюється на осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів та працівників інших органів, яким присвоюються спеціальні звання, якщо інше не передбачено Законом. Оскільки 06.06.1997 р. ОСОБА_2 присвоєно «Інспектора митної служби II рангу», тому періоди роботи з 05.06.1997 р. по 04.06.201 р., з 07.06.2010 р. по 31.05.2013 р., з 02.12.2013 р. по 01.05.2016 р. неможливо зарахувати до стажу державної служби.

Аналогічна мотивація відмови викладена Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області у відзиві на позов, в якому також додатково зазначено, що оскільки в наданій до заяви довідці 2023 р. про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) дані про посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років взято на 01.01.2023, то така довідка не відповідає вимогам п.4 Постанови №622 від 14.09.2016 р. «Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб «Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб».

Не погоджуючись з рішенням про відмову у переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення” на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу", позивач звернувся до суду з даним позовом.

По суті спірних правовідносин, суд зазначає наступне.

Згідно п.1 та 2 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Статтею 62 Закону № Закону України “Про пенсійне забезпечення” № 1788-ХІІ передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Також, у відповідності до ст. 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 від 19.07.1976 року, а також трудової книжки НОМЕР_2 від 05.08.2020 (заповнення відомостями про роботу починаючи з 05.08.2020) ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) працював у відповідні періоди на посадах:

- з 19.08.1994 р. по 14.04.1997 р. - на посаді інспектора Куп'янської митниці;

- з 15.04.1997 р. по 24.06.1999 р. - на посаді інспектора відділу «Піски» митного поста «Тополі» Куп'янської митниці Державної митної служби України;

- з 24.06,1999 р. по 18.04.2000 р. - на посаді старшого інспектора вантажно-пасажирського відділу «Піски»;

- з 18.04.2000 по 18.06.2003 р. - на посаді головного інспектора митного поста «Плетенівка»;

- з 18.06.2003 по 11.08.2003 р. - на посаді головного інспектора вантажно-пасажирського відділу «Піски»;

- з 11.08.2003 р. по 11.07.2005 р. - на посаді начальника вантажно-пасажирського відділу «Піски»;

- з 11.07.2005 р. по 07.06.2010 р. - на посаді начальника митного поста «Чугунівка»;

- з 07.06.2010 р. по 11.08.2011 р. - на посаді провідного інспектора сектору митного оформлення №2 відділу митного оформлення «Сортувальний» митного поста «Куп'янськ»;

- з 11.08.2011 р. по 20.01.2012 р. - на посаді старшого інспектора сектору пропуску товарів і транспортних засобів відділу митного оформлення «Вантажний» митного поста «Куп'янськ»;

- з 20.01.2012 р. по 01.06.2013 р. - на посаді старшого інспектора сектору митного оформлення «Сортувальний» митного поста «Куп'янськ»;

- з 01.06.2013 р. по 02.12.2013 р. по на посаді головного інспектора відділу митного оформлення «Сортувальний» митного поста «Куп'янськ» Харківської митниці Мін доходів;

- з 02.12.2013 р. по 25.12.2014 р. - на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення «Сортувальний» митного поста «Куп'янськ»;

- з 25.12.2014 р. по 19.03.2015 р. - на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення «Сортувальний» митного поста «Куп'янськ» Харківської митниці ДФС;

- з 19.03.2015 р. по 10.12.2019 р - на посаді головного державного інспектора митного поста «Чугунівка»;

- з 10.12.2019 р. по 05.08.2020 р. - на посаді головного державного інспектора митного поста «Чугунівка» Слобожанської митниці Держмитслужби;

- з 05.08.2020 р. по 02.11.2020 р. - на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення «Чугунівка» митного поста «Автомобільний»;

- з 02.11.2020 р. по 01.07.2021 р. - на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення «Чугунівка» митного поста «Плетенівка»;

- з 01.07.2021 р. по 21.07.2023 р. - на посаді на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення «Чугунівка» митного поста «Плетенівка» Харківської митниці.

Також, згідно записів трудових книжок 05.06.1997 позивачу присвоєно звання інспектор митної служби ІІ рангу, 05.06.1999 - звання інспектор митної служби І рангу, 30.07.2001 - персональне звання радник митної служби ІІІ рангу, 01.04.2004 - спеціальне звання радник митної служби ІІІ рангу, 15.10.2004 - спеціальне звання радник митної служби ІІ рангу, 01.08.2020 - спеціальне звання радник митної служби І рангу.

Згідно з частиною першою статті 10 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення”, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01 травня 2016 року визначалися Законом №3723-XI.

