"30" квітня 2024 р. Справа № 480/8730/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Шевченко І.Г., розглянувши у приміщенні суду в м. Суми заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю у адміністративній справі №480/8730/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 12.11.2021 у справі №480/8730/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії позовні вимоги задоволено частково (а.с.38-43), зокрема:.
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо обмеження максимального розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.04.2019, з урахуванням довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 09.02.2021 №11/39071/36, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Крім того, цим рішенням стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00коп.
У задоволенні інших позовних вимог було відмовлено.
Вказане рішення суду набрало законної сили та 05.01.2022 Сумським окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист про зобов6язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.04.2019, з урахуванням довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 09.02.2021 №11/39071/36, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
26.04.2024 позивач подав до суду заяву, в якій просить:
1) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.04.2019, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії;
2) рішення довести до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області під розпис із роз'ясненням що рішення суду від 12.11.2021 справа №480/8730/21 щодо виплати пенсії без обмеження максимального розміру діє до закінчення виплати пенсії та згідно ст.124 Конституції України судові рішення ухвалюються іменем України і є обов'язковими до виконання на всі території України.
При цьому, в обґрунтування поданої заяви вказує, що Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області почало виконувати рішення суду тільки частково. Після індексації, пенсія має збільшитися, але ГУ ПФ в Сумській області залишило пенсію до цього часу такий самий як після перерахунку (26306,37 грн.). На цей час, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області безпідставно обмежило сумою 26306,37 грн. Причину обмеження не пояснило і за запит позивача щодо обмеження пенсії (сумою 26306,37 грн) відповіді не дано. Також Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області не виплатило заборгованість.
Таким чином, вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області ігнорує рішення суду (від 12.11.2021 справа №480/8730/21) щодо виплати пенсії без обмеження максимального розміру та заборгованості.
З огляду на вказане обґрунтування заяви, суд розцінює подану заяву як заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у порядку ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши яку повертає її без розгляду з наступних підстав.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення ухвалюється судом іменем України та є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст.ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, визначені ст.382 КАС України.
Так, відповідно до частин 1 вказаної статті, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Разом з тим, відповідно до абзацу 10 частини 1 статті 167 КАС України до заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Тобто, дана норма зобов'язує заявника надати суду докази направлення (надання) копії заяви про встановлення судового контролю іншим учасникам справи.
Про такий обов'язок сторони щодо надання до заяви на стадії виконання судового рішення доказів направлення іншій стороні наголошено, зокрема в ухвалі Верховного Суду від 07.08.2020 у справі №813/5500/14.
Однак, в порушення вказаної норми, заявником не додано до заяви про встановлення судового контролю, поданої на стадії виконання судового рішення, доказів надіслання (надання) копії такої заяви іншим учасникам справи. Подання ж копії заяви про встановлення судового контролю, для самостійного надсилання судом такої заяви іншим учасникам справи, не є виконанням заявником обов'язку щодо надання до заяви на стадії виконання судового рішення доказів направлення іншій стороні, визначеного абзацом 10 частини 1 статті 167 КАС України.
За приписами ч. 2 ст. 167 КАС України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
З огляду на викладене та враховуючи, що виявлений недолік перешкоджає іншим учасникам справи в реалізації процесуальних прав на отримання копії заяви та подання на неї заперечень, або висловлення власної позиції щодо такої заяви, що в свою чергу унеможливлює розгляд заяви з дотриманням процесуальних норм, тому така заява підлягає поверненню заявнику без розгляду на підставі частини 2 статті 167 КАС України.
Крім того суд роз'яснює, що заявник не позбавлений права повторного звернення до адміністративного суду з заявою про встановлення судового контролю у цій справі.
Керуючись ст.ст. 166, 167, 248, 370, 374, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю у адміністративній справі №480/8730/21 - повернути заявнику без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя І.Г. Шевченко