Відповідно до частини першої статті 37 Закону №3723-XI, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

До 01 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом №889-VIII) право на пенсію державного службовця мали особи, які: а) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж; б) мали стаж державної служби не менш як 10 років та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Після 01 травня 2016 року правове регулювання спірних правовідносин зазнало змін.

Зокрема, відповідно до статті 90 Закону №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з пунктом 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до пункту 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» згаданого Закону державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 попереднього Закону та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

За приписами пункту 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Таким чином, зазначеними положеннями Закону №889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

При цьому обов'язковою умовою для збереження в особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ після 01 травня 2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 згаданого Закону і пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Отже, після 01 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом №889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII та мають передбачені частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ вік та страховий стаж.

Такий висновок відповідає правовій позиції, викладеній у рішенні Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 04 квітня 2018 року у зразковій справі №822/524/18 та у постановах від 26 червня 2018 року у справі №676/4235/17, від 10 квітня 2019 року у справі №607/2474/17.

Стаття 25 Закону №3723-XII визначала класифікацію посад державних службовців, основними критеріями якої є організаційно-правовий рівень органу, який приймає їх на роботу, обсяг і характер компетенції на конкретній посаді, роль і місце посади в структурі державного органу (частина перша).

Частиною другою цієї ж статті установлено сім категорій посад державних службовців. Поряд з тим частиною третьої статті 25 Закон №3723-XII обумовлено, що віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.

Крім того, частиною сімнадцятою статті 37 Закону №3723-ХІІ визначено, що період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року №283 затверджено Порядок обчислення стажу державної служби (діяв до набрання законної сили Законом України №889-VIII), яким визначено посади і ранги, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби (Порядок №283).

Згідно з пунктом 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), серед іншого, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.

Пунктом 4 Порядку №283 закріплено, що документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.

Пунктом 5 Порядку № 283 визначено, що обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії.

Порядок №283 втратив чинність 01 травня 2016 року у зв'язку із затвердженням постановою Кабінету Міністрів України 25 березня 2016 року №229 нового Порядку обчислення стажу державної служби (далі - Порядок №229).

Відповідно до статті 408 Митного кодексу України, правовий статус посадових осіб митної служби України, їх права та обов'язки визначаються Конституцією України, згаданим Кодексом, а в частині, що не регулюється ним, - Законом України «Про державну службу».

Згідно з частиною першою статті 413 Митного кодексу України у вказаній вище редакції, особи, які вперше зараховуються на посади державної служби у митних органах, спеціалізованих митних установах та організаціях, приймають Присягу державного службовця.

Відповідно до частин першої, другої статті 569 Митного кодексу України посадовими особами митної служби України є працівники митних органів України, на яких покладено виконання завдань, зазначених у статті 544 цього Кодексу, здійснення організаційного, юридичного, кадрового, фінансового, матеріально-технічного забезпечення діяльності митної служби України і яким присвоєно спеціальні звання митної служби. Посадові особи митної служби України є державними службовцями. Правове становище посадових осіб митної служби України визначається цим Кодексом, а в частині, не врегульованій ним, законодавством про державну службу та іншими актами законодавства України.

За приписами частини першої статті 588 Митного кодексу України, пенсійне забезпечення посадових осіб митної служби України здійснюється відповідно до умов і порядку, встановлених Законом України «Про державну службу». Час служби зазначених осіб в митних органах зараховується до стажу державної служби, необхідного для призначення пенсії державного службовця.

Частиною першою статті 588 Митного кодексу України, передбачено, що пенсійне забезпечення посадових осіб органів доходів і зборів здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу». При цьому період роботи (служби) зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) в органах доходів і зборів зараховується до стажу державної служби та до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Аналогічні положення щодо віднесення посадових осіб органів доходів і зборів до державних службовців та пенсійного забезпечення посадових осіб органів доходів і зборів в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», передбачались і у редакціях Митного кодексу України від 11 липня 2002 року та від 12 грудня 1991 року (зокрема, частина третя статті 154 Митного кодексу України у редакції Закону №1970-XII).

Отже, законодавством, яке діяло в період роботи (служби) позивача, та яке діє дотепер, визначено, що посадові особи державної митної служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в митних органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ.

Вказане підтверджується також положенням пункту 7 частини другої статті 46 Закону №889-VIII, згідно з яким до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.

Це положення знайшло своє повторення у пункті 4 Порядку №229.

Пунктом 8 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII встановлено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Аналогічні положення містяться у пункті 6 Порядку №229.

Отже, і Порядком №283, чинним до 01 травня 2016 року, і діючим Порядком №229 передбачено зарахування до стажу державної служби часу перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.

Частиною третьою статті 3 Закону №889-VIII установлено, що дія згаданого Закону не поширюється на осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів та працівників інших органів, яким присвоюються спеціальні звання, якщо інше не передбачено законом.

Наведене вище вказує на те, що відповідачі помилково трактують положення зазначеної статті 3, не враховуючи застереження «якщо інше не встановлено законом».

Посадові особи митних органів, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження служби в митних органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

Наведене узгоджується із правовою позицією Верховного Суду України у постанові від 22 жовтня 2013 року у справі №21-340а13, а також у постановах Верховного Суду від 03 липня 2018 року у справі №586/965/16-а, від 10 липня 2018 року №591/6970/16-а, від 18 березня 2021 року у справі №500/5183/17.

Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Щодо врахування до державного стажу періоду проходження служби в лавах Радянської Армії, суд зазначає наступне.

З копії Військового квитка НОМЕР_3 від 17.05.1977 судом встановлено, що в період з 17.05.1977 р. по 04.06.1979 р., який також є спірним, позивач проходив військову службу в Радянській армії.

Згідно ч.1 ст.2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 року №2232-ХІІ, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'ям і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаних із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно зі ст. 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Таким чином, до стажу державної служби також підлягає зарахуванню період проходження військової служби з 17.05.1977 р. по 04.06.1979.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 05 грудня 2019 року у справі №513/1195/16-а, від 09 липня 2020 року по справі №308/13118/16-а, яка враховується судом відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України.

Суд звертає увагу, що в прохальній частині позивач просить суд, зокрема, зобов'язати відповідача зарахувати до стажу державної служби періоди роботи на відповідних посадах в митних органах: з 19.08.1994 р. по 14.04.1997 р.; з 15.04.1997 р. по 24.06.1999 р.; з 24.06,1999 р. по 18.04.2000 р.; з 18.04.2000 по 18.06.2003 р.; з 18.06.2003 по 11.08.2003 р.; з 11.08.2003 р. по 11.07.2005 р.; з 11.07.2005 р. по 07.06.2010 р.; з 07.06.2010 р. по 11.08.2011 р.; з 11.08.2011 р. по 20.01.2012 р.; з 20.01.2012 р. по 01.06.2013 р.; з 01.06.2013 р. по 02.12.2013 р.; з 02.12.2013 р. по 25.12.2014 р.; з 25.12.2014 р. по 19.03.2015 р.; з 19.03.2015 р. по 10.12.2019 р.; з 10.12.2019 р. по 05.08.2020 р.; з 05.08.2020 р. по 02.11.2020 р.; з 02.11.2020 р. по 01.07.2021 р.; з 01.07.2021 р. по 21.07.2023 р.

Зважаючи, що оскаржуваним рішенням №204250000994 від 02.11.2023 року пенсійним органом до стажу роботи ОСОБА_1 на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, зараховані періоди з 09.06.1995 р. по 14.04.1997 р., з 01.06.2013 р. по 01.12.2013 р., отже ці періоди не є спірними.

Таким чином, до стажу державної служби ОСОБА_1 слід зарахувати спірний період проходження військової служби в лавах Радянської Армії з 17.05.1977 р. по 04.06.1979 р., а також періоди роботи позивача на відповідних посадах в митних органах з 19.08.1994 р. по 08.06.1995; з 15.04.1997 р. по 24.06.1999 р.; з 24.06,1999 р. по 18.04.2000 р.; з 18.04.2000 по 18.06.2003 р.; з 18.06.2003 по 11.08.2003 р.; з 11.08.2003 р. по 11.07.2005 р.; з 11.07.2005 р. по 07.06.2010 р.; з 07.06.2010 р. по 11.08.2011 р.; з 11.08.2011 р. по 20.01.2012 р.; з 20.01.2012 р. до 01.06.2013 р.; з 02.12.2013 р. по 25.12.2014 р.; з 25.12.2014 р. по 19.03.2015 р.; з 19.03.2015 р. по 10.12.2019 р.; з 10.12.2019 р. по 05.08.2020 р.; з 05.08.2020 р. по 02.11.2020 р.; з 02.11.2020 р. по 01.07.2021 р.; з 01.07.2021 р. по 21.07.2023 р.

Отже, оскаржуване рішення відділу перерахунків пенсій №1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №204250000994 від 02.11.2023 року, яким позивачу відмовлено у переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення” на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", є протиправним та підлягає скасуванню в судовому порядку.

Позивач також надавав до пенсійного органу довідку Харківської митниці Державної митної служби України №7.14.22.02/113 від 23.10.2023 року про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби. і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, та довідку Харківської митниці Державної митної служби України №7.14.22.02/112 від 23.10.2023 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

У відзиві на позов представник відповідача зазначив, що оскільки в наданій до заяви довідці 2023 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) дані про посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років взято на 01.01.2023, то така довідка не відповідає вимогам п.4 Постанови №622 від 14.09.2016 р. «Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб «Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб».

Суд не приймає до уваги такі твердження представника відповідача з обгляду на те, що при розгляді заяви та прийнятті спірного рішення пенсійним органом не досліджувалася така довідка та не надавалася оцінку її формі та/або змісту.

Підсумовуючи викладене вище, оскільки позивач з 17.05.1977 р. по 04.06.1979 р. проходив військову службу, яка підлягає зарахуванню до державної служби, а також безперервно перебував на службі на різних посадах у митних органах (віднесених до посад державних службовців) з 19.08.1994 року по 21.07.2023 року, тобто станом на 01 травня 2016 року має 20 років стажу державної служби, що відповідає приписам статті 37 Закону №3723-XII, на момент звернення до пенсійного органу із заявою від 30.10.2023 про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення” на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" досяг 62 років (28.07.1958 р.н.), отже має право на пенсію за віком відповідно пункту 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII.

Отже, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасування рішення відділу перерахунків пенсій №1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №204250000994 від 02.11.2023 року, зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період проходження військової служби в лавах Радянської Армії з 17.05.1977 р. по 04.06.1979 р., відповідні періоди роботи позивача на відповідних посадах в митних органах, а також зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.10.2023 р. про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення” на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" відповідно до довідок Харківської митниці ДМС України, з урахуванням висновків суду.

Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень частини 8 статті 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса фактичного місця проживання як ВПО: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення відділу перерахунків пенсій №1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №204250000994 від 02.11.2023 року, яким відмовлено у переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення” на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період проходження військової служби в лавах Радянської Армії з 17.05.1977 р. по 04.06.1979 р., а також наступні періоди його роботи на відповідних посадах в митних органах: з 19.08.1994 р. по 08.06.1995 р. - на посаді інспектора Куп'янської митниці; з 15.04.1997 р. по 24.06.1999 р. - на посаді інспектора відділу «Піски» митного поста «Тополі» Куп'янської митниці Державної митної служби України; з 24.06,1999 р. по 18.04.2000 р. - на посаді старшого інспектора вантажно-пасажирського відділу «Піски»; з 18.04.2000 по 18.06.2003 р. - на посаді головного інспектора митного поста «Плетенівка»; з 18.06.2003 по 11.08.2003 р. - на посаді головного інспектора вантажно-пасажирського відділу «Піски»; з 11.08.2003 р. по 11.07.2005 р. - на посаді начальника вантажно-пасажирського відділу «Піски»; з 11.07.2005 р. по 07.06.2010 р. - на посаді начальника митного поста «Чугунівка»; з 07.06.2010 р. по 11.08.2011 р. - на посаді провідного інспектора сектору митного оформлення №2 відділу митного оформлення «Сортувальний» митного поста «Куп'янськ»; з 11.08.2011 р. по 20.01.2012 р. - на посаді старшого інспектора сектору пропуску товарів і транспортних засобів відділу митного оформлення «Вантажний» митного поста «Куп'янськ»; з 20.01.2012 р. до 01.06.2013 р. - на посаді старшого інспектора сектору митного оформлення «Сортувальний» митного поста «Куп'янськ»; з 01.06.2013 р. по 02.12.2013 р. по на посаді головного інспектора відділу митного оформлення «Сортувальний» митного поста «Куп'янськ» Харківської митниці Мін доходів; з 02.12.2013 р. по 25.12.2014 р. - на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення «Сортувальний» митного поста «Куп'янськ»; з 25.12.2014 р. по 19.03.2015 р. - на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення «Сортувальний» митного поста «Куп'янськ» Харківської митниці ДФС; з 19.03.2015 р. по 10.12.2019 р - на посаді головного державного інспектора митного поста «Чугунівка»; з 10.12.2019 р. по 05.08.2020 р. - на посаді головного державного інспектора митного поста «Чугунівка» Слобожанської митниці Держмитслужби; з 05.08.2020 р. по 02.11.2020 р. - на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення «Чугунівка» митного поста «Автомобільний»; з 02.11.2020 р. по 01.07.2021 р. - на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення «Чугунівка» митного поста «Плетенівка»; з 01.07.2021 р. по 21.07.2023 р. - на посаді на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення «Чугунівка» митного поста «Плетенівка» Харківської митниці.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.10.2023 р. про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення” на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" відповідно до довідки Харківської митниці Державної митної служби України №7.14.22.02/113 від 23.10.2023 року про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, та довідки Харківської митниці Державної митної служби України №7.14.22.02/112 від 23.10.2023 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця., з урахуванням висновків суду.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) судові витрати в розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Шевченко О.В.